Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2017 r.
19:00

Pod Chrystusem ukrywał się św. Paweł. Przez 60 lat. Niezwykłe odkrycie w muzeum

0 4 A A

O tym odkryciu zdecydował przypadek. Gdyby Muzeum Lubelskie nie wypożyczyło od KUL kilku ikon w zamian za renowację jednej z nich, pewnie jeszcze długo lubelska uczelnia nie byłaby świadoma, że jest właścicielem nie trzech obrazów Jerzego Nowosielskiego, a czterech

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbiory KUL liczą przeszło 1700 dzieł sztuki. W murach uczelni nie są obecnie eksponowane. Ma się to zmienić w przyszłym roku – w 100. rocznicę powstania uczelni planowane jest otwarcie Muzeum KUL. Do tego czasu uczelnia stara się pokazywać swoje zbiory w innych miejscach.

Setkę najcenniejszych eksponatów można było oglądać pod koniec ubiegłego roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Uczelnia porozumiała się też z Muzeum Lubelskim. Zamek wypożyczył (na rok) trzy ikony Jerzego Nowosielskiego – w zamian za konserwację jednego z dzieł. Ikony trafiły na stół pracowni konserwatorskiej trzy tygodnie temu.

– Wybraliśmy Chrystusa Pantokratora, bo był najbardziej zniszczony – opowiada Izabela Jarosławska, główny konserwator w Muzeum Lubelskim. – Gdy rozpoczęliśmy oględziny obrazu, naszą uwagę zwrócił fakt, że płótno od frontu jest zagniecione, a na odwrocie gładkie. Zdjęliśmy go z krosna. Wtedy okazało się, że pod spodem jest drugi obraz.

W 1962 r. Jerzy Nowosielski został zaproszony przez KUL do wykonania polichromii kościoła akademickiego p.w. Świętego Krzyża. Niestety, oryginalna wizja artysty pozostała jedynie na papierze. Mimo że zlecenia nie dostał, zostawił uczelni ikony, które ze sobą przywiózł. To „Przemienienie na Górze Tabor”, „Chrystus Pantokrator” i „Matka Boża Orantka”.

– Może miał niedostatek krosien i spiesząc się do Lublina założył jeden obraz na drugi? – przypuszcza Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL

Izabeli Jarosławskiej takie odkrycia już się zdarzały. – Miałam taki przypadek w kościele ewangelickim – wspomina. – Często artyści ukrywają w ten sposób prace, z których są mniej zadowoleni – dodaje.

– Tu jednak tak nie było – przekonuje dyr. Przylicki. – Gdy pokazaliśmy ten obraz największemu autorytetowi od Nowosielskiego, pierwszą reakcją było: To niesamowity obraz!

Dzieło, które przez 60 lat było przykryte innym płótnem, jest w znakomitym stanie. – Nie oddziaływało na niego światło, ani inne czynniki atmosferyczne. Jakby malarz przed chwilą odszedł od sztalugi – ekscytuje się dyrektor muzeum KUL.

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, kogo przedstawia ikona. – To św. Paweł. Obraz miał być podarowany łódzkiemu malarzowi prof. Stanisławowi Fijałkowskiemu – mówi Jarosławska.
Św. Paweł i pozostałe należące do KUL ikony wkrótce zostaną udostępnione zwiedzającym Muzeum Lubelskie.

– Lada chwila będą na ekspozycji przy kaplicy – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum. – Postaramy się, by stało się to już w Noc Kultury (3/4 czerwca).

Jerzy Nowosielski (1923–2011)

Krakowski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Na aukcjach jego prace często osiągają ceny 100–400 tys. zł.

 

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty