Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 stycznia 2022 r.
19:50

Szokujące dane. Co trzeci uczeń w Lublinie ma nadwagę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
28 5 A A
(fot. Archiwum)

Co trzeci uczeń ma nadwagę – to oficjalne wyniki badań prowadzonych na zlecenie miasta wśród najmłodszych uczniów podstawówek. Na alarm bije też Najwyższa Izba Kontroli, która twierdzi, że system ochrony zdrowia nie zdaje w tej sprawie egzaminu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez trzy lata, za zgodą rodziców, przebadano 4575 uczniów z najmłodszych klas. Sprawdzano ich wagę, wydolność fizyczną oraz ciśnienie tętnicze. Badania w 37 podstawówkach były prowadzone w ramach miejskiego programu „Jedz z głową”.

– Nadwagę stwierdzono u 1521 uczniów, a otyłość u 435 uczniów – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

– Niewątpliwie ma na to wpływ wystąpienie epidemii, która pociągnęła za sobą konieczność nauki zdalnej i ograniczenia aktywności fizycznej – stwierdza Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

– Program pomógł w diagnozowaniu stanu zdrowia uczniów klas I-III i wdrożeniu odpowiednich działań, które mają niwelować stwierdzone problemy zdrowotne – podkreśla Boguta. Rodzice dzieci, u których stwierdzono problem, dostali zalecenia.

Miejski samorząd postanowił wkroczyć tam, gdzie niedomaga publiczna służba zdrowia. A to, że niedomaga, stwierdziła już w grudniu Najwyższa Izba Kontroli.

– Polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie – alarmuje NIK. – Nadwaga lub otyłość mają swoje konsekwencje zdrowotne, ale także społeczne. Zaburzenia metaboliczne utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają zarówno edukację, jak i funkcjonowanie na rynku pracy. Mogą powodować absencję, niższą wydajność, a w przyszłości także wzrost liczby rent wypłacanych z powodu niepełnosprawności.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, że działania kolejnych ministrów zdrowia okazały się nieskuteczne. – Nie tylko nie doprowadziły do spadku, ale nawet do zahamowania tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Skala problemu rosła, choroba zaczęła dotykać coraz młodsze dzieci, a skuteczność terapii była niewielka – stwierdza NIK. Jej zdaniem zbyt długo trzeba czekać na wizytę u dziecięcego endokrynologa: w Lubelskiem średnio 198 dni (dane za I kwartał ubiegłego roku).

Władze Lublina zapowiadają, że w dalszym ciągu będą się starały wychwycić dzieci, którym trzeba pomóc. – Program „Jedz z głową” będzie nadal realizowany w latach 2022-24 – deklaruje Boguta. Zmienią się jednak zasady. Ta sama grupa dzieci będzie obserwowana przez trzy kolejne lata. – Badania, zajęcia edukacyjne i promujące zdrowy styl życia i żywienia obejmą grupę uczniów klas I, która zacznie naukę w roku szkolnym 2022/2023 i kontynuowane będą do grudnia 2024 r.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 6 stycznia 2022 r. o 21:06
+12
Minister Czarek Przemysław już dawno sygnalizował że jest taki problem. Kiwał paluszkiem i nawet szybciutko wyliczył że przodują w tym dziewczynki. Potem wciągnął powietrze i na bezdechu zapowiedział że rozwiąże problem przez dodatkowe lekcje WF (religia, wf, matematyka, religia, wf, biologia, religia, wf, polski, religia, wf i zajecia dodatkowe religia i wf). No i tyle. Wsiadł do limuzyny i pojechał na KUL załatwić nową punktację za publikacje naukowe w gazetach sprzedawanych na Orlenie. Ale teraz to pewnie problem sam się rozwiąże - nie będzie już hot dogów, kebabów i pizzy dla bąbelków - rachunki za gaz i prąd zmienią budżety domowe. PiS z wami i waszymi ministrami od cnót niewieścich.
Minister Czarek Przemysław już dawno sygnalizował że jest taki problem. Kiwał paluszkiem i nawet szybciutko wyliczył że przodują w tym dziewczynki. Potem wciągnął powietrze i na bezdechu zapowiedział że rozwiąże problem przez dodatkowe lekcje WF (religia, wf, matematyka, religia, wf, biologia, religia, wf, polski, religia, wf i zajecia dodatkowe religia i wf). No i tyle. Wsiadł do limuzyny i pojechał na KUL załatwić nową punktację za publikacje naukowe w gazetach sprzedawanych na Orlenie. Ale teraz to pewnie problem sam się rozwiąże - nie bę... rozwiń
Avatar
lbn / 6 stycznia 2022 r. o 22:47
+7
Nie dalej jak rok temu minister Czarnek zalecał dzieciom i młodzieży pozostać w domu i oglądać "wartościowe" programy w TVP. Tak było, panie Czarnek czy nie? Idąc dalej. Kto odpowiada za liczniejsze w ostatnim czasie samobójstwa wśród młodzieży? Niedzielski, Czarnek, Morawiecki, Kaczyński? Ja tylko pytam. Kto to weźmie "na klatę" cwaniaki po podwyżkach, oderwani od rzeczywistości!?
Avatar
ObserwatorPZP / 7 stycznia 2022 r. o 04:38
+2
A co się dziwić niestety dk tego doprowadziła szkoła w ostatnim 10-siecio leciu a teraz przez ostatnie dwa lata dołożyła pandemia która zabroniła uprawiania sportu na świeżym powietrzu... Lekcje wychowania fizycznego on ile
Avatar
Sir_Fred / 7 stycznia 2022 r. o 00:15
-5
Przestańcie powielać standardy promowane przez instagramy i inne sraybooki ! Poczyta jedna z drugą i jak się stanie dojrzała to będzie chuda jak szczapa albo i wieszak. U kobiety nigdy kochanego ciałka za wiele !!!
Avatar
Sir_Fred / 6 stycznia 2022 r. o 21:17
-6
O co kaman??? Ucznie mieli by być chude jak patyki przed wojną, gdzie schaboszczak był wielkim luxusem? Tłustość świadczy i dobrobobycie. 
Avatar
ObserwatorPZP / 7 stycznia 2022 r. o 04:38
+2
A co się dziwić niestety dk tego doprowadziła szkoła w ostatnim 10-siecio leciu a teraz przez ostatnie dwa lata dołożyła pandemia która zabroniła uprawiania sportu na świeżym powietrzu... Lekcje wychowania fizycznego on ile
Avatar
Sir_Fred / 7 stycznia 2022 r. o 00:15
-5
Przestańcie powielać standardy promowane przez instagramy i inne sraybooki ! Poczyta jedna z drugą i jak się stanie dojrzała to będzie chuda jak szczapa albo i wieszak. U kobiety nigdy kochanego ciałka za wiele !!!
Avatar
lbn / 6 stycznia 2022 r. o 22:47
+7
Nie dalej jak rok temu minister Czarnek zalecał dzieciom i młodzieży pozostać w domu i oglądać "wartościowe" programy w TVP. Tak było, panie Czarnek czy nie? Idąc dalej. Kto odpowiada za liczniejsze w ostatnim czasie samobójstwa wśród młodzieży? Niedzielski, Czarnek, Morawiecki, Kaczyński? Ja tylko pytam. Kto to weźmie "na klatę" cwaniaki po podwyżkach, oderwani od rzeczywistości!?
Avatar
Sir_Fred / 6 stycznia 2022 r. o 21:17
-6
O co kaman??? Ucznie mieli by być chude jak patyki przed wojną, gdzie schaboszczak był wielkim luxusem? Tłustość świadczy i dobrobobycie. 
Avatar
Kroll / 6 stycznia 2022 r. o 21:06
+12
Minister Czarek Przemysław już dawno sygnalizował że jest taki problem. Kiwał paluszkiem i nawet szybciutko wyliczył że przodują w tym dziewczynki. Potem wciągnął powietrze i na bezdechu zapowiedział że rozwiąże problem przez dodatkowe lekcje WF (religia, wf, matematyka, religia, wf, biologia, religia, wf, polski, religia, wf i zajecia dodatkowe religia i wf). No i tyle. Wsiadł do limuzyny i pojechał na KUL załatwić nową punktację za publikacje naukowe w gazetach sprzedawanych na Orlenie. Ale teraz to pewnie problem sam się rozwiąże - nie będzie już hot dogów, kebabów i pizzy dla bąbelków - rachunki za gaz i prąd zmienią budżety domowe. PiS z wami i waszymi ministrami od cnót niewieścich.
Minister Czarek Przemysław już dawno sygnalizował że jest taki problem. Kiwał paluszkiem i nawet szybciutko wyliczył że przodują w tym dziewczynki. Potem wciągnął powietrze i na bezdechu zapowiedział że rozwiąże problem przez dodatkowe lekcje WF (religia, wf, matematyka, religia, wf, biologia, religia, wf, polski, religia, wf i zajecia dodatkowe religia i wf). No i tyle. Wsiadł do limuzyny i pojechał na KUL załatwić nową punktację za publikacje naukowe w gazetach sprzedawanych na Orlenie. Ale teraz to pewnie problem sam się rozwiąże - nie bę... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!