Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lipca 2020 r.
17:34

Lublin: Początek zmian na górkach czechowskich. Plac zabaw i ścieżka, która połączy dwa osiedla

38 34 A A

Ścieżka ma mieć ok. 1 km długości, plac zabaw ok. 500 mkw. powierzchni. Powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. – Domagali się tego okoliczni mieszkańcy – przekonują przedstawiciele spółki TBV Investment, którzy w czwartek pokazali, jak będzie wyglądać I etap parku Górki Czechowskie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już nie Park 700-lecia, ale Park Górki Czechowskie. Tak obecnie nazywa się inwestycja dewelopera, który na 25 ha górek czechowskich zamierza wybudować blokowiska.

Za zgodę na taką zmianę studium zagospodarowania przestrzeni spółka TBV Investment przekazała miastu 75 ha terenu (za 1 zł) i obiecała wybudować naturalistyczny park. W czwartek inwestor pokazał, co zamierza zrobić jeszcze w tym roku.

Ścieżka i plac zabaw

Planowana ścieżka (pieszo-rowerowa) połączy dwa osiedla. Od strony ul. Poligonowej wejścia będą dwa – obok przystanku i przejściem podziemnym. Od strony ul. Koncertowej – za marketem Lidl. Trasa ma meandrować („by pokazać uroki okolicy”) i wykorzystywać istniejące ukształtowanie terenu.

– Pomyśleliśmy, że warto by było, by nie była to tylko i wyłącznie ścieżka. Warto byłoby wprowadzić jakąś atrakcję – opowiada Piotr Szkołut, architekt krajobrazu z Garden Concept, projektant parku na zlecenie TBV.

Ta atrakcja to plac zabaw (docelowo w projektowanym 75-hektarowym parku takich placów ma być cztery).

– Wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów jak liny, drewno, piasek – mówi Szkołut. I wylicza, na czym będą bawić się dzieci: – Wiata-szyszka, kolejka linowa, zjeżdżalnia, tunel, skarpa wspinaczkowa, huśtawka heksagon, urządzenie do balansowania.

Plac ma mieć ok. 500 mkw. powierzchni, a jego podłoże to trawa i piasek. Z naturalnych materiałów ma być też kilometrowa ścieżka.

– Jej szerokość to 3 metry, a poszczególne warstwy to piasek, geowłóknina, łamane kruszywo i naturalna warstwa żwirowa – tłumaczy Zbigniew Dymowicz, dyrektor inwestycji TBV.

– Swego rodzaju wyzwaniem jest dostosowanie jej przebiegu do topografii terenu, ale z założenia powstanie bez większych prac ziemnych – dodaje Szkołut. – Roślinności wkoło nie chcemy zmieniać. Przebieg ścieżki jest bezkolizyjny – zapewnia.

Wykoszona ma zostać jedynie nawłoć. – Pas o szerokości 2 - 5 metrów wzdłuż ścieżki – precyzuje architekt.

Na ścieżce mają stanąć drewniane ławki, stojaki na rowery, będą też lampy.

– Pozwoli to zobaczyć, co może się tu wydarzyć w przyszłości – mówi Szkołut.

Przedstawiciele TBV na w czwartkowej konferencji w hotelu Ibis Styles nie chcieli mówić o kosztach, ani o tym kiedy powstanie pozostała część 75-hektarowego parku.

– Na razie skupiamy się na tym etapie – mówi dyr. Dymowicz. – Na początku tygodnia złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, po jego uzyskaniu ogłosimy przetarg na wykonanie prac. Chcielibyśmy, by jeszcze w tym roku można było z parku skorzystać.

Zdaniem obecnych na konferencji pracowników TBV i zastępcy prezydenta Lublina Artura Szymczyka realizacji tej inwestycji nie blokuje fakt, że sprawą zmiany studium (takiej by na górkach można było postawić bloki) zajmują się sądy.

– Nasz projekt wpisuje się w stare studium, które w tym miejscu przewiduje zieleń parkową – tłumaczy dyrektor ds. inwestycji TBV.

Sprawy w sądzie

Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny nakazał, by lubelski sąd niższej instancji ponownie zajął się skargą jednej z mieszkanek osiedla Prestige, która podważa uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach strefy pod budowę bloków.

Na prawomocny wyrok czeka jeszcze drugi z sądowych sporów o przyszłość tego terenu. Skargę złożył poprzedni wojewoda Przemysław Czarnek, którego zdaniem radni przedłożyli prywatny interes właściciela górek ponad interes mieszkańców przeciwnych zabudowie. 30 grudnia 2019 r. sąd przyznał mu rację i stwierdził nieważność uchwały w zakresie górek czechowskich.

Wyrok ten został zaskarżony przez miasto do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Nie znamy jeszcze terminu rozprawy – mówił w czwartek prezydent Artur Szymczyk.

W umowie z miastem TBV zobowiązało się, że park wybuduje na własny koszt. Zadeklarowało, że wyda na ten cel co najmniej 10 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gatusso / 16 lipca 2020 r. o 18:14
+80
WTF? 1-km "ścieżka" do "placu zabaw" o pow. 500 m2 (mniej niż powierzchnia rezydencji typowego dewelo-oligarchy)??? Chyba jasne dla każdego, że chodzi tu o pretekst do zrycia kolejnego fragmentu Górek. Co gorsza, to zrycie nie ma żadnego, nawet biznesowego sensu, bo jest już wiele przyczyn, z powodu których wiadomo, że dewelo-getto na Górkach nigdy nie powstanie.
 zryty to ty masz łeb pisowski opluwający wszystko jak leci hejterze !!!
Avatar
Natala / 16 lipca 2020 r. o 19:14
+75
Tylko na plus, że developer pomimo całego tego zamieszania nie zrezygnował z budowy stref rekreacyjnych. Może coś to uzmysłowi niedowiarkom.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 16 lipca 2020 r. o 19:37
+74
Kolejna fuszerka. Inwentaryzacja przyrodnicza stanowczo zabrania tego typu ingerencji w teren, żadnych alejek, żadnego nocnego oświetlenia. Plac zabaw w centralnym punkcie wąwozu głównego, zmiany w rzeźbie terenu, a to przecież Esoch. Pan Szkołut zamiast się zastanawiać gdzie sobie wsadzić szyszkę powinien po pierwsze przeczytać raport z inwentaryzacji a potem się zastanowić nad sensownością projektu na który nie dostanie wymaganych prawem opinii środowiskowych. Totalny brak profesjonalizmu i wyobraźni.
 Może po prostu trzeba te Górki Czechowskie w ramkę oprawić i powiesić na ścianie skoro nawet wysypanie trochę piasku i budowa kilku placów zabaw to problem dla ekologów? A może pora skończyć tę farsę i wmawianie okolicznym mieszkańcom, że park owszem się należy ale tylko chomikom?
 Może po prostu trzeba te Górki Czechowskie w ramkę oprawić i powiesić na ścianie skoro nawet wysypanie trochę piasku i budowa kilku placów zabaw to problem dla ekologów? A może pora skończyć tę farsę i wmawianie okolicznym mieszkańcom, że park owszem się należy ale tylko chomikom? rozwiń
Avatar
Login1 / 16 lipca 2020 r. o 18:20
+74
Świetna informacja. Pewnie znajdą się osoby, które wolałyby zaśmiecone chaszcze zamiast placów zabaw, ale ja się cieszę. Będzie gdzie wyjść z dzieciakami!
Avatar
kronikiekoszurii / 16 lipca 2020 r. o 18:00
+69
A ten psychol znowu swoje :D Zdecyduj się ekopsychopato, czy "inwestycja nie powstanie bo nie ma sensu biznesowego", czy "bronisz górek czechowskich przed zabudową". Albo jedno albo drugie. Jeżeli się rzekomo nie opłaca to przecież nie będą budować, więc w czym problem? Ale wiesz najlepiej, że łżesz i budowa byłaby opłacalna, co? :)
Avatar
ministrant / 16 lipca 2020 r. o 20:00
+68
Czy naprawdę są tu ludzie, którzy wolą to jak obecnie wyglądają górki? Jak można narzekać na ścieżki czy plac zabaw, kiedy w obecnym stanie jesienią czy wiosną ciężko jest tam nawet wejść. Plac zabaw tylko ożywi to miejsce a ścieżki sprawią, że górki będą bardziej przestępne dla każdego.
Avatar
Zbychu / 16 lipca 2020 r. o 20:27
+64
Oho widzę że na forum zawitał jeden z obrońców nawłoci, fanatyk zachwaszczonego pola i rzecznik prasowy chomików mieszkających na górkach. Place zabaw też się nie podobają? Wystarczy z nich nie korzystać, inni chętnie skorzystają.
Avatar
Zbychu / 16 lipca 2020 r. o 20:54
+55
Oho widzę że na forum zawitał jeden z obrońców nawłoci, fanatyk zachwaszczonego pola i rzecznik prasowy chomików mieszkających na górkach. Place zabaw też się nie podobają? Wystarczy z nich nie korzystać, inni chętnie skorzystają.
Jak to się mawia dura lex sed lex. Sprawdź w słowniku. Jeszcze raz. Nie zbudujecie żadnej ścieżki, żadnego placu zabaw, żadnego blokowiska na Gorkach. Placów zabaw jest pełno naokoło na każdym osiedlu. Też mi atrakcja. Traktujecie ludzi jak debili.
 Ale o czym ty w ogóle do mnie mówisz obłąkany człowieku? I czemu ciągle użuwasz liczby mnogiej? Ps. Ścieżki żadnej nigdy nie budowałem i budować nie zamierzam. Pomyliłeś adresy.
 Ale o czym ty w ogóle do mnie mówisz obłąkany człowieku? I czemu ciągle użuwasz liczby mnogiej? Ps. Ścieżki żadnej nigdy nie budowałem i budować nie zamierzam. Pomyliłeś adresy. rozwiń
Avatar
Paulina112233 / 16 lipca 2020 r. o 20:55
+53
Mi się ta koncepcja bardzo podoba - idealne miejsce na weekendowe wycieczki
Avatar
Chico / 16 lipca 2020 r. o 21:22
+48
Założę się, że po wybudowaniu ścieżki więcej okolicznych mieszkańców skorzysta z tych terenów dlatego nie rozumiem sporów. Miał być park i będzie park.
Avatar
LAS / 19 lipca 2020 r. o 07:19
-4
Po szkłach i ogólnym bałaganie. Jednak podziękuję. Przedzierać przez chaszcze też nie mam zamiaru. I z tego co czytam to mają zachować rzeczona bioróżnorodność, ale lepiej się czepiać niż zobaczyć że coś może być fajne
Fajnie miało być już 22 lata temu. By było jeszcze fajniej, to obecny jeszcze prezydent naszego miasta 10 lat temu powołał zespół ekspertów, którzy wpisali Górki Czechowskie na Listę Dóbr Kultury Współczesnej Lublina. W uzasadnieniu do szczególnej ochrony Górek Czechowskich zapisano między innymi  " Potencjał rangi krajowej (!). W tej sytuacji teren wymaga zdecydowanej ochrony. Motywy merytoryczne, które były podstawą przeznaczenia terenu Poligonu pod wielki park krajobrazowy Lublina, nie zmieniły się. Miasto takiego obiektu potrzebuje. Teraz nawet bardziej niż dawniej,  bowiem  wiele terenów podmiejskich, dotychczas otwartych, pełniących w praktyce funkcje rekreacyjne dla mieszkańców miasta, znika pod rozlewającą się żywiołowo zabudową. "  Przez kolejne 10. lat obecny jeszcze prezydent naszego miasta zrobił wiele, by kreowane były dzisiaj opinie, jakie właśnie przyszło mi skomentować. Place zabaw  powinny  być w planach zabudowy  TBV   Investment , a nie gruntach miejskich, co ma służyć jako kolejny wytrych do uzyskania pozwoleń na intensywną urbanizację obszaru, który miał być od i  na zawsze chroniony.
