Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2020 r.
19:01

Pomoc i przyjaźń w czasie okupacji. W Lublinie o więźniach z Pawiaka przewożonych na Majdanek

Autor: Zdjęcie autora Joanna Czyż
1 1 A A
Maria Bielicka-Szczepańska (po lewej) -  absolwentka Konserwatorium Warszawskiego, aktorka i śpiewaczka. Aresztowana 19 sierpnia 1942 r. za działalność konspiracyjną, więziona na Pawiaku. 17 stycznia 1943 r. przeniesiona na Majdanek. 12 kwietnia 1944 r. wywieziona do KL Auschwitz-Birkenau, następnie do KL Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po wojnie pracowała jako aktorka teatralna w Łodzi i Warszawie. Zmarła w 1989 r.<br />
<br />
Helena Kurcyusz (po prawej) - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Córka Zygmunta Słomińskiego, przedwojennego prezydenta Warszawy. Jesienią 1942 r. została aresztowana i osadzona w więzieniu na Pawiaku. Od stycznia 1943 r. do kwietnia 1944 r. przebywała w KL Lublin, gdzie otrzymała numer 4609. Z Majdanka została przeniesiona do KL Ravensbrück, a następnie do Neubrandenburg. Po wojnie mieszkała w Szczecinie i pracowała jako urbanistka. Zmarła w 1999 r.
Maria Bielicka-Szczepańska (po lewej) - absolwentka Konserwatorium Warszawskiego, aktorka i śpiewaczka. Aresztowana 19 sierpnia 1942 r. za działalność konspiracyjną, więziona na Pawiaku. 17 stycznia 1943 r. przeniesiona na Majdanek. 12 kwietnia 1944 r. wywieziona do KL Auschwitz-Birkenau, następnie do KL Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po wojnie pracowała jako aktorka teatralna w Łodzi i Warszawie. Zmarła w 1989 r.

Helena Kurcyusz (po prawej) - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Córka Zygmunta Słomińskiego, przedwojennego prezydenta Warszawy. Jesienią 1942 r. została aresztowana i osadzona w więzieniu na Pawiaku. Od stycznia 1943 r. do kwietnia 1944 r. przebywała w KL Lublin, gdzie otrzymała numer 4609. Z Majdanka została przeniesiona do KL Ravensbrück, a następnie do Neubrandenburg. Po wojnie mieszkała w Szczecinie i pracowała jako urbanistka. Zmarła w 1999 r. (fot. Państwowe Muzeum na Majdanku)

O młodych dziewczynach i chłopakach, więźniach Pawiaka, których w 1942 roku hitlerowcy kazali wywieźć na Majdanek, mówiono w czwartek w Lublinie w 77. rocznicę transportów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie wraz z Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie zorganizowało w czwartek spotkanie dotyczące transportów z Pawiaka na Majdanek. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy obu muzeów oraz byli więźniowie.

– Wśród więźniów Pawiaka było wiele młodzieży, dziewcząt, chłopców zaangażowanych w tajne harcerstwo, w różnych organizacjach konspiracyjnych – mówił Łukasz Mrozik z Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Na Pawiaku osadzano, w pierwszych latach okupacji, przede wszystkim przedstawicieli polskich elit. Trafiali tutaj również ludzie z ulicznych łapanek – zaznaczyła Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.

Wśród więzionych byli młodzi ludzie, mający 14-18 lat, a ich cele nazywano „małolatkami”. Wspominano m.in. Irenę Pełkę – aresztowaną w grudniu 1942 i osadzoną na Pawiaku, a następnie 17 stycznia 1943 przewiezioną do KL Lublin. Podobne losy spotkały Krystynę Tarasiewicz – aresztowaną 13 listopada 1942 w Warszawie i osadzoną w Pawiaku, skąd również 17 stycznia 1943 została przywieziona do Lublina.

Podczas spotkania w Państwowym Muzeum na Majdanku mówiono m.in. o przyjaźni, która pomagała więźniom przetrwać ciężkie chwile (fot. Joanna Czyż)

Na prezentacjach zostały umieszczone słowa osób, którym udało się przetrwać pobyt w warszawskim więzieniu: „Załamać się, to znaczy umrzeć” – mówiła Krystyna Tarasiewicz. Więźniom w przetrwaniu ciężkich chwil w obozie często pomagała przyjaźń. – Najważniejsza chwila w życiu to przyjaźń, która dawała siłę, dawała moc do przeżycia – opowiadała Danuta Brzosko. Kobiety starały się pomagać sobie, jak tylko mogły. Np. odbierały porody, a w czasie Bożego Narodzenia w barakach tworzyły prowizoryczne ozdoby świąteczne, śpiewały kolędy, aby poczuć namiastkę prawdziwych świąt.

Przez Pawiak w okresie okupacji przeszło około 100 tysięcy więźniów, z czego 37 tysięcy zginęło w egzekucjach, które początkowo odbywały się w tzw. warszawskim pierścieniu śmierci. Po likwidacji getta warszawskiego Niemcy rozstrzeliwali więźniów również w jego ruinach. Ponad 60 procent transportów było skierowanych do KL Auschwitz, KL Lublin, Gross-Rosen, Stutthof, Sachsenhausen, Dachau i Ravensbrück.

Historia Pawiaka

Jego początki sięgają lat 1830-1835, kiedy to wzniesiony został gmach więzienia, które mieściło się między ulicami Dzielną, Pawią i nieistniejącą już ulicą Więzienną w Warszawie. Z powodu lokalizacji przy ul. Pawiej, zaczęto nazywać więzienie Pawiakiem. W czasie okupacji, w latach 1939-1944, funkcjonowało tam więzienie niemieckie, w którym osadzano m.in. więźniów politycznych. Wśród osadzanych byli Żydzi, Polacy, obywatele ZSRR oraz innych państw z Europy Zachodniej. 14 grudnia 1942 roku Heinrich Himmler wydał rozkaz dotyczący przesłania 35 tysięcy osób do obozów koncentracyjnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek. Nie żyje motocyklista

Tragiczny wypadek. Nie żyje motocyklista

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął motocyklista. Droga jest nadal zablokowana.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
galeria

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach
ZDJĘCIA
12 maja 2024, 8:00
galeria

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach

Kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. 24 maja złożą uroczystą przysięgę.

Weekend w kinie. Na ekranie 6 najlepszych dokumentów
17 maja 2024, 19:00

Weekend w kinie. Na ekranie 6 najlepszych dokumentów

Sześć najlepszych dokumentalnych filmów zaprezentowanych na 21. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie do obejrzenia w Zamościu w majowy weekend.

Już po Juwenaliach. Tłumy na imprezie Politechniki Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Już po Juwenaliach. Tłumy na imprezie Politechniki Lubelskiej

Prawdziwe tłumy przyciągnęły sobotnie koncerty Juwenaliowe. Na terenach zielonych bawili się nie tylko studenci Politechniki Lubelskiej, która zorganizowała dwudniową imprezę.

Szybka akcja między regałami. Policjant dopadł złodzieja

Szybka akcja między regałami. Policjant dopadł złodzieja

Zawodowa czujność nie zawiodła policjanta chełmskiej komendy. W jednym z klientów sklepu "wyczuł" złodzieja. Zatrzymał go natychmiast.

Zaatakował dziecko. Chłopiec aż stracił przytomność

Zaatakował dziecko. Chłopiec aż stracił przytomność

Nie wiadomo, dlaczego to zrobił. 30-latek z Chełma odpowie za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia 10-letniego chłopca. Zaatakował dziecko w sklepie.

Wyścigi na wodzie. Pływali o puchar rektora Politechniki Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wyścigi na wodzie. Pływali o puchar rektora Politechniki Lubelskiej

Słońce świeciło, a wiatr nieźle wiał. To były znakomite warunki do pływania z żaglem. Na Zalewie Zemborzyckim odbyły się w sobotę regaty. Do wygrania był puchar rektora Politechniki Lubelskiej.

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

W sobotę w Warszawie odbyła się kolejna edycja Orlen FIM Speedway Grand Prix. Tłumnie zgromadzona na trybunach Stadionu Narodowego publiczność czekała na wygraną Polaka, ale musiała zadowolić się „jedynie” drugim miejscem Bartosza Zmarzlika. W sumie na torze zaprezentowało się aż pięciu zawodników mistrza Polski – Orlen Oil Motoru Lublin.

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Po wyjazdowym zwycięstwie w Stężycy Wisła Grupa Azoty Puławy dopisała na swoje konto cenny punkt po meczu w Lubinie. Podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego przegrywali w gościach z rezerwami Zagłębia dwoma golami, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu

Majówka w 30-tce
foto
galeria

Majówka w 30-tce

Klub 30, to jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie. W każdy weekend klub przeżywa oblężenie. Zobaczcie, jak szalał Lublin na ostatniej imprezie.

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Przełamania w Radzyniu Podlaskim nie było. Orlęta Spomlek przegrały piąty mecz z rzędu. Tym razem biało-zieloni musieli uznać wyższość Czarnych Połaniec. Goście wygrali 3:0. Efekt? Drużyna Tomasza Złomańczuka jedną nogą jest już w IV lidze. Obecnie do bezpiecznej strefy tabeli traci osiem punktów, a do rozegrania zostało tylko pięć meczów.

Majówka w Pięknej Pszczole
foto
galeria

Majówka w Pięknej Pszczole

"Dzisiaj Cię znajdę" to wasz ulubiony cykl. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z Pięknej Pszczoły. Zobaczcie, kto kogo znalazł. Tak się bawi Lublin!

Rodzinny piknik historyczny w skansenie
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinny piknik historyczny w skansenie

W sobotę rozpoczął się dwudniowy Piknik Militarny „Lubelszczyzna 44”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Lubelska Grupa Poszukiwaczy w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty