Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 marca 2017 r.
19:14

PRL, czyli w kolejce do wszystkiego. Dawny Lublin w obiektywie Jacka Mirosława

0 36 A A

W PRL-u w kolejce stało się praktycznie po wszystko. W latach 80. nikogo nie dziwił fakt, że w nocy pod sklepem mięsnym ustawili się już pierwsi klienci. A do otwarcia sklepu jest jeszcze wiele godzin…

W czasach największego kryzysu, na początku lat 80 ub. w. większość sklepów świeciła pustkami. Jacek Mirosław, wieloletni fotoreporter lubelskich mediów, jest autorem wielu zdjęć z tego okresu.

- Sam byłem świadkiem, kiedy w małym, wiejskim sklepie na regale stały same butelki z octem - wspomina Jacek Mirosław. - Można było jeszcze kupić jakieś konserwy rybne, zapałki i musztardę. Nic więcej. W mieście było trochę lepiej, ale żeby cokolwiek kupić, trzeba było swoje wystać. Jedną z najdłuższych kolejek, jaką widziałem to była do sklepu meblowego przy Szopena. Niektórzy stali w niej nawet przez tydzień, oczywiście zmieniali się: rano stał dziadek, po południu syn, potem synowa albo sąsiad. Najważniejszą osobą w takiej kolejce był ten, który sprawdzał listę obecności. Zasady były surowe: nieobecni w chwili odczytywania listy wypadali z kolejki.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dyzio / 25 marca 2017 o 21:39
+1
Doskonale pamietam, kolejki byly zawsze.A takie WIELKIE kolejki po wszystko zaczely sie w i po 1976r, wiec nie doszukuj sie spisku!
Avatar
dyzio / 25 marca 2017 o 21:17
+1
Moze nie nie bez gaci i glodny, ale zawdzieczam to tylko umeczonej Matce, ktora zeby cokolwiek dostac dla 6-cio osobowej rodziny musiala przed praca wystawac od godz 3-ciej rano aby cokolwiek kupic. Na cielecine od "baby" czy lapowki nie bylo nas stac. Nie bylo tez zasilkow, MOPS-ow, GOPS-w, gdzie rozdaja pieniadze dla leni i obibokow, a ktorzy i tak najwiecej narzekaja jaka krzywda im sie obecnie dzieje!
Avatar
dyzio / 25 marca 2017 o 20:24
+1
Zycie w PRL-u to byl koszmar-szkoda, ze tak niewielu ludzi o tym pamieta!
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 00:54
0
Za 500 złotych też nie utrzymasz dziecka... nie tylko jesteś patologią, ale również imbecylem. Imdziwi się, że ma małą emeryturę. Trzeba było uczyć się mayematyki, albo wyjść na ulicę, gdy dokonywano "Nocnej zmiany".
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 00:51
0
POlska @patologia właśnie w tym sęk, że nie mam potomka, bo tak wspaniałe warunki stworzył Rudy Pinokio. Do tej pory karano ludzi za to, że decydowano się na dziecko. Ty i tak jako patologia nie pamiętasz przypadku jak chciano odebrać dziecko młodemu małżeństwu z Gdanska. Ja jako Polak pamiętam i nie wybaczę tego nigdy POwskiej patologii. Chciano tę parę ukarać za to, że za mało zarabiali w POlsce. Dobrze, że obecnie takie gnidy i robale jedynie mogą sobie pluć na forum używając jakże dobrze nam języka "miłości" i "bez żółci i jadu". Wisi mi i Polakom co ty sobie myślisz o 500+. Wyj dalej i podpisuj się wyraźnie, że jesteś nowoczesną patologią. Dzięki tobie imtwym wypocinom wybory samorządowe wygra PiS. Jak to jest po waszemu? Spasiba tawariszcz.
POlska @patologia właśnie w tym sęk, że nie mam potomka, bo tak wspaniałe warunki stworzył Rudy Pinokio. Do tej pory karano ludzi za to, że decydowano się na dziecko. Ty i tak jako patologia nie pamiętasz przypadku jak chciano odebrać dziecko młodemu małżeństwu z Gdanska. Ja jako Polak pamiętam i nie wybaczę tego nigdy POwskiej patologii. Chciano tę parę ukarać za to, że za mało zarabiali w POlsce. Dobrze, że obecnie takie gnidy i robale jedynie mogą sobie pluć na forum używając jakże dobrze nam języka "miłości" i "bez żółci i... rozwiń
Avatar
patologia / 26 marca 2017 o 20:44
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
(filuś odpowiada) @baranisko, @sie myli... Wy ludzie naprawdę nie potraficie liczyć i logicznie myśleć niczym Ryśku Petru, o czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę. Skoro uważacie, że 500 zł/mc to dobry biznes, to zabawię się w pośrednika i otworzę społeczny dom dziecka. Zapłacę wam panowie po 5 stow od każdego dziecka?! Pewnie po 10 dzieciaków was zadowoli??? O ile dacie radę je upilnować i "oporządzić"? To jak przyjmujecie te 5 tysi na rękę?... Ale zanim entuzjastycznie krzykniecie tak i wyjmiecie z zawiasów drzwi to co wam wyszło z rosporka... podejrzewam,,że jakaś glizda, bo zazdrościcie tym co jeszcze mogą ;) To teraz przedstawię parę warunków stawianych przez państwo. Musicie o te dzieci dbać 24h/dobę... mają być nakarmione, ubrane, czyste i zaopatrzone w przybory szkolne. Opłacać dodatkowe zajęcia, dbać o ich zdrowie, ubezpieczyć, zaszczepić i zawieść do dziadków. Musicie zapewnić im miejsce do mieszkania, spania, odrabiania lekcji... zadbać, by miały dobrze oświetlony kąt. A swój wolny czas macie dopasować do rytmu życia podopiecznych. Gdy zajdzie potrzeba musicie opłacić im wycieczkę klasową lub nawet kolonie... To jak panowie, ile wam zostanie z tych 5 tysi?! Policzyliście? Czy już zauważyliście, że albo ja chcę z was zrobić frajerów, albo wy tutaj rżniecie przygłupa niczym was Mist(sz)u Petru? Tak panowie, w ten sposób chciałem zarobić na każdym z was 25.000zł/mc!!! Taka jest stawka za dziecko w rodzinie zastępczej. W domu dziecka kwota rośnie do 4.000zł/mc od dziecka. Ździwienie?! To kto was dalej okrada, czy wy nas chcecie obrobić z 2500 od dziecka? Bo nie przyjmując mej oferty, właśnie tak zrobicie. A jeżeli ją przyjmiecie, to już szukam domu dziecka, gdzie pracowników za 5 stów minus koszty utrzymania dziecka przyjmą z otwartymi ramionami!!! To się nazywa WOLONTARIAT... Mam nadzieję, że macie panowie z glizdami w portkach wystarczającą kwotę na koncie, by przetrwać chociaż rok. Zobaczycie, że dziecko nie w jednych ciuchach gania po dworze... nadejdzie zima to i buty trzeba kupić. No to czekam na kontakt fillip75@tlen.pl, myślę że zrobię dobry interes bez wkładania wacka we framugę drzwi. A wy poznacie czym kończą się dobre rady wujka Sfetru, tj. Frankowicze i jego partia z 5mln stratą. Słuchaj ich to są "prawdziwi" fachowcy od Balcerowicza.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
to po wuj robicie  te dzieci jak nie dajecie rady ich wychować to się je nie robi, co za szmatłastwo, pieprzy się jak króliki, kuźwa, barany jedne, zastanawiać sie nad robieniem dzieci, niedługo to z fajfusami będziecie latać na wierzchu i zapładniać co niektre głupie baby, które się dają zapładniać, jak w buszu, chlup babe i już jest dziecko
rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 17:36
0
(filuś) Powracając do kolejek. To z czasów PRL pamiętam, że dwie godziny stałem z mamą w kolejce, by kupić koc. No i jeszcze tę kolejkę za paliwem pamiętam. Do sklepu szło się na zakupy... nie pamiętam takich z samym octem. A na wsi zawsze próbowałem naciągnąć na budelkę oranżady lub landryna. Nie zawsze się udawało. Co gorsza zawsze były dostępne na półce :( A co z naszych czasów, czyli III RP pamiętam? Trzy godziny stania w kablowce, by załapać się na promocję pakietów. Ośmiogodzinną kolejkę do Urzędu Pracy... Po liceum można było zapisać się na bezrobocie i po trzech miesiącach otrzymać jedną miesieczną wypłatę, zanim na studia zapisali. Zarobilem na buty ;D Mama się ucieszyła. Kiedyś też czekałem 4 godziny, by zapisać się do urzędu. O oczekiwaniu na SORze nie wspomnę... bite 5 godzin. No, ale Amerykanie dla Iphona, czy innej konsoli też potrafią całą noc koczować. Tak, że kolejki jeszcze w Polsce i na Świecie są.
(filuś) Powracając do kolejek. To z czasów PRL pamiętam, że dwie godziny stałem z mamą w kolejce, by kupić koc. No i jeszcze tę kolejkę za paliwem pamiętam. Do sklepu szło się na zakupy... nie pamiętam takich z samym octem. A na wsi zawsze próbowałem naciągnąć na budelkę oranżady lub landryna. Nie zawsze się udawało. Co gorsza zawsze były dostępne na półce :( A co z naszych czasów, czyli III RP pamiętam? Trzy godziny stania w kablowce, by załapać się na promocję pakietów. Ośmiogodzinną kolejkę do Urzędu Pracy... Po liceum można było zapisać ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 17:28
0
@szofer... ja mam Opla. Dlaczego, bo łatwiej go naprawić w Niemczech... Jakby co ;) No i mam niemiecki asistance. Jest znacznie tanszy od polskiego i bezproblemowy... Znasz ADAC? Koszt na jedną osobę 89€, a na dwie 114€... ale jakby ktoś nie wiedział sholowanie auta z autostrady na najbliższy parking to 200€. A ty szofer to przyjedź i zarób, wowczas zobaczysz, że w Niemczech nauczysz się jeździć, by się nie rozbijać.
Avatar
szofer / 26 marca 2017 o 17:11
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
(filuś odpowiada) W Niemczech do każdej osoby starszej z nabytym prawem emerytalnym państwo dopłaca 2000€/mc na opiekę. Dlatego osoby z polski podejmujące się tego trudnego i wyczerpującego zajęcia otrzymują od 1000-1400€/mc... resztę bierze pośrednik. Umieszczenie staruszka w domu opieki to koszt 3000€ i kwota ta wzrasta, gdy zaczyna chorować.
A u nas rozbijają PANCERN BMW I AUDI.
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 17:06
0
@baranisko... Mylisz się... nie chodzi o stawkę godzinową, lecz o siłę nabywczą pieniądza. Szczerze już przy kwocie 3 tys. zł niewielu decydowałoby się na emigrację. Osobiście pracowałem z gościem, który zarabiał 14€/h i mówił, że gdyby w Opolu mu placono 3 tys. zł na rękę to dawno rzuciłby tę tułaczkę. Tym bardziej, że żona i dzieci zostały w kraju. Na całe szczęście do kraju zaimportowano zachodnią normalność i państwo zauważyło, że należy wspierać rodziny w wychowywaniu dzieci, a nie tj. za PO-PSL ich karać (podwyższenie vatu na artykuły dziecięce z 7-23, obcięcie wsparcia dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi...). Czyli obecnie posiadanie dziecka nie oznacza nagle popadnięcie w ubóstwo. Ta kwota nie zniweluje wszystkich poniesionych kosztów, ale zawsze można zrezygnować z pakietu tv, czy komórkowego kosztującego stówę. W Anglii i Niemczech Polki rodzą dziecko i ani myślą o porzuceniu pracy, bo "Polak przy kasie to nie PATOLOGIA"... Patologią jest myślenie, że tak jest! Obecnie jest w trakcie realizacji program Mieszkanie+ dobrze od lat znany na Zachodzie!!! W Niemczech przy pensji 1680€/mc koszt wynajmu mieszkania... powtarzam mieszkania to koszt od 450-650€/mc i to przy WM (Warm Miete... tzw. plus media). U nas za tyle można wynająć conajwyżej pokój (czyli za 1/3-1/4 pensji)?! Liczę na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku. Ja dzięki temu odzyskuję pieniądze i mam za co żyć ;) W Niemczech 8000€, a w Polsce PO-PSL latami trzymano tę kwotę na poziomie 3091zł. Według Tuska i nowoczesnych Balcerowiczów... czlowiek w Polsce może swobodnie przetrwać za 3091 zł przez CAŁY ROK?! Szkoda, że finanse zostawione przez PO były i są w tak kiepskim stanie, że budżet nie wytrzymałby takiego skoku cywilizacyjnego... zbliżającego nas tj. 500+, Mieszkanie+ do Europy Zachodniej. Ale już są stopniowe przymiarki. Przed wyborami jestem pewien, że i ta obietnica w stu procentach zostanie zrealizowana. Oby przed Samorządowymi ;)
@baranisko... Mylisz się... nie chodzi o stawkę godzinową, lecz o siłę nabywczą pieniądza. Szczerze już przy kwocie 3 tys. zł niewielu decydowałoby się na emigrację. Osobiście pracowałem z gościem, który zarabiał 14€/h i mówił, że gdyby w Opolu mu placono 3 tys. zł na rękę to dawno rzuciłby tę tułaczkę. Tym bardziej, że żona i dzieci zostały w kraju. Na całe szczęście do kraju zaimportowano zachodnią normalność i państwo zauważyło, że należy wspierać rodziny w wychowywaniu dzieci, a nie tj. za PO-PSL ich karać (podwyższenie vatu na artykuły ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 00:54
0
Za 500 złotych też nie utrzymasz dziecka... nie tylko jesteś patologią, ale również imbecylem. Imdziwi się, że ma małą emeryturę. Trzeba było uczyć się mayematyki, albo wyjść na ulicę, gdy dokonywano "Nocnej zmiany".
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 00:51
0
POlska @patologia właśnie w tym sęk, że nie mam potomka, bo tak wspaniałe warunki stworzył Rudy Pinokio. Do tej pory karano ludzi za to, że decydowano się na dziecko. Ty i tak jako patologia nie pamiętasz przypadku jak chciano odebrać dziecko młodemu małżeństwu z Gdanska. Ja jako Polak pamiętam i nie wybaczę tego nigdy POwskiej patologii. Chciano tę parę ukarać za to, że za mało zarabiali w POlsce. Dobrze, że obecnie takie gnidy i robale jedynie mogą sobie pluć na forum używając jakże dobrze nam języka "miłości" i "bez żółci i jadu". Wisi mi i Polakom co ty sobie myślisz o 500+. Wyj dalej i podpisuj się wyraźnie, że jesteś nowoczesną patologią. Dzięki tobie imtwym wypocinom wybory samorządowe wygra PiS. Jak to jest po waszemu? Spasiba tawariszcz.
POlska @patologia właśnie w tym sęk, że nie mam potomka, bo tak wspaniałe warunki stworzył Rudy Pinokio. Do tej pory karano ludzi za to, że decydowano się na dziecko. Ty i tak jako patologia nie pamiętasz przypadku jak chciano odebrać dziecko młodemu małżeństwu z Gdanska. Ja jako Polak pamiętam i nie wybaczę tego nigdy POwskiej patologii. Chciano tę parę ukarać za to, że za mało zarabiali w POlsce. Dobrze, że obecnie takie gnidy i robale jedynie mogą sobie pluć na forum używając jakże dobrze nam języka "miłości" i "bez żółci i... rozwiń
Avatar
patologia / 26 marca 2017 o 20:44
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
(filuś odpowiada) @baranisko, @sie myli... Wy ludzie naprawdę nie potraficie liczyć i logicznie myśleć niczym Ryśku Petru, o czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę. Skoro uważacie, że 500 zł/mc to dobry biznes, to zabawię się w pośrednika i otworzę społeczny dom dziecka. Zapłacę wam panowie po 5 stow od każdego dziecka?! Pewnie po 10 dzieciaków was zadowoli??? O ile dacie radę je upilnować i "oporządzić"? To jak przyjmujecie te 5 tysi na rękę?... Ale zanim entuzjastycznie krzykniecie tak i wyjmiecie z zawiasów drzwi to co wam wyszło z rosporka... podejrzewam,,że jakaś glizda, bo zazdrościcie tym co jeszcze mogą ;) To teraz przedstawię parę warunków stawianych przez państwo. Musicie o te dzieci dbać 24h/dobę... mają być nakarmione, ubrane, czyste i zaopatrzone w przybory szkolne. Opłacać dodatkowe zajęcia, dbać o ich zdrowie, ubezpieczyć, zaszczepić i zawieść do dziadków. Musicie zapewnić im miejsce do mieszkania, spania, odrabiania lekcji... zadbać, by miały dobrze oświetlony kąt. A swój wolny czas macie dopasować do rytmu życia podopiecznych. Gdy zajdzie potrzeba musicie opłacić im wycieczkę klasową lub nawet kolonie... To jak panowie, ile wam zostanie z tych 5 tysi?! Policzyliście? Czy już zauważyliście, że albo ja chcę z was zrobić frajerów, albo wy tutaj rżniecie przygłupa niczym was Mist(sz)u Petru? Tak panowie, w ten sposób chciałem zarobić na każdym z was 25.000zł/mc!!! Taka jest stawka za dziecko w rodzinie zastępczej. W domu dziecka kwota rośnie do 4.000zł/mc od dziecka. Ździwienie?! To kto was dalej okrada, czy wy nas chcecie obrobić z 2500 od dziecka? Bo nie przyjmując mej oferty, właśnie