Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
11:37

Polubiliśmy jazdę na minuty. Z każdym dniem zwiększa się liczba wynajmów

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A

Jeszcze przed świętami hybrydową toyotą będzie można pojechać z Lublina na lotnisko. Teraz także mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z aut na minuty, godziny i doby

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trzy tygodnie temu firma Panek uruchomiła pierwszy w Lublinie carsharing. To propozycja nie tylko dla tych, którzy nie mają swoich aut.

– To świetna alternatywa, gdy nie chcę jechać do centrum własnym samochodem – mówi pan Krzysztof. – Przejazd kosztował mnie 8 zł. Za taksówkę zwykle płacę 15 zł.

– Trzy tygodnie to zdecydowanie zbyt mało, aby móc powiedzieć, czy usługa odniosła sukces. Ale już widać, że cieszy się dużą popularnością. Współczynnik dziennych wynajmów, jeszcze nie przekracza 2 na jeden samochód, ale z każdym dniem się zwiększa – mówi Leszek Leśniak, dyrektor ds. rozwoju Panek S.A.

Panek S.A. działa także w Warszawie, więc kierowcy mają możliwość przejazdu miedzy Lublinem i stolicą. – Użytkownicy coraz częściej podróżują pomiędzy tymi miastami, szczególnie w weekendy – przyznaje Leśniak. 

Jeszcze przed świętami firma chce uruchomić strefę Panek na terenie lotniska w Świdniku. – Zarówno na parkingu przylotów, jak i odlotów – tłumaczy dyrektor. – Aby wjechać na parking, trzeba jedynie podjechać do szlabanu. Tak, aby system kamer odczytał numer rejestracyjny samochodu. Bramka otworzy się automatycznie.

Jeszcze wiosną do Lublina trafiła też flota 25 skuterów elektrycznych. Od połowy kwietnia do końca listopada lublinianie wykręcili na pojazdach blinkee.city ponad 100 tys. km.

– Po pierwszym sezonie aplikacja naliczyła prawie 20 tys. przejazdów. Gdyby spojrzeć na to pod kątem ekologicznym, to okazałoby się, że lublinianie zaoszczędzili 12 ton dwutlenku węgla. – mówi Marcin Maliszewski, prezes blinkee.city.

Długość średniego przejazdu skuterem wyniosła 11 min, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba, by podjechać do pracy czy baru – bez korków i zatruwania środowiska spalinami.

Na rynku wynajmu w Lublinie działa także CityBee – auta dostawcze na minuty. Firma postawiła w Lublinie siedem dostawczych fiatów ducato. Za pierwsze 50 km nie są naliczane opłaty za przejechane kilometry, a stawki za czas użytkowania są zróżnicowane w zależności od długości wynajmu i wynoszą: 0,99 zł za minutę, 49 zł za godzinę.

Jak to się robi

Hybrydy mają blisko 100-konne silniki i automatyczną skrzynię biegów. Aby wypożyczyć jeden ze stu samochodów, trzeba mieć prawo jazdy, smartfona i kartę płatniczą. Samochody wynajmuje się na minuty, godziny i dni za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej PANEK CS. Koszt to 50 groszy za minutę plus 65 groszy za kilometr. Doba wypożyczenia to maksymalnie 90 zł i zaczyna się automatycznie po trzech godzinach użytkowania auto. Pobierana jest wtedy tylko opłata za przejechane kilometry. System posiada także funkcję postoju (10 groszy za minutę czyli 6 zł za godzinę). Paliwo i ubezpieczenia są w cenie wynajmu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 12:56
" lublinianie zaoszczędzili 12 ton dwutlenku węgla" - to jest tzw. bullshit, prąd w Polsce jest produkowany z węgla, a spalanie benzyny a tym bardziej LPG jest bardziej ekologicznie uzasadnione niż energia z węgla
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 13:52
Te pojazdy zwolnione są ,ze strefy płatnego parkowania i to w tym wszystkim jest najlepsze
Avatar
UWAGA !!!! ARTYKUŁ REKLAMOWY / 19 grudnia 2018 r. o 16:23
UWAGA !!!! ARTYKUŁ REKLAMOWY
Avatar
963 / 23 grudnia 2018 r. o 08:58
Ciekawe ile osób przeczytało regulamin i wie, że jeżeli przekroczy prędkość o 30km/h i spowoduje kolizję to ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody...
Avatar
Andrew / 21 grudnia 2018 r. o 09:58
I tak przyszłość tomsmochody elektryczne
Avatar
Mm / 20 grudnia 2018 r. o 10:54
Zważywszy że jest to artykuł reklamowy ceny też są mocno naciągane zapłacił 8 zł to znaczy że jechał 10 minut i przejechał 4 km do centrum czy jest to możliwe chyba tak pod warunkiem że samochód miał ustawiony do kierunku jazdy przejechał wszystkie światła na zielonym i na miejscu czekało na niego miejsce do parkowania Śmiem twierdzić że to podróż z przygotowaniem auta odparkowaniem zdaniem zajęłaby mu minimum 20 minut wtedy zapłaciłby już prawie 15 zł a taksówka w tych warunkach to około 12 zł więc dupy nie urywa
Avatar
sd / 19 grudnia 2018 r. o 13:49
No a jaka jest sprawność kotła węglowego w elektrowni? A straty przesyłowe? Polecam artykuł w Autoświecie na ten temat.
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 12:13
a jak stoisz w korku to nie płacisz???
Avatar
niepodam / 19 grudnia 2018 r. o 13:25
" lublinianie zaoszczędzili 12 ton dwutlenku węgla" - to jest tzw. bullshit, prąd w Polsce jest produkowany z węgla, a spalanie benzyny a tym bardziej LPG jest bardziej ekologicznie uzasadnione niż energia z węgla
 jeszcze musisz doczytać o sprawności poszczególnych sposobów napędzania i zrozumiesz, że nawet na naszym wunglu elektryki są bardziej ekologiczne.
Avatar
Adam Niepodam / 19 grudnia 2018 r. o 14:57
No a jaka jest sprawność kotła węglowego w elektrowni? A straty przesyłowe? Polecam artykuł w Autoświecie na ten temat.
 sprawność samego kotła to ok. 90% (sic!) sprawność polskiej elektrowni węglowej jako takiej to 30 - 43 % (tutaj mamy co mamy i nie są to ostatnie 3 lata A całe dziesięciolecia - inwestycyjnie też dłuuuugie lata przed nami) straty przesyłu liczone całościowo to do 12% silnik benzynowy - do 35% (gdi, na gaz mniej) najnowsze dizle - 45% przy czym to warunki idealne, realnie mniej. tyle sprawność. do tego oczywiście emisja CO2, sadzy, tlenków, węglowodorów i związków azotu. żeby było śmieszniej tzw. ślad węglowy elektryków jest masakryczny w porównaniu do poczciwych mercedesów beczek (jako że baterie tłuką Azjaci my możemy tutaj udawać ekologów) temat jest znacznie obszerniejszy i nie ma ani jasnych dobrych ani ciemnych złych. ;) ja się dziwię czemu np. nie zgromadzi się naukowców i nie rzuci kasy i tematu np. fuzja jądrową. mogli w 5 lat wymyśleć bombę atomową to tym bardziej należałoby zadbać o planetę.
 sprawność samego kotła to ok. 90% (sic!) sprawność polskiej elektrowni węglowej jako takiej to 30 - 43 % (tutaj mamy co mamy i nie są to ostatnie 3 lata A całe dziesięciolecia - inwestycyjnie też dłuuuugie lata przed nami) straty przesyłu liczone całościowo to do 12% silnik benzynowy - do 35% (gdi, na gaz mniej) najnowsze dizle - 45% przy czym to warunki idealne, realnie mniej. tyle sprawność. do tego oczywiście emisja CO2, sadzy, tlenków, węglowodorów i związków azotu. żeby było śmieszniej tzw. ślad węglow... rozwiń
Avatar
963 / 23 grudnia 2018 r. o 08:58
Ciekawe ile osób przeczytało regulamin i wie, że jeżeli przekroczy prędkość o 30km/h i spowoduje kolizję to ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody...
Avatar
Andrew / 21 grudnia 2018 r. o 09:58
I tak przyszłość tomsmochody elektryczne
Avatar
Mm / 20 grudnia 2018 r. o 10:54
Zważywszy że jest to artykuł reklamowy ceny też są mocno naciągane zapłacił 8 zł to znaczy że jechał 10 minut i przejechał 4 km do centrum czy jest to możliwe chyba tak pod warunkiem że samochód miał ustawiony do kierunku jazdy przejechał wszystkie światła na zielonym i na miejscu czekało na niego miejsce do parkowania Śmiem twierdzić że to podróż z przygotowaniem auta odparkowaniem zdaniem zajęłaby mu minimum 20 minut wtedy zapłaciłby już prawie 15 zł a taksówka w tych warunkach to około 12 zł więc dupy nie urywa
Avatar
Zawzięty i zgryźliwy / 19 grudnia 2018 r. o 18:20
Jak mnie toto ktoś pod blokiem postawi to koła poprzebijam i lakier podrapie. Na czubach mieszkam.
Avatar
UWAGA !!!! ARTYKUŁ REKLAMOWY / 19 grudnia 2018 r. o 16:23
UWAGA !!!! ARTYKUŁ REKLAMOWY
Avatar
Adam Niepodam / 19 grudnia 2018 r. o 14:57
No a jaka jest sprawność kotła węglowego w elektrowni? A straty przesyłowe? Polecam artykuł w Autoświecie na ten temat.
 sprawność samego kotła to ok. 90% (sic!) sprawność polskiej elektrowni węglowej jako takiej to 30 - 43 % (tutaj mamy co mamy i nie są to ostatnie 3 lata A całe dziesięciolecia - inwestycyjnie też dłuuuugie lata przed nami) straty przesyłu liczone całościowo to do 12% silnik benzynowy - do 35% (gdi, na gaz mniej) najnowsze dizle - 45% przy czym to warunki idealne, realnie mniej. tyle sprawność. do tego oczywiście emisja CO2, sadzy, tlenków, węglowodorów i związków azotu. żeby było śmieszniej tzw. ślad węglowy elektryków jest masakryczny w porównaniu do poczciwych mercedesów beczek (jako że baterie tłuką Azjaci my możemy tutaj udawać ekologów) temat jest znacznie obszerniejszy i nie ma ani jasnych dobrych ani ciemnych złych. ;) ja się dziwię czemu np. nie zgromadzi się naukowców i nie rzuci kasy i tematu np. fuzja jądrową. mogli w 5 lat wymyśleć bombę atomową to tym bardziej należałoby zadbać o planetę.
 sprawność samego kotła to ok. 90% (sic!) sprawność polskiej elektrowni węglowej jako takiej to 30 - 43 % (tutaj mamy co mamy i nie są to ostatnie 3 lata A całe dziesięciolecia - inwestycyjnie też dłuuuugie lata przed nami) straty przesyłu liczone całościowo to do 12% silnik benzynowy - do 35% (gdi, na gaz mniej) najnowsze dizle - 45% przy czym to warunki idealne, realnie mniej. tyle sprawność. do tego oczywiście emisja CO2, sadzy, tlenków, węglowodorów i związków azotu. żeby było śmieszniej tzw. ślad węglow... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 13:52
Te pojazdy zwolnione są ,ze strefy płatnego parkowania i to w tym wszystkim jest najlepsze
Avatar
sd / 19 grudnia 2018 r. o 13:49
No a jaka jest sprawność kotła węglowego w elektrowni? A straty przesyłowe? Polecam artykuł w Autoświecie na ten temat.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 13:26
A jak to jest z parkowaniem w spp? Użytkownik płaci za parkowanie czy frima panek?
Avatar
niepodam / 19 grudnia 2018 r. o 13:25
" lublinianie zaoszczędzili 12 ton dwutlenku węgla" - to jest tzw. bullshit, prąd w Polsce jest produkowany z węgla, a spalanie benzyny a tym bardziej LPG jest bardziej ekologicznie uzasadnione niż energia z węgla
 jeszcze musisz doczytać o sprawności poszczególnych sposobów napędzania i zrozumiesz, że nawet na naszym wunglu elektryki są bardziej ekologiczne.