Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2017 r.
14:13

Protest przed Tesco w Lublinie. Związkowcy chcą podwyżek i lepszych warunków pracy

0 16 A A

Kilkunastu związkowców protestowało przed lubelskim Tesco. Domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. Pracownicy sklepów nie przyłączyli się do pikiety, bo obawiają się zwolnień. Wsparcia udzielili za to górnicy ze Śląska i ze Świdnika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogólnopolską kampanię skierowaną do klientów sieci organizują cztery związki zawodowe: WZZ „Sierpień 80”, NSZZ „Solidarność 80”, OPZZ „Konfederacja Pracy” i ZZ Pracowników Handlu. W ubiegłym tygodniu pikietowali oni w Katowicach i w Opolu. Wczoraj w Lublinie i Rzeszowie. Potem kolej na Gdynię, Bydgoszcz, Tychy, Rzeszów i Kraków.

– To pokojowe protesty. Póki co nie są palone opony – mówi Patryk Kosela, z Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”. –W innych miastach razem z nami protestowali pracownicy konkretnych sklepów.

W Lublinie nie zdecydowali się otwarcie wystąpić. To dlatego, że dwie osoby, które były członkami naszego związku zostały zwolnione i teraz inni boją się o pracę. Trzymają jednak za nas kciuki. Swoją obecnością wspierają nas natomiast związkowcy z PZL Świdnik i górnicy z kopalni Sośnica w Gliwicach. 

Pracownicy Tesco mają też pełne wsparcie klientów. – Trzymam za nich kciuki – mówi pani Ewa, jedna z klientek sklepu. – W Tesco robię zakupy codziennie. Widzę, że ludzi jest coraz mniej i jest im coraz trudniej.

– Trzeba walczyć o swoje. Brawo! – przyklaskiwał starszy mężczyzna. – Klienci rozumieją nasz protest. Tłumaczymy im, jak wygląda nasza praca – mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ „Sierpień 80” w Tesco. – Jest bardzo ciężko, bo jest nas coraz mniej. Ponad 50 proc. pracowników podstawowych jest zatrudniona na niepełny etat. Nie tylko na kasie, ale i na wszystkich stoiskach przerzucamy kilkaset kilogramów dziennie. Kiedy są kolejki, to pracownicy z innych działów przychodzą na kasy.

Rozładowanie kolejki trwa czasami nawet kilka godzin. Te osoby nie są jednak zwolnione z tego żeby wykładać towar na swoich działach. Często nie zdążają i kiedy klienci wchodzą do sklepu widzą puste półki. A my pracujemy. Ciężko pracujemy.

– Podwyżka w wysokości 50 zł, którą nam zaproponowano, woła o pomstę do nieba – dodaje Łukasz Ługowski, jeden z protestujących. – Ludzie czują się rozgoryczeni i poniżeni taką kwotą. Ciężko znaleźć jakiekolwiek słowa, które opisują to co czujemy.

Związkowcy wystąpili z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 400 zł dla pracowników podstawowych, koordynatorów i pracowników magazynów, a także o 200 zł dla kierowników oraz 150 zł premii absencyjnej. Domagają się również wprowadzenia nagród jubileuszowych: po 5 latach pracy w Tesco jednorazowej wypłaty 100 proc. wynagrodzenia, po 10 latach - 200 proc., po 15 latach - 300 proc., a po 20 latach – 400 proc.

– Chcemy też dostawać za pracę w soboty 50 proc., a za niedziele 100 proc. więcej. Teraz za pracę w weekend dostajemy dzień wolny, który możemy sobie odebrać w tygodniu – mówi Fornalczyk.

– Wspieramy kolegów z Tesco, tak jak oni nas kiedy, była nam potrzebna pomoc – mówi Zbigniew Kwiatkowski, przewodniczący międzyzakładowej komisji WZZ Sierpień 80 PZL Świdnik S.A. – Ich żądania są słuszne. My ten temat przerabialiśmy w 2011 r. Nam też proponowano wtedy śmieszne podwyżki, a skończyło się na 500 zł, czego i im życzę.

Tesco informuje, że po ubiegłorocznej podwyżce najniższe miesięczne wynagrodzenie w firmie to 2295 zł brutto na pełny etat dla osób z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy. – Szczegóły dotyczące planu wynagrodzeń na rok 2017/18 planujemy przekazać naszym koleżankom i kolegom w ciągu kilku najbliższych tygodni – informuje biuro prasowe.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 czerwca 2017 o 20:28
0
do tego pana co zamawia przez internet musisz o nie robach to rusz tłusty duza *** i zrup sam zakupy to będziesz świeże wybierał produkty
Avatar
Gość / 6 czerwca 2017 o 17:56
0
Chwila,chwila. Dobra płaca,dobra płaca i owszem,ale w tesco? Śmiechu warte,zero podwyżek. Zamawiam przez online zakupy i jeszcze nigdy nie byli w stanie dostarczyć wszystko co zamówiłem. Zawsze jakieś pseudo zamienniki często nie powiązane. Często termin kończący się na drugi dzień. Dziękuję,nieroby do roboty porządnej i bez podwyżek na dziś. Dziękuję
Avatar
Gość / 3 czerwca 2017 o 16:31
0
Bardzo dobrze.... Dlaczego wszystkie inne instytucje płacą 50 % wiecej za soboty i 100 % za niedziele a Tesco nie??? Jestem za. Jeżeli ktoś jest przeciw niech podniesie rękę... myślę że długo tej ręki by nie miał. Tesco daje podwyżki? Guzik prawda Tesco jedynie daje to co mu ustawa każe. Żadnych podwyżek żadnych premii. Czy tak wygląda firma która chce zaowocować na nowo na rynku ? - NIEEEE!!!!
Avatar
Gość / 2 czerwca 2017 o 16:48
0
I słusznie. Zatrudnionym w handlu, którzy zapimpalają jak mrówki i pszczółki, należy się godziwa zapłata oraz dodatki za pilność, rzetelność i spolegliwość.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2017 o 11:38
0
dostępność towaru i cena to my zapierniczamy w niedzielę zamiast spędzić czas z rodziną
Avatar
Gość / 2 czerwca 2017 o 11:36
0
Pracownik wie więcej niż człowiek z biura (ten niby wykształcony) nie mają pojęcia jak wygląda praca na sklepie a tylko zmiana procedur która ma się nijak do praktyki to my się tłumaczymy to my zapierniczamy za trzech to my mamy kontakt z klientem jego nie obchodzi procedura tylko dostępność towaru i cena to my pracujemy w niedzielę zamiast jak reszta spędzać czas z rodziną......
Avatar
zgroza / 1 czerwca 2017 o 20:22
0
jjj napisał:
do tego zmierzałam w moim poście ;). Najwyraźniej ta praca jest tyle warta. By zarabiać w Polsce więcej trzeba mieć inne kwalifikacje i tyle w temacie. Wyższe wynagrodzenie otrzymują ludzie, którzy po prostu cos więcej umieją. A już najśmieszniejsze są te skrupulatnie wyliczone nagrody...
nawet to nainiższe wynagrodzenei winno pozwolić pracownikowi życ na godnym poziomie, a u nas, co jałmużna, nie  rozumiem jednego, unia sie wpieprza do innych rzeczy a już do nainiższego wynagrodzenia nie, dlaczego nie zrównają go w całej unii. Ci z niższym wykształceniem to co kuźwa nie ludzie, 
nawet to nainiższe wynagrodzenei winno pozwolić pracownikowi życ na godnym poziomie, a u nas, co jałmużna, nie  rozumiem jednego, unia sie wpieprza do innych rzeczy a już do nainiższego wynagrodzenia nie, dlaczego nie zrównają go w całej unii. Ci z niższym wykształceniem to co kuźwa nie ludzie,  rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 19:11
0
A ktoś ich tam trzyma na siłę?
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 18:02
0
Związki to dla siebie walczą a nie dla pracowników !!
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 17:34
0
Baliście sie wyjść i protestowac ?? Własciciel własnie na to liczył !! A palić opony i protestowac ale w naszym wspaniałym kraju to własnie tak że sie boja i zostana z morda cicho głupki
Avatar
