Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2005 r.
22:10
Edytuj ten wpis

Pójdziemy z tym do sądu polubownego

0 0 A A

Jeśli jesteś niezadowolony z usług operatora telefonicznego albo pocztowego - procesuj się. Pierwsze wnioski już od tygodnia napływają do centrali Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w Warszawie, do sądu polubownego. Te dotyczące Lubelszczyzny będą rozpatrywane przez specjalnie do tego powołanych arbitrów w oddziale URTiP na ul. Zana 38 C (budynek ZUS)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od początku lutego, kiedy sąd polubowny zaczął działać, wpłynęło do niego do końca ubiegłego tygodnia 37 spraw, głównie dotyczących rachunków telefonicznych. Najniższa kwota, o jaką chce się sądzić klient, to 19 zł, najwyższa - 300.

Z czym do sądu

Skargi mogą składać klienci niezadowoleni z usług telekomunikacyjnych i pocztowych. Podstawowy warunek: muszą to być sprawy majątkowe. Czyli możemy się sądzić głównie o pieniądze, np. zbyt wysokie, naszym zdaniem, rachunki telefoniczne. A za źle wykonaną usługę albo inne działania (zaniechania) firmy wtedy, gdy wykażemy, że w związku z nimi ponieśliśmy straty finansowe.

Przykład:

Pod telefon agencji reklamowej klienci nie mogli się dodzwonić przez tydzień. Powodem był błąd techniczny operatora. Firma straciła przez to kontrakty. Oszacowała swoje straty na 5 tys. zł i zażądała zadośćuczynienia od operatora. Ten nie zgadza się z roszczeniami agencji. Wtedy sprawę można skierować do sądu polubownego.

Nie tylko klient może...

Firmy też mogą poskarżyć się na klienta. Jeśli zalega z płatnościami, to zawsze lepszym rozwiązaniem będzie sąd polubowny niż wpisywanie go na publiczną listę dłużników. Ale zanim sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd polubowny...

trzeba spełnić warunki.

Najważniejszy z nich - na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny muszą się zgodzić obydwie strony.
Podstawą wszczęcia postępowania jest skierowanie przez konsumenta, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego lub operatora pocztowego wniosku do sądu polubownego. Wniosek powinien zawierać roszczenia i argumentacje strony. Musi być ręcznie podpisany i złożony w 2 egzemplarzach.

Do wniosku należy dołączyć:

- zapis na sąd polubowny (w jednym egzemplarzu, podpisany odręcznie),
- kserokopie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą (w 1 egzemplarzu).
Wzory dokumentów można pobrać ze strony internetowej www.urtip.gov.pl lub w siedzibie oddziału okręgowego URTiP. Wniosek należy przesłać pod adresem centrali URTiP w Warszawie (adres - niżej).

Jak to działa

Po wpłynięciu wniosku przewodniczący sądu bada jego zasadność i wysyła pismo do strony, nakłaniając ją do polubownego zakończenia sporu. Do pisma dołącza wniosek zgłoszony przez stronę wnioskującą oraz zapis na sąd polubowny. Strona wezwana może wyrazić zgodę na polubowne zakończenie sporu bez udziału sądu lub podpisać zapis na sąd polubowny. O swojej decyzji strona wezwana w ciągu 14 dni informuje przewodniczącego.
Sąd orzeka w trzyosobowym składzie - przewodniczącego, tzw. superarbitra, oraz dwóch arbitrów. Jeden z nich reprezentuje organizacje konsumenckie, a drugi organizacje przedsiębiorców. Każda ze stron może sama dokonać wyboru arbitra. Lista nazwisk ma się pojawić dziś na stronie: www.urtip.gov.pl

Główna zaleta

Postępowanie jest szybsze w porównaniu z sądami powszechnymi, a procedura uproszczona i niesformalizowana.
Główna wada
Werdykt sądu polubownego jest niezaskarżalny (nie przysługuje od niego odwołanie).
Koszty
W przypadku ugody strony sporu są współodpowiedzialne za koszty sądowe. W przypadku przegranej jednej ze stron, ponosi ona koszty postępowania zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Wysokość opłaty określona jest w wyroku sądu.
Dodatkowe koszty mogą powstać w przypadku, gdy do rozstrzygnięcia sporu konieczne będzie powołanie świadków lub biegłego.

Rozprawa i wyrok

Podczas postępowania każda ze stron przedstawia swoje racje, stanowisko oraz dowody na ich poparcie. W razie potrzeby sąd przesłuchuje świadków, bada dokumenty i powołuje biegłych. Rozprawie przewodniczy superarbiter, który po wstępnym wysłuchaniu wyjaśnień stron, podejmuje czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.
Mimo że od wyroku sądu polubownego nie przysługuje odwołanie, ma on taką samą moc, jak wyrok sądu powszechnego. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika. Istnieje natomiast prawo do wniesienia skargi o uchylenie wyroku do sądu powszechnego w terminie jednego miesiąca od doręczenia wyroku. Sąd powszechny może uchylić wyrok sądu polubownego tylko wówczas, kiedy uzna, że sąd polubowny naruszył przepisy prawa, w tym przepisy proceduralne.
Gdzie kierować wnioski:
Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty Stały Polubowny Sąd Konsumencki przy Prezesie URTiP
ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa, tel. (022) 53 49 474 (nowy numer telefonu!)
e-mail: sadpolubowny@urtip.gov.pl

Regulamin


...organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 grudnia 2004 r. (DzU nr 281, poz. 2794), które weszło w życie
13 stycznia 2005 r.

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty