Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2020 r.
14:36

Prezydencie, szanuj zieleń! I mieszkańców

247 83 A A
Ul. Lipowa. Tu urząd miasta zamierza usunąć 30 z 69 drzew. Te na zdjęciu przeszkadzają w poszerzeniu jezdni (pośrodku przejścia dla pieszych będzie wysepka)
Ul. Lipowa. Tu urząd miasta zamierza usunąć 30 z 69 drzew. Te na zdjęciu przeszkadzają w poszerzeniu jezdni (pośrodku przejścia dla pieszych będzie wysepka) (fot. Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Środa, 15 stycznia. Spotkanie pt. „Zielony Lublin” w ramach Strategii Lublin 2030. Na korytarzu ciasteczka i owoce. Na sali świeże foldery o rowerowym Lublinie i – poza pracownikami kilku wydziałów Urzędu Miasta – kilkanaście zainteresowanych tematem osób. Słuchamy o sprawdzonych sposobach na łapanie deszczówki, zielonych parkingach, zazielenianiu skrzyżowań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Samochody kontra drzewa, czyli wielka przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Za i przeciw

– Porozmawiajmy! – zachęca miasto zapraszając na te spotkania, więc rozmawiamy. Słowo „zieleń” i „drzewa” odmieniamy przez wszystkie możliwe przypadki. Kolorowymi markerami piszemy listę potrzeb i życzeń. Wymyślamy Lublin 2030, miasto naszych marzeń, gdzie „dzikie jest piękne”, stare drzewa traktowane są z szacunkiem, a urząd słucha mieszkańców.

Poniedziałek, 20 stycznia. Otwarcie ofert w przetargu na przebudowę Al. Racławickich, Poniatowskiego, Lipowej. Tym razem pieniędzy powinno wystarczyć. Urzędnicy mówią, że inwestycję chcieliby zacząć już wiosną.

Skalę wycinki mają rozmydlić obietnice o przesadzaniu. 110 drzew do wycięcia i 102 do przesadzenia brzmi przecież mniej drastycznie, niż 212 do usunięcia. Zwłaszcza, że miasto robi to „na prośbę” protestujących latem zeszłego roku.

Fakt, że ul. Lipowa zostaje praktycznie ogołocona z drzew (ma zniknąć 30 z 69) urząd pomija milczeniem. Podobnie jak to, że do przesadzania (pomijając już wątpliwe szanse na powodzenie tej operacji) kwalifikuje drzewa małe. A gra się toczy o te stare i duże. Te, które w największym stopniu produkują tlen, dają cień, magazynują wodę, są wizualną i ekosystemową przeciwwagą dla wszechobecnego betonu. Po przebudowie na swoją nazwę nie będą zasługiwać też Aleje Racławickie. Znikną szpalery drzew, ale będzie nowa równa nawierzchnia (miejscami tak szeroka, że trzeba budować wysepki), nowe chodniki i ścieżki rowerowe, z których żaden pień wystawać nie będzie.

Mam wrażenie, że wiedza o zmianach klimatycznych do świadomości lubelskiego Ratusza jeszcze się nie przebiła. Lublin zarządzany jest tak, jakby zimą nie zabijał nas smog, a latem nie doskwierały nam upały i susza, a już za chwilę także ekstremalne zjawiska atmosferyczne, jak gwałtowne burze i ulewy.

To problemy, z którymi miasta muszą się zmierzyć. I niektóre to robią. Rezygnują z planów rewitalizacji kosztem drzew (Włodawa), betonowe skwery i parkingi zamieniają w zieleńce (Wrocław, Kraków), ulice przerabiają na deptaki i woonerfy (Vancouver, Nowy Jork), na dachach zakładają miejskie farmy (Paryż), w oazy zieleni zamieniają nie tylko zewnętrzne ściany budynków, ale i wiadukty (Seul). I na potęgę sadzą drzewa.

Co w tym czasie robi Lublin? Też sporo uwagi poświęca zieleni. Zgadza się na kompletne ogołocenie ul. Zielonej; bezkrytycznie przyjmuje projekty polegające na wycięciu dużych drzew pod parkingi i ścieżki (ul. Pana Tadeusza, Kalinowszczyzna), piłami „rewitalizuje” Park Ludowy, zgadza się na zabudowę ostatnich wolnych przestrzeni między blokami (os. Botanik) i korytarzy powietrznych (górki czechowskie), itd., itp.

Przebudowa Racławickich i Lipowej w planowanej formule jest pomysłem nie tylko fatalnym, ale i kompletnie zaprzeczającym kierunkom, w których dziś rozwijają się nowoczesne miasta. Czuję się, jakbyśmy żyli w alternatywnej rzeczywistości do reszty Europy i świata.

Równie szybko jak klimat zmieniają się ludzie. Im coraz bardziej nie jest wszystko jedno i wiedzą więcej, niż może się z perspektywy Ratusza wydawać. Wielu z nich nie przejdzie obojętnie obok pracujących pił. Szczerze w to wierzę i na to liczę. Tak, panie prezydencie, my mieszkańcy, naprawdę chcemy o przyszłości Lublina POROZMAWIAĆ.

Do pobrania: dokumentacja projektowa

e-Wydanie

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Uwaga do dziennikarzy DW / 24 stycznia 2020 o 14:51
+58
Przestańcie pisać te artykuły. To nic nie zmieni. Prezydent Żuk na je głęboko w nosie. Trzeba się w końcu zorganizować i zacząć zbierać podpisy za referendum w sprawie odwołania prezydenta.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 14:51
+34
Napisze jeszcze raz , mieszkałem kiedyś w nowoczesnym betonowo-szklanym mieście. Jak wracałem w lecie do zielonego Lublina to jakbym wrócił z księżyca na ziemię. Wróciłem w końcu na stałe. Teraz to samo chcą zrobić tutaj. Nowoczesność kosztem natury. To się nie uda. Karłowate patyki drzewopodobne nie zastąpią prawdziwych drzew w mieście. Gdyby człowiek tak kochał beton to spędzał by wakacje w centrach miast a nie w zieleni. Rozumiem że jak nie będzie tej przebudowy to ktoś nie zarobi 100 mln i w tym jest problem.
Avatar
W. Nadzieja / 24 stycznia 2020 o 14:51
+33
Hipokryzja UM i Żuka po co rozmawiać i ustalać - mieliśmy referendum (koszt 500tys zł !!!!) a decyzja podjęta przez urzędników ratusza pod dyktando włodarza ! Może niech spytają o opinie swoich kolegów developerów czy nie mają nic przeciwko wycince drzew na al. racławickich - a najlepiej to niech wytną park Saski cały i sprzedadzą developerom pod zabudowę.
Avatar
Lublinianin / 24 stycznia 2020 o 14:45
+31
Źle robisz żuku
Avatar
Lublinianin MM / 27 stycznia 2020 o 14:13
+27
Przy Alejach Racławickich od strony Ogrodu Saskiego od Krakowskiego Przedmiescia jest tak szeroki chodnik, że można wydzielić ścieżkę rowerową bez wycinki drzew.
Avatar
Mieszkaniec / 27 stycznia 2020 o 16:42
+25
Jeżdżę rowerem, autem i pojazdami MPK i nie wyobrażam sobie wycinki drzew przy ul. Lipowaej jak też al Racławickich aby tworzyć autostrady do centrum miasta. Dość dewastacji przyrody w Lublinie. Remont nawierzchni na wymienionych ulicach rozumiem i to jest potrzebne ale poszerzanie wyasfaltowanych terenów w centrum !!!! Żenada Panie prezydencie. Zamiast asfaltować pieniądze przeznaczyć na dodatkowe kursy MPK i ograniczyć ruch aut osobowych w Lublinie!!!
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 07:10
+25
Brawo DW. Takie tytuły potrzebne.
Avatar
21:37 / 27 stycznia 2020 o 05:49
+24
To koniec Żuka i jego ekipy. Oni się nie nadają, powinniśmy to wiedzieć już wtedy gdy ochoczo Żuk wyciął Baobab, zamiast ogrodzić.
Avatar
developer / 24 stycznia 2020 o 14:43
+23
Nie mącić mi tu. Będzie droga i będa bloki. Won od moich biznesów! Możecie zdychać ze smogu. Ja i tak tu nie mieszkam.
Avatar
kudłacz / 27 stycznia 2020 o 10:02
+21
szanujmy żuczka tak jak on szanuje zieleń i nas, na których jest utrzymaniu
Avatar
Ewa-Łucja / 7 lutego 2020 o 13:57
+1
jest mi smutno i przykro widząc jak postępuje degradacja śródmieścia,w tym jego zieleni.Połowa mojej rodzinnej ulicy im. F. Chopina już dawno straciła drzewostan (od Krakowskiego do Lipowej) , to samo z ul. Lipową na której szumiały gęsto lipy , ul.Okopowa z niegdyś pięknie gęsto kwitnącymi głogami. Nie rozumiem chęci zrobienia nowoczesnego kamiennego wystroju, dla mnie Plac Litewski obecnie to kamienny dramat, pozbawiony pięknych kwiatowych rabat i kwitnących drzew. Plac przed dawnym" teatrem w budowie " jeden wielki kamień, zniszczony tzw małpi gaj przed hotelem Unii. Dawno temu idąc do szkoły (do Staszica) szumiały mi nad głową smukłe topole , długo Al. Racławickie zabliźniały się po ich wycięciu i posadzeniu kolumnowych klonów, teraz znowu barbarzyńsko wyciąga się rękę by je wyciąć... nie mogę się z tym pogodzić jak niszczy się moje miasto
jest mi smutno i przykro widząc jak postępuje degradacja śródmieścia,w tym jego zieleni.Połowa mojej rodzinnej ulicy im. F. Chopina już dawno straciła drzewostan (od Krakowskiego do Lipowej) , to samo z ul. Lipową na której szumiały gęsto lipy , ul.Okopowa z niegdyś pięknie gęsto kwitnącymi głogami. Nie rozumiem chęci zrobienia nowoczesnego kamiennego wystroju, dla mnie Plac Litewski obecnie to kamienny dramat, pozbawiony pięknych kwiatowych rabat i kwitnących drzew. Plac przed dawnym" teatrem w budowie " jeden wielki kamień, znisz... rozwiń
Avatar
Lava / 28 stycznia 2020 o 06:53
+4
Szanuj zieleń boś nie jeleń. Nawet taki łagodny wpis z przysłowia przeszkadzał mośkom i zlikwidowano link. Nie ma to jak mośkowy mecenat nad Pokraczną kalką.
Avatar
Mieszkaniec / 27 stycznia 2020 o 16:42
+25
Jeżdżę rowerem, autem i pojazdami MPK i nie wyobrażam sobie wycinki drzew przy ul. Lipowaej jak też al Racławickich aby tworzyć autostrady do centrum miasta. Dość dewastacji przyrody w Lublinie. Remont nawierzchni na wymienionych ulicach rozumiem i to jest potrzebne ale poszerzanie wyasfaltowanych terenów w centrum !!!! Żenada Panie prezydencie. Zamiast asfaltować pieniądze przeznaczyć na dodatkowe kursy MPK i ograniczyć ruch aut osobowych w Lublinie!!!
Avatar
Lublinianin MM / 27 stycznia 2020 o 14:13
+27
Przy Alejach Racławickich od strony Ogrodu Saskiego od Krakowskiego Przedmiescia jest tak szeroki chodnik, że można wydzielić ścieżkę rowerową bez wycinki drzew.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 12:41
+2
Niestety nie jest to problem jedynie Lublina, wiele mniejszych miasteczek smog dotyka jeszcze bardziej...
Avatar
nika / 27 stycznia 2020 o 12:22
+17
"Dziennik nie jest obiektywny. Wydaje się niezmiennie i konsekwentnie działać jednostronnie. SMUTNE to...."
 bardziej smutne jest działanie stronniczego Ratusza nieprawdaż? ten działa dopiero jednostronnie ..prywatna gazeta to moze sobie nawet i być stronnicza, w końcu nie pierwsze media i nie ostatnie patrząc na wszelkie tvny czy tvp, poprzez radia a na gazetach kończąc. natomiast jak władza wybrana przez ludzi działa tak by zrobić dobrze jednemu inwestorowi: wbrew logice, wbrew prawu, wbrew sądom i wreszcie wbrew ludziom, którzy ją wybrali - to dopiero jest delikatnie mówiąc SMUTNE!!!
 bardziej smutne jest działanie stronniczego Ratusza nieprawdaż? ten działa dopiero jednostronnie ..prywatna gazeta to moze sobie nawet i być stronnicza, w końcu nie pierwsze media i nie ostatnie patrząc na wszelkie tvny czy tvp, poprzez radia a na gazetach kończąc. natomiast jak władza wybrana przez ludzi działa tak by zrobić dobrze jednemu inwestorowi: wbrew logice, wbrew prawu, wbrew sądom i wreszcie wbrew ludziom, którzy ją wybrali - to dopiero jest delikatnie mówiąc SMUTNE!!! rozwiń
Avatar
quń / 27 stycznia 2020 o 10:42
+10
Badania mówią, że ludzie zjeżdżają z UK i innych wygnań, bo komfort życia w Lublinie stale się podnosi. W tym roku do klasy mojego syna doszło troje dzieci byłych emigrantów.To o czymś świadczy.
 chyba ze świdnika zjeżdżają, do pracy w ratuszu
Avatar
quń / 27 stycznia 2020 o 10:34
+17
Nie zakłamujcie rzeczywistości. Jak można mówić, że prezydent decyduje wbrew konsultacjom i opiniom. Kto jest zainteresowany tematem,  kto był w Ratuszu na konsultacjach, ten wie, że jest rzesza osób, która wręcz pospiesza prezydenta z decyzjami popierającymi inwestycje. Tu nie chodzi o to, kto głośniej krzyczy, państwo "ekolodzy".
 jedyne konsultacje jakie uznaja przedstawiciele ratusza, to te odbywające się przy whisky i cygarach, prywatnie u deweloperów
Avatar
kudłacz / 27 stycznia 2020 o 10:02
+21
szanujmy żuczka tak jak on szanuje zieleń i nas, na których jest utrzymaniu
Avatar
rufuz / 27 stycznia 2020 o 09:27
-24
Ludzie, przecież zjawisko zmiany klimatu to problem o znacznie szerszej skali. Z narracji DW wynika jakby to tylko Lublin za to dopowiadał, i problemem by l oby te kilka drzew do wycięcia. Prawda jest taka, że jesteśmy tylko małym punkcikiem na mapie europy a i sama europa tak naprawdę w znikomym stopniu przyczynia się do zmian klimatu, nie dajmy się zwariować bo będziemy robić aferę o kilka drzew nie dopuszczając do niezbędnych inwestycji, kiedy to Chiny i inne wielkie gospodarki spoza UE trują nas w najlepsze i tylko się śmieją!
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 0 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 5 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 1

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 16 2

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1

Łódź. 65-letni Litwin próbował porwać 6-letnią dziewczynkę na łódzkim dworcu. Zarejestrowały to kamery monitoringu.

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic 0 8

Dwa bloki z 84 mieszkaniami powstaną na zlecenie miejskiej spółki TBS „Nowy Dom” przy ul. Składowej w starej części Bronowic. Wykonawca robót poinformował o zmianie w organizacji ruchu. Składowa, między Łęczyńską a wjazdem na plac budowy, stała się drogą dwukierunkową.

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim 0 3

Jest trzech kandydatów na dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim. Nowego szefa placówki poznamy do końca lutego.

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia 6 12

Przez dziewiętnaście lat Puławy należały do stowarzyszenia zrzeszającego przygraniczne samorządy "Euroregion Bug". Władze miasta uznały, że dalsze członkostwo nie przyniesie żadnych korzyści. Za wyjściem opowiedzieli się również radni z komisji kultury i promocji.

Włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł rzeczy warte ponad 11 tys. zł

Włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł rzeczy warte ponad 11 tys. zł 0 0

Policjanci z Dęblina zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł sprzęt elektroniczny oraz biżuterię. Straty oszacowano na co najmniej 11 tys. zł. Włamywacz wpadł już w ręce policji.

Kawiarnia zaprasza na warsztaty

Kawiarnia zaprasza na warsztaty 0 4

Bialska kawiarnia CoffeeLove rusza z cyklem spotkań "Akademia kawy". Pierwsze zaplanowano na 29 lutego.

Kobieta Sukcesu 2020. Głosowanie rozpoczęte

Kobieta Sukcesu 2020. Głosowanie rozpoczęte 2

Kobiety sukcesu nadchodzą!

Skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Dwa lata czekał na sprawiedliwość
Reportaż Uwagi! TVN
film

Skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Dwa lata czekał na sprawiedliwość 42 11

Został oskarżony i skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Policjanci i sędzia uznali, że z innymi pseudokibicami okradł stacje benzynową. Na oczyszczenie z absurdalnych zarzutów musiał czekać prawie dwa lata.

Wymień wazon na lampę. Lublinianka założyła portal do wymiany dekoracji wnętrz
Magazyn

Wymień wazon na lampę. Lublinianka założyła portal do wymiany dekoracji wnętrz 176 9

Przeszukiwałam internet pod kątem Ameryki czy też Anglii i Irlandii - bo tam ludzie są bardziej otwarci na takie idee. I okazało się, że nie nikt dotąd na to nie wpadł - Dominika Wolak to 25-letnia lublinianka, która założyła portal... do wymiany dekoracji wnętrz

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym
22 lutego 2020, 20:00

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym 0 1

W sobotę, 22 lutego o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się potańcówka w rytm przedwojennych szlagierów ze współczesnymi aranżacjami i remiksami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!