Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lutego 2016 r.
19:50

Polscy przedsiębiorcy przerażeni skutkami ustawy

0 21 A A

Rozmowa z Małgorzatą Zuzaniuk, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich „Razem”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jako operator sieci „Lewiatan” w województwie lubelskim podpisała się pani pod listem otwartym do premier Beaty Szydło i osób odpowiedzialnych za prace nad projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Co pani zdaniem jest w nim nie do przyjęcia?

– Prace nad projektem rozpoczęły się w ubiegłym roku i należy podkreślić, że obecna wersja diametralnie różni się od tego, co przedstawiono nam na początku. Wtedy byliśmy przeciwko nieprecyzyjnemu i zaniżonemu określaniu powierzchni sklepów, które uwzględniało m.in. pomieszczenia techniczne i magazyny. To oznaczało, że podatkiem zostałyby objęte także niewielkie sklepy. Nasze uwagi uwzględniono, ale napisano zupełnie nowy projekt. Są w nim założenia dotyczące objęcia podatkiem franczyzodawców z tytułu sprzedaży detalicznej realizowanej w sklepach franczyzobiorców. Franczyzodawcą zaś wg definicji w projekcie jest każdy podmiot, który zobowiązuje lub upoważnia sprzedawców detalicznych do korzystania z marki handlowej. Oznacza to, że niezależne od siebie podmioty działające pod szyldem danej sieci, będą składały zeznanie podatkowe do sieci, której logo posiadają, sieć ma obowiązek wyliczenia podatku na podstawie sumy obrotów wszystkich sklepów i od tej kwoty odprowadzić podatek. Taka konstrukcja powoduje, że wysokość podatku będzie porównywalna z hipermarketami i dyskontami. To tylko jedna z kilkunastu nieprawidłowości, ale najbardziej istotna, bo stawiająca nas na równi z największymi graczami na rynku, posiadającymi zagraniczny kapitał. Projekt wprowadza również dyskryminację przedsiębiorstw, czego wyrazem jest zwolnienie z podatku spółdzielni. Ustawodawca nie definiuje kwestii poboru podatku. Projekt jest nieprecyzyjny.

• Czym mogą skutkować te zmiany?

– Już w pierwszym miesiącu jego obowiązywania sieć ma obowiązek zapłaty kwot, których nie posiada. Nie mamy też narzędzia, żeby ściągnąć ten podatek od naszych sklepów. To może wynikać tylko z dobrej woli ich właścicieli. Należy się spodziewać, że spowoduje to likwidację sieci, ponieważ nikt odpowiedzialny nie przyjmie na siebie obowiązku podatkowego, którego nie jest w stanie udźwignąć. Oznacza to, że stowarzyszenie będzie zmuszone wypowiedzieć umowy o współpracy sklepom. W województwie lubelskim jest ich ok. 300, a pracuje w nich ponad 2 tysiące osób. Na poziomie ogólnopolskiej sieci Lewiatan to 3000 sklepów i ponad 20 tys. pracowników. Skutek byłby taki, że te sklepy pozostałyby bez wsparcia handlowego, marketingowego i wspólnych promocji. Wieloletnia praca włożona w organizację sieci zostanie zniweczona. Konkurencyjność sklepów zatracona całkowicie.

• Jakie działania podejmujecie w tej sprawie?

– Podejmowane działania są wielopłaszczyznowe. Aktywnie uczestniczę w pracach Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego powołanego przez posła Adama Abramowicza. Zespół wskazuje twórcom ustawy nieprawidłowości i proponuje kierunki zmian. W imieniu członków stowarzyszenia został skierowany 29 stycznia do pani premier list wyjaśniający zawiłość polskiej franczyzy oraz opisujący znaczenie polskiej sieci handlowej dla sklepów. 4 lutego złożyliśmy stanowisko w sprawie projektu ustawy do ministra Pawła Szałamachy z wiadomością do: pani premier, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz do ministra rozwoju. W stanowisku wskazujemy problemy, jakie naszym zdaniem stwarza projekt ustawy i zagrożenia, jakie z tego wynikają. Istotne w tym stanowisku jest to, że istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli projekt wejdzie w życie w takiej formie, to zagraniczne sieci handlowe, które mają (lub mogą mieć) spółki-matki za granicą będą mogły zminimalizować skutki tego podatku, a nawet go nie odprowadzać. Będzie więc podobnie jak z podatkiem CIT. Kolejne działania to ponad 200 pism przedsiębiorców sprzeciwiających się likwidacji sieci, które zostały złożone do Kancelarii Premiera 5 lutego. Protest podpisali również przedstawiciele sklepów działających w ramach innych polskich sieci, dostawcy i producenci, którzy z nami współpracują. Oni też widzą te zagrożenia. Wreszcie należy powiedzieć o manifestacjach zaplanowanych: w Lublinie i Warszawie. Środowisko polskich przedsiębiorców jest przerażone skutkami tej ustawy i podejmuje inicjatywy oddolne o zbiorowych protestach. Jest mnóstwo nieprawidłowości, o których mówimy i piszemy do posłów oraz twórców ustawy. Pytanie: czy będzie wola, aby wsłuchać się w te głosy i problemy?

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 15:10
0
Kolejna manipulacja , także jestem przedsiębiorcą i szefem stowarzyszenia i mam odmienne zdanie. Proszę się wypowiadać w własnym imieniu. Wygląda to na kolejną manipulację z zewnątrz!! Dlaczego , podczas ekspansji "obcych" sieci nie było takich głosów!!!
Avatar
joa / 8 lutego 2016 o 13:21
0

Jak przyszła normalność to nasi zaraz w krzyk :" aj waj giewałt ". Bulić i to szybko.

Ty to nazywasz normalnością? Przecież to Ty zapłacisz na 500+. Nie łudź się, ze bedzie inaczej. Obiecywano z Twojej kieszeni.

Avatar
gawiedz / 8 lutego 2016 o 13:16
0

co za Powska zmija! Macie forsy od groma to się podzielcie z narodem! Do trumny nie zabierzecie a jak ludzie będą mieli to u was kupia najpotrzebniejsze i to wszystko zpowroetm do was pojdzie! Polacy maja takie same potrzeby jak wszyscy i chcą nakarmić dzieci i dac dach nad głowę!

Mały mało może z dużym inaczej gadają i taki jest lewiatan  to on skupia Polskich kupców którzy nie mają szans w pojedynkę z zagranicznymi super marketami za którymi stoją ich rządy. Podatki jakie płacą  nasi kupcy zostają w kraju Zagraniczne sieci płacą u siebie podatki i zysk czyli pieniądze są wyprowadzane z naszego kraju. Na dodatek w sklepach zrzeszonych w lewiatanie preferowane są nasze produkty od naszych producentów, czego nie można powiedzieć o Lidlu, Kerfurze itd. Więc kto tu z kim się dzieli.

Mały mało może z dużym inaczej gadają i taki jest lewiatan  to on skupia Polskich kupców którzy nie mają szans w pojedynkę z zagranicznymi super marketami za którymi stoją ich rządy. Podatki jakie płacą  nasi kupcy zostają w kraju Zagraniczne sieci płacą u siebie podatki i zysk czyli pieniądze są wyprowadzane z naszego kraju. Na dodatek w sklepach zrzeszonych w lewiatanie preferowane są nasze produkty od naszych producentów, czego nie można powiedzieć o Lidlu, Kerfurze itd. Więc kto tu z kim się dzieli.

rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 12:28
0
Ktoś musi zadbać o Polski interes, a nie tylko kolesiów, starszych braci, młodszych braci czy słowiańskich braci....Bo teraz to było dzielenie...demu łupa, tamtemu łupa a Polakowi sama d...Czas z tym skończyć.
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 12:20
0
To lepiej czekać aż z dużych marketów powstaną mniejsze potworki pod jednym zarządem jak w Lewiatanie, które będą zagarniać to co one wypracują?
Avatar
fizol / 8 lutego 2016 o 11:56
0

Jeszcze chwila a PIS zrobi drugą Grecję.

BĘDZIE CIEPLEJ,tylko skąd wziąć Akropol,i tyle wysp?

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 11:12
0
lewiatan ??? to nie sklepy ,,zagrożone" podatkiem, tylko tzw. zarząd i ,,BIURWY' lewiatana.....POWOLI TRZEBA ZACZĄĆ WRACAĆ DO N O R M A L N Ś C I ....LIKWIDOWAĆ AGENCJE,KOMPANIE,DORADCZE BANDY itp.....
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 10:14
0
Jeszcze chwila a PIS zrobi drugą Grecję.
Avatar
WRZÓD ŻOŁĄDKA / 8 lutego 2016 o 10:05
0

Taki wybór,, WIĘKSZOŚCI''?

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 09:00
0
To znaczy że należało wszystko pozostawić tak jak było? I czekać aż kazdy polski sklep padnie a Lidl i Aldi będzie dbał o Polaków tak jak dba by jego zyski zasilały kasy tych tak biednych Niemców....ach jak jest mi ich żal...
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 15:10
0
Kolejna manipulacja , także jestem przedsiębiorcą i szefem stowarzyszenia i mam odmienne zdanie. Proszę się wypowiadać w własnym imieniu. Wygląda to na kolejną manipulację z zewnątrz!! Dlaczego , podczas ekspansji "obcych" sieci nie było takich głosów!!!
Avatar
joa / 8 lutego 2016 o 13:21
0

Jak przyszła normalność to nasi zaraz w krzyk :" aj waj giewałt ". Bulić i to szybko.

Ty to nazywasz normalnością? Przecież to Ty zapłacisz na 500+. Nie łudź się, ze bedzie inaczej. Obiecywano z Twojej kieszeni.

Avatar
gawiedz / 8 lutego 2016 o 13:16
0

co za Powska zmija! Macie forsy od groma to się podzielcie z narodem! Do trumny nie zabierzecie a jak ludzie będą mieli to u was kupia najpotrzebniejsze i to wszystko zpowroetm do was pojdzie! Polacy maja takie same potrzeby jak wszyscy i chcą nakarmić dzieci i dac dach nad głowę!

Mały mało może z dużym inaczej gadają i taki jest lewiatan  to on skupia Polskich kupców którzy nie mają szans w pojedynkę z zagranicznymi super marketami za którymi stoją ich rządy. Podatki jakie płacą  nasi kupcy zostają w kraju Zagraniczne sieci płacą u siebie podatki i zysk czyli pieniądze są wyprowadzane z naszego kraju. Na dodatek w sklepach zrzeszonych w lewiatanie preferowane są nasze produkty od naszych producentów, czego nie można powiedzieć o Lidlu, Kerfurze itd. Więc kto tu z kim się dzieli.

Mały mało może z dużym inaczej gadają i taki jest lewiatan  to on skupia Polskich kupców którzy nie mają szans w pojedynkę z zagranicznymi super marketami za którymi stoją ich rządy. Podatki jakie płacą  nasi kupcy zostają w kraju Zagraniczne sieci płacą u siebie podatki i zysk czyli pieniądze są wyprowadzane z naszego kraju. Na dodatek w sklepach zrzeszonych w lewiatanie preferowane są nasze produkty od naszych producentów, czego nie można powiedzieć o Lidlu, Kerfurze itd. Więc kto tu z kim się dzieli.

rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 12:28
0
Ktoś musi zadbać o Polski interes, a nie tylko kolesiów, starszych braci, młodszych braci czy słowiańskich braci....Bo teraz to było dzielenie...demu łupa, tamtemu łupa a Polakowi sama d...Czas z tym skończyć.
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 12:20
0
To lepiej czekać aż z dużych marketów powstaną mniejsze potworki pod jednym zarządem jak w Lewiatanie, które będą zagarniać to co one wypracują?
Avatar
fizol / 8 lutego 2016 o 11:56
0

Jeszcze chwila a PIS zrobi drugą Grecję.

BĘDZIE CIEPLEJ,tylko skąd wziąć Akropol,i tyle wysp?

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 11:12
0
lewiatan ??? to nie sklepy ,,zagrożone" podatkiem, tylko tzw. zarząd i ,,BIURWY' lewiatana.....POWOLI TRZEBA ZACZĄĆ WRACAĆ DO N O R M A L N Ś C I ....LIKWIDOWAĆ AGENCJE,KOMPANIE,DORADCZE BANDY itp.....
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 10:14
0
Jeszcze chwila a PIS zrobi drugą Grecję.
Avatar
WRZÓD ŻOŁĄDKA / 8 lutego 2016 o 10:05
0

Taki wybór,, WIĘKSZOŚCI''?

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 09:00
0
To znaczy że należało wszystko pozostawić tak jak było? I czekać aż kazdy polski sklep padnie a Lidl i Aldi będzie dbał o Polaków tak jak dba by jego zyski zasilały kasy tych tak biednych Niemców....ach jak jest mi ich żal...
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 466 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!