tak zrobicie. A jeżeli ją przyjmiecie, to już szukam domu dziecka, gdzie pracowników za 5 stów minus koszty utrzymania dziecka przyjmą z otwartymi ramionami!!! To się nazywa WOLONTARIAT... Mam nadzieję, że macie panowie z glizdami w portkach wystarczającą kwotę na koncie, by przetrwać chociaż rok. Zobaczycie, że dziecko nie w jednych ciuchach gania po dworze... nadejdzie zima to i buty trzeba kupić. No to czekam na kontakt fillip75@tlen.pl, myślę że zrobię dobry interes bez wkładania wacka we framugę drzwi. A wy poznacie czym kończą się dobre rady wujka Sfetru, tj. Frankowicze i jego partia z 5mln stratą. Słuchaj ich to są "prawdziwi" fachowcy od Balcerowicza.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
to po wuj robicie  te dzieci jak nie dajecie rady ich wychować to się je nie robi, co za szmatłastwo, pieprzy się jak króliki, kuźwa, barany jedne, zastanawiać sie nad robieniem dzieci, niedługo to z fajfusami będziecie latać na wierzchu i zapładniać co niektre głupie baby, które się dają zapładniać, jak w buszu, chlup babe i już jest dziecko
rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 17:36
0
(filuś) Powracając do kolejek. To z czasów PRL pamiętam, że dwie godziny stałem z mamą w kolejce, by kupić koc. No i jeszcze tę kolejkę za paliwem pamiętam. Do sklepu szło się na zakupy... nie pamiętam takich z samym octem. A na wsi zawsze próbowałem naciągnąć na budelkę oranżady lub landryna. Nie zawsze się udawało. Co gorsza zawsze były dostępne na półce :( A co z naszych czasów, czyli III RP pamiętam? Trzy godziny stania w kablowce, by załapać się na promocję pakietów. Ośmiogodzinną kolejkę do Urzędu Pracy... Po liceum można było zapisać się na bezrobocie i po trzech miesiącach otrzymać jedną miesieczną wypłatę, zanim na studia zapisali. Zarobilem na buty ;D Mama się ucieszyła. Kiedyś też czekałem 4 godziny, by zapisać się do urzędu. O oczekiwaniu na SORze nie wspomnę... bite 5 godzin. No, ale Amerykanie dla Iphona, czy innej konsoli też potrafią całą noc koczować. Tak, że kolejki jeszcze w Polsce i na Świecie są.
(filuś) Powracając do kolejek. To z czasów PRL pamiętam, że dwie godziny stałem z mamą w kolejce, by kupić koc. No i jeszcze tę kolejkę za paliwem pamiętam. Do sklepu szło się na zakupy... nie pamiętam takich z samym octem. A na wsi zawsze próbowałem naciągnąć na budelkę oranżady lub landryna. Nie zawsze się udawało. Co gorsza zawsze były dostępne na półce :( A co z naszych czasów, czyli III RP pamiętam? Trzy godziny stania w kablowce, by załapać się na promocję pakietów. Ośmiogodzinną kolejkę do Urzędu Pracy... Po liceum można było zapisać ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 17:28
0
@szofer... ja mam Opla. Dlaczego, bo łatwiej go naprawić w Niemczech... Jakby co ;) No i mam niemiecki asistance. Jest znacznie tanszy od polskiego i bezproblemowy... Znasz ADAC? Koszt na jedną osobę 89€, a na dwie 114€... ale jakby ktoś nie wiedział sholowanie auta z autostrady na najbliższy parking to 200€. A ty szofer to przyjedź i zarób, wowczas zobaczysz, że w Niemczech nauczysz się jeździć, by się nie rozbijać.
Avatar
szofer / 26 marca 2017 o 17:11
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
(filuś odpowiada) W Niemczech do każdej osoby starszej z nabytym prawem emerytalnym państwo dopłaca 2000€/mc na opiekę. Dlatego osoby z polski podejmujące się tego trudnego i wyczerpującego zajęcia otrzymują od 1000-1400€/mc... resztę bierze pośrednik. Umieszczenie staruszka w domu opieki to koszt 3000€ i kwota ta wzrasta, gdy zaczyna chorować.
A u nas rozbijają PANCERN BMW I AUDI.
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 17:06
0
@baranisko... Mylisz się... nie chodzi o stawkę godzinową, lecz o siłę nabywczą pieniądza. Szczerze już przy kwocie 3 tys. zł niewielu decydowałoby się na emigrację. Osobiście pracowałem z gościem, który zarabiał 14€/h i mówił, że gdyby w Opolu mu placono 3 tys. zł na rękę to dawno rzuciłby tę tułaczkę. Tym bardziej, że żona i dzieci zostały w kraju. Na całe szczęście do kraju zaimportowano zachodnią normalność i państwo zauważyło, że należy wspierać rodziny w wychowywaniu dzieci, a nie tj. za PO-PSL ich karać (podwyższenie vatu na artykuły dziecięce z 7-23, obcięcie wsparcia dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi...). Czyli obecnie posiadanie dziecka nie oznacza nagle popadnięcie w ubóstwo. Ta kwota nie zniweluje wszystkich poniesionych kosztów, ale zawsze można zrezygnować z pakietu tv, czy komórkowego kosztującego stówę. W Anglii i Niemczech Polki rodzą dziecko i ani myślą o porzuceniu pracy, bo "Polak przy kasie to nie PATOLOGIA"... Patologią jest myślenie, że tak jest! Obecnie jest w trakcie realizacji program Mieszkanie+ dobrze od lat znany na Zachodzie!!! W Niemczech przy pensji 1680€/mc koszt wynajmu mieszkania... powtarzam mieszkania to koszt od 450-650€/mc i to przy WM (Warm Miete... tzw. plus media). U nas za tyle można wynająć conajwyżej pokój (czyli za 1/3-1/4 pensji)?! Liczę na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku. Ja dzięki temu odzyskuję pieniądze i mam za co żyć ;) W Niemczech 8000€, a w Polsce PO-PSL latami trzymano tę kwotę na poziomie 3091zł. Według Tuska i nowoczesnych Balcerowiczów... czlowiek w Polsce może swobodnie przetrwać za 3091 zł przez CAŁY ROK?! Szkoda, że finanse zostawione przez PO były i są w tak kiepskim stanie, że budżet nie wytrzymałby takiego skoku cywilizacyjnego... zbliżającego nas tj. 500+, Mieszkanie+ do Europy Zachodniej. Ale już są stopniowe przymiarki. Przed wyborami jestem pewien, że i ta obietnica w stu procentach zostanie zrealizowana. Oby przed Samorządowymi ;)
@baranisko... Mylisz się... nie chodzi o stawkę godzinową, lecz o siłę nabywczą pieniądza. Szczerze już przy kwocie 3 tys. zł niewielu decydowałoby się na emigrację. Osobiście pracowałem z gościem, który zarabiał 14€/h i mówił, że gdyby w Opolu mu placono 3 tys. zł na rękę to dawno rzuciłby tę tułaczkę. Tym bardziej, że żona i dzieci zostały w kraju. Na całe szczęście do kraju zaimportowano zachodnią normalność i państwo zauważyło, że należy wspierać rodziny w wychowywaniu dzieci, a nie tj. za PO-PSL ich karać (podwyższenie vatu na artykuły ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 16:44
0
(filuś odpowiada) W Niemczech do każdej osoby starszej z nabytym prawem emerytalnym państwo dopłaca 2000€/mc na opiekę. Dlatego osoby z polski podejmujące się tego trudnego i wyczerpującego zajęcia otrzymują od 1000-1400€/mc... resztę bierze pośrednik. Umieszczenie staruszka w domu opieki to koszt 3000€ i kwota ta wzrasta, gdy zaczyna chorować.
Avatar
Gość / 26 marca 2017 o 16:03
0
(filuś odpowiada) @baranisko, @sie myli... Wy ludzie naprawdę nie potraficie liczyć i logicznie myśleć niczym Ryśku Petru, o czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę. Skoro uważacie, że 500 zł/mc to dobry biznes, to zabawię się w pośrednika i otworzę społeczny dom dziecka. Zapłacę wam panowie po 5 stow od każdego dziecka?! Pewnie po 10 dzieciaków was zadowoli??? O ile dacie radę je upilnować i "oporządzić"? To jak przyjmujecie te 5 tysi na rękę?... Ale zanim entuzjastycznie krzykniecie tak i wyjmiecie z zawiasów drzwi to co wam wyszło z rosporka... podejrzewam,,że jakaś glizda, bo zazdrościcie tym co jeszcze mogą ;) To teraz przedstawię parę warunków stawianych przez państwo. Musicie o te dzieci dbać 24h/dobę... mają być nakarmione, ubrane, czyste i zaopatrzone w przybory szkolne. Opłacać dodatkowe zajęcia, dbać o ich zdrowie, ubezpieczyć, zaszczepić i zawieść do dziadków. Musicie zapewnić im miejsce do mieszkania, spania, odrabiania lekcji... zadbać, by miały dobrze oświetlony kąt. A swój wolny czas macie dopasować do rytmu życia podopiecznych. Gdy zajdzie potrzeba musicie opłacić im wycieczkę klasową lub nawet kolonie... To jak panowie, ile wam zostanie z tych 5 tysi?! Policzyliście? Czy już zauważyliście, że albo ja chcę z was zrobić frajerów, albo wy tutaj rżniecie przygłupa niczym was Mist(sz)u Petru? Tak panowie, w ten sposób chciałem zarobić na każdym z was 25.000zł/mc!!! Taka jest stawka za dziecko w rodzinie zastępczej. W domu dziecka kwota rośnie do 4.000zł/mc od dziecka. Ździwienie?! To kto was dalej okrada, czy wy nas chcecie obrobić z 2500 od dziecka? Bo nie przyjmując mej oferty, właśnie tak zrobicie. A jeżeli ją przyjmiecie, to już szukam domu dziecka, gdzie pracowników za 5 stów minus koszty utrzymania dziecka przyjmą z otwartymi ramionami!!! To się nazywa WOLONTARIAT... Mam nadzieję, że macie panowie z glizdami w portkach wystarczającą kwotę na koncie, by przetrwać chociaż rok. Zobaczycie, że dziecko nie w jednych ciuchach gania po dworze... nadejdzie zima to i buty trzeba kupić. No to czekam na kontakt fillip75@tlen.pl, myślę że zrobię dobry interes bez wkładania wacka we framugę drzwi. A wy poznacie czym kończą się dobre rady wujka Sfetru, tj. Frankowicze i jego partia z 5mln stratą. Słuchaj ich to są "prawdziwi" fachowcy od Balcerowicza.
(filuś odpowiada) @baranisko, @sie myli... Wy ludzie naprawdę nie potraficie liczyć i logicznie myśleć niczym Ryśku Petru, o czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę. Skoro uważacie, że 500 zł/mc to dobry biznes, to zabawię się w pośrednika i otworzę społeczny dom dziecka. Zapłacę wam panowie po 5 stow od każdego dziecka?! Pewnie po 10 dzieciaków was zadowoli??? O ile dacie radę je upilnować i "oporządzić"? To jak przyjmujecie te 5 tysi na rękę?... Ale zanim entuzjastycznie krzykniecie tak i wyjmiecie z zawiasów drzwi to co wam wyszło ... rozwiń
Avatar
zniewolony / 26 marca 2017 o 15:18
0
teraz wolny kraj a ja kuźwa dopiero teraz po kilkunastu latach tej wolności mogę na swojej dzialce wyciąć drzewo , ktore sam sadziłem ( gorzko tego żałowałem, bo wypadało mi iść pod most mieszkać bo zakaz wycinania i budowania z tym domu) i to jeszcze są jakieś tam ograniczenia, sprzedać jej w calości nie mogę bo to więcej jak 30 arów, także oto pieprzona demokracja tj. wolność, za komuny nie byliśmy tak zniewoleni
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 1 0

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 6 1

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 0

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 81 38

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 14 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 31 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 7

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!