Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lutego 2018 r.
19:56

"Przypuszczam, że to interwencja posłanki Kruk". Dyrektor zdjął program i skrytykował dziennikarkę

0 74 A A
Dyr. Montusiewicz zarzucił publicznie podległej mu dziennikarce m.in. nierzetelność i brak „właściwego przygotowania merytorycznego”
Dyr. Montusiewicz zarzucił publicznie podległej mu dziennikarce m.in. nierzetelność i brak „właściwego przygotowania merytorycznego” (fot. TVP Lublin/zrzut z ekranu)

– Decyzja odnosiła się tylko i wyłącznie do formuły programu przyjętej i realizowanej przez jego autorkę – mówi dyrektor TVP Lublin o powodach odwołania emisji sobotniej debaty z udziałem polityków. Z jego zarzutami pod adresem prowadzącej nie zgadzają się jednak goście zaproszeni do programu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cotygodniowy program „Pod ciśnieniem”, zarejestrowany w sobotnie przedpołudnie miał zostać wyemitowany tego samego dnia o godz. 17.30. W nagraniu wzięli udział posłowie: Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Mucha (PO), Genowefa Tokarska (PSL), Jakub Kulesza (Kukiz’15) oraz senator Andrzej Stanisławek (Porozumienie). Tematem dyskusji były ustawa o IPN oraz kryzys dyplomatyczny między Polską a Izraelem.

Posłanka Mucha: Wraca cenzura

Do emisji jednak nie doszło, bo o jej odwołaniu zadecydował dyrektor TVP Lublin Ryszard Montusiewicz. O sprawie poinformowała posłanka Mucha, która na Facebooku napisała, że „cenzura wraca na skalę nie obserwowaną przez dziesięciolecia”. Szef ośrodka w sobotę odmówił nam komentarza, stwierdzając jedynie, że miał prawo do podjęcia takiej decyzji.

O jej powodach powiedział natomiast w niedzielę, w kilkuminutowym oświadczeniu wyemitowanym w głównym wydaniu „Panoramy Lubelskiej”. Winą za odwołanie emisji obarczył prowadzącą program.

– Moją powinnością i obowiązkiem jest dbanie o jakość, rzetelność i odpowiedzialność merytoryczną każdego naszego programu. Są one omawiane, kolaudowane, poprawiane i zatwierdzane. To oczywisty proces w każdym medium. Uznałem, że program nagrany w sobotę i przewidziany do emisji, nie spełnia tych wymogów. Zasadniczo odbiegał od sposobu prezentowania przez TVP Lublin tej istotnej i nabrzmiałej sprawy. Uznałem, że kierunek debaty obrany i podtrzymywany przez autorkę, dziennikarkę TVP Lublin jest niewłaściwy, stronniczy. Jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego. Interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat, prowadzonej także bardzo intensywnie w telewizji polskiej oraz na naszej antenie lokalnej – tłumaczył Montusiewicz.

Program „Pod ciśnieniem” prowadzi dziennikarka z wieloletnim stażem pracy w TVP Małgorzata Orłowska. Gdy rozmawialiśmy z nią w sobotę, nie chciała komentować decyzji dyrektora. Obecnie przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie.

Posłowie bronią dziennikarki

Prowadzącą w obronę biorą parlamentarzyści opozycji, którzy wzięli udział w nagraniu. – Nie zgadzam się nawet z częścią tych uwag. Pan dyrektor ewidentnie stosuje coś na kształt cenzury. Zupełnie wprost mówi o tym, że albo ten program będzie taki, jak on to sobie wyobraża, albo nie będzie go wcale – mówi Joanna Mucha.

– Te zarzuty są absurdalne. Dyskusja była prowadzona rzetelnie, każdy miał taką samą możliwość wypowiedzenia się, pani redaktor prowadziła program obiektywnie. Ja nie mam żadnych zastrzeżeń, cała ta sytuacja mnie oburza – mówi Jakub Kulesza. I dodaje: – Przypuszczam, że decyzja była spowodowana interwencją pani poseł Kruk, której mogło nie spodobać się to, że w odpowiednim momencie nie przerwano innemu gościowi, albo nie dopuszczono jej do głosu w tym momencie, w którym chciała.

Te przypuszczenia podziela Genowefa Tokarska. – Często, kiedy uczestniczę w audycjach w mediach lokalnych z panią poseł Kruk, próbuje ona nadać ton dyskusji. Tutaj dziennikarka panowała nad sytuacją, zadawała konkretne pytania wyznaczając osoby, które mają na nie odpowiadać. W momencie, gdy jedno z pytań nie podpasowało pani poseł, podniosła głos i wyraźnie się zdenerwowała. Moim zdaniem odwołanie emisji programu było jej inicjatywą – przekonuje Tokarska.

W poniedziałek o udostępnienie nagrania z debatą do Montusiewicza zwróciła się Joanna Mucha. W tej sprawie wystosowała też oficjalne pisma m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Programowej TVP Lublin. – Zamierzam też wprost zapytać panią poseł Kruk, czy wywierała presję na dyrektora. Choć nie spodziewam się odpowiedzi – mówi nam posłanka PO.

W poniedziałek chcieliśmy między innymi o to zapytać Elżbietę Kruk. Nie odbierała jednak telefonu.

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mm / 5 lutego 2018 o 22:18
+1
wąs janusz - typowy pisowski żołdak chwilowo na etacie politruka :(
Avatar
także walczący ze słabościami ... / 6 lutego 2018 o 19:22
0
Kluczowym powinno być pytanie, czy pani Kruk była trzeźwa, ponieważ to może być powodem specyficznej cenzury zastosowanej przez lokalną telewizję !!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:29
0
Każdy dziennikarz wie, że jeśli nie wyjdzie mu tekst lub program to się takie "dzieło" nie ukazuje na łamach prasy lub w tv. W DW zapewne też tak jest. Wiele razy naczelny czegoś nie dopuszcza do publikacji, gdy dostanie gniota.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 16:27
0
To pan dyrektor nadany lubelskiej telewizji z łaski pani Kruk jest peryferyjny wobec rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 13:55
0
Dobry szef to broni pracownika, bierze wszystko na swoja klatę w sytuacji kryzysowej. To takie małe - obciążyć winą dziennikarkę za swoje decyzje...
Avatar
bolo / 6 lutego 2018 o 11:51
0
Nie odbierala, bo pewnie jak zwykle leżała pijana, w którejś ze swoich melin na LSM.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 11:20
0
no cóż podobno wolność nie jest nam ograniczana.....
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 6 lutego 2018 o 10:55
0
Wyborca napisał:
Ludzie, zastanówcie sie co piszecie kogo krytykujecie!!! Przecież i posłanka Kruk i posłanka Mucha sa z lubelszczyzny to my Je wybraliśmy, my głosowaliśmy a jak nie głosowałeś do cholery przy następych wyborach do urny - obowiązkowo bo po ostatnich wyborach widzę, że nie poszliście :(, ja sam to za mało :).  
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie???
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie??? rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:55
0
w całej tv publicznej jest niestety cenzura już trzeci rok !!!! I to bardziej zmasowana niż za prl-u. Całe szczęście, że internet nie jest cenzurowany przez panującą nam miłościwie władzę
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:50
0
undefined napisał:
mucha bzyczy bzzz bzzz bzzz a karpio ch.. z p... wschodnią ;)
 Aleś yntelektem błysnął, nie ma co :( Do tego kopiujesz i wklejasz po prostu mistrzowsko! 
Avatar
także walczący ze słabościami ... / 6 lutego 2018 o 19:22
0
Kluczowym powinno być pytanie, czy pani Kruk była trzeźwa, ponieważ to może być powodem specyficznej cenzury zastosowanej przez lokalną telewizję !!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:29
0
Każdy dziennikarz wie, że jeśli nie wyjdzie mu tekst lub program to się takie "dzieło" nie ukazuje na łamach prasy lub w tv. W DW zapewne też tak jest. Wiele razy naczelny czegoś nie dopuszcza do publikacji, gdy dostanie gniota.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 16:27
0
To pan dyrektor nadany lubelskiej telewizji z łaski pani Kruk jest peryferyjny wobec rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 13:55
0
Dobry szef to broni pracownika, bierze wszystko na swoja klatę w sytuacji kryzysowej. To takie małe - obciążyć winą dziennikarkę za swoje decyzje...
Avatar
bolo / 6 lutego 2018 o 11:51
0
Nie odbierala, bo pewnie jak zwykle leżała pijana, w którejś ze swoich melin na LSM.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 11:20
0
no cóż podobno wolność nie jest nam ograniczana.....
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 6 lutego 2018 o 10:55
0
Wyborca napisał:
Ludzie, zastanówcie sie co piszecie kogo krytykujecie!!! Przecież i posłanka Kruk i posłanka Mucha sa z lubelszczyzny to my Je wybraliśmy, my głosowaliśmy a jak nie głosowałeś do cholery przy następych wyborach do urny - obowiązkowo bo po ostatnich wyborach widzę, że nie poszliście :(, ja sam to za mało :).  
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie???
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie??? rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:55
0
w całej tv publicznej jest niestety cenzura już trzeci rok !!!! I to bardziej zmasowana niż za prl-u. Całe szczęście, że internet nie jest cenzurowany przez panującą nam miłościwie władzę
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:50
0
undefined napisał:
mucha bzyczy bzzz bzzz bzzz a karpio ch.. z p... wschodnią ;)
 Aleś yntelektem błysnął, nie ma co :( Do tego kopiujesz i wklejasz po prostu mistrzowsko! 
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:49
0
undefined napisał:
Niech Mucha zajmie się swoją rodziną ,a nie wtrąca się tam o czym nie ma pojęcia.Jak wydawała pieniądze min.sportu ,to cała Polska wie:za wieczorny koncert 6 mln zł.Ale wszyscy managerowie wiedzą,że w obiegu jest 20% prowizja.Łatwo sobie policzyć,jak za jeden podpis może kieszeń spuchnąć. Zdjąć program to kompetencja dyrektora,a to ,że ludzie nie zobaczyli miernot na ekranie to nie jest stratą.Inną sprawą jest ,że córka sekretarz KWPZPR nie powinna funkcjonować w polityce.Niczym się nie wyróżnia, jest poniżej przeciętnej.
 Ty się może martw o swoją rodzinę, a nie o cudzą. OK??
 Ty się może martw o swoją rodzinę, a nie o cudzą. OK?? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 0

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin [relacja na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin [relacja na żywo] 0 0

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 4 0

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki 4 0

W sobotę doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła 13 3

Nie tak pierwszy mecz w roli gospodarze wyobrażali sobie kibice i piłkarze Motoru. Lublinianie tylko zremisowali z Sołą Oświęcim 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku?
film

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku? 7 1

Darłówek (woj. zachodniopomorskie). W sobotę (18.08) w Darłówku znaleziono ciało kilkunastoletniego chłopca. Ratownicy wyłowili je na wysokości wschodniego falochronu.

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki
zdjęcia
galeria

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki 6 1

Spłonęła cała suszarnia oraz dwa budynki gospodarcze z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców.

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo]
galeria
film

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo] 1 1

Tańce i pieśni ludowe w sobotnie popołudnie, przed Pałacem Czartoryskich w Puławach zaprezentowały zespoły z ośmiu krajów świata. Tym samym, drugi już międzynarodowy festiwal "World Wide 2018", został oficjalnie otwarty.

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar
20 sierpnia 2018, 19:00

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar 1 0

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach powoli dobiega końca. 20 sierpnia odbędzie się przedostatni już koncert. O godz. 19 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Irena Wisełka-Cieślar.

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu 0 5

Kierowca zasnął w czasie jazdy i doprowadził do zderzenia z innymi autami. Do szpitala trafiło m.in. dwoje dzieci.

James Washington (TBV Start): Czas zrobić krok naprzód

James Washington (TBV Start): Czas zrobić krok naprzód 2 0

Rozmowa z Jamesem Washingtonem, koszykarzem TBV Startu Lublin

Przebudowa DK 74. Dwa przetargi do powtórki

Przebudowa DK 74. Dwa przetargi do powtórki 1 2

Ze zmiennymi efektami prowadzone są prace przy modernizacji drogi 74. Lubelski oddział GDDKiA dwa przetargi unieważnił, a kolejny czeka na podpisanie.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Centrum Spotkania Kultur
28 października 2018, 19:00

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Centrum Spotkania Kultur 5 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach obchodów 25. rocznicy śmierci legendarnego wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla, Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na muzyczne wspomnienie artysty. 28 października o godz. 19 na scenie CSK wystąpią Sebastian Riedel i zespół Cree.

Pożary składowisk śmieci. "Można zarobić 5-10 milionów"
film

Pożary składowisk śmieci. "Można zarobić 5-10 milionów" 13 3

Jaką drogę od naszych koszy przebywają odpady komunalne? Dlaczego miliony ton każdego roku lądują na mniej lub bardziej legalnych wysypiskach, które płoną na terenie całego kraju?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!