Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2018 r.
16:49

Podał medyczną marihuanę chorej żonie. Siedział pół roku w areszcie, dziś usłyszał wyrok [wideo]

0 34 A A
– Chęci pomocy nie żałuję. Tylko tego, co się wydarzyło potem – mówi dziś Andrzej Sadowski
– Chęci pomocy nie żałuję. Tylko tego, co się wydarzyło potem – mówi dziś Andrzej Sadowski

Rok więzienia w zawieszeniu i 5 tys. grzywny. Taki wyrok usłyszał we wtorek Andrzej Sadowski z Cycowa, który wyprodukował olejek z marihuany, by ulżyć w bólu umierającej na raka kobiecie. – Sąd nie tworzy prawa. Działa wyłącznie w jego granicach – tłumaczy sąd, który zdecydował się nadzwyczajnie złagodzić karę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

44-latek odpowiadał m.in. za uprawę i przetwarzanie marihuany oraz produkcję olejku z tej rośliny. Dwie porcje tej substancji przekazał swojej chorej partnerce (obecnie żona) oraz przyjacielowi, którego matka umierała na raka. Olejek z konopi skutecznie zmniejszał ból i ułatwiał walkę z chorobą.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, zajmujący się ziołolecznictwem Sadowski trafił do aresztu. Spędził tam pół roku. Prokuratura domagała się skazania go na 4 lata bezwzględnego więzienia oraz 30 tys. zł grzywny. Sąd postanowił jednak nadzwyczajnie złagodzić karę. Skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Do tego należy doliczyć 5 tys. zł grzywny.

– Sąd nie tworzy prawa. Działa wyłącznie w jego granicach. To normy ustawodawcze określają ramy orzekania –przypomniała uzasadniając wyrok sędzia Marcelina Kasprowicz. – Ustawodawca dopuszcza korzystanie z medycznej marihuany, ale wyłącznie pod kontrolą lekarza. Tymczasem obrona przypisuje takie uprawnienie oskarżonemu i dowodzi, że jego zachowanie ma znikomą szkodliwość społeczną. To niedopuszczalne – oceniła sędzia.

Przy wydawaniu wyroku jednym z kluczowych aspektów była motywacja oskarżonego.

– Jedyną przyczyną była chęć niesienia pomocy bliskim. Początkowo swojej partnerce, a następnie ciężko chorej matce kolegi – przypomina sędzia Kasprowicz. – Świadkowie opisywali codzienną walkę swojej matki z nowotworem. To, jak pomagali jej przez to przejść. Nie jest tak, że sąd zamyka oczy na przebieg choroby – podkreśla.

– Nie można powiedzieć, że pomaga się ludziom w chorobie, a jednocześnie szkodzi się społeczeństwu – komentuje rozstrzygnięcie mec. Stelios Alewras, obrońca oskarżonego. – Sąd miał możliwość umorzenia ze względu na brak szkodliwości społecznej. Te preparaty były wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych

– Lepiej się stało niż mogło być. Mogłem wrócić do więzienia – komentował po ogłoszeniu wyroku sam Andrzej Sadowski. – Mój cel był tylko jeden. Chciałem tylko pomóc. Dziś, znając konsekwencje, nie wiem czy odważyłbym się to zrobić po raz drugi. Nie wiedziałem, że za coś takiego pójdę do kryminału. Ale gdyby np. moja żona zachorowała tak poważnie, że mogłaby umrzeć, to pewnie nie zważałbym na konsekwencje. Chęci pomocy nie żałuję, tylko tego, co się wydarzyło potem.

