Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2017 r.
20:58

Prezydent zdecydował: Koniec gimnazjów, wrócą 8-letnie podstawówki. ZNP będzie strajkować

400 66 A A
Polski system edukacji wymaga naprawy i zmiany – uważa prezydent Andrzej Duda
Polski system edukacji wymaga naprawy i zmiany – uważa prezydent Andrzej Duda

Wrócą ośmioletnie podstawówki, a gimnazja zostaną zlikwidowane – zdecydował prezydent Andrzej Duda i podpisał pakiet ustaw reformujących oświatę. ZNP nie poddaje się i zapowiada strajk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie miałem żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i zmiany. Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo – uzasadnił prezydent.

– Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej jest nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wdrożenia poniosą samorządy – zareagował na prezydencki podpis Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Teraz ZNP przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy oraz inicjuje ruch na rzecz przeprowadzenia referendum w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty. Referendum popierają m.in. Platforma Obywatelska, Nowoczesna, SLD i Razem.

– Czuję ogromne rozczarowanie, że prezydent podpisał reformę mimo apeli wielu środowisk sprzeciwiających się zmianom – mówi Celina Stasiak z lubelskiego oddziału ZNP. – Ale nie poddajemy się. Do 16 stycznia dyrektorzy szkół zostaną poinformowani o naszych postulatach związanych z podwyżkami i wycofaniem się ze szkodliwej reformy.

Tylko w Lublinie reforma dotknie ok. 130 szkół. Jeżeli postulaty ZNP nie zostaną spełnione, już 1 marca może rozpocząć się strajk nauczycieli.

– Nie spodziewałam się innej decyzji prezydenta – przyznaje Wiesława Dec, przewodnicząca lubelskiej oświatowej „Solidarności”. – Choć jeszcze kilka miesięcy temu miałam nadzieję, żereforma zostanie spowolniona. Przed nami teraz czas intensywnego przygotowania się do zmian.

Likwidacja gimnazjów była jedną z obietnic wyborczych PiS. Jednak kiedy ministerstwo edukacji zaczęto przygotowywać reformę pojawiły się głosy sprzeciwu. Protestowała większość nauczycieli skupiona wokół ZNP. Potem dołączyli do nich także członkowie innych związków zawodowych.

Negatywnie o zmianach mówiła także Rada Języka Polskiego, Rzecznik Praw Dziecka oraz rodzice organizujący się w różne grupy sprzeciwu. Reforma nie spodobała się także samorządowcom.

O przemyślenie zmian w edukacji zaapelowała m.in. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, w skład której wchodzi Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP. 

W październiku po raz pierwszy na ulice wyszli nauczyciele. Przed siedzibami wojewodów w całym kraju podkreślali, że skutkiem reformy będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć. Miesiąc później około 1500 mieszkańców Lubelszczyzny – nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców – pojechało do Warszawy na organizowaną przez ZNP manifestację „Nie dla chaosu w szkole”. Protestowano też m.in. przed Pałacem Prezydenckim.

Komentarze 66

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 o 20:55
0
on najwyżej może zadecydować która krostę sobie może wycisnąc na tyłku lub na gębie i to powiedzmy szczerze ,nie najmądrzejszej
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 21:26
0
prezydent zadecydował?
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 20:37
0
przyjdzie i czas na pacynke przepłacona z pacazpałaca ,ciekawe po co 5 letnie technika durniom,jak i tak nie ma gdzie odbyć praktyk z powodu braku przemysłu,pis ,to takie głupie małpy ,że strach,cofną kraj o pół wieku czerwone przygłupy
Avatar
ela / 10 stycznia 2017 o 20:27
0
te finland co ty pleciesz jakieś głupoty ? BRAWO REFORMA KONIEC GIMOSZOŁOMÓW !!! BRAWO PIS !!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 19:20
0
Strajkujących zwolnić dyscyplinarnie. Broniarza wyrzucić za zakłócanie porządku społecznego. I DO ROBOTY LENIE ŚMIERDZĄCE !!!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 13:59
0
Szkoda mądrych nauczycieli w gimnazjach, szkoda maluchów, którzy nie będą się czuli komfortowo z czternastolatkami w jednej toalecie czy szatni... Dobrze, że przynajmniej moje dziecko jeszcze zdążyło skorzystać z gimnazjum!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 13:08
0
W mojej rodzinie popularyzuję technika. Młody człowiek zdobędzie zawód, a jak będzie chciał, pójdzie na studia. Dość tych ogłupiających młodzież LO, do których większość nie ma predyspozycji i potem się męczy, a ambicje rozbudzone. No i koniecznie trzeba na studia. Pracy, wytrwałości nie nauczono, predyspozycji brak, wiedzy też. No to gdzie na studia? Najłatwiej będzie na politologii. A co później? A co mnie to obchodzi. I tak się kręci. Praca dla młodych jest, pracodawcy poszukują, młodzi bezrobotni, bo ogłupieni przez starych i odmóżdżonych.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:34
0
To w końcu szkoła jest dla uczniów czy dla tworzenia niepotrzebnych etatów. Dobra zmiana odbudować szkolnictwo zawodowe a nauczanie oprzeć na etosie pracy bo jeżeli wszyscy wypracujemy jakieś dobro to dopiero możemy je uczciwie podzielić. Nie łudźmy się nikt nie da mam nic za darmo.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:10
0
P.Celinko tak jak pięknie obsadziłaś rodzinką Sanatorium ZNP w Nałęczowie to jest klasyczny przykład firmy rodzinnej. I strach zagląda w oczy nie ma się co dziwić.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:09
0
nauczycie - nauczycielami, samorządy - samorządami, ale reforma jest szkodliwa dla dzieci z małych miejscowości i dzieci zdolniejszych, a poza tym pod przykrywką reformy rząd zmienia program nauczania, żeby dzieciom zafundować patriotyczne pranie mózgów! Apeluję do wszystkich rodziców - BĄDŹMY CZUJNI!!!
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 o 20:55
0
on najwyżej może zadecydować która krostę sobie może wycisnąc na tyłku lub na gębie i to powiedzmy szczerze ,nie najmądrzejszej
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 21:26
0
prezydent zadecydował?
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 20:37
0
przyjdzie i czas na pacynke przepłacona z pacazpałaca ,ciekawe po co 5 letnie technika durniom,jak i tak nie ma gdzie odbyć praktyk z powodu braku przemysłu,pis ,to takie głupie małpy ,że strach,cofną kraj o pół wieku czerwone przygłupy
Avatar
ela / 10 stycznia 2017 o 20:27
0
te finland co ty pleciesz jakieś głupoty ? BRAWO REFORMA KONIEC GIMOSZOŁOMÓW !!! BRAWO PIS !!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 19:20
0
Strajkujących zwolnić dyscyplinarnie. Broniarza wyrzucić za zakłócanie porządku społecznego. I DO ROBOTY LENIE ŚMIERDZĄCE !!!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 13:59
0
Szkoda mądrych nauczycieli w gimnazjach, szkoda maluchów, którzy nie będą się czuli komfortowo z czternastolatkami w jednej toalecie czy szatni... Dobrze, że przynajmniej moje dziecko jeszcze zdążyło skorzystać z gimnazjum!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 13:08
0
W mojej rodzinie popularyzuję technika. Młody człowiek zdobędzie zawód, a jak będzie chciał, pójdzie na studia. Dość tych ogłupiających młodzież LO, do których większość nie ma predyspozycji i potem się męczy, a ambicje rozbudzone. No i koniecznie trzeba na studia. Pracy, wytrwałości nie nauczono, predyspozycji brak, wiedzy też. No to gdzie na studia? Najłatwiej będzie na politologii. A co później? A co mnie to obchodzi. I tak się kręci. Praca dla młodych jest, pracodawcy poszukują, młodzi bezrobotni, bo ogłupieni przez starych i odmóżdżonych.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:34
0
To w końcu szkoła jest dla uczniów czy dla tworzenia niepotrzebnych etatów. Dobra zmiana odbudować szkolnictwo zawodowe a nauczanie oprzeć na etosie pracy bo jeżeli wszyscy wypracujemy jakieś dobro to dopiero możemy je uczciwie podzielić. Nie łudźmy się nikt nie da mam nic za darmo.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:10
0
P.Celinko tak jak pięknie obsadziłaś rodzinką Sanatorium ZNP w Nałęczowie to jest klasyczny przykład firmy rodzinnej. I strach zagląda w oczy nie ma się co dziwić.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:09
0
nauczycie - nauczycielami, samorządy - samorządami, ale reforma jest szkodliwa dla dzieci z małych miejscowości i dzieci zdolniejszych, a poza tym pod przykrywką reformy rząd zmienia program nauczania, żeby dzieciom zafundować patriotyczne pranie mózgów! Apeluję do wszystkich rodziców - BĄDŹMY CZUJNI!!!
Zobacz wszystkie komentarze 66

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 2 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 8 4

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 7 2

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 35 10

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 66 43

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 15 5

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 32 10

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 15

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 15 3

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 38 14

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 1

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!