Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2007 r.
18:43
Edytuj ten wpis

Prokurator tropi poborowych

0 3 A A

Kilka tysięcy osób z naszego regionu miga się od służby wojskowej. Przed komisją wojskową nie stanął co dziesiąty poborowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dowództwo traci cierpliwość i prosi o pomoc prokuraturę.

W tym roku Wojskowa Komenda Uzupełnień Lublin-1 skierowała do prokuratury ponad 90 spraw poborowych ze stolicy regionu, którzy uporczywie unikają służby. - To ostateczność - podkreśla mjr Ireneusz Olender z lubelskiej WKU. - Wcześniej, wszelkimi możliwymi środkami, staramy się do nich dotrzeć.
- Wysyłamy do poborowego jedno wezwanie. On nie odpowiada. Potem kolejne. I nadal bez odzewu. Po kilku takich próbach nie mamy wyjścia. Prosimy o pomoc organy ścigania - tłumaczy mjr Zbigniew Kozyra z WKU Lublin-2, której podlegają poborowi z okolic Lublina. - W tej chwili próbujemy dotrzeć do ponad 800 osób.
Jeszcze więcej poborowych (1,1 tys.) miga się od służby w Lublinie. Ok. 200 z nich wymeldowało się. Kolejne 450 wyjechało za granicę do legalnej pracy. Tyle samo zaginęło. Duża część prawdopodobnie jest za granicą.
- Są młodzi, chcą zarabiać. Nikt im tego nie zabrania - mówi ppłk Apolinary Mizerski, komendant WKU w Zamościu. - Ale wielu z nich zapomina, że nie ma uregulowanego stosunku do służby wojskowej.
Tak jak Kamil, 25-latek z Lublina. - Rok temu skończyłem studia na Politechnice Lubelskiej i wyjechałem do Irlandii - opowiada. - Przy podejmowaniu takich decyzji nie myśli się o wojsku. Załatwię wszystko, jak wrócę. Teraz mam co innego na głowie.
Tymczasem wojsku brakuje poborowych. Wielu młodych chłopaków dostaje odroczenie ze względu na studia. Inni są przenoszeni do rezerwy po skończeniu nauki. Dlatego armia chce sięgać po tych, którzy ani nie studiują, ani nie mają na utrzymaniu rodzin. I tu pojawia się problem.
- Niektórzy wymeldowują się i nie wiadomo, gdzie ich szukać - tłumaczą wojskowi. - Ale większość wyjeżdża za granicę i nie informuje o tym. Przecież wystarczyłoby przyjść do urzędu gminy czy miasta i zgłosić to. Wtedy nie podejmowalibyśmy żadnych działań. A tak, wielokrotnie wysyłamy wezwania, zwracamy się o pomoc do policji, aż w końcu kierujemy sprawę do prokuratury.
Każdemu, kto unika zasadniczej służby wojskowej, grozi do dwóch lat więzienia. Częściej stosuje się grzywnę albo ograniczenia wolności zamieniane na prace społeczne. Wyrok jest jednak wyrokiem, więc nazwiska dezerterów trafiają do Krajowego Rejestru Skazanych.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Misiek / 18 września 2007 o 22:19
0
Szanowne ProkuraturoUprzejmie donosze iz poborowy Tomek mieszka na Stamford Hill i uporczywie sie miga bo jako kierowca ciezarowki ma 800 funtow na tydzien i mowi, ze w d... ma ganianie z kalachem po lesie. Powiedzial tez, ze jak bedzie chcial kalacha to od murzynow kupi. Prosze go zamknac bo nie po to ja studiowalem i pracuje na zmywaku za 200 funtow zeby on mial 800 a tylko technikum skonczyl.Uczciwy obywatel.
Avatar
Qmpel / 18 września 2007 o 13:08
0
Najpierw ukazuje sie artykuł z dnia 16.08......o zawodowym wojsku, potem artykuł z dnia 14.09.....o "profitach" płynących ze służby...a teraz pozywa się poborowych przed oblicze prokuratury?????? Dziwna metoda REKLAMY wojska...."od marchewki - po kij"!!!!!!! To przecież, samo wojsko domagał o się liberalizacji i skrócenia służby wojskowej.......są tego efekty !!!!!! Jeżeli nie można powołać na rok czasu i "wyszkolić"....to trzeba KARAĆ.......przynajmniej są wyniki pracy!!!
Avatar
Wolny z Długą Tradycją / 18 września 2007 o 12:41
0
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest to czas niewoli, znęcania się nad człowiekiem przez hieny, łamaniemjego woli, tresowaniem go jak psa do ślepego posłuszeństwa i uraz psychicznyna resztę życia.Księża zaczynają niewolnicze ogłupianie od narodzin, kaczory kontynuują narzucanieswojej wersji dla własnego interesu, a wojsko utrwala i pogłębia je na swój sposób.U nich wszystkich wolność to jest bezkarne prześladowanie drugiego człowieka.Drugi człowiek dla nich nie istnieje jako człowiek, brakuje im wyobraźni, że on teżczuje i cierpi, chociaż co do tego drugiego to miałbym wątpliwości, oni uwielbiająkrzyki torturowanych.Tak samo jak obsada policji, sądów, prokuratur i urzędów.Następny dobry powód dla młodzieży, żeby uciekać do wolniejszej strefy EU,do wolności!Dla starszych, przywykłych do służenia wielu panom, tylko pieniądz się liczy.Może z nimi wymrze wreszcie na zawsze idea niewolnictwa w tym kraju.
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest ... rozwiń
Avatar
Misiek / 18 września 2007 o 22:19
0
Szanowne ProkuraturoUprzejmie donosze iz poborowy Tomek mieszka na Stamford Hill i uporczywie sie miga bo jako kierowca ciezarowki ma 800 funtow na tydzien i mowi, ze w d... ma ganianie z kalachem po lesie. Powiedzial tez, ze jak bedzie chcial kalacha to od murzynow kupi. Prosze go zamknac bo nie po to ja studiowalem i pracuje na zmywaku za 200 funtow zeby on mial 800 a tylko technikum skonczyl.Uczciwy obywatel.
Avatar
Qmpel / 18 września 2007 o 13:08
0
Najpierw ukazuje sie artykuł z dnia 16.08......o zawodowym wojsku, potem artykuł z dnia 14.09.....o "profitach" płynących ze służby...a teraz pozywa się poborowych przed oblicze prokuratury?????? Dziwna metoda REKLAMY wojska...."od marchewki - po kij"!!!!!!! To przecież, samo wojsko domagał o się liberalizacji i skrócenia służby wojskowej.......są tego efekty !!!!!! Jeżeli nie można powołać na rok czasu i "wyszkolić"....to trzeba KARAĆ.......przynajmniej są wyniki pracy!!!
Avatar
Wolny z Długą Tradycją / 18 września 2007 o 12:41
0
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest to czas niewoli, znęcania się nad człowiekiem przez hieny, łamaniemjego woli, tresowaniem go jak psa do ślepego posłuszeństwa i uraz psychicznyna resztę życia.Księża zaczynają niewolnicze ogłupianie od narodzin, kaczory kontynuują narzucanieswojej wersji dla własnego interesu, a wojsko utrwala i pogłębia je na swój sposób.U nich wszystkich wolność to jest bezkarne prześladowanie drugiego człowieka.Drugi człowiek dla nich nie istnieje jako człowiek, brakuje im wyobraźni, że on teżczuje i cierpi, chociaż co do tego drugiego to miałbym wątpliwości, oni uwielbiająkrzyki torturowanych.Tak samo jak obsada policji, sądów, prokuratur i urzędów.Następny dobry powód dla młodzieży, żeby uciekać do wolniejszej strefy EU,do wolności!Dla starszych, przywykłych do służenia wielu panom, tylko pieniądz się liczy.Może z nimi wymrze wreszcie na zawsze idea niewolnictwa w tym kraju.
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej 0 3

Klub rotarian z Białej Podlaskiej przekazał I LO im. J.I. Kraszewskiego pieniądze na zakup anglojęzycznej literatury.

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie 0 4

Czy pieniądze ulokowane na kontach w Getin Banku są bezpieczne? W ostatnim miesiącu coraz częściej słychać o kłopotach finansowych wszystkich spółek należących do Leszka Czarneckiego. Ich akcje tanieją, a klienci zaczynają obawiać się o to, czy bank zachowa wypłacalność. Klienci mogą liczyć co prawda na państwowe gwarancje depozytów do wysokości 100 tys. euro, ale niektórzy z nich na swoich rachunkach i lokatach mają zgromadzone znacznie większe środki.

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA)
galeria

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA) 0 0

Właśnie na taki mecz liczyli w piątek kibice TBV Startu. Ekipa z Lublina rozbiła w hali Globus AZS Koszalin 81:59. Mecz był rozstrzygnięty w zasadzie po... kwadransie.

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek 0 1

Trzy pytania do Leszka Włodarskiego, burmistrza-elekta Łęcznej.

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo 0 3

Były szef firmy Honker odpowie za nielegalny handel sprzętem wojskowym. Zbigniew T. wysyłał do Nigerii samochody, bez niezbędnej koncesji. Specjalistyczny osprzęt kazał ukrywać przed celnikami – ustaliła prokuratura.

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby 0 0

Rachunki za wodę i ścieki można obniżyć stosując oszczędne baterie i spłuczki oraz uszczelniając cieknące krany. Dużo też zyskamy, gdy będziemy korzystać z prysznica zamiast wanny. W sumie 3-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie prawie 1 400 zł.

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel
18 listopada 2018, 10:00

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel 0 0

Planujesz ślub i wesele? Szukasz inspiracji? Szukaj ich u profesjonalistów. Odwiedź w niedzielę, 18 listopada, targi Wernisaż Ślubny w hotelu In Between Hotel (Panieńszczyzna 15, k. Jastkowa).

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo]
film

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo] 2 11

Senator PiS Grzegorz Bierecki stwierdził, że Leszek Czarnecki jest osobą niewiarygodną, gdyż znajduje się w trudnej sytuacji prawnej i finansowej. Zasugerował również, że po przesłuchaniu przez prokuraturę może mieć problemy z prawem.

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo]
film

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo] 9 3

Historia Bajmu rozpoczęła się w domu kultury w Lublinie.

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny
film

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny 0 1

Zatrzymano 49-letniego Zbigniewa P., oskarżonego o zabójstwo 14-latka w Gogolewie w Wielkopolsce. Chłopiec był synem jego konkubiny. Mężczyzna po usłyszeniu zarzutów przyznał się do winy.

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 24 11

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 1

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 34 2

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Bródka z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym
18 listopada 2018, 10:00

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym 1 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny zaprasza w niedzielę 18 listopada w godzinach 10-18 na bezpłatne spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!