Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 maja 2019 r.
13:58

Lublin: Na przebudowę Al. Racławickich możemy poczekać kolejny rok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 59 A A
Na całej długości Al. Racławickich zaprojektowano buspasy. Mają być one wytyczone również na ul. Lipowej, gdzie nie ma już miejsca na drogi rowerowe. Z kolei ul. Poniatowskiego ma być zbudowana od nowa, obok istniejącej drogi, która stanie się dojazdem do posesji po stronie ul. Księżycowej. Przebudowa tych ulic wiązałaby się z wycinką niemal 200 drzew.
Na całej długości Al. Racławickich zaprojektowano buspasy. Mają być one wytyczone również na ul. Lipowej, gdzie nie ma już miejsca na drogi rowerowe. Z kolei ul. Poniatowskiego ma być zbudowana od nowa, obok istniejącej drogi, która stanie się dojazdem do posesji po stronie ul. Księżycowej. Przebudowa tych ulic wiązałaby się z wycinką niemal 200 drzew. (fot. Archiwum)

Nikłe są szanse na to, by zaczęła się w tym roku planowana przebudowa Al. Racławickich. – Najbardziej prawdopodobna jest teraz powtórka przetargu – przyznaje prezydent Lublina. Wciąż brakuje mu kilkudziesięciu milionów złotych na inwestycję, która okazuje się o wiele droższa niż oszacowali to urzędnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Między szacunkami a rzeczywistością jest wielka przepaść, bo miasto spodziewało się wydać najwyżej 41 mln zł, a jedyna oferta, która pozostała na stole opiewa na 107 mln zł. Na zasypanie przepaści na razie się nie zanosi. Władze miasta liczyły na to, że uda się wyprosić zwiększenie unijnej dotacji przyznanej na przebudowę Al. Racławickich, ale prośby nic nie dały, a oferta od wykonawcy niebawem się przeterminuje.

– Wszystko wskazuje na to, że nie otrzymamy dodatkowego dofinansowania w terminie ważności oferty i będziemy unieważniać przetarg – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk. Właśnie w tej sprawie odbył się w zeszłym tygodniu cały cykl roboczych spotkań w Ratuszu, gdzie trwają próby napisania nowego scenariusza działań mających doprowadzić do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego.

Trudno jest jednak o taki scenariusz, w którym przebudowa zaczyna się jeszcze w tym roku. Jeżeli nawet zainteresowany wykonawca z własnej woli przedłuży ważność oferty o kolejne dwa miesiące, a raz już tak postąpił, to wciąż mało realne będzie znalezienie w tym czasie przez Ratusz dodatkowych 66 mln zł.

Samorząd, zamiast liczyć na zwiększenie unijnej dotacji, może poszukać pieniędzy we własnej kasie, co sprowadzałoby się jednak do rezygnacji z innych inwestycji, a prezydent jest temu przeciwny. – Nie rozpoczniemy inwestycji na kwotę 107 mln zł mając mniej niż 30 mln zł unijnego dofinansowania, bo to jest nieracjonalne – mówi Żuk.

Jeśli oferta od wykonawcy (konsorcjum PRD Lubartów i KPRD z Lublina) nie będzie przedłużona, miasto będzie musiało powtórzyć przetarg. Również w tym przypadku nikłe będą szanse na rozpoczęcie prac przed sylwestrem, bo przetarg może trwać miesiącami. Ten, którego wciąż nie zakończono, ślimaczy się od listopada. Nie wspominając już o tym, że mało prawdopodobne jest radykalne obniżenie cen przez firmy budowlane.

Prezydent przyznaje, że działania Ratusza zmierzają do powtórki przetargu. – Będziemy chcieli szybko zaktualizować dokumentację i ogłosić przetarg – zapowiada Żuk. Potwierdza również, że zasadnicze prace budowlane na Al. Racławickich najprawdopodobniej nie rozpoczną się w tym roku. – Mamy to uzgodnione z ministerstwem, w związku z tym czas nas nie goni i możemy spokojnie przenieść w czasie realizację tego projektu.

e-Wydanie

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 11 maja 2019 o 16:18
+25
superbiz.se.pl/wiadomosci/pis-oplaca-internetowych-trolli-by-siali-propagande-aa-jLEf-SoL1-mQiX.html
Avatar
Gość / 11 maja 2019 o 16:20
+21
Takie rzeczy dzieją się w całym kraju, nie tylko w Lublinie wyliczenia urzędników rozmijają się z oczekiwaniami firm
Avatar
Gość / 11 maja 2019 o 16:20
+20
PiS = wszechobecna drożyzna
Avatar
Marek / 11 maja 2019 o 18:00
+15
Typowa zmowa cenowa ! Kiedy CBA sie tum zajmie ???!!!
 Zmowa cenowa jednego wykonawcy?
Avatar
Gość / 12 maja 2019 o 09:44
+14
Zmienić projekt. Co to za projekt który zakłada wycinke 200 drzew w tym 30 na Lipowej i zrobienie na w miejscu pięknych Alei Racławickich takiej ulicy Kunickiego. Co takiego ma być na Lipowej że trzeba wyciąć wszystkie drzewa? Dlaczego władze miasta tak prą na siłę do tej przebudowy wbrew woli mieszkańców?
Avatar
qw / 11 maja 2019 o 18:00
+14
Nasz Żuczek próbuje rozwijać Lublin jak może, ale nawet On nic nie POcznie, kiedy z winy pis wszystkie ceny wzrosły co najmniej 2-3x. Teraz robol na budowie życzy sobie 12, a nawet 15 zł/h, a za PO było mnóstwo chętnych do pracy za 5 zł/h - komu to przeszkadzało?
 Co wzroslo 2-3 x ? A 15 zł /h to się zarabiało 5 lat temu.  Nie pisz głupot i idz odrabiać lekcje 
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 11 maja 2019 o 16:18
+14
superbiz.se.pl/wiadomosci/pis-oplaca-internetowych-trolli-by-siali-propagande-aa-jLEf-SoL1-mQiX.html
Avatar
Racjonalnie / 11 maja 2019 o 22:44
+9
Zlikwidować z projektu wszelkie zbędne rzeczy oraz tzw. buspasy - które będą korkowały i podrażają koszty, zrobić z tego po prostu solidny remont nawierzchni. Nie róbmy kolejnej zapchanej drogi z buspasami w mieście. Żadna z inwestycji zdimu nie rozwiązała problemu korków, mimo milionów wydanych. Zdim projektuje nie pod ludzi i kierowców, tylko chyba pod korki i wąską grupę cyklistów. W efekcie mamy nieprzyjazne miasto pełne korków i zbyt pokręcone pasy z drogami rowerowymi nawet z dwóch stron, jakby nie wystarczyło po jednej stronie, które są wykorzystywane w sumie po odjęciu zimy i zimnych i deszczowych dni 4,5 miesiąca w roku.
Zlikwidować z projektu wszelkie zbędne rzeczy oraz tzw. buspasy - które będą korkowały i podrażają koszty, zrobić z tego po prostu solidny remont nawierzchni. Nie róbmy kolejnej zapchanej drogi z buspasami w mieście. Żadna z inwestycji zdimu nie rozwiązała problemu korków, mimo milionów wydanych. Zdim projektuje nie pod ludzi i kierowców, tylko chyba pod korki i wąską grupę cyklistów. W efekcie mamy nieprzyjazne miasto pełne korków i zbyt pokręcone pasy z drogami rowerowymi nawet z dwóch stron, jakby nie wystarczyło po jednej stronie, które ... rozwiń
Avatar
Piotrek / 11 maja 2019 o 18:10
+8
Dobra, kiedy otworzycie  garba na Krochmalnej i przedłużenie Dywizjonu 303?? czekacie na pokropek czy na co?? aaaa nieee, czekacie na to żeby zrobić to przed samymi wyborami by nam mówić że to WY to zrobiliście, tylko że wszysscy o tym wiedza że to MY za to zapłacimy. Także tego, po niedzieli drogi mają być przejezdne !!!
 Kropidło i otwieranie dróg których się nie budowało do domena Pisdzielców! Zobacz obwodnica Puław. Pewnie tak samo będzie z S17 do Warszawy.
Avatar
Gość / 11 maja 2019 o 17:17
+8
Wystarczy kosztami obciążyć inwestorów inwestycji niedrogowych, którzy skorzystali z niezwykłej przychylności prezydenta i rady miasta.
Avatar
Gość / 13 maja 2019 o 09:17
+1
A na Zana niedługo będzie gorzej niż na polnej drodze, przedwczoraj jechałem autobusem, na pasie w kierunku Nadbystrzyckiej to jest po prostu DRAMAT.
Avatar
POLITECHNIKA / 12 maja 2019 o 18:28
+3
PRZEBUDOWA AL. RACŁAWICKICH BEZ BUDOWY WIADUKTU NA SKRZYŻOWANIU AL. RACŁAWICKICH Z PONIATOWSKIEGO I SOWIŃSKIEGO NIE MA NAJMNIEJSZEGO SENSU. Wiadukt za ok. 20 milionów pozwoli zakończyć komunikacyjny paraliż Lublina.
Avatar
DrInz / 12 maja 2019 o 12:36
+3
Leśne dziady ze ZDiM z uporem maniaka realizują swoje mokre prl-owskie sny o miescie-autostradzie, gdzie głowną funkcją miasta jest możliwosc nap...dalania we wszystkie strony bez zbędnych spowolnien. To są koncepcje przyjęte jeszcze w latach 60tych i 70tych inte oszołomy obecnie mając dostęp do unijnego finansowania i kredytów chcą tą utopię motoryzacyjną doprowadzić do końca... las słupów, wielkie place asfaltu pod osobne lewo i prawoskrety, zero myślenia o estetyce - wszystko ma być jak w Detroit. ŻUK, jako mieszkaniec prowincjonalnego miasteczka- autostrady o nazwie Swidnik, popiera te plany, bo dzieki nim Lublin z roku na rok coraz bardziej przypomina to komunistyczne miasteczko
Leśne dziady ze ZDiM z uporem maniaka realizują swoje mokre prl-owskie sny o miescie-autostradzie, gdzie głowną funkcją miasta jest możliwosc nap...dalania we wszystkie strony bez zbędnych spowolnien. To są koncepcje przyjęte jeszcze w latach 60tych i 70tych inte oszołomy obecnie mając dostęp do unijnego finansowania i kredytów chcą tą utopię motoryzacyjną doprowadzić do końca... las słupów, wielkie place asfaltu pod osobne lewo i prawoskrety, zero myślenia o estetyce - wszystko ma być jak w Detroit. ŻUK, jako mieszkaniec prowincjonalnego mi... rozwiń
Avatar
Gość 51 / 12 maja 2019 o 12:01
+3
Zuczek otrzymał POlecenie, żeby z dewastacją Racławickich POczekać, aż Panowie Dewelo-Szlachta POkończą swoje ynwestycje zlokalizowane przy tej ulicy.[/quote] POtwierdzam.
  [quote]Zmienić projekt. Co to za projekt który zakłada wycinke 200 drzew w tym 30 na Lipowej i zrobienie na w miejscu pięknych Alei Racławickich takiej ulicy Kunickiego. Co takiego ma być na Lipowej że trzeba wyciąć wszystkie drzewa? Dlaczego władze miasta tak prą na siłę do tej przebudowy wbrew woli mieszkańców?
 Dlaczego? Na to pytanie znajdujemy odpowiedź w setkach wpisów do dyskusji o przebudowie Aleii. Władze Lublina ulegają deweloperom, a mieszkańcy mogą równie dobrze mówić do obrazu. 
 Dlaczego? Na to pytanie znajdujemy odpowiedź w setkach wpisów do dyskusji o przebudowie Aleii. Władze Lublina ulegają deweloperom, a mieszkańcy mogą równie dobrze mówić do obrazu.  rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2019 o 09:44
+14
Zmienić projekt. Co to za projekt który zakłada wycinke 200 drzew w tym 30 na Lipowej i zrobienie na w miejscu pięknych Alei Racławickich takiej ulicy Kunickiego. Co takiego ma być na Lipowej że trzeba wyciąć wszystkie drzewa? Dlaczego władze miasta tak prą na siłę do tej przebudowy wbrew woli mieszkańców?
Avatar
Marek / 12 maja 2019 o 09:12
-3
Nasz Żuczek próbuje rozwijać Lublin jak może, ale nawet On nic nie POcznie, kiedy z winy pis wszystkie ceny wzrosły co najmniej 2-3x. Teraz robol na budowie życzy sobie 12, a nawet 15 zł/h, a za PO było mnóstwo 9chętnych do pracy za 5 zł/h - komu to przeszkadzało?
Blogslawiona wina PIS: polski robol nie chce pracować za 5 zl/h, chce nawet 15 zł/h. Zapamiętajmy: to głos PO do katolickich świń - polskich roboli. A co do wszystkich cen, to w ubiegłym roku wzrosły o 2,5% - nie dotycz to cen inwestycji budowlanych, których ilość przekracza możliwości wykonawców.
Ceny  kruszywa i asfaltu wzrosły o 40%. Odnośnie tych "roboli" to i za 15 zł ich nie ma bo wolą brać 500+ i siedzieć przy sklepie z piwem! 
Ceny  kruszywa i asfaltu wzrosły o 40%. Odnośnie tych "roboli" to i za 15 zł ich nie ma bo wolą brać 500+ i siedzieć przy sklepie z piwem!  rozwiń
Avatar
Q / 12 maja 2019 o 08:57
-2
Uruchomienie buspasow doprowadzi do paraliżu centrum.juz teraz korek do tysiąclecia potrafi być do makro.ale mnie to rybka przestałem jeździć do centrum .
 Nie doprowadzi do zadnego paralizu, po prostu januszki przestaną sie tam kręcić jak smrod po gaciach bez celu. Centrum nie służy do jazdy tranzytowej
Avatar
Mar / 12 maja 2019 o 07:59
+3
Uruchomienie buspasow doprowadzi do paraliżu centrum.juz teraz korek do tysiąclecia potrafi być do makro.ale mnie to rybka przestałem jeździć do centrum .
Avatar
Gość 51 / 12 maja 2019 o 07:12
+1
Nasz Żuczek próbuje rozwijać Lublin jak może, ale nawet On nic nie POcznie, kiedy z winy pis wszystkie ceny wzrosły co najmniej 2-3x. Teraz robol na budowie życzy sobie 12, a nawet 15 zł/h, a za PO było mnóstwo 9chętnych do pracy za 5 zł/h - komu to przeszkadzało?
 Blogslawiona wina PIS: polski robol nie chce pracować za 5 zl/h, chce nawet 15 zł/h. Zapamiętajmy: to głos PO do katolickich świń - polskich roboli. A co do wszystkich cen, to w ubiegłym roku wzrosły o 2,5% - nie dotycz to cen inwestycji budowlanych, których ilość przekracza możliwości wykonawców. 
 Blogslawiona wina PIS: polski robol nie chce pracować za 5 zl/h, chce nawet 15 zł/h. Zapamiętajmy: to głos PO do katolickich świń - polskich roboli. A co do wszystkich cen, to w ubiegłym roku wzrosły o 2,5% - nie dotycz to cen inwestycji budowlanych, których ilość przekracza możliwości wykonawców.  rozwiń
Avatar
Racjonalnie / 11 maja 2019 o 22:44
+9
Zlikwidować z projektu wszelkie zbędne rzeczy oraz tzw. buspasy - które będą korkowały i podrażają koszty, zrobić z tego po prostu solidny remont nawierzchni. Nie róbmy kolejnej zapchanej drogi z buspasami w mieście. Żadna z inwestycji zdimu nie rozwiązała problemu korków, mimo milionów wydanych. Zdim projektuje nie pod ludzi i kierowców, tylko chyba pod korki i wąską grupę cyklistów. W efekcie mamy nieprzyjazne miasto pełne korków i zbyt pokręcone pasy z drogami rowerowymi nawet z dwóch stron, jakby nie wystarczyło po jednej stronie, które są wykorzystywane w sumie po odjęciu zimy i zimnych i deszczowych dni 4,5 miesiąca w roku.
Zlikwidować z projektu wszelkie zbędne rzeczy oraz tzw. buspasy - które będą korkowały i podrażają koszty, zrobić z tego po prostu solidny remont nawierzchni. Nie róbmy kolejnej zapchanej drogi z buspasami w mieście. Żadna z inwestycji zdimu nie rozwiązała problemu korków, mimo milionów wydanych. Zdim projektuje nie pod ludzi i kierowców, tylko chyba pod korki i wąską grupę cyklistów. W efekcie mamy nieprzyjazne miasto pełne korków i zbyt pokręcone pasy z drogami rowerowymi nawet z dwóch stron, jakby nie wystarczyło po jednej stronie, które ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 0

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 8 4

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 3 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 24 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski
galeria
film

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski 18 66

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał w środę w Białej Podlaskiej do pójścia na wybory 26 maja. Towarzyszyła mu liczna delegacja czołowych polityków tej partii.

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach
film

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach 14 7

– Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, także tę sytuację, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie pana Sekielskiego – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po zakończeniu obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jej głównym tematem były działania Kościoła dla ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.