Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2012 r.
15:14
Edytuj ten wpis

Pomnik-kamień i ławeczki, czyli pomysł na ogołocony teren przy Walecznych

Autor: Zdjęcie autora izi
0 16 A A
Wizualizacja przygotowana przez stowarzyszenie (Stowarzyszenie Ochrony Miejsc Zapomnianych)
Wizualizacja przygotowana przez stowarzyszenie (Stowarzyszenie Ochrony Miejsc Zapomnianych)

Na środku kamień z cytatem z "Dziadów”, wokół mała alejka, ławka i posadzone drzewa – tak według Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych mógłby wyglądać teren dawnego cmentarza u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stowarzyszenie, które walczy o ochronę tego terenu, złożyło swój pomysł w Urzędzie Miasta. Do Wydziału Architektury i Budownictwa zanieśli wniosek o uzgodnienie warunków zabudowy, a w oddzielnym liście zwrócili się w tej sprawie do prezydenta.

– Liczymy na to, że pan prezydent przejmie ten teren a parafia prawosławna dostanie inną działkę albo inny rodzaj re-kompensaty. Zgodnie z proponowanym planem zagospodarowania terenu, w tym miejscu ma być obelisk i wychodzimy temu założeniu naprzeciw – mówi Barbara Grzegorczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych.

Urzędnik pozwolił wyciąć drzewa

Chodzi o skwer z którego na początku lutego zniknęły drzewa. Decyzję o wycince, na wniosek parafii prawosławnej podpisał w ostatnim dniu swojego urzędowania Marian Stani, ówczesny dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. Sprawą zajmuje się prokuratura. Tymczasem parafia prawosławna, właściciel terenu dawnego cmentarza chce przeznaczyć tą działkę pod budowę marketu.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
grazzzyna / 10 kwietnia 2012 o 22:15
0
"Cum finis est licitus, etiam media sunt licita!" Jednym słowem cel uświęca środki.
Cechą ludzką jest błądzić, lecz cechą głupiego jest w błędzie trwać.
Wyprowadzona z błędu pozdrawia serdecznie
Avatar
grazzyna / 7 kwietnia 2012 o 20:12
0
A któż to jest @Idzi? Wszak wielkość tego niezrównanego architekta krajobrazu natychmiast w poczet profesorów powinien przyjąć conajmniej UMCS, że O KUL-u już nie wspomnę! Co więcej! Tan niedościgły (nawet Nikiforowi) Malarz Ogrodów powinien jak najszybciej zająć miejsce w Panteonie Wybitnych Twórców!
Jestem pod wrażeniem!
Avatar
ss / 6 kwietnia 2012 o 10:42
0
A kto zapłaci za to cudo - może Stowarzyszenie?
Avatar
lutek / 6 kwietnia 2012 o 10:33
0
Paranoja. To zakrawa na nekrofilię
Avatar
dfasg / 6 kwietnia 2012 o 10:07
0
Nie wiem kto wymyslił ten projekt, ale chyba nie mieszka w bliskiej okolicy. Już lepszy market lub cokolwiek innego tylko nie skwer. Tam jest tyle żuli, że nie widzę sensu aby robic im dodatkowe miejsce na libacje. Chociaż jak mieszkańcy tego bloku, który de facto też stoi na cmentarzu, chcą takiego rozwiązania to proszę bardzo. Będą wysłuchiwac darcia modry pod oknami. Niby jest tam komisariat po drugiej stronie ulicy, ale co z tego. Policja ma ważniejsze rzeczy na głowe niż uganiać się za lumpami.
Avatar
Tomasz / 6 kwietnia 2012 o 01:37
0
W 1989 r.zalozono karte ewidencyjna cmentarza unicko-prawoslawnego nr 169(WUOZ- ul.Archidiakonska 4),ktora byla podstawa wpisania cmentarza do wojewodzkiej ewidencji zabytkow.Cytuje z postanowienia Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow o nieuzgodnieniu warunkow zabudowy na pierwszy wniosek biura "PLEWA".(W karcie cmentarza) "wskazano na zasadnosc wykonania nastepujacych prac:* w zakresie prac porzadkowych - likwidacja boiska,pielegnacja zieleni,* w zakresie prac remontowych - remont zachowanego fragmentarycznie muru,* w zakresie prac konserwatorskich - oznakowanie cmentarza,likwidacja boiska,pielegnacja zieleni,* w zakresie ewentualnej dokumentacji projektowej - projekt urzadzenia terenu.Wskazano tez,ze:zagrozeniem dla cmentarza pozostaje - zajecie pod zabudowe lub przebudowe skrzyzowania ulic".Parafia prawoslawna jest wlascicielem (bezpodstawnym,bo na mocy decyzji sankcjonujacej decyzje wladz zaborczych z 1875 r.)cmentarza od 1993 r.Miala ustawowy obowiazek wykonac te prace a WKZ,mial obowiazek wyegzekwowac to od wlasciciela.Do tych podmiotow trzeba zglaszac pretensje a nie do mieszkancow ze chca przestrzegania prawa!!!
W 1989 r.zalozono karte ewidencyjna cmentarza unicko-prawoslawnego nr 169(WUOZ- ul.Archidiakonska 4),ktora byla podstawa wpisania cmentarza do wojewodzkiej ewidencji zabytkow.Cytuje z postanowienia Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow o nieuzgodnieniu warunkow zabudowy na pierwszy wniosek biura "PLEWA".(W karcie cmentarza) "wskazano na zasadnosc wykonania nastepujacych prac:* w zakresie prac porzadkowych - likwidacja boiska,pielegnacja zieleni,* w zakresie prac remontowych - remont zachowanego fragmentarycznie muru,* w zakresie... rozwiń
Avatar
Doma / 5 kwietnia 2012 o 23:26
0
Zajrzyjcie tam i patrzcie sobie jak stawiają tam swieczki, ale pieski wyprowadzane przez walecznych wlaścicieli
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2012 o 21:55
0
[quote name='ad' timestamp='1333654625' post='618503']
No proste...!! Wogóle wyburzmy wszystko i postawmy Biedronki Lidle Stokrotki itp itd jedną obok drugiej. A sami wysiedlijmy się na Sybir.
Na każdym rogu w mieście powstaje market. No paranoja.
[/quote]


E , mondry , a gdzie robisz zakupy ?
Ale najlepiej jak Biedronkę postawią pod innym blokiem !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
ad / 5 kwietnia 2012 o 21:37
0
[quote name='Zirytowany' timestamp='1333643888' post='618443']
Mieszkańcom przeszkadałby nowy market, ponieważ stałby na terenie po byłym cmentarzy...a czy wiedzą, że ich bloki również stoją na terenie byłego cmentarza.

Zburzyć bloki i postawić obelisk, a mieszkańców wysiedlić !!!

Dziwni ludzie :/
[/quote]

No proste...!! Wogóle wyburzmy wszystko i postawmy Biedronki Lidle Stokrotki itp itd jedną obok drugiej. A sami wysiedlijmy się na Sybir.
Na każdym rogu w mieście powstaje market. No paranoja.
[quote name='Zirytowany' timestamp='1333643888' post='618443']
Mieszkańcom przeszkadałby nowy market, ponieważ stałby na terenie po byłym cmentarzy...a czy wiedzą, że ich bloki również stoją na terenie byłego cmentarza.

Zburzyć bloki i postawić obelisk, a mieszkańców wysiedlić !!!

Dziwni ludzie :/
[/quote]

No proste...!! Wogóle wyburzmy wszystko i postawmy Biedronki Lidle Stokrotki itp itd jedną obok drugiej. A sami wysiedlijmy się na Sybir.
... rozwiń
Avatar
ja / 5 kwietnia 2012 o 21:29
0
[quote name='tepiciel glupoty' timestamp='1333646937' post='618453']
hehe dokladnie, toz to oczywistosc samo sie nasuwa na mysl

wielcy obroncy pamieci, 25 lat wialo sodoma i gomora a tutaj nagle cmentarzy im sie zachciewa, i miejsc pamieci, a paszol won!!

pomysec ze wszystko zaczal pobliski sklepikarz
[/quote]




