Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2020 r.
13:50

Pomoc dla przedsiębiorców z Lublina. Ratusz proponuje niższe czynsze firmom wynajmującym miejskie lokale

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
3 16 A A

Obniżenie o 90 proc. czynszu za miejskie lokale oraz nieruchomości to jeden z punktów programu pomocowego ogłoszonego dzisiaj przez prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szczegóły programu pomocowego dla przedsiębiorców zostały ogłoszone przez prezydenta na portalu Facebook podczas internetowej transmisji.

Nawet o 90-procentową obniżkę czynszu będą mogli się starać najemcy i dzierżawcy nieruchomości i lokali będących własnością miasta, jeżeli zaprzestali prowadzenia działalności w związku z rządowymi zakazami. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak też organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność gospodarczą. O podobne zwolnienie będą mogli się ubiegać również ci najemcy i dzierżawcy i najemcy miejskich lokali i nieruchomości, którzy nie byli zmuszeni do przerwania działalności, ale mogą udokumentować „znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r.”.

Całkowitego zwolnienia z opłat czynszowych za czas przerwy w działalności mogą się spodziewać przedsiębiorcy prowadzący ogródki gastronomiczne. – Mamy dzierżawców, którzy mają wieloletnią umowę – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Ratusz zapowiada też odraczanie terminów i rozkładanie przedsiębiorcom na raty podatków lokalnych. W przypadku opłat za użytkowanie wieczyste możliwe będzie przesunięcie terminu płatności na 30 czerwca oraz rozłożenie kwoty na raty.

Wnioski należy kierować (w zależności od sytuacji prawnej) do Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta Lublin (mienie@lublin.eu), do Zarządu Nieruchomości Komunalnych (znk@znk-lublin.pl), Wydziału Podatków (pojemnik na korespondencję przy Wieniawskiej 14) bądź do Zarządu Dróg i Mostów (Krochmalna 13j). W każdym przypadku można też skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej w systemie ePUAP.

Ze wsparcia dla najemców i dzierżawców miejskich lokali nie będą mogły korzystać podmioty prowadzące działalność oświatową i pobierające w związku z tym dotacje od miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 31 marca 2020 r. o 14:42
+14
Gdyby ta epidemia wybuchła za czasów PO i Tuska to by ludzie trawę gryźli.  Za czasów PO nawet w czasach spokoju był 55% deficyt budżetowy i musieli kasę z OFE rąbnąć bo złamali by konstytucję. Obecnie nie ma deficytu i można się zadłużyć min na 50 mld zł. Zresztą co tu dużo mówić , to jak działało PO w Polsce możemy obserwować teraz w Lublinie.
 Komentarze pisowskich trolli są lepsze niż polskie kabarety. Za czasów PO szalał kryzys, w przeciwieństwie do ostatnich lat, gdy na światowych rynkach była hossa. I nawet dobra koniunktura światowa nie została wykorzystana do zmniejszenia poziomu zadłużenia a wręcz przeciwnie, zadłużenie Polski bije kolejne rekordy. Za to socjal mamy jeden z najwyższych w Europie, taki którego nie mają nawet gospodarki bijące nas na łeb pod każdym względem. Jarasz się tym, że możemy się zadłużyć na kolejne 50 mld i że pieniędzy nam starczy na raptem 6-7 tygodni? Powiedz to tym, którzy zamykają swoje firmy albo w najgorszym wypadku zawieszają działalność. Lawina wniosków już ruszyła i to dobitnie pokazuje na jaką pomoc od państwa może liczyć polski przedsiębiorca. Oczywiście w TVPis o tym nie powiedzą - Kurski pilnuje, żeby standardy rodem z Radia Erewań, zostały utrzymane.
 Komentarze pisowskich trolli są lepsze niż polskie kabarety. Za czasów PO szalał kryzys, w przeciwieństwie do ostatnich lat, gdy na światowych rynkach była hossa. I nawet dobra koniunktura światowa nie została wykorzystana do zmniejszenia poziomu zadłużenia a wręcz przeciwnie, zadłużenie Polski bije kolejne rekordy. Za to socjal mamy jeden z najwyższych w Europie, taki którego nie mają nawet gospodarki bijące nas na łeb pod każdym względem. Jarasz się tym, że możemy się zadłużyć na kolejne 50 mld i że pieniędzy nam starczy na... rozwiń
Avatar
ege_szege / 31 marca 2020 r. o 15:53
+9
mieszkanie+? przecież ten program istnieje tylko na papierze - zapowiadali tysiące, dziesiątki a wręcz setki tysięcy mieszkań a tymczasem do tej pory oddano do użytku bądź jest w budowie, uwaga uwaga, zawrotna liczba 1731 mieszkań w skali całego kraju, to nie Lublin jest tu problemem a fakt, że zgodnie z założeniami programu to skarb państwa miał dawać grunty pod inwestycje ale tego nie robi, powód pewnie taki jak zwykle czyli brak pieniędzy
Avatar
Malwina_Sz / 31 marca 2020 r. o 16:01
+8
Dobra decyzja prezydenta, przedsiębiorcom trzeba pomóc sami sobie mogą nie poradzić
Avatar
tellchar / 31 marca 2020 r. o 17:04
+7
@Aaron_Langman - przecież pieniędzą z OFE są w ZUS o jakim rabunku mówisz? Chyba o tym planowanym przez PiS, czyli przekazaniu reszty pieniędzy do ZUS z potrąceniem dla siebie 15% za "fatygę"...
Avatar
Piter79 / 31 marca 2020 r. o 14:58
+7
Gdyby ta epidemia wybuchła za czasów PO i Tuska to by ludzie trawę gryźli.  Za czasów PO nawet w czasach spokoju był 55% deficyt budżetowy i musieli kasę z OFE rąbnąć bo złamali by konstytucję. Obecnie nie ma deficytu i można się zadłużyć min na 50 mld zł. Zresztą co tu dużo mówić , to jak działało PO w Polsce możemy obserwować teraz w Lublinie.
 A co takiego strasznego dzieje się obecnie w Lublinie bo aż sam jestem ciekaw? Ja zauważyłem szereg pozytywnych zmian w ostatnim czasie, miasto się zmieniło bardzo na plus.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 31 marca 2020 r. o 22:38
+2
Gdyby ta epidemia wybuchła za czasów PO i Tuska to by ludzie trawę gryźli.  Za czasów PO nawet w czasach spokoju był 55% deficyt budżetowy i musieli kasę z OFE rąbnąć bo złamali by konstytucję. Obecnie nie ma deficytu i można się zadłużyć min na 50 mld zł. Zresztą co tu dużo mówić , to jak działało PO w Polsce możemy obserwować teraz w Lublinie.
A co takiego strasznego dzieje się obecnie w Lublinie bo aż sam jestem ciekaw? Ja zauważyłem szereg pozytywnych zmian w ostatnim czasie, miasto się zmieniło bardzo na plus.
Zadłużnaie , zadłużanie , zadłużanie .. i to nie na ważne inwestycje tylko na błyskotki. I remont 2 km ulicy za 100 mln zł i to w okresie początku recesji --  wyborne. I te plany budowy kolejnego stadionu za 200 mln - genialne. Nic tylko dać nagrodę Nobla.
 Czekaj, czekaj. A co robi twój ukochany PiS jak nie zadłuża? Pieniądze pożycza w zachodnich bankach i rozdaje ludziom, zadłużając przy tym kraj w tempie szybszym niż sam towarzysz Gierek. To niby są inwestycje? Raczej konsumpcja. Błyskotki powiadasz? Takie błyskotki jak Aqua co roku generują zysk. Które to ważne inwestycje? Infrastruktura? Przecież co roku zdecydowana większość wydatków inwestycyjnych to budowa i remonty dróg oraz mostów. A może nieśmiało próbujesz zasugerować, że Żuk powinien fabryki stawiać? No niestety, to nie komuna. Z tego co kojarzę, bezrobocie w mieście jest na rekordowo niskim poziomie, powstają biurowce a w nich lokują się kolejne firmy. Lublin się rozwija i widać to na każdym kroku.
 Czekaj, czekaj. A co robi twój ukochany PiS jak nie zadłuża? Pieniądze pożycza w zachodnich bankach i rozdaje ludziom, zadłużając przy tym kraj w tempie szybszym niż sam towarzysz Gierek. To niby są inwestycje? Raczej konsumpcja. Błyskotki powiadasz? Takie błyskotki jak Aqua co roku generują zysk. Które to ważne inwestycje? Infrastruktura? Przecież co roku zdecydowana większość wydatków inwestycyjnych to budowa i remonty dróg oraz mostów. A może nieśmiało próbujesz zasugerować, że Żuk powinien fabryki stawiać? No niestety, to... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 31 marca 2020 r. o 21:14
-4
Ten moment, kiedy jesteś radykalnym liberałem i domagasz się pomocy państwa
Avatar
Aaron_Langman / 31 marca 2020 r. o 19:55
-5
SOK z BURAKA się myli !!!! - "300 tys. kart zostało wysłanych 19 marca do osób, które już w pierwszej turze zdecydowały się oddać głos korespondencyjnie. 23 marca wysłano serię kolejnych 560 tys. kart, a dzień później rozesłano dodatkowe 250 tys. - Głosowanie korespondencyjne w Bawarii odbyło się bez problemów" - „Sueddeutsche Zeitung”
Avatar
LBN / 31 marca 2020 r. o 19:04
-5
Gdyby ta epidemia wybuchła za czasów PO i Tuska to by ludzie trawę gryźli.  Za czasów PO nawet w czasach spokoju był 55% deficyt budżetowy i musieli kasę z OFE rąbnąć bo złamali by konstytucję. Obecnie nie ma deficytu i można się zadłużyć min na 50 mld zł. Zresztą co tu dużo mówić , to jak działało PO w Polsce możemy obserwować teraz w Lublinie.
A co takiego strasznego dzieje się obecnie w Lublinie bo aż sam jestem ciekaw? Ja zauważyłem szereg pozytywnych zmian w ostatnim czasie, miasto się zmieniło bardzo na plus.
 Zadłużnaie , zadłużanie , zadłużanie .. i to nie na ważne inwestycje tylko na błyskotki. I remont 2 km ulicy za 100 mln zł i to w okresie początku recesji --  wyborne. I te plany budowy kolejnego stadionu za 200 mln - genialne. Nic tylko dać nagrodę Nobla. 
 Zadłużnaie , zadłużanie , zadłużanie .. i to nie na ważne inwestycje tylko na błyskotki. I remont 2 km ulicy za 100 mln zł i to w okresie początku recesji --  wyborne. I te plany budowy kolejnego stadionu za 200 mln - genialne. Nic tylko dać nagrodę Nobla.  rozwiń
Avatar
Japolan / 31 marca 2020 r. o 16:46
-8
Jakim prawem podtrzymuje się wegetację restauracji (które wspierano kosztem ogółu, np. organizując różne festiwale oraz inwestując mnóstwo pieniędzy w kolejną przebudowę Krakowskiego Przedmieścia)? Niech restauratorzy oddadzą ogółowi podatników wartość wsparcia, z którego skorzystali, a nie żebrzą o dalsze wsparcie (tym razem jawne)? Jeżeli biznes przestał im się opłacać, to niech zwolnią lokale (jedynym dopuszczalnym wsparciem powinna być rezygnacja Władz Lublina z kar umownych za przedwczesne rozwiązanie umowy), by inni mogli nająć te same lokale i prowadzić w nich własną działalność - być może z innej dziedziny. Czy restauracji i innych lokali ma być tyle, co dotychczas? Potrzebne są także inne usługi oraz lokale handlowe. Wpieranie kapitalistów przez skrajnie zadłużony Lublin powinno skutkować surową odpowiedzialnością karną oraz odszkodowawczą i być może będzie skutkować (jeśli aktualny kryzys przyczyni się do wyłonienia uczciwych i jednocześnie surowo karzących draństwa władz państwowych).
Jakim prawem podtrzymuje się wegetację restauracji (które wspierano kosztem ogółu, np. organizując różne festiwale oraz inwestując mnóstwo pieniędzy w kolejną przebudowę Krakowskiego Przedmieścia)? Niech restauratorzy oddadzą ogółowi podatników wartość wsparcia, z którego skorzystali, a nie żebrzą o dalsze wsparcie (tym razem jawne)? Jeżeli biznes przestał im się opłacać, to niech zwolnią lokale (jedynym dopuszczalnym wsparciem powinna być rezygnacja Władz Lublina z kar umownych za przedwczesne rozwiązanie umowy), by inni mogli nająć te same... rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 31 marca 2020 r. o 22:38
+2
Gdyby ta epidemia wybuchła za czasów PO i Tuska to by ludzie trawę gryźli.  Za czasów PO nawet w czasach spokoju był 55% deficyt budżetowy i musieli kasę z OFE rąbnąć bo złamali by konstytucję. Obecnie nie ma deficytu i można się zadłużyć min na 50 mld zł. Zresztą co tu dużo mówić , to jak działało PO w Polsce możemy obserwować teraz w Lublinie.
A co takiego strasznego dzieje się obecnie w Lublinie bo aż sam jestem ciekaw? Ja zauważyłem szereg pozytywnych zmian w ostatnim czasie, miasto się zmieniło bardzo na plus.
Zadłużnaie , zadłużanie , zadłużanie .. i to nie na ważne inwestycje tylko na błyskotki. I remont 2 km ulicy za 100 mln zł i to w okresie początku recesji --  wyborne. I te plany budowy kolejnego stadionu za 200 mln - genialne. Nic tylko dać nagrodę Nobla.
 Czekaj, czekaj. A co robi twój ukochany PiS jak nie zadłuża? Pieniądze pożycza w zachodnich bankach i rozdaje ludziom, zadłużając przy tym kraj w tempie szybszym niż sam towarzysz Gierek. To niby są inwestycje? Raczej konsumpcja. Błyskotki powiadasz? Takie błyskotki jak Aqua co roku generują zysk. Które to ważne inwestycje? Infrastruktura? Przecież co roku zdecydowana większość wydatków inwestycyjnych to budowa i remonty dróg oraz mostów. A może nieśmiało próbujesz zasugerować, że Żuk powinien fabryki stawiać? No niestety, to nie komuna. Z tego co kojarzę, bezrobocie w mieście jest na rekordowo niskim poziomie, powstają biurowce a w nich lokują się kolejne firmy. Lublin się rozwija i widać to na każdym kroku.
 Czekaj, czekaj. A co robi twój ukochany PiS jak nie zadłuża? Pieniądze pożycza w zachodnich bankach i rozdaje ludziom, zadłużając przy tym kraj w tempie szybszym niż sam towarzysz Gierek. To niby są inwestycje? Raczej konsumpcja. Błyskotki powiadasz? Takie błyskotki jak Aqua co roku generują zysk. Które to ważne inwestycje? Infrastruktura? Przecież co roku zdecydowana większość wydatków inwestycyjnych to budowa i remonty dróg oraz mostów. A może nieśmiało próbujesz zasugerować, że Żuk powinien fabryki stawiać? No niestety, to... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 31 marca 2020 r. o 21:14
-4
Ten moment, kiedy jesteś radykalnym liberałem i domagasz się pomocy państwa
Avatar
Aaron_Langman / 31 marca 2020 r. o 19:55
-5
SOK z BURAKA się myli !!!! - "300 tys. kart zostało wysłanych 19 marca do osób, które już w pierwszej turze zdecydowały się oddać głos korespondencyjnie. 23 marca wysłano serię kolejnych 560 tys. kart, a dzień później rozesłano dodatkowe 250 tys. - Głosowanie korespondencyjne w Bawarii odbyło się bez problemów" - „Sueddeutsche Zeitung”
Avatar
LBN / 31 marca 2020 r. o 19:04
-5
Gdyby ta epidemia wybuchła za czasów PO i Tuska to by ludzie trawę gryźli.  Za czasów PO nawet w czasach spokoju był 55% deficyt budżetowy i musieli kasę z OFE rąbnąć bo złamali by konstytucję. Obecnie nie ma deficytu i można się zadłużyć min na 50 mld zł. Zresztą co tu dużo mówić , to jak działało PO w Polsce możemy obserwować teraz w Lublinie.
A co takiego strasznego dzieje się obecnie w Lublinie bo aż sam jestem ciekaw? Ja zauważyłem szereg pozytywnych zmian w ostatnim czasie, miasto się zmieniło bardzo na plus.
 Zadłużnaie , zadłużanie , zadłużanie .. i to nie na ważne inwestycje tylko na błyskotki. I remont 2 km ulicy za 100 mln zł i to w okresie początku recesji --  wyborne. I te plany budowy kolejnego stadionu za 200 mln - genialne. Nic tylko dać nagrodę Nobla. 
 Zadłużnaie , zadłużanie , zadłużanie .. i to nie na ważne inwestycje tylko na błyskotki. I remont 2 km ulicy za 100 mln zł i to w okresie początku recesji --  wyborne. I te plany budowy kolejnego stadionu za 200 mln - genialne. Nic tylko dać nagrodę Nobla.  rozwiń
Avatar
tellchar / 31 marca 2020 r. o 17:04
+7
@Aaron_Langman - przecież pieniędzą z OFE są w ZUS o jakim rabunku mówisz? Chyba o tym planowanym przez PiS, czyli przekazaniu reszty pieniędzy do ZUS z potrąceniem dla siebie 15% za "fatygę"...
Avatar
Japolan / 31 marca 2020 r. o 16:46
-8
Jakim prawem podtrzymuje się wegetację restauracji (które wspierano kosztem ogółu, np. organizując różne festiwale oraz inwestując mnóstwo pieniędzy w kolejną przebudowę Krakowskiego Przedmieścia)? Niech restauratorzy oddadzą ogółowi podatników wartość wsparcia, z którego skorzystali, a nie żebrzą o dalsze wsparcie (tym razem jawne)? Jeżeli biznes przestał im się opłacać, to niech zwolnią lokale (jedynym dopuszczalnym wsparciem powinna być rezygnacja Władz Lublina z kar umownych za przedwczesne rozwiązanie umowy), by inni mogli nająć te same lokale i prowadzić w nich własną działalność - być może z innej dziedziny. Czy restauracji i innych lokali ma być tyle, co dotychczas? Potrzebne są także inne usługi oraz lokale handlowe. Wpieranie kapitalistów przez skrajnie zadłużony Lublin powinno skutkować surową odpowiedzialnością karną oraz odszkodowawczą i być może będzie skutkować (jeśli aktualny kryzys przyczyni się do wyłonienia uczciwych i jednocześnie surowo karzących draństwa władz państwowych).
Jakim prawem podtrzymuje się wegetację restauracji (które wspierano kosztem ogółu, np. organizując różne festiwale oraz inwestując mnóstwo pieniędzy w kolejną przebudowę Krakowskiego Przedmieścia)? Niech restauratorzy oddadzą ogółowi podatników wartość wsparcia, z którego skorzystali, a nie żebrzą o dalsze wsparcie (tym razem jawne)? Jeżeli biznes przestał im się opłacać, to niech zwolnią lokale (jedynym dopuszczalnym wsparciem powinna być rezygnacja Władz Lublina z kar umownych za przedwczesne rozwiązanie umowy), by inni mogli nająć te same... rozwiń
Avatar
Malwina_Sz / 31 marca 2020 r. o 16:01
+8
Dobra decyzja prezydenta, przedsiębiorcom trzeba pomóc sami sobie mogą nie poradzić
Avatar
ege_szege / 31 marca 2020 r. o 15:53
+9
mieszkanie+? przecież ten program istnieje tylko na papierze - zapowiadali tysiące, dziesiątki a wręcz setki tysięcy mieszkań a tymczasem do tej pory oddano do użytku bądź jest w budowie, uwaga uwaga, zawrotna liczba 1731 mieszkań w skali całego kraju, to nie Lublin jest tu problemem a fakt, że zgodnie z założeniami programu to skarb państwa miał dawać grunty pod inwestycje ale tego nie robi, powód pewnie taki jak zwykle czyli brak pieniędzy
Avatar
fillip75 / 31 marca 2020 r. o 15:38
-9
@Piter79... Musi tobą nieźle trząść jak jedziesz głównymi alteriami miasta do pracy? Skoro zmiany w mieście ci się podobają. Rozwój miasta mierzysz budowanymi galeriami, czy biurowcami outsourcingowymi? Bo nie kumam. To gdzie prezydent Żuk wskazał teren pod budowę Mieszkanie+? A fakt lemingi nie potrzebują mieszkań. Oni mają po trzy i żyją dobrze z wynajmu
Avatar
fillip75 / 31 marca 2020 r. o 15:26
-9
Miły i oczekiwany gest prezydenta Lublina. Niestety znając życie, zaraz po epidemii zarząda od rządu zrekompensowania braku środkow w budżecie. O ile zakład? Bo ja jestem tego pewien w stu procentach. Ale dobrze, że już teraz nie marudzi, to trochę ludziska uszczkną. Pytanie: Kiedy skusi się na darmową komunikację? Brak opłat za parkingi? (To samo dotyczy się prywatnych miejsc parkingowych. Skoro salony fryzjerskie można zamknąć, to i wszystkie miejsca parkingowe zrobić bezpłatne) Chyba, że prywaciarz nie planuje w najbliższym dziesięcioleciu prowadzić w Lublinie parkingowego biznesu?
Miły i oczekiwany gest prezydenta Lublina. Niestety znając życie, zaraz po epidemii zarząda od rządu zrekompensowania braku środkow w budżecie. O ile zakład? Bo ja jestem tego pewien w stu procentach. Ale dobrze, że już teraz nie marudzi, to trochę ludziska uszczkną. Pytanie: Kiedy skusi się na darmową komunikację? Brak opłat za parkingi? (To samo dotyczy się prywatnych miejsc parkingowych. Skoro salony fryzjerskie można zamknąć, to i wszystkie miejsca parkingowe zrobić bezpłatne) Chyba, że prywaciarz nie planuje w najbliższym dziesięcioleci... rozwiń