Fajnie miało być już 22 lata temu. By było jeszcze fajniej, to obecny jeszcze prezydent naszego miasta 10 lat temu powołał zespół ekspertów, którzy wpisali Górki Czechowskie na Listę Dóbr Kultury Współczesnej Lublina. W uzasadnieniu do szczególnej ochrony Górek Czechowskich zapisano między innymi  " Potencjał rangi krajowej (!). W tej sytuacji teren wymaga zdecydowanej ochrony. Motywy merytoryczne, które były podstawą przeznaczenia terenu Poligonu pod wielki park krajobrazowy Lublina, nie zmieniły się. Miasto taki... rozwiń
Avatar
zosia_lsm / 18 lipca 2020 r. o 17:16
-5
Nigdy nie zabrałabym wnuków na spacer ścieżką poprowadzoną jedynie celem zniszczenia przyrody i sprofanowania miejsc pamięci w imię Mamony. Zresztą, w ogóle unikam tych miejsc w Kozim Grodzie, których historia i tradycja podlegają systematycznemu zacieraniu, a często wręcz niszczeniu w imię nowobogackich ambicji technokratów, którzy wciskają nam swoją wizję McCity.
Avatar
Kryska_J / 18 lipca 2020 r. o 15:40
+6
No faktycznie podła że mnie babcia, że nie chce żeby bawiły się szkłem fczy innymi cudaki znalezionymi na górkach. Fakt paskudna jestem bo chce żeby bawiły się na fajnym placu zabaw. Nie w chaszczach i śmieciach.. przemyśle swoje zachowanie i na pewno go nie zmienię. Dzięki folkatka za uświadomienie mnie że dzieci które chodzą po roenej ścieżce nie mogą być harcerzami.. szkoda że tak to krytykujecie a sami od siebie nie dajecie alternatywy zadbania o ten teren poza pozostawieniem go nietkniętym 
Avatar
Kryska_J / 18 lipca 2020 r. o 15:34
+7
Po szkłach i ogólnym bałaganie. Jednak podziękuję. Przedzierać przez chaszcze też nie mam zamiaru. I z tego co czytam to mają zachować rzeczona bioróżnorodność, ale lepiej się czepiać niż zobaczyć że coś może być fajne
Avatar
folkatka / 18 lipca 2020 r. o 13:42
-8
Super! Bardzo się cieszę. W końcu pójdę z wnukami na spacer.
 Biedne te Twoje wnuki, skoro potrzebują równiutkiej ściezki do tego, zeby pójśc na spacer. harcerzami raczej by byc nie mogły...Hiduj je pod kloszem, zobaczymy co z nich wyrośnie. 
Avatar
LAS / 18 lipca 2020 r. o 09:44
-6
Super! Bardzo się cieszę. W końcu pójdę z wnukami na spacer.
Patrzcie dzieci — tu była kiedyś bioróżnorodność i miejsce martyrologii, które zniszczono w imię interesów partyjno-biznesowych. Proszę nie czekać na  " ścieżkę rowerową "  i  " plac zabaw "  i udać się na byłą strzelnicę, w której wcześniej zinwentaryzowano gatunki ściśle chronionej flory i fauny wpisanej w  " czerwoną księgę " :  ***s://youtu.be/AiGD-ifzR7g
Avatar
waterfalls / 17 lipca 2020 r. o 09:00
-7
żródło  ***s://***polsatnews.pl/wiadomosc/2020-07-16/zamek-w-puszczy-noteckiej-urzednicy-projektant-i-architekt-uslysza-zarzuty/ ale piszą o tym wszystkie ogólnopolskie media. 
Avatar
waterfalls / 17 lipca 2020 r. o 08:58
-9
Tak jak podejrzewałem - zaślepiony chciwością dewelocwaniak brnie dalej w temat, ignorując zarówno kwestie prawno-sądowe jak i wyraźne znaki załamania się modelu biznesowego opartego na absurdalnej manii kupowania apartamĘtów pod wynajem w mieście-wydmuszce, które ludnościowo kurczy się w średnim tempie 1% rocznie (w tym roku pewno 2%, a liczba studentów: minus 20%). Wydając środki na projekt, który nie ma żadnych szans powodzenia, osłabia swoją cwaniacką spółkę i naraża tym samym z premedytacją swoje inne prowadzone w dewelo-sułtanacie budowy, jak i naiwną klientelę, która zdecydowała się na zakup od geszefciarzy o cinkciarskiej mentalności.[/quote] Przepraszam, nie mówię w języku psychopatycznym, ale czy ty właśnie usiłujesz przekazać deweloperowi władającemu tym terenem, że zabudowa mu się "nie opłaca", jednocześnie go przy tym wyzywając? xD Tak z dobrego serca i w trosce o finanse TBV? No jeśli tak to godne podziwu.
 Rzeczą można władać w ramach obowiązującego prawa. Dlaczego Dubiel i Kalinowski nie wytłumaczą wam podstawowych rzeczy? Potem siada taki i robi z siebie eksperta. Gdyby dedweloper mógł robić co chce na Górkach to już od dawna stałyby tam bloki. Ach, kolejna ciekawostka.  [quote] Siedem osób zatrzymano w związku z budową tzw. zamku w Stobnicy, na skraju Puszczy Noteckiej. Usłyszą one zarzuty, m.in. przestępstwa przeciw środowisku oraz wiarygodności dokumentów. Śledczy uznali, ze pozwolenie na budowę "pałacu" na chronionym obszarze Natura 2000 wydano z naruszeniem prawa.  Śledczy przesłuc***ą siedem zatrzymanych osób. Wśród nich są inspektorzy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach, osoby reprezentujące inwestora oraz architekt i główny projektant inwestycji.
 I zauważcie, urzędasy drobniejszego zaszeregowania, kto najpierw poszedł siedzieć. Nie inwestor, tylko inspektorzy nadzoru budowlanego i urzędasy z wydziału architektury i budownictwa. Zanim zaczniecie hutrowo minusować mój post, poświęćcie kilka sekund na refleksję. 
 I zauważcie, urzędasy drobniejszego zaszeregowania, kto najpierw poszedł siedzieć. Nie inwestor, tylko inspektorzy nadzoru budowlanego i urzędasy z wydziału architektury i budownictwa. Zanim zaczniecie hutrowo minusować mój post, poświęćcie kilka sekund na refleksję.  rozwiń
Avatar
LAS / 17 lipca 2020 r. o 07:36
-11
Ale przydałoby się przy okazji nie łgać, np. sugerując że spadek sprzedaży związany z okresem lockdownu, to zjawisko trwałe i mające jakiekolwiek makroekonomiczne podstawy. Pisanie, że liczba mieszkańców spadła to też kłamstwo, bo ostatnio trochę nawet wzrosła, a z kolei studenci wrócą z nowym rokiem akademickim. Nikt długofalowo nie traktuje poważnie nauki korespondencyjnej. Poza tym w Lublinie lawinowo wzrosła liczba studentów zagranicznych, pamiętasz kłamczuszku? :D  Co się nie odezwiesz to kłamstwo.
Coś pan (ni) taki nerwowy(a)? Mało, że myli pan (ni) mody z trendami, to na dodatek podawanie faktów nazywa kłamstwami. O innej stacji faktycznej możn a wyczytać między innymi w raporcie obecnego jeszcze prezydenta Lublina za 2019 rok, który był przedmiotem przedwakacyjnej sesji organu uchwałodawczego naszego miasta. Jednym z przykładów tej niepotrzebnej nerwowości jest fakt, że kolejny raz w naszym mieście znacznie ubyło mieszkańców:  ***s://******.pl/kolejny-rok-z-rzedu-w-lublinie-ubylo-mieszkancow-mniej-jest-dzieci-zwieksza-sie-liczba-seniorow/  
Coś pan (ni) taki nerwowy(a)? Mało, że myli pan (ni) mody z trendami, to na dodatek podawanie faktów nazywa kłamstwami. O innej stacji faktycznej możn a wyczytać między innymi w raporcie obecnego jeszcze prezydenta Lublina za 2019 rok, który był przedmiotem przedwakacyjnej sesji organu uchwałodawczego naszego miasta. Jednym z przykładów tej niepotrzebnej nerwowości jest fakt, że kolejny raz w naszym mieście znacznie ubyło mieszkańców:  ***s://******.pl/kolejny-rok-z-rzedu-w-lublinie-ubylo-mieszkancow-mniej-jest-dzieci-... rozwiń
Avatar
Kryska_J / 17 lipca 2020 r. o 07:32
+13
Super! Bardzo się cieszę. W końcu pójdę z wnukami na spacer.
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!
galeria

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!

Doświetlone wnętrza, ustawne pomieszczenia, przestronne salony – tak można opisać mieszkania na Osiedlu 4 Pory Roku w Świdniku. Są to lokale idealne do zamieszkania dla rodziny czy singla, a także doskonałe pod inwestycję.

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej Dąbrówki.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz lubelskiej telewizji sięga do ulicznego kosza, wyjmuje z niego śmieci i rozrzuca je wokół pojemnika, a powstały w ten sposób bałagan filmuje stojący obok kamerzysta. Później na antenie pojawia się materiał o zaśmieconym placu. Taką „pracę” dziennikarzy zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]
galeria

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]

„Kolonja letnia Wydziału Opieki Społecznej Magistratu m. Lublina” głosi napis nad głowami bosych dzieciaków, które wypoczywały w Nałęczowie. To jedna z najstarszych fotografii przechowywanych w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Autorem zdjęć jest urodzony 2 sierpnia 1890 roku Zbigniew Czarkowski, który przekazał je w formie darowizny. Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, szklane negatywy zostały zeskanowane przy współpracy z Politechniką Lubelską. Fotografie wykonane w końcu I wojny światowej i początkach II RP przedstawiają między innymi sceny z codziennego życia ludzi związanych z Nałęczowem i kuracjuszy.

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Nasza Czytelniczka podejrzewa, że złodzieje zaczęli działać nowa metodą - na strażnika granicznego. Jej tato rano miał podejrzaną wizytę dwóch mężczyzn podających się za strażników.

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie
16 sierpnia 2020, 11:00

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie

W niedzielę, 16 sierpnia o godz. 11 Teatr Muzyczny zaprosi wyjątkowo do Muzeum Wsi Lubelskiej na plenerowy pokaz spektaklu "Kot w butach".

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

W środę otwarte zostały oferty firm rywalizujących o miejskie zlecenie na budowę hali sportowej i boisk przy I LO im. Stanisława Staszica. Chętnych nie brakuje i nie powinno zabraknąć również pieniędzy, bo tylko jedna spółka nie zmieściła się w budżecie, więc Ratusz może wydać znacznie mniej niż się spodziewał.

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

- Mam nadzieję, że to był jednorazowy incydent, który więcej się nie powtórzy - mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa. Polecił wymienić kostkę brukową przed domem, na której ktoś napisał „wróg Polski”. To była kara za wywieszenie plakatu Rafała Trzaskowskiego.

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”
Covid-19
galeria

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

W rozpoczynającym się w weekend nowym sezonie o miejsca w czołówce walczyć będą zespoły z Siennicy Nadolnej i Dorohuska. Czarnym koniem może być Ogniwo Wierzbicy lub Agros Suchawa

Wypadek na trasie Lublin - Warszawa. Zablokowany jeden pas ruchu
galeria

Wypadek na trasie Lublin - Warszawa. Zablokowany jeden pas ruchu

W okolicy miejscowości Bogucin doszło do zderzenia ciężarówki i dwóch samochodów. Na drodze ekspresowej numer 12 zablokowany jest lewy pas ruchu w stronę Lublina.

Puławy. W szkołach chcą nauczyć przedsiębiorczości

Puławy. W szkołach chcą nauczyć przedsiębiorczości

Szkoła może uczyć nie tylko rozumienia wierszy i dat ważnych bitew, ale także podstaw ekonomii, oceny ryzyka, czy umiejętności potrzebnych do rozwijania przedsiębiorczości. Zajęcia tego rodzaju dla uczniów puławskich szkół zamówił Ratusz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.