Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2019 r.
10:53

Coraz mniej uczniów szkół średnich chodzi na religię

464 122 A A

Powoli, ale systematycznie spada liczba uczniów szkół średnich chodzących na lekcje religii. W naszym regionie nie ma to jednak nic wspólnego z tzw. podwójnym rocznikiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od września do szkół średnich poszli zarówno absolwenci szkół podstawowych, jak też gimnazjów. W związku z tzw. podwójnym rocznikiem w niektórych szkołach w Polsce przez tłok i późniejsze godziny zakończenia zajęć, z lekcji religii rezygnują nawet całe klasy. Dyrektorzy szkół z naszego województwa, z którymi rozmawialiśmy, nie potwierdzają tego zjawiska.

– To, że część uczniów rezygnuje z udziału w katechezie, obserwujemy już od jakiegoś czasu. W naszej szkole ten spadek nie ma jednak nic wspólnego z tzw. podwójnym rocznikiem – zaznacza Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. – Ta tendencja jest związana raczej z tym, że uczniowie mają wybór. Mogą chodzić na lekcje religii, mogą też wybrać etykę, mogą również uczęszczać na zajęcia i z religii, i etyki. Albo zrezygnować z jednego i drugiego. Wcześniej musieli się zdecydować albo na jeden, albo na drugi przedmiot.

– Tendencja ta jest widoczna od kilku lat. Około 20 proc. uczniów nie chodzi na lekcje religii, a jest to związane z tym, że zajęcia nie są obowiązkowe – mówi Teresa Mościcka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

– Spadek jest systematyczny, ale nie dramatyczny – zauważa Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. – Najmniejsze uczestnictwo w lekcjach religii jest w klasach maturalnych. Może to mieć związek z tym, że jest to ostatnia klasa, że uczniowie są pełnoletni i sami decydują. Kolejnym z powodów może być też to, że maturzyści więcej czasu chcą poświęcić na naukę.

– To są pojedyncze osoby. W ubiegłym roku nieco więcej uczniów nie chodziło na lekcje religii w porównaniu z poprzednimi latami, ale w tym roku absolutnie nic takiego nie obserwujemy – mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie.

– Z danych Wydziału Katechetycznego lubelskiej kurii wynika, że w ubiegłym roku na katechezę w szkołach średnich uczęszczało około 84 proc. uczniów objętych obowiązkiem szkolnym – podaje ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – W szkołach podstawowych ten odsetek wynosi ponad 90 proc.

Duchowny zaznacza, że nie ma „jakiegoś wielkiego tąpnięcia”. – Biorąc pod uwagę to, że od dłuższego czasu Kościół i duchowni znajdują się pod ciągłym ostrzałem – zaznacza ks. Jaszcz. – Mamy mądrą młodzież, czasem przeżywającą kryzys zaufania do instytucji Kościoła, ale odporną na laicyzujące ideologie. I co najważniejsze, poszukującą w życiu trwałych wartości. Czasem wypisywanie się z religii związane jest z atmosferą panującą w konkretnej szkole. Tam, gdzie rodzice, szkoła i parafia współpracują ze sobą harmonijnie w trosce o dobro młodego człowieka, nie ma takich problemów.

„Młodzież 2018”. Raport CBOS

W raporcie czytamy, że „w roku 2018 udział w lekcjach religii w szkole deklarowało 70 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, a więc najmniej w historii naszych pomiarów”. Największy spadek nastąpił wśród uczniów zasadniczych szkół zawodowych – (57 proc. deklaruje, że uczestniczy w lekcjach religii). Najchętniej na te zajęcia chodzą uczniowie ostatnich klas techników (77 proc.).

e-Wydanie

Komentarze 122

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
qawsed / 19 września 2019 o 11:30
+40
Czemu się dziwić. Moje dziecko idzie w tym roku do I Komunii i to co w Janowie lubelskim wyprawiają to niech się potem nie dziwią że nawet dzieci nie chcą chodzić ani na lekcję religii ani do Kościoła. Dziecko dostaje indeks, z każdej niedzielnej Mszy ma być pieczątka, jeśli dziecka nie było to należy nieobecność usprawiedliwić ( normalnie jaja), zaraz zaczną się różańce. Dzieci nie mają życia ,a przy tym rodzice też, zostawiaj wszystko zwalniaj się z pracy bo trzeba mieć pieczątkę z różańca lub drogi krzyżowej. Przed komunią egzamin z wiedzy - z 50 pytań. Niech się nie dziwią, że jest taka sytuacja. Od małego zniechęcają.Koleżanki syn w przyszłym roku idzie do bierzmowania i już od 6 klasy (czyli łącznie wychodzi 3 lata) przygotowania, również indeks, pieczątki Msze, różańce, roraty , no i oczywiście egzamin w 8 klasie oraz wiadomo- co łaska. Po takim czymś dziecko ucieka od lekcji religii i od Kościoła, Sami to robią. Ja jak miałam Komunię to nie było takich szopek, do zaliczenia były modlitwy, no trzeba było chodzić do kościoła ale nie było jazdy ze zbieraniem pieczątek, tak samo było z bierzmowaniem- owszem dostało się z 50 pytań do nauki ( ale to młodzież do bierzmowania a nie dzieci w 3 klasie), nie było indeksów, naganiania. Teraz to wariactwo.
Czemu się dziwić. Moje dziecko idzie w tym roku do I Komunii i to co w Janowie lubelskim wyprawiają to niech się potem nie dziwią że nawet dzieci nie chcą chodzić ani na lekcję religii ani do Kościoła. Dziecko dostaje indeks, z każdej niedzielnej Mszy ma być pieczątka, jeśli dziecka nie było to należy nieobecność usprawiedliwić ( normalnie jaja), zaraz zaczną się różańce. Dzieci nie mają życia ,a przy tym rodzice też, zostawiaj wszystko zwalniaj się z pracy bo trzeba mieć pieczątkę z różańca lub drogi krzyżowej. Przed komunią egzamin z wied... rozwiń
Avatar
_K_ / 19 września 2019 o 11:03
+26
A może po prostu młodzież przegląda na oczy i nie widzi sensu uczestnictwa w czymś, z czym może nie tyle się nie identyfikuje, co ksiądz nie jest dla nich żadnym autorytetem? I nie chce słuchać gościa nawołującego ich do życia, którego sam nie prowadzi.
Avatar
widzę to inaczej / 19 września 2019 o 11:13
+23
Już widzę jak się uczą wtedy jak klasa ma religię.Obstawiam, że siedzą w necie grając w gry lub oglądają durne filmiki!
Llepsze to niż słuchacnie pedofilów i ich ,,mądrości''... no i bajek np. o bezdomnym co dał dwa samochody...
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 11:01
+23
i to przywraca nadzieję że społeczeństwo mądrzeje. Jeszcze czas zdelegalizować tą instytucję, a majątek zrepolonizować !!
Avatar
rfv / 19 września 2019 o 13:13
+21
Tylko nie płaczcie że młodzież będzie i jest zdemoralizowana i strach będzie chodzić po ulicach
 Doprawdy? A kto bije, kopie, rzuca kamieniami krzycząc bóg honor ojczyzna?
Avatar
erwia / 19 września 2019 o 12:31
+20
Brawo. Oby tak dalej. U mojej córki w 1 klasie liceum ponad połowa dzieci nie chodzi na te brednie. Szkoda tylko, że dalej lekcje religii są w środku dnia.
  Policzcie, ile na religię chodzi i zgłoście, żeby łączyć klasy na ten przedmiot, który nie podlega (jeszcze...) podziałowi na grupy i dla 10-12 uczniów nie powinno być samodzielnych zajęć. Etykę łączą, żeby etatów nie mnożyć. Zyskacie w szkole kilka godzin na zajęcia potrzebne.
Avatar
rty / 19 września 2019 o 12:28
+19
Ten Jaszcz wierzy w to, co mówi? Młodzież mamy mądrą mądrością internetu. Wiedzą doskonale, jak wygląda kk od środka i uciekają, jak tylko uzyskują samodzielność. Skoro jest tak dobrze, jak Jaszcz powiada, czemuż brak powołań kapłańskich? Czemu wyedukowani religijnie ćpają, piją, gwałcą, kradną, rozbijają się w rodzicielskich autach, prześladują słabszych w szkołach.... ?
Avatar
Waldek / 19 września 2019 o 11:23
+19
Bardzo dobrze...to jest powiew nadzieji, ze w koncu spoleczenstwo zmądrzeje i przestanie klęczęc przed tłustym , ożartym katabanem, który uczy i nawołuje do rzeczy o których sam nie ma bladego pojęcia. Może kiedyś coś się zmieni w tym fanatycznie katolickim kraju.
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 11:05
+19
Brawo. Oby tak dalej. U mojej córki w 1 klasie liceum ponad połowa dzieci nie chodzi na te brednie. Szkoda tylko, że dalej lekcje religii są w środku dnia.
Avatar
_K_ / 23 września 2019 o 12:25
+18
To zróbmy taką ankietę ale dot wszystkich przedmiotów.. ciekawe co by się okazało - niech uczniowie samodzielnie sobie podejmują decyzje na co chodzić w szkole a na co nie...  Ciekawe co zrobisz jako rodzic jeśli Twoje dziecko zrezygnuje z wszystkich przedmiotów...
Inne przedmioty, to nauka. Religia w szkole nie ma nic wspólnego z nauką. To jest zasadnicza różnica.
Avatar
M. / 27 września 2019 o 23:34
0
Bledy wynikaja ze slabej klawiatury oraz slownika telefonicznego a nie z tego jak pewnie czesc imternautow pomysli ananlfabetyzmu bo nie potrafii prostego slowa napisac 
Avatar
M. / 27 września 2019 o 23:31
+2
Jestem uczennica klas aturalnej. Powiem tak nie uczestnicze w lekcjach religi bo pomimo iz przez trzy lata  w nich uczestniczylam to w tym roku nie zamierzam.  Jest tego kilka powodow po pierwsze lekcje owszem nie sa obowiazkowe ,ale uczniowie bynajmniej u mnoe w azkole nie chca w nich uczestniczyc ze wzgledu na sposob prowadzenia lekcji.  Calkowicie inaczej jest jesli z katecheta mizna bez problemu porozmawiac na dany temat . A przy konwersacji nie strofujac danej osoby pogladow bo ilu jest ludzi tyle  roznych spojrzen na dany temat , ale w momencie gdy z nauczycielem rozmawiasz i wyjasniasz swoj poglad i podajesz swoje argumenty a nauczyciel mowi kategorycznie nie i całkowicie  ignoruje twoj poglad bo on musi inaczej i powinienes inaczej myslec a nie w ten spoaob bo to jest załóżmy  zle jak to postrzegasz to mlody czlowiek nie chce tego  sluchac i sie wylacza z takiej lekcji.  Religia jest przedmiotem uczącym  co jest dobre a co zle wiec nie rozumiem dlaczego  kosciol tak nnegujesrodowisko gbt ktore po prostu jest istnialo i bedzie istniec uwazajac przy tym ze jest tolerancyjny a czemu w bardzo malym stopniu np zwraca  uwage na rodziny ktore maja prpblemy zalozmy patologiczne czyli np maz badz zona zneca się  nad wspolmalzonkiem a kosciol mowi masz z nim/nia byc bo jestescie malzenstwem a odstapienie od tego w kosciele jest bardzo trudne na czym cierpi dziecko bo widzi zachowanie rodzicow przez co w przyszlosci moze popasc w rownie chora sytuacje.  Zgadzam sie z tym ze nie kazdy czlowiek ze srodowiska lgbt jest dobry tak bo nie oszukujmy sie ale wszedzie sa ludzie ktorzy sa zli wszedzie nie zaleznie od religii wyznania politycznego czy narodowosci wszedzie osoby ok i te co sa zle. Ale wracajac do tematu nie uczeszczania na religie moim zdaniem jeat to przewaga tego jak prowadzona jest lekcja ja ja postrzegalam jako "zapychacz"bo 45 minut siedzenia nie robienia nic konkretnego bo katecheta nie potrafil prowdzic lekcji zainteresowac uczni czy tez przekonac do rozmowy na dany temat tak jak to powinno byc na religi to nic kompletnie nic i wygladalo to tal ze siedzialo sie i np rozwiazywalo krzyzowke albo patrzylo w telefon bo nic sie z tej lekcji nie wynosiło a sie tylko  siedzialo wiec po co ma uczen siedziwc np beda tak jak ja w maturalnej klasie dodatkowo z egzaminami  kwalifikacyjnymi skoro ten czas mozna poswiecic na nauke przedmiotu zawodowego badz maturalnego niby nie dużo  czasu a jednak robi on roznice szczegolnie gdy sie dojezdza a lekcja jest na koncu dnia albo na poczatku 
Jestem uczennica klas aturalnej. Powiem tak nie uczestnicze w lekcjach religi bo pomimo iz przez trzy lata  w nich uczestniczylam to w tym roku nie zamierzam.  Jest tego kilka powodow po pierwsze lekcje owszem nie sa obowiazkowe ,ale uczniowie bynajmniej u mnoe w azkole nie chca w nich uczestniczyc ze wzgledu na sposob prowadzenia lekcji.  Calkowicie inaczej jest jesli z katecheta mizna bez problemu porozmawiac na dany temat . A przy konwersacji nie strofujac danej osoby pogladow bo ilu jest ludzi tyle  roznych spojrzen na dany temat , ale w... rozwiń
Avatar
_K_ / 23 września 2019 o 12:25
+18
To zróbmy taką ankietę ale dot wszystkich przedmiotów.. ciekawe co by się okazało - niech uczniowie samodzielnie sobie podejmują decyzje na co chodzić w szkole a na co nie...  Ciekawe co zrobisz jako rodzic jeśli Twoje dziecko zrezygnuje z wszystkich przedmiotów...
Inne przedmioty, to nauka. Religia w szkole nie ma nic wspólnego z nauką. To jest zasadnicza różnica.
Avatar
_K_ / 23 września 2019 o 12:24
+15
Polska będzie albo katolicka, albo nie będzie jej wcale Francja, Niemcy i Szwecja już upadły
Daj nam Boże takiego upadku, jakiego doświadczają Francja, Niemcy i Szwecja... Otwórz oczy!
Avatar
_K_ / 23 września 2019 o 12:22
+10
Do wszystkiego trzeba dorosnąć. Do łask Boga również. Jaruzelskiemu zajęło to prawie całe życie . Nasza młodzież przyjdzie do Boga w swoim czasie.
Mógłbym napisać, że do ateizmu też trzeba dorosnąć...
Avatar
Komentator / 23 września 2019 o 10:39
+9
I po tym wszyskim widać różnicę pomiędzy lewackim lumploretariatem w zawodówkach (głosującym często na Palikota i idącym poźniej do więzień,gdzie wygrywa PO) a wysokiej klasy robotnikami i rzemieślnikami po technikum. Zawodówka to dno. Oczywiście nie uogólniam,  zwłaszcza w pokoleniu 50+ wiele przyzwoitych osób kończyło zasadnicze szkoły zawodowe, ale wtedy były inne tradycje rodzinne i możliwości.
 Proponuję odszukać sobie w internecie informacje na temat skali poparcia dla różnych partii wg wykształcenia. Dla uproszczenia napiszę, że najwięcej osób z wykształceniem podstawowym i (UWAGA) zawodowym, głosuje na ... PiS. Czyli Twoja "argumentacja" jest błędna.
 Proponuję odszukać sobie w internecie informacje na temat skali poparcia dla różnych partii wg wykształcenia. Dla uproszczenia napiszę, że najwięcej osób z wykształceniem podstawowym i (UWAGA) zawodowym, głosuje na ... PiS. Czyli Twoja "argumentacja" jest błędna. rozwiń
Avatar
Komentator / 23 września 2019 o 10:20
+2
nie podobają mi się coroczne marsze katolików w tzw boże ciało....bezwstydnie obnoszą się ze swoją orientacją religijną, drąc gęby ludziom pod oknami....powinno się zabronić takich marszów, jak można się tak narzucać ludziom innych wyznań albo niewierzącym?
Bo żyjemy w wolnym kraju. Nikt Tobie też nie broni raz do roku a nawet częściej zorganizować marsz pt. jak pięknie być ateistą czyli wierzącym w nicość. Zbierz grupę fanów i do dzieła! Odrobina tolerancji nie boli.
 Ach tak? A co powiesz o marszach równości? Tu tolerancja już nie jest potrzebna i następuje jedyny i poprawny "słuszny wytrysk" bólu du.y środowisk tzw. prawicowych z ONR oraz (UWAGA) "tolerancyjnym" kościołem na czele?
 Ach tak? A co powiesz o marszach równości? Tu tolerancja już nie jest potrzebna i następuje jedyny i poprawny "słuszny wytrysk" bólu du.y środowisk tzw. prawicowych z ONR oraz (UWAGA) "tolerancyjnym" kościołem na czele? rozwiń
Avatar
Francja, Niemcy i Szwecja już upadły / 23 września 2019 o 10:11
-16
Polska będzie albo katolicka, albo nie będzie jej wcale Francja, Niemcy i Szwecja już upadły
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 10:10
-8
To zróbmy taką ankietę ale dot wszystkich przedmiotów.. ciekawe co by się okazało - niech uczniowie samodzielnie sobie podejmują decyzje na co chodzić w szkole a na co nie... Ciekawe co zrobisz jako rodzic jeśli Twoje dziecko zrezygnuje z wszystkich przedmiotów...
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 10:09
-11
Tylko nie płaczcie że młodzież będzie i jest zdemoralizowana i strach będzie chodzić po ulicach
Zobacz wszystkie komentarze 122

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku 0 0

W przyszłym roku mają się zacząć rozbudowy miejskich podstawówek w dwóch rozwijających się dzielnicach: na Felinie i Sławinie. – Przetargi chcemy ogłosić na początku roku – mówi zastępca prezydenta. Optymistycznie zakłada, że pierwszy dzwonek w nowych budynkach zabrzmi już we wrześniu 2021 r.

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian
Sondaż

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian 0 3

Polacy chcą, aby Mateusz Morawiecki dalej sprawował funkcję prezesa Rady Ministrów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.

Senioralny weekend w Targach Lublin
25 października 2019, 0:00

Senioralny weekend w Targach Lublin 0 0

Weekend seniorów w Lublinie. W dniach 25-27 października w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach, uzyskać porady prawne, zapoznać się z ofertami sanatoriów i firm farmaceutycznych. Ale to nie wszystko. Będą także koncerty i inne atrakcje.

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 listopada 2019, 18:00

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 1

W dniach 22-24 listopada o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur będzie można zobaczyć spektakl Ja jestem Żyd z "Wesela" na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera.

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p 0 0

Gratka dla fanów motoryzacji. Być może już w ten weekend pojawi się możliwość wypożyczenia w Lublinie fiata 126 p lub 125 p.

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej 0 3

Na dwa dni zamknięty ma być przejazd pod przebudowywanym mostem kolejowym obok ul. Janowskiej. Droga ma być zamknięta od godz. 8 rano w środę do godz. 20 w czwartek, ale jest szansa, że prace uda się zakończyć wcześniej.

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa 3 4

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego obstawienia u bukmacherów wyniku jednego z meczów piłkarskiego Motoru Lublin. Sam na siebie doniósł śledczym były kapitan lubelskiej drużyny

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019 0 0

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie
galeria
film

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie 7 1

Zmarł Onufry Koszarny, który przez ponad 20 lat, codziennie o godzinie 12 na balkonie lubelskiego Ratusza, grał hejnał na trąbce

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia]
galeria

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia] 14 9

- Jadając w tej stołówce obiady, zaglądałem też z zaciekawieniem za kulisy, gdzie nieupoważnionym wstęp jest zwykle wzbroniony. Pani Irena Nawrot załatwiła mi pismo, taki list polecający od rektora, które kulisy te przede mną otworzyło - wyjaśnia autor zdjęć

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu?

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu? 0 4

46-latek z gminy Leśniowice odpowie za gwałt. Miał zaatakować kobietę, z którą przez kilka dni imprezował w jednym domu. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju 1 4

Drużyna robotyczna z Kraśnika leci na Mistrzostwa Świata do Dubaju. – Jesteśmy jedyną ekipą, która dwukrotnie pod rząd stanęła na podium – mówi Dariusz Głuchowski, jeden z mentorów Spice Gears. – Brakuje nam tylko złota. Mamy nadzieję, że tym razem się uda

"USG jak gwałt w ciemnej uliczce". Slajd na szkoleniu lekarzy wywołał burzę na Facebooku

"USG jak gwałt w ciemnej uliczce". Slajd na szkoleniu lekarzy wywołał burzę na Facebooku 53 9

Wykonywanie badania USG jest jak gwałt w ciemnej uliczce. Nie należy liczyć na dłuższą grę wstępną i wyrafinowane pieszczoty – to fragment prezentacji jednego z wykładowców Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii w Zamościu, która prowadzi kursy dla lekarzy.

Lublin: Wybrano firmę, która dostarczy 15 trolejbusów

Lublin: Wybrano firmę, która dostarczy 15 trolejbusów 0 7

ZTM rozstrzygnął dwa postępowania na zakup 5 i 10 sztuk trolejbusów przegubowych. Łącznie 15 "przegubowców" dostarczy firma Solaris

Lublin: Wymienią tabliczki z nazwami ulic. Będą w stylu staromiejskim

Lublin: Wymienią tabliczki z nazwami ulic. Będą w stylu staromiejskim 66 14

Do końca roku na Starym Mieście zmienią się tabliczki z nazwami ulic. Wyglądem mają pasować do numerycznych, projektowanych na wzór międzywojennych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.