Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2016 r.
8:07

Prof. Jerzy Bartmiński „Zasłużony dla Polszczyzny": Możemy się spierać, ale nie obrzucać błotem

0 12 A A
fot. Andrzej Hrechorowicz / prezydent.gov.pl
fot. Andrzej Hrechorowicz / prezydent.gov.pl

Rozmowa z prof. Jerzym Bartmińskim, emerytowanym pracownikiem UMCS, laureatem nagrody „Zasłużony dla Polszczyzny".

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Przy okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego otrzymał pan od prezydenta Andrzeja Dudy nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Jak pan przyjął to wyróżnienie?

- Z niedowierzaniem, ale przyjąłem… Miałem innych, lepszych kandydatów do tej nagrody. Ale z pochwałami się nie polemizuje.

• Kto pana zdaniem bardziej zasłużył na tę nagrodę?

- Na przykład prof. Jerzy Bralczyk, który pięknie pisze o języku. Ja też to robię, ale po swojemu.

• Dlaczego zatem wybór padł na pana?

- Kapituła przedstawiła kilku kandydatów, a laureata wybierał prezydent. Myślę, że bardziej kierował się względami społecznymi, niż ściśle naukowymi. W swojej laudacji zwrócił uwagę na to, że miałem udział w organizacji Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie oraz inicjowałem powstanie filologii ukraińskiej i białoruskiej na UMCS. Rozumiem to tak, ze prezydent Duda jako człowiek patrzący na naukę od strony organizacyjnej docenił to, do czego zdarzyło mi się przyłożyć rękę. Oczywiście ja też te organizacyjne działania bardzo sobie cenię.

• Prezydent Duda zaznaczył, że przyznawanie tej nagrody zainicjował Bronisław Komorowski. Miało dla pana znaczenie, kto wręczył panu to wyróżnienie? Wolałby pan odebrać je z rąk byłego prezydenta?

- Nie kryję, że nie głosowałem na Andrzeja Dudę, ale uznaję go za mojego prezydenta, wybranego wolą większości narodu. Otrzymanie takiego wyróżnienia z rąk pierwszej osoby w państwie to absolutnie wielki zaszczyt. Jestem z tego dumny.

• Odbierając nagrodę mówił pan, że polszczyzna jest w potrzebie. Jakie są dzisiejsze zagrożenia dla języka polskiego?

- Mówiłem o takich trzech zagrożeniach. Poza wulgaryzacją i zalewem obczyzny w mało czytelnej i czasem tandetnej formie wymieniłem też trzecie najbardziej odpychające zjawisko, jakim jest mowa nienawiści. Mówienie nienawistne to nie jest sprawa form językowych, ale użytku, jaki robimy z języka. Jeśli zamiast budować porozumienie język służy ubliżaniu, poniżaniu, pomawianiu, to pozbawia się go podstawowej funkcji, jaką jest ustanawianie więzi. Możemy oczywiście się różnić, spierać, nawet kłócić ale nie powinniśmy się obrzucać błotem, to przerywa kontakt, niszczy zaufanie, wprowadza wrogość.

• Niedawno obchodził pan jubileusz 55-lecia pracy naukowej. Czy uważa pan, że ma coś jeszcze do zrobienia?

- Oczywiście, że tak. Od 2008 roku jestem na emeryturze akademickiej, ale nie oznacza to emerytury od pracy naukowej. Wręcz przeciwnie. Nie mając obowiązków dydaktycznych mogę się skupić na pracy badawczej i edytorskiej. Mam dużo rzeczy niedokończonych, a do tego niedawno, może zbyt optymistycznie oceniając swoje horyzonty czasowe, zacząłem wydawanie „Leksykonu aksjologicznego Słowian i ich sąsiadów”. W grudniu ukazał się pierwszy tom, poświęcony językowo-kulturowym obrazom domu w 18 językach świata. Piszą specjaliści od języków, ja też piszę, ale głównie koordynuję pracę zespołu. Opisaliśmy wszystkie  języki słowiańskie, ale też francuski, niemiecki, angielski, portugalski, nawet japoński, są też języki afrykańskie. To początek serii, będą kolejne tomy: o Europie, pracy, honorze i wolności. A potem może kontynuacją serii zajmą się młodsi.

• W trakcie swojej pracy na UMCS zajmował się pan nie tylko dydaktyką, ale też uczestniczył w powstaniu uczelnianych struktur NSZZ „Solidarność”. Jak pan ocenia opublikowanie akt TW Bolka i zamieszanie wokół Lecha Wałęsy?

- To smutny przypadek. Od dawna wiemy, że Wałęsa „coś tam” podpisał, do czego sam się kiedyś przyznał. Teraz wiemy trochę więcej, ale wiemy na pewno, że po roku  1976 zerwał współpracę. Nawrócił się, tak jak św. Paweł, św. Augustyn, św. Franciszek, najpierw grzesznicy, a potem wielcy święci. Liczy się bilans wszystkich dokonań, a nie błędy młodości. A Wałęsa  dokonał rzeczy wielkich, był wodzem w walce i doprowadził do zwycięstwa, nie dał się skusić komunistycznej władzy, „nie pękał” – jak to krótko ujął Władysław Frasyniuk. Ja osobiście podziwiam go za to, że bez jednego strzału wyprowadził wojska rosyjskie z Polski, dokonał tego, czego nie udało się pokoleniom bohaterskich Polaków. Przegraliśmy Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe, a Wałęsa dogadał się z Jelcynem po dobrej woli i osiągnął sukces, epokowy. Za to należy mu się pomnik, a w przyszłości (ale oby żył jak najdłużej!) pochówek na Wawelu. Że zawistni rodacy go poniewierają? Pamięć o nich przepadnie, a Wałęsa zostanie Wałęsą.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Polak / 24 lutego 2016 o 20:22
0

Polacy to gęsi .lata historii niczego ich nie uczą . podcierając tyłki innym,  po świecie się włóczą ...!!!;-(((To tak naprędce jakoś wyszło ...szydło z...partii ...???

Mądrze to ująłeś, bo myślałeś i moje uznanie, że zrozumiałeś!

Avatar
crx / 24 lutego 2016 o 15:38
0

"Amicus Plato - sed magis amicis veritas" - Panie profesorze - niech Pan nie porównuje Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna. "Bolka" poznaje się i bez teczki - "po owocach" - po "lewej nodze" i po esbeku, Mietku Wachowskim. Pan Wałęsa nie rozliczył się z przeszłością i nie pokajał przed narodem, jak św. Paweł. Porównanie Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna - w sensie ich ideowego nawrócenia jest bluźnierstwem. To nie Wałęsa sam się rozliczył ze swoich haniebnych czynów - tylko był stopniowo demaskowany, przed czym bronił się zawzięcie, jak piskorz. Panie profesorze - miałem i mam nadal szacunek dla Pana - pamiętam dobrze Pana z czasów wspólnej działalności w latach osiemdziesiątych. Ale z wiedzy nie robi się religii! Sprawa Wałęsy powinna trafić do Sądu Najwyższego - niech zespół grafologów (również zagranicznych, jako niezależnych) orzeknie, czy te dokumenty - donosy i pokwitowania pieniędzy są prawdziwe, czy są fałszywe. A jeśli tak - to jak kapusia, który notorycznie temu zaprzecza, uznawać za bohatera narodowego?! Dziwię się Panu, że ma Pan tak rozmytą wrażliwość na prawdę. Wojciech Górski.

Szanowny Wojciechu lub Panie Wojciechu !!! Świat idzie do przodu dzięki jednostkom , a miliardy stanowią tło dla nich . Proponuję nie być tym tłem ...!!!Powinien Pan to rozumieć ,bo po wpisach widzę ,iż jest Pan myślącym człowiekiem !

Szanowny Wojciechu lub Panie Wojciechu !!! Świat idzie do przodu dzięki jednostkom , a miliardy stanowią tło dla nich . Proponuję nie być tym tłem ...!!!Powinien Pan to rozumieć ,bo po wpisach widzę ,iż jest Pan myślącym człowiekiem !

rozwiń
Avatar
crx / 24 lutego 2016 o 14:55
0
"Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!"
Język Polski, mowa, ziemia jest Polska,
to ojczyzna, w więc skąd Polszczyzna?
Naród to Polacy, a nie Polszczyzniacy,
to kto etymologię  słowa wytłumaczy?

Polacy to gęsi .lata historii niczego ich nie uczą . podcierając tyłki innym,  po świecie się włóczą ...!!!;-(((To tak naprędce jakoś wyszło ...szydło z...partii ...???

gęsi .lata historii niczego ich nie uczą . podcierając tyłki innym,  po świecie się włóczą ...!!!;-(((To tak naprędce jakoś wyszło ...szydło z...partii ...???

rozwiń
Avatar
Polak / 24 lutego 2016 o 12:11
0
"Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!"
Język Polski, mowa, ziemia jest Polska,
to ojczyzna, w więc skąd Polszczyzna?
Naród to Polacy, a nie Polszczyzniacy,
to kto etymologię  słowa wytłumaczy?
 
