Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2016 r.
9:32

Plac Litewski: Zostawić ruiny cerkwi do oglądania, czy schować pod ziemią?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 45 A A
Odsłonią czy zasypią? Każdy scenariusz jest możliwy, lecz nie każdy jest łatwy<br />
Odsłonią czy zasypią? Każdy scenariusz jest możliwy, lecz nie każdy jest łatwy

Do piątku miasto ma zdecydować, czy zmieni projekt przebudowy pl. Litewskiego, tak by wyeksponować fundamenty cerkwi zburzonej ponad 90 lat temu. Rezygnacja z ich zasypania wymagałaby sporej ingerencji w projekt, bo mury są dokładnie w miejscu planowanej fontanny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, że pod ziemią skryte są fundamenty cerkwi, nie było żadną niespodzianką. Jest nią za to dobry stan ceglanych murów. Na tyle dobry, że archeolodzy zaczęli się zastanawiać, czy nie warto byłoby wyeksponować choćby fragment fundamentów, np. przykrywając je szkłem. Takiego rozwiązania nie przewiduje projekt, który dostała od miasta firma przebudowująca plac. Ma ona udokumentować mury i z powrotem je zasypać, na wypadek, gdyby ktoś po latach chciał je pokazać światu.

A może pokazać je już teraz? – Rzeczywiście, takie zalecenie zostało zawarte w protokole konserwatorskim – przyznaje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. To tu rozstrzygnie się, czy mury będą wyeksponowane. 

– Na razie żadne decyzje nie zapadły – stwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.
– Powinniśmy to rozstrzygnąć do końca tego tygodnia – deklaruje Szczepańska.

Odsłonią czy zasypią? Każdy scenariusz jest możliwy, lecz nie każdy jest łatwy. – Musimy to rozważyć pod kątem możliwości technicznych oraz lokalizacji. Fundamenty wypadają dokładnie pod planowaną fontanną, a trudno byłoby je eksponować pod lustrem wody. Musielibyśmy sprawdzić, w jakim zakresie taka ekspozycja byłaby możliwa: czy w fontannie, czy w grobli – tłumaczy Szczepańska.

Co do tego, czy zmiany są zasadne, urzędnicy wcale nie są tak pewni. – Czy po to w latach 20. ubiegłego wieku cerkiew została rozebrana, by teraz odsłaniać jej fundamenty budząc kontrowersje? – pyta Szczepańska.

Wyjaśnijmy, że prawosławną świątynię rozebrano w międzywojniu, bo postrzegana była jako pamiątka po zaborcy i symbol jego dominacji.

Zmiany w projekcie przebudowy placu (o ile zostaną uznane za zasadne) wciąż są możliwe. Trwałyby miesiąc i wiązały się z dodatkowymi kosztami, ale z prawnego punktu widzenia taki wydatek też jest realny.

W decyzję, którą podejmie miasto, nie zamierza ingerować wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski. – To pozostaje w gestii konserwatora miejskiego, nie wkraczamy sobie wzajemnie w kompetencje – wyjaśnia. 

Czytaj więcej o:

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 09:07
0
A później w 1938 roku wysadzono w powietrze kilkaset cerkwi na kresach wschodnich. Teraz wiecie dlaczego po 5 latach była Rzeź Wołyńska?
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 23:02
0
proszę zostawić jeszcze historyczne tablice z nazwą placu z lat 1940-1944 Adolf H. Platz i z lat 1944-1956 Plac TOW. JÓzefa Stal....na, przecież gdyby nie Adolf to niebyłoby zbiornika przeciwpożarowego przerobionego póżniej na fontanę. Dodatkowo proponuję obydwóch ww ogłosić honorowymi obywatelami miasta.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 20:58
0
Bez sensu pokazywanie takich ruin. Ci co chcą tego powinni zapytać sami siebie....dlaczego pozwolili zniszczyć resztki cmentarza na Walecznych wraz z wycięciem wszystkich drzew.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 18:47
0
Chulaj dusza, piekła nie ma. Będa roboty dodatkowe dla Budimexu. Słono opłacane tak jak na CSK i TM.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 17:47
0
Ten symbol ruskiej niewoli niech zostanie tam gdzie jego miejsce a nie psuć tym uroku placu litewskiemu. Jak ma tak być to było się do remontu w ogóle nie zabierać
Avatar
wz crx / 26 kwietnia 2016 o 16:17
0

Po odrodzeniu Polski, wolni Polacy II Rzeczypospolitej zburzyli cerkiew symbol rosyjskiego zniewolenia i upokorzenia. Kogo reprezentują i jakie wartości wyznają ludzie, którzy każą zastanawiać się Radnym III Rzeczypospolitej czy cerkiew odbudowywać? Haniebna Rada! Haniebny Dziennik publikujący taka informację!

