Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lipca 2015 r.
15:41

Powstanie tylko jedna wieża dla jerzyków w Lublinie. Powód: finanse

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A
Taka wieża dla jerzyków powstała w Puławach (fot. MOSiR Puławy)
Taka wieża dla jerzyków powstała w Puławach (fot. MOSiR Puławy)

Powstanie tylko jedna z dwóch planowanych wież lęgowych dla jerzyków. Na drugą nie wystarczy pieniędzy. A inną inwestycję finansowaną z budżetu obywatelskiego uda się skończyć znacznie później, niż zakładali jej pomysłodawcy i miejscy urzędnicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wieża będzie mieć 11 m wysokości i blisko 40 „mieszkań” dla jerzyków. To ptaki, którym ludzie mogą być wdzięczni za wyłapywanie wielkiej liczby komarów. Ci, którzy taką wdzięczność poczuli, postanowili zgłosić do budżetu obywatelskiego budowę takiej wieży, a koszt oszacowali na 75 tys. zł. Pomysł ten spodobał się mieszkańcom i z 1279 głosami znalazł się na liście zwycięskich projektów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.

W projekcie mowa była o jednej wieży, ale miejscy urzędnicy mieli nadzieję, że pieniędzy wystarczy na dwie. Jedną w wąwozie na Kalinowszczyźnie i drugą w parku Jana Pawła II na Czubach, koło ul. Szmaragdowej. Okazało się jednak, że za dwie wieże wykonawca chciałby 150 tys. złotych, więc stanęło tylko na jednej, tej na Kalinowszczyźnie. Powstanie ona obok ul. Orlika-Rückemanna.

– Termin realizacji jest określony do 30 listopada – mówi Aurelia Nowak z Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Wieża będzie stalową konstrukcją obłożoną z zewnątrz materiałem, który ma przypominać jerzykom naturalne skały. – Będzie zamontowany głośnik imitujący głos jerzyków, żeby zwabić ptaki – dodaje Nowak. Drugi głośnik znajdzie się na dole, a będzie w nim słychać to, co dzieje się w gniazdach, gdzie zainstalowany zostanie mikrofon. Budową zajmie się lubelska spółka Edach.

Inne perturbacje towarzyszą innemu projektowi z budżetu obywatelskiego (zdobył 1236 głosów), który zakładał budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego Lipniak z Węglinem Północnym, a konkretnie z ul. Klepackiego. Mieszkańcy zaczynają się niepokoić, bo robotników ani widu, ani słychu. Dlaczego? Okazało się, że na wskazanych działkach nie da się zbudować ciągu o szerokości zgodnej z przepisami i trzeba było zająć część gruntów Polskiego Związku Działkowców, a to wymagało szeregu formalności. Ratusz przyznał niedawno, że „istnieje zagrożenie dotrzymania terminu realizacji inwestycji do końca 2015 r.”.

Nowa lista już niedługo

Do końca miesiąca powinna powstać ostateczna lista projektów, które zostaną poddane pod jesienne głosowanie w sprawie podziału pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Wstępnie zakwalifikowano 167 projektów, choć niektóre mogą jeszcze wypaść z listy. W tym roku na małe projekty jest 8 milionów złotych, a 7 mln zł na duże.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 15:02
0
Moze byc tak? Chyba to nie jedyne projekty z BO których realizacja stoi w miejscu? Ciekawe ile projektów zostało dotychczas zrealizowanych. Niedługo będziemy głosować na nowe projekty a niektóre z poprzedniego roku nawet nie zostały rozpoczęte... jak tak dalej pójdzie to nikt nie będzie chciał brać udziału w głosowaniach... Moim zdaniem jak już projekt zostanie zaakceptowany do realizacji to powinien być traktowany priorytetowo a w tej chwili wygląda to tak jakby ktoś specjalnie stwarzał problemy do realizacji...i ciągle brakuje pieniędzy a projekty kalkulowane są przecież wg cennikow miasta... pokazuje tylko nieudolność urzędów i urzędników... szkoda Popatrzmy na projekty Nivea- jeden z placów powstaje w Firleju. W kwietniu było głosowanie a plac już praktycznie stoi..a u nas ze wszystkim problemy...
Moze byc tak? Chyba to nie jedyne projekty z BO których realizacja stoi w miejscu? Ciekawe ile projektów zostało dotychczas zrealizowanych. Niedługo będziemy głosować na nowe projekty a niektóre z poprzedniego roku nawet nie zostały rozpoczęte... jak tak dalej pójdzie to nikt nie będzie chciał brać udziału w głosowaniach... Moim zdaniem jak już projekt zostanie zaakceptowany do realizacji to powinien być traktowany priorytetowo a w tej chwili wygląda to tak jakby ktoś specjalnie stwarzał problemy do realizacji...i ciągle brakuje pieni... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 14:36
0
Tak ceny które podaje UM to jakaś kpina ktoś na tym nieźle zarabia...
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 08:20
0
To komary i muchy nas prędzej zjedzą, zanim powstanie więcej takich wież.
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 07:34
0
Jeszcze tylko oświetlenia nocnego brakuje, bo pewnie jak w Białołęce jerzyki nie będą mogły trafić do wieży... Z jednej strony wyrzynka drzew w okresie lęgowym ptactwa, a z drugiej sztuczne kwatery za grube dziesiątki tysięcy złotych - ot taka sobiepańska miejska lubelska POlityka.
Avatar
Jerzyk (od Jurka) / 23 lipca 2015 o 00:16
0

Czy oby jeż nie pisze się przez "ż"??

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 21:12
0
Skąd brane są takie ceny??? To jakiś kosmos. Za to ktoś powinien siedzieć w pierdlu
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 19:57
0
Na Lsm-ie przy wąwozie jeszcze 2 lata temu były jeżyki. Sam widziałem jak broniły swojego gniazda przed sroką. Teraz widok pary jeżyków to rzadkość. Dwie sroki na moich oczach chciały zadziobać nietoperza, którego strąciły w dzień z jakiejś ciemnej wnęki pod dachem.
Avatar
janosik / 22 lipca 2015 o 18:08
0
Ciekawe kto to produkuje? Pewnie jakiśś koleś któregoś z radnych. Ta cena przyprawia o zawrót głowy. Z czego to jest zrobione? Powinno się temu przyjrzeć co najmniej CBA. :) :) :) :) :) :) :).
Avatar
janosik / 22 lipca 2015 o 18:06
0
Ciekawe kto to produkuje? Pewnie jakiśś koleś któregoś z radnych. Ta cena przyprawia o zawrót głowy. Z czego to jest zrobione? Powinno się temu przyjrzeć co najmniej CBA. :) :) :) :) :) :) :).
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 18:01
0
Sroki na Porębie terroryzują i niszczą inne ptaki. Opanowały całe obszary wąwozu i oprócz nich i gawronów ptasi świat przestał istnieć.
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 15:02
0
Moze byc tak? Chyba to nie jedyne projekty z BO których realizacja stoi w miejscu? Ciekawe ile projektów zostało dotychczas zrealizowanych. Niedługo będziemy głosować na nowe projekty a niektóre z poprzedniego roku nawet nie zostały rozpoczęte... jak tak dalej pójdzie to nikt nie będzie chciał brać udziału w głosowaniach... Moim zdaniem jak już projekt zostanie zaakceptowany do realizacji to powinien być traktowany priorytetowo a w tej chwili wygląda to tak jakby ktoś specjalnie stwarzał problemy do realizacji...i ciągle brakuje pieniędzy a projekty kalkulowane są przecież wg cennikow miasta... pokazuje tylko nieudolność urzędów i urzędników... szkoda Popatrzmy na projekty Nivea- jeden z placów powstaje w Firleju. W kwietniu było głosowanie a plac już praktycznie stoi..a u nas ze wszystkim problemy...
Moze byc tak? Chyba to nie jedyne projekty z BO których realizacja stoi w miejscu? Ciekawe ile projektów zostało dotychczas zrealizowanych. Niedługo będziemy głosować na nowe projekty a niektóre z poprzedniego roku nawet nie zostały rozpoczęte... jak tak dalej pójdzie to nikt nie będzie chciał brać udziału w głosowaniach... Moim zdaniem jak już projekt zostanie zaakceptowany do realizacji to powinien być traktowany priorytetowo a w tej chwili wygląda to tak jakby ktoś specjalnie stwarzał problemy do realizacji...i ciągle brakuje pieni... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 14:36
0
Tak ceny które podaje UM to jakaś kpina ktoś na tym nieźle zarabia...
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 08:20
0
To komary i muchy nas prędzej zjedzą, zanim powstanie więcej takich wież.
Avatar
Gość / 23 lipca 2015 o 07:34
0
Jeszcze tylko oświetlenia nocnego brakuje, bo pewnie jak w Białołęce jerzyki nie będą mogły trafić do wieży... Z jednej strony wyrzynka drzew w okresie lęgowym ptactwa, a z drugiej sztuczne kwatery za grube dziesiątki tysięcy złotych - ot taka sobiepańska miejska lubelska POlityka.
Avatar
Jerzyk (od Jurka) / 23 lipca 2015 o 00:16
0

Czy oby jeż nie pisze się przez "ż"??

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 21:12
0
Skąd brane są takie ceny??? To jakiś kosmos. Za to ktoś powinien siedzieć w pierdlu
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 19:57
0
Na Lsm-ie przy wąwozie jeszcze 2 lata temu były jeżyki. Sam widziałem jak broniły swojego gniazda przed sroką. Teraz widok pary jeżyków to rzadkość. Dwie sroki na moich oczach chciały zadziobać nietoperza, którego strąciły w dzień z jakiejś ciemnej wnęki pod dachem.
Avatar
janosik / 22 lipca 2015 o 18:08
0
Ciekawe kto to produkuje? Pewnie jakiśś koleś któregoś z radnych. Ta cena przyprawia o zawrót głowy. Z czego to jest zrobione? Powinno się temu przyjrzeć co najmniej CBA. :) :) :) :) :) :) :).
Avatar
janosik / 22 lipca 2015 o 18:06
0
Ciekawe kto to produkuje? Pewnie jakiśś koleś któregoś z radnych. Ta cena przyprawia o zawrót głowy. Z czego to jest zrobione? Powinno się temu przyjrzeć co najmniej CBA. :) :) :) :) :) :) :).
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 18:01
0
Sroki na Porębie terroryzują i niszczą inne ptaki. Opanowały całe obszary wąwozu i oprócz nich i gawronów ptasi świat przestał istnieć.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 24 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 10 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 25 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!