Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2014 r.
15:15
Edytuj ten wpis

Prawo jazdy: Od stycznia wykłady nieobowiązkowe. Na egzaminie ekojazda

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
423 21 A A

Rewolucyjne zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Po 1 stycznia wykłady z teorii nie będą obowiązkowe, a na egzaminie praktycznym trzeba będzie jeździć ekonomicznie. I najważniejsze: zanim wsiądziesz do auta z "L na dachu, musisz zdać w WORD egzamin teoretyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 1 stycznia kandydat na kierowcę sam zdecyduje, czy będzie chodzić na wykłady w ośrodku szkolenia kierowców, czy też przygotuje się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie. - Dopiero po zdaniu tego egzaminu będzie mógł wsiąść do samochodu z literą "L” na dachu i rozpocząć naukę jazdy - tłumaczy Wojciech Targoński, szef egzaminatorów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie. Ta zmiana nie podoba się właścicielom OSK. Dlaczego? - Bo zagraża funkcjonowaniu szkół oraz samym kursantom - twierdzi Maciej Kulka z OSK Kulka. - Nie wiadomo, jak długo po Nowym Roku potrwa przerwa w dopływie kursantów ze względu na obowiązek zdania teorii. Dla wielu szkół jazdy ta przerwa może być zabójcza - prognozuje. Właściciele ośrodków szkolenia kierowców boją się też, że kandydaci na kierowców będą niedouczeni. A już teraz nie jest z tym najlepiej - za pierwszym podejściem w lubelskich WORD-ach zdaje zaledwie co trzeci. Kolejna ważna zmiana, która wchodzi w życie po 1 stycznia, to obowiązek ekojazdy na egzaminie praktycznym. To wymóg unijny. - Zdający ma jak najszybciej rozpędzić auto do 50 km/h, dochodząc do 4 biegu przy 1800-2600 obrotach na minutę - tłumaczy Maciej Kulka. I podkreśla, że w praktyce to niewykonalne. - Skoda fabia i każdy inny samochód używany do egzaminowania przez lubelskie WORD-y, w zalecanym zakresie obrotów silnika jedzie znacznie szybciej. Sprawdziliśmy to na naszych skodach - przekonuje.
- Do tego punktu będziemy podchodzić zdroworozsądkowo - zapewnia Wojciech Targoński z WORD. Sami egzaminatorzy także nie mają wielkiego doświadczenia z ekojazdą. - Nasi pracownicy przeszli kilkugodzinny kurs ekojazdy w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie - mówi Targoński. Ci, którzy obawiają się ekojazdy na egzaminie, mogą jej uniknąć. Wystarczy, że egzamin teoretyczny zdadzą jeszcze w tym roku. Tak zamierza zrobić pani Katarzyna. - Ekojazda, którą będzie oceniać niedoświadczony w tej materii egzaminator, to dodatkowy stres - mówi kursantka z Lublina. - Dlatego postaram się zdać część teoretyczną jeszcze w grudniu. Wtedy jazdę będę zdawać na starych zasadach. Jest i dobra wiadomość. W przyszłym roku egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać samochodem, na którym kursant uczył się jeździć, pod warunkiem, że auto będzie odpowiednio wyposażone, m.in. w kamerę w kabinie. Wiele lubelskich szkół już ma lub przygotowuje takie pojazdy. Ceny egzaminów Po 1 stycznia każdy WORD będzie musiał odprowadzać 1,5 proc. opłat z egzaminów teoretycznych do budżetu państwa. Obecnie egzamin teoretyczny na kat. B kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł i coraz głośniej mówi się o potrzebie podwyżek.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
osessek / 18 czerwca 2015 r. o 21:01
0

hmm nie wiem czy takiej eko jazdy da się nauczyć na zwykłym kursie, jak już koniecznie chcecie jeździć ekologicznie to warto wykupić dodatkowy kurs np. w szkole jazdy Michała Kościuszko http://sjmk.pl/ w ogóle mają tam wiele innych dużo ciekawszych kursów niż eko jazda, można sobie poszaleć ;) 

Avatar
szkoda gadac / 9 grudnia 2014 r. o 22:28
0

A co z pierwszą pomocą?

Avatar
xxx / 9 grudnia 2014 r. o 05:03
0
Hahaha dobre.... jak ktos kto gowno wie o ekodrivingu moze oceniac i egzaminowac innych? Najwiekszym bledem jest slabe przygotowanie. Pytajac czy podczas kursu sa szkolenia w odtj uslyszalem ze tam mozna jeździc jak ma sie prawko. Przepisy powinny byc takie ze obowiazkowo na kursie jest plyta poslizgowa zeby nauczyc sie ogarniac samochod a nie tylko plac i misato a spadnie snieg i wiekszosc ludzi rozklada rece wlecze sie slamazarnie bo boja sie ze nieopanuja samochodu podczas poslizgu... a nie jakas zasrana eko jazda...
Avatar
co jest? / 9 grudnia 2014 r. o 00:25
0

Tego imbecyla który wymyślił te zmiany z miejsca wsadziłbym do pierdla, tak głośno powtórzę - IMBECYLA, któryś minister się przyznaje? Przez takich idiotów po Polsce jeżdżą coraz durniejsi i niedouczeni kierowcy, ludzie tracą czas i pieniądze na wypełnianie kretyńskich przepisów, uczciwie pracujący ludzie tracą pracę a debil w ministerstwie szczyci się swoimi "osiągnięciami". Na samym polu praw jazdy co roku mamy kilka zmian, co jedna to durniejsza, imbecyl który je co raz wprowadza w życie z pewnością nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku ani kompetencji. Ludzie co się dzieje?

Tego imbecyla który wymyślił te zmiany z miejsca wsadziłbym do pierdla, tak głośno powtórzę - IMBECYLA, któryś minister się przyznaje? Przez takich idiotów po Polsce jeżdżą coraz durniejsi i niedouczeni kierowcy, ludzie tracą czas i pieniądze na wypełnianie kretyńskich przepisów, uczciwie pracujący ludzie tracą pracę a debil w ministerstwie szczyci się swoimi "osiągnięciami". Na samym polu praw jazdy co roku mamy kilka zmian, co jedna to durniejsza, imbecyl który je co raz wprowadza w życie z pewnością nie ma żadnego wykształcenia w tym k... rozwiń

Avatar
SameMiszcze / 9 grudnia 2014 r. o 00:01
0

Bzdury mówi ten Pan!! W tych granicach obrotów można jechać nawet 50km/h na piątym biegu nawet w aucie z silnikiem 2-3,0l !! I taka jazda na 5 biegu z prędkością 50-60km to zużycie paliwa najniższe z możliwych, a i silnik nie zarżnięty częstą zmianą obrotów!! A co dopiero w takiej pierdziawce jak skoda fabia

W samochodzie to chyba siedziałeś tylko jako pasażer... Ogarnij sie...

Avatar
WszędzieMiszczeKierownicy / 8 grudnia 2014 r. o 23:57
0

wy w ogóle nie rozumiecie ekojazdy najważniejsze w ekojezdzie jest obserwacja drogi i przewidywanie. wystarczy obserwować stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu co się dzieje i odpowiednio wcześniej wrzucić bieg aby po zapaleniu zielonego wmiare dynamicznie ruszyć rozpędzić się do tak zwanej 50 dzięki temu przejedzie nie trzy ale nawet dziesięć pojazdów. a jeśli dobrze obserwujemy skrzyżowanie do którego dojeżdżamy nie musimy gwałtownie hamować wystarczy spostrzec np. czy na przejściu dla pieszych miga zielone wtedy wiemy ze my zaraz będziemy mieć czerwone wiec redukujemy bieg i ... - proste?

No Shit Sherlock...

No Shit Sherlock...

rozwiń
Avatar
kasia / 8 grudnia 2014 r. o 21:26
0

wy w ogóle nie rozumiecie ekojazdy najważniejsze w ekojezdzie jest obserwacja drogi i przewidywanie. wystarczy obserwować stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu co się dzieje i odpowiednio wcześniej wrzucić bieg aby po zapaleniu zielonego wmiare dynamicznie ruszyć rozpędzić się do tak zwanej 50 dzięki temu przejedzie nie trzy ale nawet dziesięć pojazdów. a jeśli dobrze obserwujemy skrzyżowanie do którego dojeżdżamy nie musimy gwałtownie hamować wystarczy spostrzec np. czy na przejściu dla pieszych miga zielone wtedy wiemy ze my zaraz będziemy mieć czerwone wiec redukujemy bieg i ... - proste?

wy w ogóle nie rozumiecie ekojazdy najważniejsze w ekojezdzie jest obserwacja drogi i przewidywanie. wystarczy obserwować stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu co się dzieje i odpowiednio wcześniej wrzucić bieg aby po zapaleniu zielonego wmiare dynamicznie ruszyć rozpędzić się do tak zwanej 50 dzięki temu przejedzie nie trzy ale nawet dziesięć pojazdów. a jeśli dobrze obserwujemy skrzyżowanie do którego dojeżdżamy nie musimy gwałtownie hamować wystarczy spostrzec np. czy na przejściu dla pieszych miga zielone wtedy wiemy ze my zaraz będziem... rozwiń

Avatar
ja@ / 8 grudnia 2014 r. o 21:20
0

A ja mam w dup ten ekoterror. Nikt mi nie będzie nakazywał durackiej jazdy. Silnik zarżniety, dwumas po 50 tys pójdzie się jeb... ale za to Eko będzie. Co za paranoja w tym chorym kraju. Jaki będzie nastepny pomysł? Jazda na 5 biegu 30 km/h czy ekohamowanie butem?

hehe, dokładnie... :D chociaz mnie martwi brak obowi azku uczeszczania na teorie..... widac ilu MYSLACYCH INACZEJ jezdzi po ulicach, teraz takim GJENJUSZOM bedzie sie wydawac ze sami zakumaja wszystko..:/

hehe, dokładnie... :D chociaz mnie martwi brak obowi azku uczeszczania na teorie..... widac ilu MYSLACYCH INACZEJ jezdzi po ulicach, teraz takim GJENJUSZOM bedzie sie wydawac ze sami zakumaja wszystko..:/

rozwiń
Avatar
mm / 8 grudnia 2014 r. o 20:01
0

A ja mam w dup ten ekoterror. Nikt mi nie będzie nakazywał durackiej jazdy. Silnik zarżniety, dwumas po 50 tys pójdzie się jeb... ale za to Eko będzie. Co za paranoja w tym chorym kraju. Jaki będzie nastepny pomysł? Jazda na 5 biegu 30 km/h czy ekohamowanie butem?

Avatar
mikey / 8 grudnia 2014 r. o 19:43
0

Podwyżka? HA HA HA, jeszcze im za mało kasy? 30 zł - teoria + 140 zł - praktyka = 170 zł Nie wszyscy zdają za pierwszym razem. Proszę mi powiedzieć na co idzie ta kasa? Bo chyba nie na budowę dróg...

Avatar
osessek / 18 czerwca 2015 r. o 21:01
0

hmm nie wiem czy takiej eko jazdy da się nauczyć na zwykłym kursie, jak już koniecznie chcecie jeździć ekologicznie to warto wykupić dodatkowy kurs np. w szkole jazdy Michała Kościuszko http://sjmk.pl/ w ogóle mają tam wiele innych dużo ciekawszych kursów niż eko jazda, można sobie poszaleć ;) 

Avatar
szkoda gadac / 9 grudnia 2014 r. o 22:28
0

A co z pierwszą pomocą?

Avatar
xxx / 9 grudnia 2014 r. o 05:03
0
Hahaha dobre.... jak ktos kto gowno wie o ekodrivingu moze oceniac i egzaminowac innych? Najwiekszym bledem jest slabe przygotowanie. Pytajac czy podczas kursu sa szkolenia w odtj uslyszalem ze tam mozna jeździc jak ma sie prawko. Przepisy powinny byc takie ze obowiazkowo na kursie jest plyta poslizgowa zeby nauczyc sie ogarniac samochod a nie tylko plac i misato a spadnie snieg i wiekszosc ludzi rozklada rece wlecze sie slamazarnie bo boja sie ze nieopanuja samochodu podczas poslizgu... a nie jakas zasrana eko jazda...
Avatar
co jest? / 9 grudnia 2014 r. o 00:25
0

Tego imbecyla który wymyślił te zmiany z miejsca wsadziłbym do pierdla, tak głośno powtórzę - IMBECYLA, któryś minister się przyznaje? Przez takich idiotów po Polsce jeżdżą coraz durniejsi i niedouczeni kierowcy, ludzie tracą czas i pieniądze na wypełnianie kretyńskich przepisów, uczciwie pracujący ludzie tracą pracę a debil w ministerstwie szczyci się swoimi "osiągnięciami". Na samym polu praw jazdy co roku mamy kilka zmian, co jedna to durniejsza, imbecyl który je co raz wprowadza w życie z pewnością nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku ani kompetencji. Ludzie co się dzieje?

Tego imbecyla który wymyślił te zmiany z miejsca wsadziłbym do pierdla, tak głośno powtórzę - IMBECYLA, któryś minister się przyznaje? Przez takich idiotów po Polsce jeżdżą coraz durniejsi i niedouczeni kierowcy, ludzie tracą czas i pieniądze na wypełnianie kretyńskich przepisów, uczciwie pracujący ludzie tracą pracę a debil w ministerstwie szczyci się swoimi "osiągnięciami". Na samym polu praw jazdy co roku mamy kilka zmian, co jedna to durniejsza, imbecyl który je co raz wprowadza w życie z pewnością nie ma żadnego wykształcenia w tym k... rozwiń

Avatar
SameMiszcze / 9 grudnia 2014 r. o 00:01
0

Bzdury mówi ten Pan!! W tych granicach obrotów można jechać nawet 50km/h na piątym biegu nawet w aucie z silnikiem 2-3,0l !! I taka jazda na 5 biegu z prędkością 50-60km to zużycie paliwa najniższe z możliwych, a i silnik nie zarżnięty częstą zmianą obrotów!! A co dopiero w takiej pierdziawce jak skoda fabia

W samochodzie to chyba siedziałeś tylko jako pasażer... Ogarnij sie...

Avatar
WszędzieMiszczeKierownicy / 8 grudnia 2014 r. o 23:57
0

wy w ogóle nie rozumiecie ekojazdy najważniejsze w ekojezdzie jest obserwacja drogi i przewidywanie. wystarczy obserwować stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu co się dzieje i odpowiednio wcześniej wrzucić bieg aby po zapaleniu zielonego wmiare dynamicznie ruszyć rozpędzić się do tak zwanej 50 dzięki temu przejedzie nie trzy ale nawet dziesięć pojazdów. a jeśli dobrze obserwujemy skrzyżowanie do którego dojeżdżamy nie musimy gwałtownie hamować wystarczy spostrzec np. czy na przejściu dla pieszych miga zielone wtedy wiemy ze my zaraz będziemy mieć czerwone wiec redukujemy bieg i ... - proste?

No Shit Sherlock...

No Shit Sherlock...

rozwiń
Avatar
kasia / 8 grudnia 2014 r. o 21:26
0

wy w ogóle nie rozumiecie ekojazdy najważniejsze w ekojezdzie jest obserwacja drogi i przewidywanie. wystarczy obserwować stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu co się dzieje i odpowiednio wcześniej wrzucić bieg aby po zapaleniu zielonego wmiare dynamicznie ruszyć rozpędzić się do tak zwanej 50 dzięki temu przejedzie nie trzy ale nawet dziesięć pojazdów. a jeśli dobrze obserwujemy skrzyżowanie do którego dojeżdżamy nie musimy gwałtownie hamować wystarczy spostrzec np. czy na przejściu dla pieszych miga zielone wtedy wiemy ze my zaraz będziemy mieć czerwone wiec redukujemy bieg i ... - proste?

wy w ogóle nie rozumiecie ekojazdy najważniejsze w ekojezdzie jest obserwacja drogi i przewidywanie. wystarczy obserwować stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu co się dzieje i odpowiednio wcześniej wrzucić bieg aby po zapaleniu zielonego wmiare dynamicznie ruszyć rozpędzić się do tak zwanej 50 dzięki temu przejedzie nie trzy ale nawet dziesięć pojazdów. a jeśli dobrze obserwujemy skrzyżowanie do którego dojeżdżamy nie musimy gwałtownie hamować wystarczy spostrzec np. czy na przejściu dla pieszych miga zielone wtedy wiemy ze my zaraz będziem... rozwiń

Avatar
ja@ / 8 grudnia 2014 r. o 21:20
0

A ja mam w dup ten ekoterror. Nikt mi nie będzie nakazywał durackiej jazdy. Silnik zarżniety, dwumas po 50 tys pójdzie się jeb... ale za to Eko będzie. Co za paranoja w tym chorym kraju. Jaki będzie nastepny pomysł? Jazda na 5 biegu 30 km/h czy ekohamowanie butem?

hehe, dokładnie... :D chociaz mnie martwi brak obowi azku uczeszczania na teorie..... widac ilu MYSLACYCH INACZEJ jezdzi po ulicach, teraz takim GJENJUSZOM bedzie sie wydawac ze sami zakumaja wszystko..:/

hehe, dokładnie... :D chociaz mnie martwi brak obowi azku uczeszczania na teorie..... widac ilu MYSLACYCH INACZEJ jezdzi po ulicach, teraz takim GJENJUSZOM bedzie sie wydawac ze sami zakumaja wszystko..:/

rozwiń
Avatar
mm / 8 grudnia 2014 r. o 20:01
0

A ja mam w dup ten ekoterror. Nikt mi nie będzie nakazywał durackiej jazdy. Silnik zarżniety, dwumas po 50 tys pójdzie się jeb... ale za to Eko będzie. Co za paranoja w tym chorym kraju. Jaki będzie nastepny pomysł? Jazda na 5 biegu 30 km/h czy ekohamowanie butem?

Avatar
mikey / 8 grudnia 2014 r. o 19:43
0

Podwyżka? HA HA HA, jeszcze im za mało kasy? 30 zł - teoria + 140 zł - praktyka = 170 zł Nie wszyscy zdają za pierwszym razem. Proszę mi powiedzieć na co idzie ta kasa? Bo chyba nie na budowę dróg...

Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubartów. Sześć projektów czeka na głosy. Przez dwa dni

Lubartów. Sześć projektów czeka na głosy. Przez dwa dni

Koncert hip-hopowy, autobus miejski i mobilna scena – to część projektów budżetu obywatelskiego w Lubartowie na rok 2022. Głosowanie 26 i 27 września.

Straż Miejska w Lublinie ogłasza nabór. Ile można zarobić?

Straż Miejska w Lublinie ogłasza nabór. Ile można zarobić?

2200 zł na rękę i „trzynastka” – takie warunki pracy oferuje Straż Miejska, która chce zatrudnić osiem osób na stanowiskach strażników. Na zgłoszenia chętnych będzie czekać do 1 października

Lublin prosi niepełnosprawnych o wskazówki

Lublin prosi niepełnosprawnych o wskazówki

Co najmniej do połowy października potrwa ankieta dla osób niepełnosprawnych, która ma pokazać ich problemy związane z uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych. Internetowe badanie (linkd.pl/paupr) prowadzi Stowarzyszenie Otwieracz i samorząd Lublina.

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Za miesiąc swoje nowe władze będą wybierać członkowie Platformy Obywatelskiej. W kontekście funkcji przewodniczącego partii w województwie lubelskim padają trzy nazwiska.

BGK wspiera lubelskich eksporterów

BGK wspiera lubelskich eksporterów

BGK wspiera eksport niezależnie od jego kierunku. Nasze instrumenty są uniwersalne i stosowane na całym świecie

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

W 5. kolejce Edach Budowlani zmierzą się na wyjeździe z Juvenią Kraków. Będzie to spotkanie telewizyjne, a obejrzymy je na sport.tvp.pl lub w aplikacji TVP Sport. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godzinie 14.

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach
25 września 2021, 19:00

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach

Elektronika, ambient i wizualizacje na elewacji Pałacu Marynki w Puławach. Ten wyjątkowy koncert już w najbliższą sobotę.

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu na koronawirusa obejrzało 41 mieszkańców powiatu puławskiego. Na kwarantannie przebywa prawie 370 osób. Do czwartej fali zaczyna przygotowywać się szpital. Dyrektor wstrzymał przyjęcia na pulmonologię, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Od kilku godzin trwają utrudnienia na drodze ekspresowej. Z rowu trzeba wyciągnąć ciężarówkę.

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w nocnej odsłonie Narodowego Spisu Powszechnego.

Program TV 24-26 września  2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 września 2021, 20:00

Program TV 24-26 września 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będzie festiwalowy "Van Gogh. U bram wieczności" i rozrywka pokroju "Legionu Samobójców". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Puławach nie przedłużyło umów na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców gminy Końskowola. Te przestały obowiązywać w środę, 22 września. Samorządowcy proszą o okres przygotowawczy. Inaczej nie będą mogli pobierać opłat.

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?
galeria

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?

Najpierw modernizacja, później rozbudowa, o ile uda się zdobyć dofinansowanie. W Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma zostać wyremontowany most. Wymienić trzeba też pergolę na budynku przy wejściu do parku.

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

26 września to w tym roku szczególna data dla niemieckiego społeczeństwa, ponieważ tego dnia odbędą się za naszą zachodnią granicą wybory do Bundestagu. Co więcej, po 16 latach ze stanowiska kanclerza Niemiec ustępuje Angela Merkel. Czy Niemcy zdecydują się na kontynuację dotychczasowej polityki wybierając jej protegowanego, czyli Armina Lascheta z unii CDU/CSU? Czy większe szanse na zwycięstwo posiada SPD lub Zieloni? Jak wyglądają ostatnie sondaże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

Czas na dziewiątą serię gier. Najtrudniejsze zadanie czeka piłkarzy Podlasia. Białczanie zagrają na wyjeździe z wiceliderem – rezerwami Cracovii. Teoretycznie łatwiejszą przeprawę powinni mieć piłkarze: Orląt Spomlek i Avii Świdnik, bo zmierzą się z rywalami z dołu tabeli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!