Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2021 r.
20:45

Pietrasiewicz non grata. Krytyk ratuszowej polityki stracił pracę w miejskim Centrum Kultury

287 27 A A
Maj 2021, Szymon Pietrasiewicz (pierwszy w lewej) podczas spotkania ze zwolennikami budowy nowego stadionu żużlowego
Maj 2021, Szymon Pietrasiewicz (pierwszy w lewej) podczas spotkania ze zwolennikami budowy nowego stadionu żużlowego (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawdziwymi powodami mojego zwolnienia jest zaangażowanie w obronę przed zabudową Górek Czechowskich i sprzeciw wobec budowy nowego stadionu żużlowego – mówi Szymon Pietrasiewicz, zwolniony właśnie z Centrum Kultury w Lublinie. – Były zastrzeżenia do pracy, a poglądy można mieć różne – ripostuje szef miejskiej instytucji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pietrasiewicz to kulturoznawca od 10 lat pracujący w Centrum Kultury podlegającym Ratuszowi w Lublinie. W ramach pracy realizował m.in. projekt Most Kultury, Peryferia Sztuki i NEONart. To także znany aktywista, jeden z liderów Lubelskiego Ruchu Miejskiego. I, jak mówi, to właśnie ta, pozazawodowa działalność miała być przyczyną jego zwolnienia.

W ubiegły piątek dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Jak nam cytuje, ze względu na „utratę zaufania do pracownika oraz działanie na niekorzyść pracodawcy, przejawiające się w podejmowaniu działań sprzecznych z interesem pracodawcy poprzez przekazywanie do opinii publicznej niezgodnych z prawdą, negatywnych informacji na temat funkcjonowania zakładu pracy, co miało bezpośredni wpływ na wizerunek pracodawcy w opinii publicznej, systematyczne podważenie decyzji i poleceń pracodawcy”.

Aktywista na bruk

– Gdy odbierałem wypowiedzenie, dyrektor powiedział mi jednak, że faktycznym powodem jest moja działalność aktywistyczna, która jest dla Centrum Kultury szkodliwa – ujawnia Pietrasiewicz.

Wylicza, że jako przykłady wymieniono zaangażowanie w obronę przed zabudową Górek Czechowskich; sprzeciw wobec budowy nowego stadionu żużlowego; założenie w CK związków zawodowych oraz przyczynienie się do powstania artykułu opisującego zmiany kierownictwa CK (zamiar wskazania nowego dyrektora, Rafała Kozińskiego bez konkursu).

– Żaden zarzut nie dotyczył mojej pracy zawodowej oraz jej efektów – podkreśla i napisał to w liście do byłych już współpracowników. – Dlatego decyzję o moim zwolnieniu oceniam jako niesprawiedliwą i jako nadużycie, bo odnosi się ona do sfery aktywności obywatelskiej. Zarzuty pod moim adresem traktuję jako represję zmierzającą do wykluczania mnie z życia społecznego i aktywności obywatelskiej.

"Biegnie do mediów"

Aleksander Szpecht, dyrektor CK zapewnia, że jedyne przyczyny zwolnienia zostały zapisane we wręczonym Pietrasiewiczowi dokumencie. – Rzeczywiście jednak w trakcie wręczania wypowiedzenia przeprowadziliśmy długą, bo ponad godzinną rozmowę – przyznaje i podkreśla, że w jej trakcie nie mówiono o tym, że przyczyną zwolnienia działalność aktywistyczna. – W Centrum Kultury część z nas ma poglądy prawicowe, a część lewicowe. To normalne. Nikt się z tym nie kryje. To nie przeszkadza przecież w pracy zawodowej – podkreśla Szpecht. – Nie twierdzę, że Szymon w swoich poglądach nie ma racji, chociaż nie ukrywam też, że prywatnie nie podoba mi się jego aktywność społeczna polegająca wyłącznie na krytyce, w tym krytyce prezydenta. Nie mogę akceptować jednak sytuacji, w której zamiast poprosić o wewnętrzne spotkanie i dyskusję, ktoś biegnie do mediów. Mówię o decyzji dotyczącej nominacji Rafała Kozińskiego. Nie jestem nieomylny, można mnie krytykować i przekonywać w oparciu o argumenty. Bez dyskusji nie powinno się wynosić jednak krytyki na zewnątrz. To nie jest odpowiedzialne zachowanie.

Dodaje, że nie ma też zastrzeżeń do założenia w CK związków zawodowych. Ma natomiast obiekcje do pracy Pietrasiewicza. – Doprowadzał do przykrych sytuacji, takich jak np. nałożenie na nas przez Urząd Miasta 100 tys. zł. grzywny za realizowany przez niego projekt Most Kultury – tłumaczy dyrektor. – Przez ostatnie lata starałem się tłumaczyć mu, co robi nie tak. Mieliśmy kilka takich rozmów, ale Szymon słuchał i nic z tego nie wynikało. Nie brał nic pod uwagę. Dlatego musieliśmy się rozstać. W pracy ważne są dobre relacje. Tu ich nie było.

Pietrasiewicz ripostuje, że kara nałożona na CK w związku z Mostem Kultury nie była spowodowana jego działalnością, a „wynikała z samowoli gastronoma”. – Nie miałem na to wpływu – podkreśla i dodaje, że wypowiadał się w sprawie otwartych konkursów na stanowiska dyrektorów lubelskich instytucji, a nie przeciwko wyborowi konkretnej osoby. – Jako pracownik, czy mieszkaniec miasta, mam obywatelskie prawo do wyrażenia swojej opinii. Moja działalność aktywistyczna nie wpływała zupełnie na moje obowiązki zawodowe – mówi.

Będzie sąd

Szpecht podkreśla, że sytuacja jest trudna i nieprzyjemna dla obu stron. – Po ludzku jest mi po prostu przykro. Przyjmowałem Szymona 10 lat temu, gdy został zwolniony dyscyplinarnie z Chatki Żaka. Miałem wtedy pewność, że to bardzo wartościowy człowiek i Centrum Kultury będzie miało z niego wielki pożytek – mówi. – Rzeczywiście pierwsze lata pracowało nam się bardzo fajnie, ale potem było coraz gorzej. Zaufania nie traci się z dnia na dzień. To był proces, który trwał od jakichś trzech lat. Zresztą ze zwolnieniem wahałem się do ostatniej chwili. To smutne – dodaje.

– Faktycznie dostałem dyscyplinarkę, ale doszliśmy do porozumienia z pracodawcą i umowa została rozwiązana ostatecznie w normalnym trybie – dodaje Sztmon Pietrasiewicz.

Pietrasiewicz zaskarżył już wypowiedzenie do Sądu Pracy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Motormaxx / 5 sierpnia 2021 r. o 21:00
+61
Z tego co wiem są wolne etaty w dyskontach i marketach w magazynie i na kasie więc może czas wreszcie trochę popracować panie P.
Avatar
ceik85 / 5 sierpnia 2021 r. o 22:06
+57
Bardzo dobrze. Może wreszcie pora poszukać normalnej, porządnej pracy, a nie robienia głupot za pieniądze podatników. Zobaczymy jak poradzi sobie pan Szymon w realiach rynkowych. A czasy są takie, że chcącemu krzywda się nie dzieje.
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 sierpnia 2021 r. o 21:03
+56
A to on coś robił pożytecznego aby nazywać to pracą, no może poza cyrkiem z bębnem na sesji rady miasta (notabene pożyczonym z CK) czy malowaniem siusiaków na przystankach ?
Avatar
ploter / 5 sierpnia 2021 r. o 22:01
+50
Najważniejsze, że zaprzyjaźnieni redaktorzy z Dziennika Wschodniego zrobią teraz ze swojego pupilka wielkiego bohatera i męczennika. A takie ładne siusiaki malował, amerykańskie, szkoda..
Avatar
LPotocki / 5 sierpnia 2021 r. o 21:36
+50
Który to już raz dysyplinarka ? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/konflikt-w-chatce-zaka-pietrasiewicz-pozwal-umcs,n,1000107392.html
Avatar
latif / 5 sierpnia 2021 r. o 21:51
+48
To było nieuniknione. Za bardzo się panoszył od dłuższego czasu. Co najmniej tak jakby Lublin był jego własnością. Ewidentnie palemka odbiła.
Avatar
Aaaartek / 6 sierpnia 2021 r. o 08:43
+35
Tak to się właśnie kończy, jak myślisz, że jesteś nieśmiertelny i możesz wszystko. Chyba liczył że nazwisko go ochroni, ale się przeliczył. Zwolniony powinien być już dawno temu za prowokowanie różnych ludzi i środowisk, skakanie po drzewach jak małpa i wygadywanie bzdur oraz bezpodstawne oskarżanie i pomawianie. A tak na koniec, stare porzekadło mówi, że nie sra się do własnego gniazda. Żegnam Szymka bez żadnego bólu. Popracuje trochę na kasie w Biedronce, to może zrozumie co to ciężka praca.
Avatar
Jasin / 5 sierpnia 2021 r. o 21:49
+35
Lajf is brutal and full of zasadzkas. Czyli zasłużony kopas w dupas dla pieniacza i awanturnika, który nigdy nie wyrósł z krótkich majtek. Ale któremu w łepetynie namieszała wrzaskliwa hucpa na jutubach. To ten sam, co tu się straszliwie pluje po kostki jako LAS?Nie dziwi nic...Przyszła kryska na matyska
Avatar
ceik85 / 5 sierpnia 2021 r. o 22:13
+33
Lajf is brutal and full of zasadzkas. Czyli zasłużony kopas w dupas dla pieniacza i awanturnika, który nigdy nie wyrósł z krótkich majtek. Ale któremu w łepetynie namieszała wrzaskliwa hucpa na jutubach. To ten sam, co tu się straszliwie pluje po kostki jako LAS?Nie dziwi nic...Przyszła kryska na matyska
 Nie, LAS to akurat nie Pietrasiewicz, co do reszty posta - 100% poparcia :)
Avatar
szymon.popec / 5 sierpnia 2021 r. o 23:17
+25
Trzeba było robotę szanować.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 19:17
-8
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to działanie karzącej ręki mściwego Dewelo-Duce. I nie - nie jest to zemsta za malowanie P0rtretów Duce na przystankach, ale za przeszkadzanie w dopięciu dwóch największych dewelo-geszeftów w łysogrodzkim dewelo-bantustanie.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 18:53
-12
Dewelo-Duce P0przez ten akt zemsty daje wyraźny sygnał, co czekać może krytyków dewelo-rozwoju, których dochody zależą bezP0średnio lub P0średnio od władz dewelo-bantustanu i P0dmiotów z nimi wsPÓłpracujących. A że w dewelo-bantustanie znaczna część, jeśli nie większość, zatrudniona jest w budżetówce i podmiotach kierowanych przez osoby z nadania P0litycznego, w ten sP0sób można osiągnąć prawie totalną blokadę krytyki P0czynań dewelo-bandy.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 18:10
-17
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to działanie karzącej ręki mściwego Dewelo-Duce. I nie - nie jest to zemsta za malowanie P0rtretów Duce na przystankach, ale za przeszkadzanie w dopięciu dwóch największych dewelo-geszeftów w łysogrodzkim dewelo-bantustanie.
Avatar
Monisia / 6 sierpnia 2021 r. o 17:31
-19
Jakże srome_K_, cieć o 200+ loginach z agencji PR, musi nienawidzieć ludzi, którzy mają odwagę wybrać P0stawę stojącą z podniesioną głową, zamiast spędzać całe życie na klęczkach ssąc dewelo-buraczane siusiaki.
Avatar
_XD_ / 6 sierpnia 2021 r. o 15:31
+12
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to działanie karzącej ręki mściwego Dewelo-Duce. I nie - nie jest to zemsta za malowanie P0rtretów Duce na przystankach, ale za przeszkadzanie w dopięciu dwóch największych dewelo-geszeftów w łysogrodzkim dewelo-bantustanie.
 Zawsze możesz skorzystać z któregoś z bliźniaczych, PiSdzieckich programów dla niezadowolonych. Jeden nazywa się "niech jadą", a drugi, świeższy: "jak ci nie pasuje, to nie korzystaj". XD
Avatar
stop_propagandzie / 6 sierpnia 2021 r. o 14:00
-23
Niech się Szymon cieszy. W putinowskiej Rosji za krytykę prezydenta grozi polon, nowiczok albo zatrute majtki. W Lublinie krytyka władzy kończy się "tylko" wywaleniem z pracy.
Avatar
stop_propagandzie / 6 sierpnia 2021 r. o 14:00
-28
Prezydent Żuk strasznie boi się tych aktywistów. Pytanie dlaczego?
Avatar
Jasin / 6 sierpnia 2021 r. o 11:25
+17
Na Kota wystarczy miotła i zwykłe "a psik"
Avatar
Gutek / 6 sierpnia 2021 r. o 09:46
+24
Już marszałek myśli na jakim stanowisku zatrudnić zasłużonego krytykanta ratusza z Tomusiem Zalewasiem byłoby im raźniej .
Avatar
Aaaartek / 6 sierpnia 2021 r. o 08:43
+35
Tak to się właśnie kończy, jak myślisz, że jesteś nieśmiertelny i możesz wszystko. Chyba liczył że nazwisko go ochroni, ale się przeliczył. Zwolniony powinien być już dawno temu za prowokowanie różnych ludzi i środowisk, skakanie po drzewach jak małpa i wygadywanie bzdur oraz bezpodstawne oskarżanie i pomawianie. A tak na koniec, stare porzekadło mówi, że nie sra się do własnego gniazda. Żegnam Szymka bez żadnego bólu. Popracuje trochę na kasie w Biedronce, to może zrozumie co to ciężka praca.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Po hat-tricku Michała Gałki i główce grającego trenera Romana Blonki Ruch Izbica ograł Spółdzielcę Siedliszcze. Klasycznym hat-trickiem popisał się także Kamil Mazurek ze Znicza Siennica Różana.

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu
film

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu

37-letni Ukrainiec zginął w niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (pow. bialski). Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Kolejna sieć zamierza wykorzystać furtkę w przepisach i jeszcze we wrześniu ma prowadzić sprzedaż w niehandlowe niedziele. Tymczasem Sejm już przyjął nowelizację prawa.

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne
film

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne

Warszawa. Mianem zorganizowanego szturmu określił premier falę migrantów próbujących dostać się do Polski z terytorium Białorusi.

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Chcemy uwrażliwić uczniów na problemy i potrzeby przewlekle chorych dzieci – tłumaczy Ewa Janiszewska, wiceprezeska lubelskiego Stowarzyszenia "Życie z chorobą nie musi być smutne" im. Karoli Majewskiej, współautorka edukacyjnego projektu adresowanego do szkół podstawowych. I zachęca do udziału.

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Na Ponikwodzie patrol zatrzymał złodzieja katalizatorów. Mundurowi musieli wyciągać go spod auta.

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Po bardzo dobrym meczu Edach Budowlani Lublin pokonali prowadząca w tabeli ekstraligi rugby Lechię Gdańsk 29:17

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Na inaugurację rozgrywek dwa zespoły z naszego regionu wygrały swoje mecze. Padwa wygrała w Olsztynie z Warmią 23:21. Z kolei AZS AWF Biała Podlaska pokonał u siebie MKS Grudziądz 32:27.

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone'y to obecnie najpopularniejsze smartfony na świecie. Apple wydało na świat już wiele generacji, a każda kolejna ma coraz to wyższą specyfikację techniczną. Obecnie oczekujemy na premierę najnowszego iPhone'a 13, deklarowanego jako najlepszy z dotychczas poznanych przez nas modeli. Czym będzie się cechował, jakie nastąpią zmiany w jego parametrach i wyglądzie i, oczywiście, ile będzie kosztował? Nie wszystkie informacje są w dalszym ciągu nam znane, mamy jednak pewne przypuszczenia.

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

363 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 42 zakażenia

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Policjanci uratowali biało-rudego kotka. Usłyszeli jego „wołanie o pomoc”.

Luksusowa Marka Roku 2021

Luksusowa Marka Roku 2021

W ostatnich dniach czerwca zostały rozdane statuetki Luksusowej Marki Roku 2021! To już dwunasty raz, kiedy biznesowi liderzy z sektora premium pojawili się na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu.

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
26 września 2021, 19:00

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. 26 września o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7) wystąpi inicjator festiwalu Michał Kopyciński.

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zróżnicowanie lubelskiego rynku nieruchomości sprawia, że jest on atrakcyjny zarówno dla osób zainteresowanych zakupem, jak i wynajęciem mieszkania. Która opcja jest korzystniejsza w Lublinie?

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze
zdjęcia
galeria

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze

Straż pożarna musiała rozcinać auto, żeby wydostać z niego poszkodowaną osobę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.