Gość / 29 czerwca 2017 o 20:28
0
do tego pana co zamawia przez internet musisz o nie robach to rusz tłusty duza *** i zrup sam zakupy to będziesz świeże wybierał produkty
Avatar
Gość / 6 czerwca 2017 o 17:56
0
Chwila,chwila. Dobra płaca,dobra płaca i owszem,ale w tesco? Śmiechu warte,zero podwyżek. Zamawiam przez online zakupy i jeszcze nigdy nie byli w stanie dostarczyć wszystko co zamówiłem. Zawsze jakieś pseudo zamienniki często nie powiązane. Często termin kończący się na drugi dzień. Dziękuję,nieroby do roboty porządnej i bez podwyżek na dziś. Dziękuję
Avatar
Gość / 3 czerwca 2017 o 16:31
0
Bardzo dobrze.... Dlaczego wszystkie inne instytucje płacą 50 % wiecej za soboty i 100 % za niedziele a Tesco nie??? Jestem za. Jeżeli ktoś jest przeciw niech podniesie rękę... myślę że długo tej ręki by nie miał. Tesco daje podwyżki? Guzik prawda Tesco jedynie daje to co mu ustawa każe. Żadnych podwyżek żadnych premii. Czy tak wygląda firma która chce zaowocować na nowo na rynku ? - NIEEEE!!!!
Avatar
Gość / 2 czerwca 2017 o 16:48
0
I słusznie. Zatrudnionym w handlu, którzy zapimpalają jak mrówki i pszczółki, należy się godziwa zapłata oraz dodatki za pilność, rzetelność i spolegliwość.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2017 o 11:38
0
dostępność towaru i cena to my zapierniczamy w niedzielę zamiast spędzić czas z rodziną
Avatar
Gość / 2 czerwca 2017 o 11:36
0
Pracownik wie więcej niż człowiek z biura (ten niby wykształcony) nie mają pojęcia jak wygląda praca na sklepie a tylko zmiana procedur która ma się nijak do praktyki to my się tłumaczymy to my zapierniczamy za trzech to my mamy kontakt z klientem jego nie obchodzi procedura tylko dostępność towaru i cena to my pracujemy w niedzielę zamiast jak reszta spędzać czas z rodziną......
Avatar
zgroza / 1 czerwca 2017 o 20:22
0
jjj napisał:
do tego zmierzałam w moim poście ;). Najwyraźniej ta praca jest tyle warta. By zarabiać w Polsce więcej trzeba mieć inne kwalifikacje i tyle w temacie. Wyższe wynagrodzenie otrzymują ludzie, którzy po prostu cos więcej umieją. A już najśmieszniejsze są te skrupulatnie wyliczone nagrody...
nawet to nainiższe wynagrodzenei winno pozwolić pracownikowi życ na godnym poziomie, a u nas, co jałmużna, nie  rozumiem jednego, unia sie wpieprza do innych rzeczy a już do nainiższego wynagrodzenia nie, dlaczego nie zrównają go w całej unii. Ci z niższym wykształceniem to co kuźwa nie ludzie, 
nawet to nainiższe wynagrodzenei winno pozwolić pracownikowi życ na godnym poziomie, a u nas, co jałmużna, nie  rozumiem jednego, unia sie wpieprza do innych rzeczy a już do nainiższego wynagrodzenia nie, dlaczego nie zrównają go w całej unii. Ci z niższym wykształceniem to co kuźwa nie ludzie,  rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 19:11
0
A ktoś ich tam trzyma na siłę?
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 18:02
0
Związki to dla siebie walczą a nie dla pracowników !!
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 17:34
0
Baliście sie wyjść i protestowac ?? Własciciel własnie na to liczył !! A palić opony i protestowac ale w naszym wspaniałym kraju to własnie tak że sie boja i zostana z morda cicho głupki
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 11 10

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 2

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 3 2

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 51 12

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 6 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 37 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców