Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2018 r.
19:00

PiS wymienia prezesów. Kto stracił i kto może stracić posadę? "Jestem gotowy na każdy scenariusz"

0 31 A A
Mariusz Grad, Tomasz Małecki
Mariusz Grad, Tomasz Małecki

Kolejne zmiany personalne w urzędzie marszałkowskim i spółkach podległych zarządowi województwa. Prezes Lubelskich Dworców nie czekając na decyzję nowej rady nadzorczej sam zrezygnował ze stanowiska. Na „każdy scenariusz” jest też gotowy prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek o swojej rezygnacji ze stanowiska poinformował Mariusz Grad, prezes Lubelskich Dworców. W przesłanym mediom komunikacie zapewnia, że zostawia spółkę w dobrej kondycji finansowej. Zysk za 11 miesięcy tego roku to ponad 1 mln zł (przy 273 tys. zł w 2017 r. i 1,2 mln zł w 2016 r.). Zapewnia też, że Lubelskie Dworce zgromadziły blisko 7 mln zł na przyszłe inwestycje na terenie dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Wiele wskazuje na to, że Mariusz Grad uprzedził ruch nowego zarządu województwa z Prawa i Sprawiedliwości. Przez dwie kadencje był posłem PO, w wyborach w 2015 roku nie uzyskał reelekcji i w lipcu 2016 bez konkursu dostał posadę w Lubelskich Dworcach (województwem rządziła wówczas koalicja PO-PSL).

– Spodziewałem się odwołania w każdej chwili – przyznaje w rozmowie z nami Grad. Ale podkreśla, że wpływ na jego decyzję miały „względy osobiste”.

Nowego szefa Lubelskich Dworców wybierze nowa rada nadzorcza spółki. Z miejscami w niej żegnają się: były wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, Zbigniew Bajko i Artur Sławomir Kuśmicki. Zastąpią ich: Magdalena Czech, Mariusz Paździor i Krzysztof Zieliński.

Zmienił się też skład rady nadzorczej Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Odwołani zostali Marcin Buczyński i Izabela Tarłowska. W zamian zarząd województwa zarekomendował troje nowych członków: Katarzynę Zawiślak, Bartosza Połuszejko i Marka Drączkowskiego. I w tej spółce może dojść do zmiany na stanowisku prezesa. LPNT od 2013 roku kieruje Tomasz Małecki.

– Przygotowuję się na każdy scenariusz. Jestem menadżerem do wynajęcia i jeśli rada nadzorcza podziękuje mi za współpracę, to trudno – komentuje Małecki. – LPNT nie jest zwykłą spółką. Osoba zarządzająca takim podmiotem musi być rozpoznawalna, merytoryczna i umieć współpracować ze światem nauki i biznesu. Mam nadzieję, że mój ewentualny następca będzie dalej rozwijał tę instytucję.

Ubiegły rok instytucja, która pełni rolę inkubatora lubelskich start-upów, zakończyła z 1,8 mln zł na minusie. Według nieoficjalnych informacji tegoroczna strata może sięgnąć nawet 2,5 mln zł.

Samorząd województwa wymieni także swoich przedstawicieli w radach nadzorczych dwóch innych spółek, w których ma udziały. W Porcie Lotniczym Lublin ze stanowiskami pożegnają się przewodniczący rady Jacek Sobczak i Maciej Lewkowicz. Zastąpić ich mają Paweł Cioch i Mirosław Pawełczyk. Z kolei członkiem rady nadzorczej Targów Lublin nie będzie już Mariusz Filipek. Jego miejsce zajmie Katarzyna Janiszewska, od niedawna dyrektor Kancelarii Marszałka. W obu tych spółkach marszałek nie ma jednak wystarczającej liczby swoich przedstawicieli w radach nadzorczych, by powołać nowych prezesów.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym tygodniu wszczęto procedurę odwoławczą dotyczącą związanych z PO i PSL dyrektorów trzech marszałkowskich instytucji. Chodzi o Piotra Franaszka (Centrum Spotkania Kultur), Henrykę Strojnowską (Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich) i Mirosława Korbuta (Muzeum Wsi Lubelskiej).

Nowy sekretarz województwa

Na konkurs na to stanowisko wpłynęły dwie oferty, ale jedna z kandydatur nie miała wystarczającego doświadczenia zawodowego. Sekretarzem został więc związany z PiS Zbigniew Załoga. Może się on pochwalić 20-letnim stażem pracy, w większości na stanowiskach kierowniczych. Pracował m.in. w MPK Lublin, LPEC, Zarządzie Nieruchomości Komunalnych w Lublinie, pełnił też funkcję dyrektora generalnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od jesieni ubiegłego roku był zastępcą dyrektora w lubelskim oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 20:57
+25
To gdzie pójdzie Pan Małecki do pracy do urzędu miasta do kolegi sagana??? Czy do netrixa gdzie działając na szkodę Lpnt jest ekspertem w konkurencyjnym projekcie.....???
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 20:52
+23
Chce takiego menadżera jak pan Tomek !!!!! Mógł zrobic np 10 milionów na minusie a nie tylko 2,5 miliona wielki człowiek tomasz !!!!
Avatar
życzliwy / 27 grudnia 2018 o 22:06
+21
kiedy kontrola NIK w LPNT? Spieszcie się bo prezesa odwołają i nic nie będzie pamiętał.
Avatar
abbey / 27 grudnia 2018 o 20:58
+21
na pewno prywatny biznes będzie się o niego zabijał. Ja go kojarze z tego że okradziono mu mieszkanie i był w prasie artykuł na ten temat.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 21:18
+18
A na co poszło w Lpnt 5 milionów złotych które marszałek sosnowski dał na zakup gruntu?????????? Lubelski Park Naukowo-Technologiczny nie wymaga nowych przestrzeni - przekonują eksperci. - Tu może powstać lubelska Nokia - mówili kilka lat temu ówcześni szefowie kontrolowanego przez władze województwa Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego na Felinie. Powstał w 2005 r. i miał kojarzyć biznes z nauką oraz wspierać nowe, innowacyjne biznesy. Jednak przez pierwsze lata działalności niewiele się działo w tej materii. Praca parku polegała w większości na organizowaniu konferencji i wypłacaniu pensji pracownikom. Teraz jednak sytuacja jest inna. W kompleksie na Felinie znajdują się nowatorskie laboratoria, mają tu siedziby młode firmy, a LPNT korzystając z pieniędzy unijnych inwestuje w start-upy. Zeszły rok LPNT zakończył zyskiem 4,9 mln zł. Od dłuższego czasu władze województwa i szefowie parku mówią głośno o potrzebie rozbudowy. Tłumaczą to tym, że w obecnej siedzibie nie ma już miejsca na nowe laboratoria i firmy. - Nie mamy nawet metra kwadratowego wolnej powierzchni - mówił na początku października w Radiu Lublin prezes parku Tomasz Małecki. Jeszcze w zeszłym roku, właśnie z myślą o rozbudowie, LPNT otrzymał od województwa 5 milionów złotych. Kurier zajrzał do opinii biegłego rewidenta, który ocenił finanse i działalność parku za zeszły rok. Zwraca on uwagę, że w grudniu 2015 roku z LPNT wyprowadził się Teatr Muzyczny i wyprowadzek będzie więcej. Rewident wprost wbija szpilę w plany LPNT: „należy rozważyć zasadność planowanej rozbudowy nieruchomości spółki, pod kątem obecnych najmów i umów, które wygasną w ciągu najbliższych trzech lat”. Na przykład z końcem lipca 2018 roku wygasa umowa z Uniwersytetem Przyrodniczym, którego Laboratorium Agroekologiczne zajmuje w LPNT ponad tysiąc mkw. Mimo to prezes Małecki nadal jest za rozbudową parku: - W przestrzeni biurowo-laboratoryjnej wszystkie pomieszczenia są wynajęte, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się komercyjne przestrzenie laboratoryjne. I tutaj praktycznie raz w roku mamy nowego lokatora, kiedy lokator rezygnuje z lokalu, to praktycznie mamy już kolejnego w jego miejsce - opowiada prezes. Zdaniem Małeckiego, rozbudowa jest konieczna, a eksperci oceniający finanse spółki nie wzięli pod uwagę boomu na start-upy. - Niestety, na etapie koncepcji LPNT w latach 2004 - 2006 roku nikt nie przewidział powierzchni tzw. komercyjnych prototypowni i małej produkcji, która jest dziś nam najbardziej potrzebna - mówi. Z tego powodu działający w LPNT producenci drukarek 3D, dronów czy nowatorskiej chemii przygotowują swoje produkty w garażach lub kątem wynajmowanych magazynach. Mimo że 5 mln zł jest, to decyzji o rozbudowie nie ma. - Jeszcze nie kupiliśmy ziemi, ponieważ analizujemy sytuację prawną obecnej nieruchomości LPNT i chcielibyśmy wykorzystać teren zieleni przylegający do budynku, a jest go trochę, tak żeby nie wydawać środków publicznych bez sensu - dodaje Małecki. Według nowej koncepcji, park miałby urosnąć maksymalnie o 4,2 tys. mkw."
A na co poszło w Lpnt 5 milionów złotych które marszałek sosnowski dał na zakup gruntu?????????? Lubelski Park Naukowo-Technologiczny nie wymaga nowych przestrzeni - przekonują eksperci. - Tu może powstać lubelska Nokia - mówili kilka lat temu ówcześni szefowie kontrolowanego przez władze województwa Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego na Felinie. Powstał w 2005 r. i miał kojarzyć biznes z nauką oraz wspierać nowe, innowacyjne biznesy. Jednak przez pierwsze lata działalności niewiele się działo w tej materii. Praca parku polegała w ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 21:29
+15
Małecki to ten gość od sierakowskiej i były dyrektor fundacji rozwoju demokracji lokalnej agenta zmiany z Węgier?? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/obiecywala-jeszcze-nie-dala,n,1000050514.html
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 21:14
+13
A tak ładnie opowiadał a o 1,8 za rok poprzedni straty nie wspominał ..... ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/tomasz-malecki-w-biznesie-trzeba-myslec-globalnie,n,1000201655.html
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 19:35
+12
tymczasem budżet na obronność Chin w 2018 roku "nieznacznie" wzrósł i wyniósł 175.000.000.000 $, co stanowi 8,1% PKB.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 19:33
+12
No normalne pracownicy ZSL, platformy przenoszą się do ratusza Żuka i gmin ZSL
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 23:03
+9
Ja pierniczę,Tomek z twarzy podobny zupełnie do nikogo, obłędny wzrok znaczy się pusty .A na poważnie , skąd się biorą takie karakany?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 10:35
+1
Panie Małecki jakie ładne ma Pan wpisy na fb o gospodarce a muzę pan napisze cos o stracie spółki która Pan zarządza ????? Ile to milionów z publicznych pieniędzy poszło ??? O tym Pan nie pisze??? ***s://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2515426245141162&id=100000214327687 Patrzę na rozdmuchane wydatki sztywne, obniżony wiek emerytalny, kompletny bałagan w energetyce, zbliżające się negocjacje warunków ws. nowego budżetu UE - Brexit, załamanie w inwestycjach i chmury na makro horyzoncie i myślę, że w sumie to władza w kolejnej kadencji Sejmu RP nie jest najbardziej atrakcyjnym towarem na rynku czyli po prostu w interesie każdej partii jest przegrać na jesieni 2019, bo od 2020 czeka nas potężny rollercoaster. To chyba szczyt hipokryzji tak pisac sle moze Pan nierozumie tego słowa???
Panie Małecki jakie ładne ma Pan wpisy na fb o gospodarce a muzę pan napisze cos o stracie spółki która Pan zarządza ????? Ile to milionów z publicznych pieniędzy poszło ??? O tym Pan nie pisze??? ***s://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2515426245141162&id=100000214327687 Patrzę na rozdmuchane wydatki sztywne, obniżony wiek emerytalny, kompletny bałagan w energetyce, zbliżające się negocjacje warunków ws. nowego budżetu UE - Brexit, załamanie w inwestycjach i chmury na makro horyzoncie i myślę, że w sumie to władza w kolejnej kadencj... rozwiń
Avatar
prąd nie zdrożeje? / 28 grudnia 2018 o 21:07
+1
wracają stare nieudaczniki. za 4 lata trzeba ich będzie znowu wyrzucić. i tak się to toczy.
Avatar
K2 / 28 grudnia 2018 o 13:42
-1
a ja czekam kiedy wymiana pani z zamku , czas najwyzszy dosyc tego cwaniactwa....
 W czym się przejawia owo cwaniactwo?
Avatar
Yogi bear / 28 grudnia 2018 o 12:18
+3
Cos bardzo wolno PIS wymienia dyrektorow i kierownikow. PO-PSL zrobily to w mgnieniu oka. Byc moze bledem bylo glosowanie na PIS
Avatar
SLDfan / 28 grudnia 2018 o 10:38
+2
Ciekawe czy p. Tomasz M. jest gotowy na scenariusz "szósta rano"?
Avatar
Oczko / 28 grudnia 2018 o 09:44
+1
Pisdzielce szczekają a karawana idzie dalej. Amen
Avatar
gosc / 28 grudnia 2018 o 08:29
+4
a ja czekam kiedy wymiana pani z zamku , czas najwyzszy dosyc tego cwaniactwa....
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 08:27
+3
Grad to zapewne w Cukrowni Wożuczyn zostanie prezesem.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 07:57
+4
Gdyby brakowało kandydatów na jakiekolwiek stanowisko np. referenta d/s żadnych w UG Firlej, to pamiętajcie, że Pan Henryk S. dysponuje taką energią regionalną, którą można oświetlić każde stanowisko
Avatar
Lubelak / 28 grudnia 2018 o 00:15
+3
Ja też jestem menadżerem do wynajęcia, do tej pory żadnej spółki nie doprowadziłem do strat sięgających setek tys. ;)