Avatar
crx / 24 lutego 2016 o 11:48
0

Gratulacje ale lepiej było by uprzejmie podziękować i nie odebrać nagrody. Po co sobie psuć życiorys.

Wybaczcie panu prezydentowi ..Młody jeszcze i niedoświadczony , wybrany większością , a z założenia gawiedź będąca w większości jest niemyśląca !!!Pan profesor został doceniony, to w zasadzie jest jego sukces i nie powinien odmawiać przyjęcia nagrody . Tylko dlaczego u licha ten naród został stworzony przez Najwyższego ...??? Dla wzmocnienia innych w walce , czy dla hecy , aby pokazać , że potrafią być gorsi ...?!!!

Wybaczcie panu prezydentowi ..Młody jeszcze i niedoświadczony , wybrany większością , a z założenia gawiedź będąca w większości jest niemyśląca !!!Pan profesor został doceniony, to w zasadzie jest jego sukces i nie powinien odmawiać przyjęcia nagrody . Tylko dlaczego u licha ten naród został stworzony przez Najwyższego ...??? Dla wzmocnienia innych w walce , czy dla hecy , aby pokazać , że potrafią być gorsi ...?!!!

rozwiń
Avatar
ww / 24 lutego 2016 o 10:46
0

Gratulacje ale lepiej było by uprzejmie podziękować i nie odebrać nagrody. Po co sobie psuć życiorys.

Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 10:12
0
"Amicus Plato - sed magis amicis veritas" - Panie profesorze - niech Pan nie porównuje Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna. "Bolka" poznaje się i bez teczki - "po owocach" - po "lewej nodze" i po esbeku, Mietku Wachowskim. Pan Wałęsa nie rozliczył się z przeszłością i nie pokajał przed narodem, jak św. Paweł. Porównanie Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna - w sensie ich ideowego nawrócenia jest bluźnierstwem. To nie Wałęsa sam się rozliczył ze swoich haniebnych czynów - tylko był stopniowo demaskowany, przed czym bronił się zawzięcie, jak piskorz. Panie profesorze - miałem i mam nadal szacunek dla Pana - pamiętam dobrze Pana z czasów wspólnej działalności w latach osiemdziesiątych. Ale z wiedzy nie robi się religii! Sprawa Wałęsy powinna trafić do Sądu Najwyższego - niech zespół grafologów (również zagranicznych, jako niezależnych) orzeknie, czy te dokumenty - donosy i pokwitowania pieniędzy są prawdziwe, czy są fałszywe. A jeśli tak - to jak kapusia, który notorycznie temu zaprzecza, uznawać za bohatera narodowego?! Dziwię się Panu, że ma Pan tak rozmytą wrażliwość na prawdę. Wojciech Górski.
"Amicus Plato - sed magis amicis veritas" - Panie profesorze - niech Pan nie porównuje Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna. "Bolka" poznaje się i bez teczki - "po owocach" - po "lewej nodze" i po esbeku, Mietku Wachowskim. Pan Wałęsa nie rozliczył się z przeszłością i nie pokajał przed narodem, jak św. Paweł. Porównanie Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna - w sensie ich ideowego nawrócenia jest bluźnierstwem. To nie Wałęsa sam się rozliczył ze swoich haniebnych czynów - tylko był stopniowo demaskowany... rozwiń
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 09:42
0
Jestem Pana byłą studentką, Panie Profesorze i darzę Pana ogromnym szacunkiem. W pełni zasługuje Pan na nagrodę z rąk prawego człowieka, jakim jest nasz prezydent Niech Bóg darzy Pana i Pana bliskich błogosławieństwem i pogodą ducha.
Avatar
juro / 24 lutego 2016 o 08:45
0

Wstyd panie profesorze odbierać jakąkolwiek nagrodę od tego małego,żałosnego człowieczka. Powinien pan mu ją rzucić w jego fałszywy pysk!

Bolek w stosunku do tego i kurdupla to ćwierć ćwierci pikusia !!!!!!!!!!!!!!

Avatar
kul / 24 lutego 2016 o 08:43
0

Wstyd panie profesorze odbierać jakąkolwiek nagrodę od tego małego,żałosnego człowieczka. Powinien pan mu ją rzucić w jego fałszywy pysk!

to pochlebca i służący tego typa:

Cudowne przypadki z życia Kaczyńskich-Kalksteinów …

1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie, dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR.
2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce.
3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.

4) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji kręgu doradców Lecha Wałęsy, nie zostaje internowany.

5) Cud piąty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.
6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji, ujawnia swoja teczkę dopiero po naciskach prasy.
7) Cud siódmy to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym?

Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególna troską. Opowieściami o wykańczaniu bolszewików?
Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał? Kogo chcesz postawić pod murem i rozstrzelać ?? Twojego nieskazitelnego guru ?? zwiń

to pochlebca i służący tego typa:

Cudowne przypadki z życia Kaczyńskich-Kalksteinów …

1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, ... rozwiń

Avatar
Polak / 24 lutego 2016 o 20:22
0

Polacy to gęsi .lata historii niczego ich nie uczą . podcierając tyłki innym,  po świecie się włóczą ...!!!;-(((To tak naprędce jakoś wyszło ...szydło z...partii ...???

Mądrze to ująłeś, bo myślałeś i moje uznanie, że zrozumiałeś!

Avatar
crx / 24 lutego 2016 o 15:38
0

"Amicus Plato - sed magis amicis veritas" - Panie profesorze - niech Pan nie porównuje Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna. "Bolka" poznaje się i bez teczki - "po owocach" - po "lewej nodze" i po esbeku, Mietku Wachowskim. Pan Wałęsa nie rozliczył się z przeszłością i nie pokajał przed narodem, jak św. Paweł. Porównanie Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna - w sensie ich ideowego nawrócenia jest bluźnierstwem. To nie Wałęsa sam się rozliczył ze swoich haniebnych czynów - tylko był stopniowo demaskowany, przed czym bronił się zawzięcie, jak piskorz. Panie profesorze - miałem i mam nadal szacunek dla Pana - pamiętam dobrze Pana z czasów wspólnej działalności w latach osiemdziesiątych. Ale z wiedzy nie robi się religii! Sprawa Wałęsy powinna trafić do Sądu Najwyższego - niech zespół grafologów (również zagranicznych, jako niezależnych) orzeknie, czy te dokumenty - donosy i pokwitowania pieniędzy są prawdziwe, czy są fałszywe. A jeśli tak - to jak kapusia, który notorycznie temu zaprzecza, uznawać za bohatera narodowego?! Dziwię się Panu, że ma Pan tak rozmytą wrażliwość na prawdę. Wojciech Górski.

Szanowny Wojciechu lub Panie Wojciechu !!! Świat idzie do przodu dzięki jednostkom , a miliardy stanowią tło dla nich . Proponuję nie być tym tłem ...!!!Powinien Pan to rozumieć ,bo po wpisach widzę ,iż jest Pan myślącym człowiekiem !

Szanowny Wojciechu lub Panie Wojciechu !!! Świat idzie do przodu dzięki jednostkom , a miliardy stanowią tło dla nich . Proponuję nie być tym tłem ...!!!Powinien Pan to rozumieć ,bo po wpisach widzę ,iż jest Pan myślącym człowiekiem !

rozwiń
Avatar
crx / 24 lutego 2016 o 14:55
0
"Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!"
Język Polski, mowa, ziemia jest Polska,
to ojczyzna, w więc skąd Polszczyzna?
Naród to Polacy, a nie Polszczyzniacy,
to kto etymologię  słowa wytłumaczy?

Polacy to gęsi .lata historii niczego ich nie uczą . podcierając tyłki innym,  po świecie się włóczą ...!!!;-(((To tak naprędce jakoś wyszło ...szydło z...partii ...???

gęsi .lata historii niczego ich nie uczą . podcierając tyłki innym,  po świecie się włóczą ...!!!;-(((To tak naprędce jakoś wyszło ...szydło z...partii ...???

rozwiń
Avatar
Polak / 24 lutego 2016 o 12:11
0
"Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!"
Język Polski, mowa, ziemia jest Polska,
to ojczyzna, w więc skąd Polszczyzna?
Naród to Polacy, a nie Polszczyzniacy,
to kto etymologię  słowa wytłumaczy?
 
Avatar
crx / 24 lutego 2016 o 11:48
0

Gratulacje ale lepiej było by uprzejmie podziękować i nie odebrać nagrody. Po co sobie psuć życiorys.

Wybaczcie panu prezydentowi ..Młody jeszcze i niedoświadczony , wybrany większością , a z założenia gawiedź będąca w większości jest niemyśląca !!!Pan profesor został doceniony, to w zasadzie jest jego sukces i nie powinien odmawiać przyjęcia nagrody . Tylko dlaczego u licha ten naród został stworzony przez Najwyższego ...??? Dla wzmocnienia innych w walce , czy dla hecy , aby pokazać , że potrafią być gorsi ...?!!!

Wybaczcie panu prezydentowi ..Młody jeszcze i niedoświadczony , wybrany większością , a z założenia gawiedź będąca w większości jest niemyśląca !!!Pan profesor został doceniony, to w zasadzie jest jego sukces i nie powinien odmawiać przyjęcia nagrody . Tylko dlaczego u licha ten naród został stworzony przez Najwyższego ...??? Dla wzmocnienia innych w walce , czy dla hecy , aby pokazać , że potrafią być gorsi ...?!!!

rozwiń
Avatar
ww / 24 lutego 2016 o 10:46
0

Gratulacje ale lepiej było by uprzejmie podziękować i nie odebrać nagrody. Po co sobie psuć życiorys.

Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 10:12
0
"Amicus Plato - sed magis amicis veritas" - Panie profesorze - niech Pan nie porównuje Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna. "Bolka" poznaje się i bez teczki - "po owocach" - po "lewej nodze" i po esbeku, Mietku Wachowskim. Pan Wałęsa nie rozliczył się z przeszłością i nie pokajał przed narodem, jak św. Paweł. Porównanie Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna - w sensie ich ideowego nawrócenia jest bluźnierstwem. To nie Wałęsa sam się rozliczył ze swoich haniebnych czynów - tylko był stopniowo demaskowany, przed czym bronił się zawzięcie, jak piskorz. Panie profesorze - miałem i mam nadal szacunek dla Pana - pamiętam dobrze Pana z czasów wspólnej działalności w latach osiemdziesiątych. Ale z wiedzy nie robi się religii! Sprawa Wałęsy powinna trafić do Sądu Najwyższego - niech zespół grafologów (również zagranicznych, jako niezależnych) orzeknie, czy te dokumenty - donosy i pokwitowania pieniędzy są prawdziwe, czy są fałszywe. A jeśli tak - to jak kapusia, który notorycznie temu zaprzecza, uznawać za bohatera narodowego?! Dziwię się Panu, że ma Pan tak rozmytą wrażliwość na prawdę. Wojciech Górski.
"Amicus Plato - sed magis amicis veritas" - Panie profesorze - niech Pan nie porównuje Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna. "Bolka" poznaje się i bez teczki - "po owocach" - po "lewej nodze" i po esbeku, Mietku Wachowskim. Pan Wałęsa nie rozliczył się z przeszłością i nie pokajał przed narodem, jak św. Paweł. Porównanie Wałęsy do św. Pawła i św. Augustyna - w sensie ich ideowego nawrócenia jest bluźnierstwem. To nie Wałęsa sam się rozliczył ze swoich haniebnych czynów - tylko był stopniowo demaskowany... rozwiń
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 09:42
0
Jestem Pana byłą studentką, Panie Profesorze i darzę Pana ogromnym szacunkiem. W pełni zasługuje Pan na nagrodę z rąk prawego człowieka, jakim jest nasz prezydent Niech Bóg darzy Pana i Pana bliskich błogosławieństwem i pogodą ducha.
Avatar
juro / 24 lutego 2016 o 08:45
0

Wstyd panie profesorze odbierać jakąkolwiek nagrodę od tego małego,żałosnego człowieczka. Powinien pan mu ją rzucić w jego fałszywy pysk!

Bolek w stosunku do tego i kurdupla to ćwierć ćwierci pikusia !!!!!!!!!!!!!!

Avatar
kul / 24 lutego 2016 o 08:43
0

Wstyd panie profesorze odbierać jakąkolwiek nagrodę od tego małego,żałosnego człowieczka. Powinien pan mu ją rzucić w jego fałszywy pysk!

to pochlebca i służący tego typa:

Cudowne przypadki z życia Kaczyńskich-Kalksteinów …

1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie, dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR.
2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce.
3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.

4) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji kręgu doradców Lecha Wałęsy, nie zostaje internowany.

5) Cud piąty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.
6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji, ujawnia swoja teczkę dopiero po naciskach prasy.
7) Cud siódmy to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym?

Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególna troską. Opowieściami o wykańczaniu bolszewików?
Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał? Kogo chcesz postawić pod murem i rozstrzelać ?? Twojego nieskazitelnego guru ?? zwiń

to pochlebca i służący tego typa:

Cudowne przypadki z życia Kaczyńskich-Kalksteinów …

1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, ... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 3

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 2

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 19 11

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 4 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 6

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 1

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 6 15

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 2

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 2

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 3 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 7 4

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!