PASZOŁ WON - TO TYLKO RUSCY PISZĄ - WIADOMO KTO TO PISZE !
Avatar
grazzzyna / 10 kwietnia 2012 o 22:15
0
"Cum finis est licitus, etiam media sunt licita!" Jednym słowem cel uświęca środki.
Cechą ludzką jest błądzić, lecz cechą głupiego jest w błędzie trwać.
Wyprowadzona z błędu pozdrawia serdecznie
Avatar
grazzyna / 7 kwietnia 2012 o 20:12
0
A któż to jest @Idzi? Wszak wielkość tego niezrównanego architekta krajobrazu natychmiast w poczet profesorów powinien przyjąć conajmniej UMCS, że O KUL-u już nie wspomnę! Co więcej! Tan niedościgły (nawet Nikiforowi) Malarz Ogrodów powinien jak najszybciej zająć miejsce w Panteonie Wybitnych Twórców!
Jestem pod wrażeniem!
Avatar
ss / 6 kwietnia 2012 o 10:42
0
A kto zapłaci za to cudo - może Stowarzyszenie?
Avatar
lutek / 6 kwietnia 2012 o 10:33
0
Paranoja. To zakrawa na nekrofilię
Avatar
dfasg / 6 kwietnia 2012 o 10:07
0
Nie wiem kto wymyslił ten projekt, ale chyba nie mieszka w bliskiej okolicy. Już lepszy market lub cokolwiek innego tylko nie skwer. Tam jest tyle żuli, że nie widzę sensu aby robic im dodatkowe miejsce na libacje. Chociaż jak mieszkańcy tego bloku, który de facto też stoi na cmentarzu, chcą takiego rozwiązania to proszę bardzo. Będą wysłuchiwac darcia modry pod oknami. Niby jest tam komisariat po drugiej stronie ulicy, ale co z tego. Policja ma ważniejsze rzeczy na głowe niż uganiać się za lumpami.
Avatar
Tomasz / 6 kwietnia 2012 o 01:37
0
W 1989 r.zalozono karte ewidencyjna cmentarza unicko-prawoslawnego nr 169(WUOZ- ul.Archidiakonska 4),ktora byla podstawa wpisania cmentarza do wojewodzkiej ewidencji zabytkow.Cytuje z postanowienia Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow o nieuzgodnieniu warunkow zabudowy na pierwszy wniosek biura "PLEWA".(W karcie cmentarza) "wskazano na zasadnosc wykonania nastepujacych prac:* w zakresie prac porzadkowych - likwidacja boiska,pielegnacja zieleni,* w zakresie prac remontowych - remont zachowanego fragmentarycznie muru,* w zakresie prac konserwatorskich - oznakowanie cmentarza,likwidacja boiska,pielegnacja zieleni,* w zakresie ewentualnej dokumentacji projektowej - projekt urzadzenia terenu.Wskazano tez,ze:zagrozeniem dla cmentarza pozostaje - zajecie pod zabudowe lub przebudowe skrzyzowania ulic".Parafia prawoslawna jest wlascicielem (bezpodstawnym,bo na mocy decyzji sankcjonujacej decyzje wladz zaborczych z 1875 r.)cmentarza od 1993 r.Miala ustawowy obowiazek wykonac te prace a WKZ,mial obowiazek wyegzekwowac to od wlasciciela.Do tych podmiotow trzeba zglaszac pretensje a nie do mieszkancow ze chca przestrzegania prawa!!!
W 1989 r.zalozono karte ewidencyjna cmentarza unicko-prawoslawnego nr 169(WUOZ- ul.Archidiakonska 4),ktora byla podstawa wpisania cmentarza do wojewodzkiej ewidencji zabytkow.Cytuje z postanowienia Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow o nieuzgodnieniu warunkow zabudowy na pierwszy wniosek biura "PLEWA".(W karcie cmentarza) "wskazano na zasadnosc wykonania nastepujacych prac:* w zakresie prac porzadkowych - likwidacja boiska,pielegnacja zieleni,* w zakresie prac remontowych - remont zachowanego fragmentarycznie muru,* w zakresie... rozwiń
Avatar
Doma / 5 kwietnia 2012 o 23:26
0
Zajrzyjcie tam i patrzcie sobie jak stawiają tam swieczki, ale pieski wyprowadzane przez walecznych wlaścicieli
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2012 o 21:55
0
[quote name='ad' timestamp='1333654625' post='618503']
No proste...!! Wogóle wyburzmy wszystko i postawmy Biedronki Lidle Stokrotki itp itd jedną obok drugiej. A sami wysiedlijmy się na Sybir.
Na każdym rogu w mieście powstaje market. No paranoja.
[/quote]


E , mondry , a gdzie robisz zakupy ?
Ale najlepiej jak Biedronkę postawią pod innym blokiem !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
ad / 5 kwietnia 2012 o 21:37
0
[quote name='Zirytowany' timestamp='1333643888' post='618443']
Mieszkańcom przeszkadałby nowy market, ponieważ stałby na terenie po byłym cmentarzy...a czy wiedzą, że ich bloki również stoją na terenie byłego cmentarza.

Zburzyć bloki i postawić obelisk, a mieszkańców wysiedlić !!!

Dziwni ludzie :/
[/quote]

No proste...!! Wogóle wyburzmy wszystko i postawmy Biedronki Lidle Stokrotki itp itd jedną obok drugiej. A sami wysiedlijmy się na Sybir.
Na każdym rogu w mieście powstaje market. No paranoja.
[quote name='Zirytowany' timestamp='1333643888' post='618443']
Mieszkańcom przeszkadałby nowy market, ponieważ stałby na terenie po byłym cmentarzy...a czy wiedzą, że ich bloki również stoją na terenie byłego cmentarza.

Zburzyć bloki i postawić obelisk, a mieszkańców wysiedlić !!!

Dziwni ludzie :/
[/quote]

No proste...!! Wogóle wyburzmy wszystko i postawmy Biedronki Lidle Stokrotki itp itd jedną obok drugiej. A sami wysiedlijmy się na Sybir.
... rozwiń
Avatar
ja / 5 kwietnia 2012 o 21:29
0
[quote name='tepiciel glupoty' timestamp='1333646937' post='618453']
hehe dokladnie, toz to oczywistosc samo sie nasuwa na mysl

wielcy obroncy pamieci, 25 lat wialo sodoma i gomora a tutaj nagle cmentarzy im sie zachciewa, i miejsc pamieci, a paszol won!!

pomysec ze wszystko zaczal pobliski sklepikarz
[/quote]




PASZOŁ WON - TO TYLKO RUSCY PISZĄ - WIADOMO KTO TO PISZE !
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 5 2

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 52 10

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 23 14

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 2

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 3 2

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 7 19

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 131 4

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 22 19

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!