Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 kwietnia 2020 r.
12:02

Po niedzieli zaczną znikać drzewa z Al. Racławickich w Lublinie. Rusza rozbudowa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
465 27 A A
Najprawdopodobniej od strony ronda zaczną się rozbiórki krawężników<br />
Najprawdopodobniej od strony ronda zaczną się rozbiórki krawężników
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na początku przyszłego tygodnia ma się zacząć rozbudowa Al. Racławickich. W pierwszej kolejności wykonawca ma przesadzać drzewa „kolidujące z przebiegiem jezdni”, która będzie poszerzana o pasy do skrętu w lewo. W początkowym etapie robót nie jest planowane zamykanie ulic dla pojazdów indywidualnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeżeli spełnią się zapowiedzi Ratusza, to rozbudowa Alej zacznie się z trzytygodniowym opóźnieniem. Pierwotny plan był taki, że wykonawca przejmie plac budowy 31 marca, ale firma poprosiła o nowy termin „celem opracowania zasad bezpiecznego przekazania placu” podczas epidemii. Część formalności przeniesiono na drogę elektroniczną. – Przekazanie placu planowane jest na początek przyszłego tygodnia – zapowiada Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. – Wtedy też rozpoczną się roboty. Będą prowadzone z lokalnymi utrudnieniami, bez zamykania ulic.

Zmieniona została także kolejność robót. – Według pierwotnego harmonogramu w kwietniu miały odbywać się prace przygotowawcze, w tym rozbiórki, na ten miesiąc nie były planowane prace związane z zielenią – informuje Jędrek. – Według nowego planu w pierwszej kolejności wykonane zostaną na ul. Poniatowskiego i Al. Racławickich przesadzenia tych drzew, które kolidują z przebiegiem jezdni.

Oznacza to, że już w przyszłym tygodniu zacznie ubywać zieleni. – W najbliższym czasie na Al. Racławickich planowane jest przesadzenie kilkunastu drzew. Na ul. Poniatowskiego, gdzie jezdnia będzie wyznaczona według nowego przebiegu, planowane jest usunięcie 10 drzew pod jezdnię, choć ta liczba może się zmniejszyć oraz 30 samosiewów w okolicy budynku przeznaczonego do rozbiórki na rogu Al. Racławickich i ul. Poniatowskiego – wylicza Jędrek. – Wiele z nich to samosiewy o wielu pniach i małej wartości przyrodniczej i estetycznej, które rozrastały się w sposób niekontrolowany. Obwód większości z nich nie przekracza 50 cm. Przesadzone będą 32 drzewa i tu możliwe jest zmniejszenie tej liczby o 4 do 5.

Drzewa, które przez wiele lat rosły przy Al. Racławickich zaczęły „kolidować” z jezdnią, bo ma ona być poszerzana na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy ruchu dla pojazdów skręcających w lewo. Nieco inaczej jest w przypadku ul. Poniatowskiego, która ma być wybudowana w nowym miejscu, przez co konieczna będzie również rozbiórka narożnego budynku, już dawno opuszczonego.

Przypomnijmy, że prezydent Lublina obiecał zmieniać przebieg chodników i dróg rowerowych oraz manewrować ich szerokością tak, aby zmniejszyć liczbę drzew przeznaczonych do wycinki. Co do tej pory udało się zrobić w tej sprawie? – W kwestii drzew decyzje będą podejmowane indywidualnie w trakcie postępu prac – odpowiada biuro prasowe Ratusza. Zawarte w projekcie liczby drzew do wycinki i przesadzenia przypominamy poniżej.

Konieczna będzie rozbiórka narożnego budynku (fot. Maciej Kaczanowski)

Jak i kiedy mają się zmienić ulice

Na Al. Racławickich wyznaczone mają być buspasy w obu kierunkach jazdy, pojawią się też nowe sygnalizacje świetlne (przy Puławskiej i obok pl. Teatralnego). Pod Alejami wymienione zostaną też sieci podziemne, w tym stary gazociąg, jezdnia doczeka się odwodnienia, a po obu jej stronach mają powstać wydzielone drogi dla rowerów. Dróg rowerowych nie będzie na Lipowej, ale również tu mają powstać buspasy, natomiast ul. Poniatowskiego zostanie zbudowana od nowa, w nieco innym miejscu. Wszystko to ma kosztować prawie 104 mln zł. Przebudowa powinna się zakończyć do czerwca przyszłego roku, bo taki termin widnieje w umowie między miastem a wykonawcą, chociaż nie jest wykluczone, że roboty nieco się przedłużą. O ile? – Na tę chwilę za wcześnie jest, by mówić o przesunięciu terminu zakończenia prac – odpowiada Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza.

Ile drzew ma być stąd usuniętych

Zgodnie z obowiązującym projektem przebudowy w Al. Racławickich usunięte mają być 63 drzewa, z czego 26 zakwalifikowano do wycinki, a pozostałych 37 do przesadzenia. Na ul. Poniatowskiego planowane jest usunięcie 119 drzew, z których 73 mają być ścięte. Wzdłuż ul. Lipowej, która będzie przebudowywana w drugiej kolejności usuniętych ma być 30 drzew, z czego 11 zakwalifikowano do wycinki, resztę do przesadzenia.

Gdzie trafią przesadzane drzewa?

– Przy ul. Armii Krajowej obok parkingu przy Bocianiej zlokalizowano 3 klony z ul. Poniatowskiego, 5 klonów z Al. Racławickich i 25 grabów z Poniatowskiego. Przy Nadbystrzyckiej 2 lipy z Racławickich i 4 klony z Poniatowskiego – informowała już w lutym Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. – Na ul. Grafa 26 klonów z Al. Racławickich, 1 cis oraz 4 lipy, z Lipowej 11 sztuk lip. Na Granitowej przy skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II 7 lip z Lipowej. Na Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ul. Dziewanny 13 klonów zwyczajnych z ul. Poniatowskiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 17 kwietnia 2020 r. o 13:24
+41
Miałam cicha nadzieję, ze uda się ocalic drzewa. NIestety. Dla technokratów z cyrkusza nie liczy sie nic. Rozsądek, dobro mieszkańców...:(
Sułtan-Technokrata otoczony w swojej szklanej wieży przez wiernych klakierów i potakiwaczy chyba nawet nie raczył spostrzec, że dewelorozwój skończył się definitywnie w marcu 2020 i zachowuje się, jakby nic się nie zmieniło. Nadal pewno oczami wyobraźni widzi 100 akademików na Górkach jako symbol "rozwijającego się" Lublina i rosnącą potęgę pato-deweloperki, z którą związał swoje nadzieje.
 Hej pisowski trollu. Masz płacone wyłącznie za wpisy ze słowem "dewelo-rozwój" i "pato-deweloperka" czy o co biega? Rzuciło mi się w oczy, że jesteś bardzo monotematyczny i w kółko piszesz o tym samym, używając przy tym tych samych słówek, niczym zaprogramowany internetowy bot. Mogę tylko zgadywać, że jesteś zatrudniony w tej samej farmie trolli co Aaron_Langman.
 Hej pisowski trollu. Masz płacone wyłącznie za wpisy ze słowem "dewelo-rozwój" i "pato-deweloperka" czy o co biega? Rzuciło mi się w oczy, że jesteś bardzo monotematyczny i w kółko piszesz o tym samym, używając przy tym tych samych słówek, niczym zaprogramowany internetowy bot. Mogę tylko zgadywać, że jesteś zatrudniony w tej samej farmie trolli co Aaron_Langman. rozwiń
Avatar
Niemamloginu / 17 kwietnia 2020 r. o 13:19
+40
Teraz przy okazji przebudowy Racławickich, przez rok będzie maltretowany na DW temat wycinki drzew, jakby w tym mieście w ogóle nie mieszkali żadni ludzie a jedynym sensem tej całej inwestycji było jedynie pozbycie się zieleni. A przecież ten remont jest po to, żeby wszystkim było wygodniej. I kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej i rowerzystom i pieszym.
Avatar
wncl32nfei66y / 17 kwietnia 2020 r. o 13:36
+29
Teraz przy okazji przebudowy Racławickich, przez rok będzie maltretowany na DW temat wycinki drzew, jakby w tym mieście w ogóle nie mieszkali żadni ludzie a jedynym sensem tej całej inwestycji było jedynie pozbycie się zieleni. A przecież ten remont jest po to, żeby wszystkim było wygodniej. I kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej i rowerzystom i pieszym.
Nikomu nie będzie wygodniej, bo wszyscy się podusimy - z braku drzew.
  To ciekawe co piszesz, biorąc pod uwagę że w Lublinie od dawna więcej drzew się sadzi, niż wycina, powstają nowe parki, skwery i zieleńce. W nowym niedawno uchwalonym studium na jednego mieszkańca przypada blisko dwa razy więcej zieleni niż w starym...
  To ciekawe co piszesz, biorąc pod uwagę że w Lublinie od dawna więcej drzew się sadzi, niż wycina, powstają nowe parki, skwery i zieleńce. W nowym niedawno uchwalonym studium na jednego mieszkańca przypada blisko dwa razy więcej zieleni niż w starym... rozwiń
Avatar
ege_szege / 17 kwietnia 2020 r. o 14:23
+22
Boże, okres lęgowy ptaków jest właśnie, przecież jest zakaz wycinki drzew w tym czasie!!! Tyle drzew..... Masakra :(:(:(
 oj masakra masakra :( jak teraz rozmnożą się te wszystkie gołębie i gawrony z którymi człowiek musi notorycznie walczyć bo tylko same szkody robią :(
Avatar
gargamel2 / 17 kwietnia 2020 r. o 16:44
+19
Spokojnie wystarczyłoby zmienic nawierzchnię...
 No tak nie do końca, bo potrzebna jest też budowa i przebudowa sieci podziemnych. Poza tym każdy chyba się zgodzi, że buspasy są potrzebne, szczególnie, że po Racławickich kursuje mnóstwo autobusów i trolejbusów. A skoro mają powstać buspasy i dla osobówek zostanie po jednym pasie ruchu z każdej strony, dodatkowe pasy do skrętów na skrzyżowaniach też wydają się sensowne a może wręcz niezbędne, żeby uniknąć paraliżu komunikacyjnego w tamtej okolicy.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 17 kwietnia 2020 r. o 15:55
+19
Okres lęgowy nie oznacza, że nie można prowadzić wycinek "Jeżeli z różnych względów nie jest możliwe przeprowadzenie wycinki bez kolizji z tymi zakazami, np. ze względu na harmonogram prac budowlanych lub zagrożenie bezpieczeństwa, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na wykonanie tych czynności odpowiednio od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska."
Czyli autorzy harmonogramu nie wiedzieli, że 15 marca rozpoczyna się okres legowy? Raczej, taki harmonogramu sporządził wykonawca, w uzgodnieniu z miastem, ktore nie zawraca sobie glowy ptaszkami, chomikami, drzewami itp. Dla nich, dla lubelskich władz to bzdety, tak jak przepisy, które przyrodę chronią.
 A skąd wiesz, że to nie Unia Europejska narzuciła taki a nie inny harmonogram skoro to inwestycja z udziałem środków europejskich? Tak poza tym, wszystko odbywa się zgodnie z prawem. W czasie trwania okresu lęgowego można wycinać drzewa, pod warunkiem oczywiście, że ma się wszystkie wymagane zgody od odpowiednich instytucji. I tak też pewnie było tym razem.
 A skąd wiesz, że to nie Unia Europejska narzuciła taki a nie inny harmonogram skoro to inwestycja z udziałem środków europejskich? Tak poza tym, wszystko odbywa się zgodnie z prawem. W czasie trwania okresu lęgowego można wycinać drzewa, pod warunkiem oczywiście, że ma się wszystkie wymagane zgody od odpowiednich instytucji. I tak też pewnie było tym razem. rozwiń
Avatar
Malwina_Sz / 17 kwietnia 2020 r. o 14:27
+19
Okres lęgowy nie oznacza, że nie można prowadzić wycinek "Jeżeli z różnych względów nie jest możliwe przeprowadzenie wycinki bez kolizji z tymi zakazami, np. ze względu na harmonogram prac budowlanych lub zagrożenie bezpieczeństwa, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na wykonanie tych czynności odpowiednio od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska."
Avatar
WschodPolski / 17 kwietnia 2020 r. o 14:39
+16
Nareszcie! Ruszać z robotami, nie ma na co czekać. Ruch teraz znikomy więc będzie mniejsza uciążliwość dla mieszkańców i może również wchodzi w grę szybsze tempo prac. Spora grupa kierowców liczy na to, że zadanie zostanie zakończone jak najszybciej i wreszcie człowiek nie będzie skakał na nierównej pofałdowanej nawierzchni. Ulica jest w strasznym stanie, nie da się jeździć bez wybijania zawieszenia.
Avatar
Agent_Tomek / 17 kwietnia 2020 r. o 18:07
+13
Spokojnie wystarczyłoby zmienic nawierzchnię...
No tak nie do końca, bo potrzebna jest też budowa i przebudowa sieci podziemnych. Poza tym każdy chyba się zgodzi, że buspasy są potrzebne, szczególnie, że po Racławickich kursuje mnóstwo autobusów i trolejbusów. A skoro mają powstać buspasy i dla osobówek zostanie po jednym pasie ruchu z każdej strony, dodatkowe pasy do skrętów na skrzyżowaniach też wydają się sensowne a może wręcz niezbędne, żeby uniknąć paraliżu komunikacyjnego w tamtej okolicy.
Rozbudowa sieci POdziemnych BYŁA "POtrzebna" z uwagi na to, żeby zapewnić dostawy wody i odbiór ścieków z wiadomych 2-ch nowo-budowanych dewelo-kloców przy założeniu, że będą one w 100% wypełnione najemcami (odpowiednio: bliżej centrum - turystami, a dalej - studentami). Obecnie ten optymistyczny scenariusz jelonków, którzy obuli się w te nieruchomości, nie ma żadnych szans na realizację - bloczydła będą stać opustoszałe. Po co brnąć dalej w ten dewelorozwój za 100 mln? Dewelo-eldorado już se ne vrati.
 Koleś co ty bierzesz?
 Koleś co ty bierzesz? rozwiń
Avatar
Ksawyer / 18 kwietnia 2020 r. o 10:41
+6
Pomijając kilkuletnia dyskusję, która kończy się jak każda próba rozmowy z betonem, mamy dwa ostatnie dni na uwiecznienie na zdjęciach, filmach Alei w wiosennej zieleni, przed wejściem drwali. Dzień jest słoneczny, chociaż chłodniejszy od tych świątecznych.
Avatar
Ksawyer / 18 kwietnia 2020 r. o 10:41
+6
Pomijając kilkuletnia dyskusję, która kończy się jak każda próba rozmowy z betonem, mamy dwa ostatnie dni na uwiecznienie na zdjęciach, filmach Alei w wiosennej zieleni, przed wejściem drwali. Dzień jest słoneczny, chociaż chłodniejszy od tych świątecznych.
Avatar
-felipe_96. / 18 kwietnia 2020 r. o 00:19
+1
Wiecie co wpadłem na pomysł - wyłączcie komentarze w ogóle - niech nie komentują żadni - ani ci pro-PISowi ani ci pro-PO ani lewicowi - spokój cisza nic się nie dzieje - albo lepiej - całą domenę dziennikawschodniego z wersji cyfrowej zlikwidujcie pozostając tylko w wersji papierowej, do kupienia w kioskach. A teraz tak na serio - jak ci, którzy to tak ochoczo stawiają minusy są takie kozaki to niech się umówią na konkretną i rzeczową polemikę na jakieś tematy w sferze publicznej - dawać minusy to nie sztuka w sieci, używać konkretnych argumentów - to jest dyskusja. Dawaniem minusów nikt niczego dobrego jeszcze nie przedsięwziął, cenzurą tym bardziej. Jeżeli bawimy się w tuby propagandowe to mówmy to od razu, wprost, a nie robimy sobie jaja z ludzi, by nasyłać zdyscyplinowane bojówki zatrudnione do stawiania minusów. Będę komentował co mi się żywnie podoba i gwiżdżę na to, że moje wypowiedzi mogą być nieprzychylne jakiejś linii politycznej. Mam prawo głosu, jestem zwykłym mieszkańcem, interesuję się wybranymi tematykami, co się w moim mieście dzieje i mam prawo do opinii. Zastanówcie się co wy chcecie osiągnąć cenzurami albo faworyzowaniem wypowiedzi/komentarzy, które wychwalają front polityczny w zależności od tego gdzie wiatr powieje. Takimi działaniami cofacie się do komunistycznego ustroju polski, gdzie są pewne monopole na słuszne wypowiedzi i racje. Albo zróbcie w ten sposób - nie będzie możliwości stawiania ani plusów ani minusów - i spokój będzie - każdy będzie miał prawo komentowania( nawet ci niezarejestrowani - jeśliby rzecz jasna zostali dopuszczeni do głosu) a jego wypowiedź nie będzie podlegała ocenianiu - każdy sobie oceni wedle swego uznania w myślach. Tak będzie lepiej. Obserwuję na Dzienniku Wschodnim co się dzieje od dłuższego czasu i widzę tą propagandową walkę PO-PIS, a czasem gdzieś się zdarzy, że jakiś lewicowiec zabierze głos. Nie reprezentuję żadnej partii, nie jestem samorządowcem, radnym itp. Machina propagandy jaką się tutaj uprawia to przechodzi ludzkie pojęcie dlatego postuluję o tą jedną, jedyną rzecz - mianowicie o usunięcie/zablokowanie możliwości oceniania komentarzy - zarówno minusów jak i plusów. To zniechęci potencjalnych hejterów i tym podobnych złośliwców i propagandystów do plugastwa jakiego się dopuszczają. Takiej dziczy i samowolki już nie będzie a przynajmniej w sposób cywilizowany będzie można sobie coś od czasu do czasu skomentować bez obawy o to, że jakieś cymbały się zlecą, żeby minusy rąbać. To wszystko jest takie odważne tylko w internecie, a w rzeczywistości nie miałoby to zbyt wiele do powiedzenia. Jak dziecko rysuje brzydkie rysunki to się mu zabiera kredki - idąc podobnym tokiem rozumowania tak trzeba postępować z najętymi bojówkarzami cyfrowymi - uniemożliwiając im możliwość oceny komentarzy. Raz dwa spokój będzie.
Wiecie co wpadłem na pomysł - wyłączcie komentarze w ogóle - niech nie komentują żadni - ani ci pro-PISowi ani ci pro-PO ani lewicowi - spokój cisza nic się nie dzieje - albo lepiej - całą domenę dziennikawschodniego z wersji cyfrowej zlikwidujcie pozostając tylko w wersji papierowej, do kupienia w kioskach. A teraz tak na serio - jak ci, którzy to tak ochoczo stawiają minusy są takie kozaki to niech się umówią na konkretną i rzeczową polemikę na jakieś tematy w sferze publicznej - dawać minusy to nie sztuka w sieci, używać konkretnych argum... rozwiń
Avatar
dziennikarzsledczy / 17 kwietnia 2020 r. o 21:58
-7
Niektórzy powariowali do reszty z tymi drzewami. Nic nie można w tym mieście wyremontować ani zbudować bo zaraz się zlatuje grupka oszalałych ekologów i protestuje.
Avatar
Gatusso / 17 kwietnia 2020 r. o 21:51
+3
nareszcie !!! do dzieła !!! czas na nowy równy dywanik !!!
Avatar
anais1977 / 17 kwietnia 2020 r. o 21:29
+1
Odblokujcie możliwość komentowania bo trolle minusują wpisy mieszkańców.
Avatar
-felipe_96. / 17 kwietnia 2020 r. o 18:56
0
Porzućcie wszelką nadzieję, wy którzy sądzicie, że jakieś przydrożne drzewa się zachowają - w dobie epidemii jak roboty ruszą, to nim się obejrzycie jak drzewa konarami się nakryją. Ja mam zdecydowanie lepsze i kompromisowe rozwiązanie - mianowicie - buspasy należy wyznaczyć z istniejących skrajnie prawych pasów, a co za tym idzie roślinność( drzewa) w znaczącej mierze ocalałyby. Zwróćmy uwagę na to, że al. racławickie i ul. lipowa to najbardziej znane arterie komunikacyjne miasta - porusza się tutaj bardzo wiele linii transportu zbiorowego( choć sporo kursów ucięto ale to z uwagi na epidemię a wcześniej na kryzys taborowy). Buspasy nie leżałyby absolutnie odłogiem, transport zbiorowy uległby poprawie - został udrożniony i poprawiłaby się płynność jazdy i punktualność. Dokonano by wówczas pomiaru-eksperymentu - jeżeli by się okazało, że jest więcej narzekania aniżeli pożytku to wówczas pasy, które miałyby napis "BUS/TAXI" miałyby ten napis usunięty i transport zbiorowy oraz indywidualny(samochodowy) poruszałyby się wspólnie. Jaki problem. A przynajmniej roślinności by zaoszczędzono i al. racławickie i ul. lipowa zachowałyby swój urok a nie świeciły pustkami. A tak to czego możemy się spodziewać? Ano tego, że nie tylko wzmożona wycinka doprowadzi do pustki na tych miejscach ale także mogą chcieć wymienić oświetlenie - lampy uliczne na LED-owe i pewnie koniecznie koloru bladego, zimnego, pesymistycznego( mam nadzieję, że jednak nie, że ktoś poszedł po rozum do głowy i kolor oświetlenie pozostanie bursztynowy/pomarańczowy). Nie poznacie al. racławickich i ul. lipowej po przebudowie - już mamy takie "majestatyczne" miejsca jak pl. litewski( po całości wylany beton - upośledzenie Krakowskiego Przedmieścia poprzez uniemożliwienie poruszania się chociażby taksówkom i pojazdom mpk wzdłuż odcinka obok poczty polskiej czy też innym pojazdom uprzywilejowanym) - błąd kardynalny i niewybaczalny., pl. teatralny - najbrzydszy obiekt jaki powstał - kamienne leżaki to kicz i tandeta, należałoby to definitywnie usunąć, tam nawet nie ma gdzie wygodnie siąść - te kamienne siedziska zlokalizowane naprzeciwko iluminacji zlikwidować i normalne ławki metalowo-drewniane z oparciem poustawiać, a na skrajach pl. teatralnego koniecznie chociaż jakieś kamienne donice postawić - na jednym skraju donice w ilości 4-6 sztuk a w nich duże krzewy odpowiednio przycinane mogą mieć kształt piramidy, kuli, sześcianu itp. - coś wzorem modelu francuskich ogrodów i na naprzeciwległym skraju tak samo zrobić - niech plac teatralny się nieco zazieleni by było na nim przyjemnie przebywać, by ta bladość, kamienistość, beton nie przytłaczały. A i ostatnia ''perełka'' - plac Kaczyńskiego( okolice tego skwerku, który jest istnym skateparkiem, tylko się deskorolkami tam tłuką) - tak pięknym miejscem był ten obiekt jak była tam pętla autobusowa, która istniała do 2009 roku - niczego jej nie było trzeba - na środku był pomnik, dookoła niego porastały bratki, jezdnia pętli była w dobrym stanie, gorzej było z chodnikami, które były powybrzuszane, ale to nie był problem nie do rozwiązania, modernizacja by nastąpiła lekka i byłoby git. Nieopodal pętli rosły potężne drzewa w ilości dwóch sztuk - nie ma po nich śladu - w ich miejscu nie ma nic prócz łysego betonu. Podsumowując dużo to pieniędzy idzie w modernizacje dróg i obiektów, placów, skwerków, jednakże czasami skala pustostanu, jaka po modernizacjach zachodzi przytłacza - coś co było zielone i ładnie porastało i dodawało optymizmu nagle tego nie ma i ta pustka po prostu przytłacza. Roślinność( w tym drzewa) to cień w lecie, to także lepsza filtracja( należy przypomnieć sobie Lublin z lat 2000-2009 kiedy to dużo gorsze samochody i autobusy jeździły i jakoś wówczas na smog nie narzekano a dymiło wszystko potwornie - ale filtracja była, bo i zieleni było bez porównania więcej) i wreszcie kolor zielony to optymizm - człowiekowi przyjemniej jak trochę roślinności ma wokół siebie.
Porzućcie wszelką nadzieję, wy którzy sądzicie, że jakieś przydrożne drzewa się zachowają - w dobie epidemii jak roboty ruszą, to nim się obejrzycie jak drzewa konarami się nakryją. Ja mam zdecydowanie lepsze i kompromisowe rozwiązanie - mianowicie - buspasy należy wyznaczyć z istniejących skrajnie prawych pasów, a co za tym idzie roślinność( drzewa) w znaczącej mierze ocalałyby. Zwróćmy uwagę na to, że al. racławickie i ul. lipowa to najbardziej znane arterie komunikacyjne miasta - porusza się tutaj bardzo wiele linii transportu zbiorowego... rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 17 kwietnia 2020 r. o 18:07
+13
Spokojnie wystarczyłoby zmienic nawierzchnię...
No tak nie do końca, bo potrzebna jest też budowa i przebudowa sieci podziemnych. Poza tym każdy chyba się zgodzi, że buspasy są potrzebne, szczególnie, że po Racławickich kursuje mnóstwo autobusów i trolejbusów. A skoro mają powstać buspasy i dla osobówek zostanie po jednym pasie ruchu z każdej strony, dodatkowe pasy do skrętów na skrzyżowaniach też wydają się sensowne a może wręcz niezbędne, żeby uniknąć paraliżu komunikacyjnego w tamtej okolicy.
Rozbudowa sieci POdziemnych BYŁA "POtrzebna" z uwagi na to, żeby zapewnić dostawy wody i odbiór ścieków z wiadomych 2-ch nowo-budowanych dewelo-kloców przy założeniu, że będą one w 100% wypełnione najemcami (odpowiednio: bliżej centrum - turystami, a dalej - studentami). Obecnie ten optymistyczny scenariusz jelonków, którzy obuli się w te nieruchomości, nie ma żadnych szans na realizację - bloczydła będą stać opustoszałe. Po co brnąć dalej w ten dewelorozwój za 100 mln? Dewelo-eldorado już se ne vrati.
 Koleś co ty bierzesz?
 Koleś co ty bierzesz? rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 17 kwietnia 2020 r. o 17:41
-9
Miałam cicha nadzieję, ze uda się ocalic drzewa. NIestety. Dla technokratów z cyrkusza nie liczy sie nic. Rozsądek, dobro mieszkańców...:(
[Dam pracę dewelo-trolowi - wciśnij 40 minusików, póki jeszcze twoi Panowie mają z czego płacić :-DDD]. Sułtan-Technokrata otoczony w swojej szklanej wieży przez wiernych klakierów i potakiwaczy chyba nawet nie raczył spostrzec, że dewelorozwój skończył się definitywnie w marcu 2020 i zachowuje się, jakby nic się nie zmieniło. Nadal pewno oczami wyobraźni widzi 100 akademików na Górkach jako symbol "rozwijającego się" Lublina i rosnącą potęgę pato-deweloperki, z którą związał swoje nadzieje.
[Dam pracę dewelo-trolowi - wciśnij 40 minusików, póki jeszcze twoi Panowie mają z czego płacić :-DDD]. Sułtan-Technokrata otoczony w swojej szklanej wieży przez wiernych klakierów i potakiwaczy chyba nawet nie raczył spostrzec, że dewelorozwój skończył się definitywnie w marcu 2020 i zachowuje się, jakby nic się nie zmieniło. Nadal pewno oczami wyobraźni widzi 100 akademików na Górkach jako symbol "rozwijającego się" Lublina i rosnącą potęgę pato-deweloperki, z którą związał swoje nadzieje. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 17 kwietnia 2020 r. o 17:30
-15
Spokojnie wystarczyłoby zmienic nawierzchnię...
No tak nie do końca, bo potrzebna jest też budowa i przebudowa sieci podziemnych. Poza tym każdy chyba się zgodzi, że buspasy są potrzebne, szczególnie, że po Racławickich kursuje mnóstwo autobusów i trolejbusów. A skoro mają powstać buspasy i dla osobówek zostanie po jednym pasie ruchu z każdej strony, dodatkowe pasy do skrętów na skrzyżowaniach też wydają się sensowne a może wręcz niezbędne, żeby uniknąć paraliżu komunikacyjnego w tamtej okolicy.
 Rozbudowa sieci POdziemnych BYŁA "POtrzebna" z uwagi na to, żeby zapewnić dostawy wody i odbiór ścieków z wiadomych 2-ch nowo-budowanych dewelo-kloców przy założeniu, że będą one w 100% wypełnione najemcami (odpowiednio: bliżej centrum - turystami, a dalej - studentami). Obecnie ten optymistyczny scenariusz jelonków, którzy obuli się w te nieruchomości, nie ma żadnych szans na realizację - bloczydła będą stać opustoszałe. Po co brnąć dalej w ten dewelorozwój za 100 mln? Dewelo-eldorado już se ne vrati.
 Rozbudowa sieci POdziemnych BYŁA "POtrzebna" z uwagi na to, żeby zapewnić dostawy wody i odbiór ścieków z wiadomych 2-ch nowo-budowanych dewelo-kloców przy założeniu, że będą one w 100% wypełnione najemcami (odpowiednio: bliżej centrum - turystami, a dalej - studentami). Obecnie ten optymistyczny scenariusz jelonków, którzy obuli się w te nieruchomości, nie ma żadnych szans na realizację - bloczydła będą stać opustoszałe. Po co brnąć dalej w ten dewelorozwój za 100 mln? Dewelo-eldorado już se ne vrati. rozwiń
Avatar
gargamel2 / 17 kwietnia 2020 r. o 16:44
+19
Spokojnie wystarczyłoby zmienic nawierzchnię...
 No tak nie do końca, bo potrzebna jest też budowa i przebudowa sieci podziemnych. Poza tym każdy chyba się zgodzi, że buspasy są potrzebne, szczególnie, że po Racławickich kursuje mnóstwo autobusów i trolejbusów. A skoro mają powstać buspasy i dla osobówek zostanie po jednym pasie ruchu z każdej strony, dodatkowe pasy do skrętów na skrzyżowaniach też wydają się sensowne a może wręcz niezbędne, żeby uniknąć paraliżu komunikacyjnego w tamtej okolicy.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzeum na Majdanku i w Bełżcu będzie można już zwiedzać z przewodnikiem

Muzeum na Majdanku i w Bełżcu będzie można już zwiedzać z przewodnikiem

To oferta dla zorganizowanych grup i indywidualnych zwiedzających. Zwiedzanie z przewodnikiem zostało wstrzymane przez epidemię koronawirusa.

Tragiczna śmierć policjanta w miejscowości koło Lublina

Tragiczna śmierć policjanta w miejscowości koło Lublina

Nie żyje 40-letni policjant. Zginął w sobotę po godzinie 14. Mieszkał w podlubelskiej Kalinówce.

Kłos Chełm przegrał z Omegą Stary Zamość. Znowu rozdawali prezenty

Kłos Chełm przegrał z Omegą Stary Zamość. Znowu rozdawali prezenty

Duża przewaga, sporo sytuacji, a tymczasem po 45 minutach wynik 0:2. Kłos Chełm prowadził grę w starciu z Omegą Stary Zamość, ale do przerwy tracił do rywali dwie bramki. Po zmianie stron czwartoligowiec zaliczył kontaktowe trafienie, ale to wszystko, na co było stać drużynę Roberta Tarnowskiego.

Dawny cmentarz żydowski na Wieniawie. Jest teraz w wyjątkowy sposób oznaczony

Dawny cmentarz żydowski na Wieniawie. Jest teraz w wyjątkowy sposób oznaczony

Prawnik Maciej Chorągiewicz zadbał o to, żeby teren został posprzątany. Plastyk Jarosław Koziara land artem oznaczył dawny żydowski cmentarz przy ul. Leszczyńskiego.

Victoria Żmudź – Granica Dorohusk 8:0. Hat-trick zagranicznego napastnika

Victoria Żmudź – Granica Dorohusk 8:0. Hat-trick zagranicznego napastnika

Dobry występ drużyny Piotra Molińskiego w piątkowym meczu kontrolnym. Victoria łatwo rozbiła Granicę Dorohusk 8:0 nawet mimo nieobecności kilku podstawowych zawodników.

Start Krasnystaw – Kryształ Werbkowice 1:3. Zwycięstwo i dwa transfery

Start Krasnystaw – Kryształ Werbkowice 1:3. Zwycięstwo i dwa transfery

Na początek przygotowań były dwa remisy z Huczwą i Tomasovią. W dwóch kolejnych sparingach Kryształ najpierw pokonał Orła Srebrzyszcze 6:0, a następnie beniaminka IV ligi Start Krasnystaw 3:1. Drużyna z Werbkowic ogłosiła także dwa transfery. Trener Jacek Ziarkowski będzie miał do dyspozycji: Grzegorza Mulawę (Lublinianka) oraz Damiana Otrębę (Tomasovia).

Kraśnik. Kierowca tankował nie tylko paliwo. Zatrzymali go na stacji

Kraśnik. Kierowca tankował nie tylko paliwo. Zatrzymali go na stacji

Pracownicy jednej ze stacji paliw koło Kraśnika zatrzymali pijanego kierowcę. Mężczyzna miał prawie 3 promile w wydychanym powietrzu.

Koronawirus. 14 nowych przypadków w ciągu doby w województwie lubelskim

Koronawirus. 14 nowych przypadków w ciągu doby w województwie lubelskim

Najwięcej zarażonych przybywa w powiecie bialskim. Do 4 lipca w całym województwie odnotowano 677 chorych.

Orlęta Spomlek – Chełmianka 1:3. Dwa szybkie ciosy i po meczu

Orlęta Spomlek – Chełmianka 1:3. Dwa szybkie ciosy i po meczu

W sparingowym starciu naszych trzecioligowców górą klub z Chełma. Piłkarze Jana Konojackiego pokonali w Radzyniu Podlaskim tamtejsze Orlęta 3:1. O losach meczu zdecydowały tak naprawdę pierwsze fragmenty spotkania. Goście już po siedmiu minutach mieli w zapasie dwa trafienia.

Dramatyczny apel Michała Wójcika z Ani Mru Mru. Prosi o pomoc
film

Dramatyczny apel Michała Wójcika z Ani Mru Mru. Prosi o pomoc

- Moja Jani zachorowała, ma raka. Ale rak to nie wyrok i chcemy podjąć z nim walkę. Dziś proszę was o pomoc, o fundusze na pobyt dla niej w klinice – mówi w internetowym nagraniu komik Michał Wójcik z lubelskiego kabaretu Ani Mru Mru. Jania to partnerka kabareciarza.

Cztery osoby ranne w dwóch wypadkach. Kierowcy popełnili częsty błąd

Cztery osoby ranne w dwóch wypadkach. Kierowcy popełnili częsty błąd

Trzy kobiety i jeden mężczyzna zostali zabrani do szpitali w wyniku dwóch wypadków. Przyczyną każdego było to samo – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Lublinianka zaczyna sparingi od pogromu

Lublinianka zaczyna sparingi od pogromu

Udane rozpoczęcie meczów kontrolnych w wykonaniu klubu z Wieniawy. W starciu z Orionem Niedrzwica Duża drużyna Dariusza Bodaka wygrała aż 7:0. Co ważne, w składzie Lublinianki pojawił się Tomasz Brzyski.

Avia – Świdniczanka 1:2. Znowu lepsi od trzecioligowca

Avia – Świdniczanka 1:2. Znowu lepsi od trzecioligowca

Beniaminek IV ligi nie przestaje zaskakiwać. To tylko mecze kontrolne, ale Świdniczanka znowu pokonała wyżej notowanego rywala. Przed tygodniem uporała się z Lewartem Lubartów (3:1), a teraz wygrała w derbach z Avią Świdnik 2:1.

Słoneczny Wrotków już działa. Ceny biletów się nie zmieniły [zdjęcia]
galeria

Słoneczny Wrotków już działa. Ceny biletów się nie zmieniły [zdjęcia]

Można już korzystać z atrakcji na Słonecznym Wrotkowie w Lublinie. Ze względu na obostrzenia spowodowane epidemią koronawirusa na terenie ośrodka może przebywać jednocześnie 1200 osób.

Nielegalne automaty do gier hazardowych w Hrubieszowie

Nielegalne automaty do gier hazardowych w Hrubieszowie

Cztery nielegalne automaty do gier hazardowych ujawniła kontrola w jednym z lokali na terenie Hrubieszowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.