Wyrok nie jest prawomocny. W sprawie można się spodziewać apelacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 17:32
+91
Człowiek spędził pół roku w areszcie, to jest chore, dozór policji by nie wystarczył?
Avatar
123 / 18 grudnia 2018 r. o 17:33
+75
uniewinnić człowieka!! jak można karać za pomaganie!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 16:58
+74
Chory kraj, chore prawo. Kto tu rządzi?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 18:01
+69
Większość farmaceutykow leżących na polkach w aptece jest znacznie bardziej szkodliwa od tego oleku i ma od niego znacnie więcej działań ubocznych ale prawo zostało stworzone dla koncernów farmaceutycznych i ich sejfow bankowych a nie dla chorych i potrzebujacych
Avatar
jak / 18 grudnia 2018 r. o 17:42
+46
Może się tak zdarzyć, że tym domagającym się wysokiej kary prokuratorom lub ich bliskim przyjdzie choroba i trzeba użyć właśnie marihuany. Wówczas ten Pan skazany, który siedział 6 m-cy jak ''wielki przestępca '', oraz społeczeństwo , należy się domagać dla tych prokuratorów 25 lat bezwzględnego więzienia za użycie narkotyku. Pan A. S. powinien być nagrodzony za współczucie w cierpieniu i reakcję pomocną kobiecie. Tego zabrakło wymiarowi tzw ''sprawiedliwości' , ' szczególnie prokuraturze. Brak było EMPATII dla tych ludzi, cierpiącej i niosącemu ulgę w cierpieniu.
Może się tak zdarzyć, że tym domagającym się wysokiej kary prokuratorom lub ich bliskim przyjdzie choroba i trzeba użyć właśnie marihuany. Wówczas ten Pan skazany, który siedział 6 m-cy jak ''wielki przestępca '', oraz społeczeństwo , należy się domagać dla tych prokuratorów 25 lat bezwzględnego więzienia za użycie narkotyku. Pan A. S. powinien być nagrodzony za współczucie w cierpieniu i reakcję pomocną kobiecie. Tego zabrakło wymiarowi tzw ''sprawiedliwości' , ' szczególnie... rozwiń
Avatar
djr / 18 grudnia 2018 r. o 18:34
+44
Pomijając całą tą sytuację, mnie zastanawia komu tak dupka zapiekła, że doniósł. Zapewne komuś z bliższej rodziny albo sąsiadowi.
Avatar
we / 18 grudnia 2018 r. o 17:36
+40
porąbane sądy,prokuratura o psiarni to szkoda wspominać
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 17:40
+38
Wypłacić mu odszkodowanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
C B D / 18 grudnia 2018 r. o 17:17
+38
Pani dziennikarka jest równie głupia jak ten cały sąd i prokuratura. Ciekawe co będą robili jak ta choroba dotknie ich lub ich bliskich? Czy też będą uważali, że ci chorzy się narkotyzują (relaksują)
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 17:41
+26
Od kilku dni można kupić medyczną marihuanę LEGALNIE w kilku aptekach w Polsce (sprowadzaną legalnie z Kanady).
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 22:41
+2
typowy diler... aż dziw, że go nie ukamieniowali. widać, że zaopatruje pół polski
Avatar
qxv / 21 grudnia 2018 r. o 15:45
+2
co to za prawo ??? co to za sędziowie ??? ludzie. przeciez to koszmar !!!! Powinni natychmiast go uniewinnić !!!!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 16:51
+2
Przestańcie używać określenia że sąd wydał wyrok .sąd to budynek a wyrok wydały te trzy dewoty które nie wiedzą co to jest bieda i chęć pomocy cierpiącej osobie .Wsadziły go do pudła a teraz chcą go upokorzyć do końca demony śmierci trzeba skończyć z tymi sądowymi dewiantami bo to jest skorumpowana mafia..
debilu, sąd wydaje wyrog w granicach obowiązującego prawa, a prawo masz takie jakie ci władza uchwaliła, więc dziękuj rządzącym z Pissu, co w 3 lata nic w tej sprawie nie zrobili
 DEBILU A CZY BYŁO KONIECZNE TRZYMANIE GO W ARESZCIE PÓŁ ROKU, TO SEDZIA GO WSADZIŁ DO ARESZTU. PO CO? ABY POGNĘBIĆ, 
 DEBILU A CZY BYŁO KONIECZNE TRZYMANIE GO W ARESZCIE PÓŁ ROKU, TO SEDZIA GO WSADZIŁ DO ARESZTU. PO CO? ABY POGNĘBIĆ,  rozwiń
Avatar
Ella / 19 grudnia 2018 r. o 10:23
+5
Brawo ten Pan. Dla mnie jest bohaterem.
Avatar
beeter / 19 grudnia 2018 r. o 08:35
+5
Przestańcie używać określenia że sąd wydał wyrok .sąd to budynek a wyrok wydały te trzy dewoty które nie wiedzą co to jest bieda i chęć pomocy cierpiącej osobie .Wsadziły go do pudła a teraz chcą go upokorzyć do końca demony śmierci trzeba skończyć z tymi sądowymi dewiantami bo to jest skorumpowana mafia..
 debilu, sąd wydaje wyrog w granicach obowiązującego prawa, a prawo masz takie jakie ci władza uchwaliła, więc dziękuj rządzącym z Pissu, co w 3 lata nic w tej sprawie nie zrobili
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 08:32
+1
Przestańcie używać określenia że sąd wydał wyrok .sąd to budynek a wyrok wydały te trzy dewoty które nie wiedzą co to jest bieda i chęć pomocy cierpiącej osobie .Wsadziły go do pudła a teraz chcą go upokorzyć do końca demony śmierci trzeba skończyć z tymi sądowymi dewiantami bo to jest skorumpowana mafia..
Avatar
beteer / 19 grudnia 2018 r. o 08:30
+2
...a więc sądy nadal na kolizyjnym kursie wobec demokratycznie wybranej władzy! Czy już nic nie pomoże uciemiężonej ojczyźnie? Min. Ziobro ma wystarczająco silne poparci wśród Polaków, aby zrobić z tym porządek nawet, jak barany z Brukseli zaczną wyć z niezadowolenia podjudzanego przez zdrajców ojczyzny!
 debilu, sądy nie są od tworzenia prawa, tylko od jego egzekwowania...od 3 lat masz rządy jedynie słusznych patriotów, którym możesz podziękować za takie prawo
Avatar
beniamin / 19 grudnia 2018 r. o 07:51
+4
prokurator idiota
Avatar
tbg / 19 grudnia 2018 r. o 02:25
+4
Ten wyrok jest o wiele bardziej społecznie szkodliwy niż działania skazanego. Wielu innych chcących czy mogących pomóc w ten sam sposób co skazany, zastanowi się i zaniecha pomocy skazując potrzebujących na śmierć w cierpieniu. To wg mnie jest stanowi bardzo dużą społeczną szkodliwość.
Avatar
Jadwiga / 19 grudnia 2018 r. o 01:18
+6
Czy to jest w ogole rozsądne!? TEN CZŁOWIEK ZOSTAŁ UKARANY ZA POMOC WŁASNEJ, POWAŻNEJ CHOREJ ŻONIE!!! Polskie prawo... Nie życzę źle nikomu, ale ciekawe czy jeżeli tych ludzi spotkałaby choroba najbliższych, to próbowali by wszystkich sposobów aby pomóc czy siedzieli by z założonymi rękami. Skandal!!!
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?