Zniewolić w pełni , pozwoli się tylko niewolnik...!!! Takich teraz na pęczki w tym narodzie...Urodziliśmy się , umrzemy i nawet smród po nas nie pozostanie , a te fundamenty raczej trwać będą,  jako niemy świadek trudnej historii, ale historii...

Zniewolić w pełni , pozwoli się tylko niewolnik...!!! Takich teraz na pęczki w tym narodzie...Urodziliśmy się , umrzemy i nawet smród po nas nie pozostanie , a te fundamenty raczej trwać będą,  jako niemy świadek trudnej historii, ale historii...

rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 16:06
0
Po odrodzeniu Polski, wolni Polacy II Rzeczypospolitej zburzyli cerkiew symbol rosyjskiego zniewolenia i upokorzenia. Kogo reprezentują i jakie wartości wyznają ludzie, którzy każą zastanawiać się Radnym III Rzeczypospolitej czy cerkiew odbudowywać? Haniebna Rada! Haniebny Dziennik publikujący taka informację!
Avatar
wz crx / 26 kwietnia 2016 o 15:54
0

Okupacja jest to każde zajęcie i utrzymywanie terytorium państwa wbrew woli jego mieszkańców. Można tak także nazwać stacjonowanie wojsk obcego państwa bez zgody mieszkańców kraju okupowanego wyrażonej przez wybrany w wolnych wyborach rząd. Definicja pasuje do Polski przed 1918r oraz po 1944r. Komuniści nie zostali wybrani w wolnych wyborach (nie można było zgłaszać kandydatów spoza list) a gdyby nawet chcieli pozbyć się wojsk sowieckich z terytorium kraju to nie mieli takiej możliwości.

Oczywiście ,że wybory powojenne nie były w pełni demokratyczne, ale losy ludzi kształtują nie ich wybory ,a ich błędne wybory...Porządek powojenny stworzyła "Jałta"...A naród musiał trwać w tym co było...Teraz na szczęście szybko ten naród zniknie w wyniku błędnych wyborów po '89-tym roku ,czyli dokona się prawidłowość historyczna...;-(((

Oczywiście ,że wybory powojenne nie były w pełni demokratyczne, ale losy ludzi kształtują nie ich wybory ,a ich błędne wybory...Porządek powojenny stworzyła "Jałta"...A naród musiał trwać w tym co było...Teraz na szczęście szybko ten naród zniknie w wyniku błędnych wyborów po '89-tym roku ,czyli dokona się prawidłowość historyczna...;-(((

rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 15:19
0
nie była postrzegana tylko była budynkiem należącym do państwowej rosyjskiej religii, stanowiącej narzędzie rusyfikacji po dziś dzień, więc szczytem frajerstwa będzie pozostawienie fundamentów jak dowodu jej istnienia, to tak jakby eksponować fundamenty po hitlerowskiej kręgielni
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 15:10
0
zostawić jak FARY tutaj by się też przydał komitet odbudowy Soboru
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2016 o 09:07
0
A później w 1938 roku wysadzono w powietrze kilkaset cerkwi na kresach wschodnich. Teraz wiecie dlaczego po 5 latach była Rzeź Wołyńska?
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 23:02
0
proszę zostawić jeszcze historyczne tablice z nazwą placu z lat 1940-1944 Adolf H. Platz i z lat 1944-1956 Plac TOW. JÓzefa Stal....na, przecież gdyby nie Adolf to niebyłoby zbiornika przeciwpożarowego przerobionego póżniej na fontanę. Dodatkowo proponuję obydwóch ww ogłosić honorowymi obywatelami miasta.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 20:58
0
Bez sensu pokazywanie takich ruin. Ci co chcą tego powinni zapytać sami siebie....dlaczego pozwolili zniszczyć resztki cmentarza na Walecznych wraz z wycięciem wszystkich drzew.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 18:47
0
Chulaj dusza, piekła nie ma. Będa roboty dodatkowe dla Budimexu. Słono opłacane tak jak na CSK i TM.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 17:47
0
Ten symbol ruskiej niewoli niech zostanie tam gdzie jego miejsce a nie psuć tym uroku placu litewskiemu. Jak ma tak być to było się do remontu w ogóle nie zabierać
Avatar
wz crx / 26 kwietnia 2016 o 16:17
0

Po odrodzeniu Polski, wolni Polacy II Rzeczypospolitej zburzyli cerkiew symbol rosyjskiego zniewolenia i upokorzenia. Kogo reprezentują i jakie wartości wyznają ludzie, którzy każą zastanawiać się Radnym III Rzeczypospolitej czy cerkiew odbudowywać? Haniebna Rada! Haniebny Dziennik publikujący taka informację!

Zniewolić w pełni , pozwoli się tylko niewolnik...!!! Takich teraz na pęczki w tym narodzie...Urodziliśmy się , umrzemy i nawet smród po nas nie pozostanie , a te fundamenty raczej trwać będą,  jako niemy świadek trudnej historii, ale historii...

Zniewolić w pełni , pozwoli się tylko niewolnik...!!! Takich teraz na pęczki w tym narodzie...Urodziliśmy się , umrzemy i nawet smród po nas nie pozostanie , a te fundamenty raczej trwać będą,  jako niemy świadek trudnej historii, ale historii...

rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 16:06
0
Po odrodzeniu Polski, wolni Polacy II Rzeczypospolitej zburzyli cerkiew symbol rosyjskiego zniewolenia i upokorzenia. Kogo reprezentują i jakie wartości wyznają ludzie, którzy każą zastanawiać się Radnym III Rzeczypospolitej czy cerkiew odbudowywać? Haniebna Rada! Haniebny Dziennik publikujący taka informację!
Avatar
wz crx / 26 kwietnia 2016 o 15:54
0

Okupacja jest to każde zajęcie i utrzymywanie terytorium państwa wbrew woli jego mieszkańców. Można tak także nazwać stacjonowanie wojsk obcego państwa bez zgody mieszkańców kraju okupowanego wyrażonej przez wybrany w wolnych wyborach rząd. Definicja pasuje do Polski przed 1918r oraz po 1944r. Komuniści nie zostali wybrani w wolnych wyborach (nie można było zgłaszać kandydatów spoza list) a gdyby nawet chcieli pozbyć się wojsk sowieckich z terytorium kraju to nie mieli takiej możliwości.

Oczywiście ,że wybory powojenne nie były w pełni demokratyczne, ale losy ludzi kształtują nie ich wybory ,a ich błędne wybory...Porządek powojenny stworzyła "Jałta"...A naród musiał trwać w tym co było...Teraz na szczęście szybko ten naród zniknie w wyniku błędnych wyborów po '89-tym roku ,czyli dokona się prawidłowość historyczna...;-(((

Oczywiście ,że wybory powojenne nie były w pełni demokratyczne, ale losy ludzi kształtują nie ich wybory ,a ich błędne wybory...Porządek powojenny stworzyła "Jałta"...A naród musiał trwać w tym co było...Teraz na szczęście szybko ten naród zniknie w wyniku błędnych wyborów po '89-tym roku ,czyli dokona się prawidłowość historyczna...;-(((

rozwiń
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 15:19
0
nie była postrzegana tylko była budynkiem należącym do państwowej rosyjskiej religii, stanowiącej narzędzie rusyfikacji po dziś dzień, więc szczytem frajerstwa będzie pozostawienie fundamentów jak dowodu jej istnienia, to tak jakby eksponować fundamenty po hitlerowskiej kręgielni
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 15:10
0
zostawić jak FARY tutaj by się też przydał komitet odbudowy Soboru
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii 0 0

Billennium, lider branży IT, który rozbudowuje swoją lubelską siedzibę rozpoczął ekspansję na rynek indyjski.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 12

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 10

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 37 16

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 12 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 16 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!