Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2017 r.
20:43

Radni pokłócili się o nazwę mostu na Bystrzycy. Jest nowy pomysł na pomnik

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 77 A A

Nad nazwaniem nowego mostu imieniem Witolda Pileckiego debatowała dziś Rada Miasta. Ostatecznie odesłała ten pomysł PiS do prac w komisjach. Projekt zapewne wróci na następną sesję, 30 marca, gdy ma być rozpatrzony też inny projekt przygotowany przez radnych koalicji i zakładający, że most otrzyma imię 700-lecia Lublina. Padła też zapowiedź kolejnej uchwały, tym razem nie dotyczącej mostu, ale pomnika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa mostu była omawiana na dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta, które od godziny 18 trwa w Ratuszu. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości. Na nadzwyczajnej sesji rada może omawiać tylko tematy zaakceptowane przez osoby, na których wniosek zarządzono obrady.

– Dlaczego zwołaliśmy sesję nadzwyczajną? Bo mamy do tego prawo – mówił Zbigniew Ławniczak, radny PiS.

W ten sposób radni PiS mający 15 głosów w 31-osobowej radzie, postanowili poddać pod obrady swój forsowany już pięć miesięcy projekt uchwały w sprawie mostu.

Ale już na początku obrad radny Platformy Obywatelskiej, Bartosz Margul, złożył wniosek o odesłanie projektu do komisji Rady Miasta. – Była propozycja, żeby wszystkie nazwy omówić na jednej sesji – mówi Margul. Wśród innych propozycji pojawiających się w dyskusji publicznej jest m.in. most 700-lecia Lublina. Ale zdaniem PiS nie ma innej, bardziej odpowiedniej nazwy niż most Witolda Pileckiego. – Wszelkie inne nazwy będą świadczyły o małostkowości – twierdzi Piotr Gawryszczak, radny PiS.

Wniosek PO o odesłanie prac w komisjach miał być poddany pod głosowanie po przedstawieniu przez radnych PiS swego projektu uchwały. Ci sięgnęli po inny fortel i rozłożyli uzasadnienie na wypowiedzi kolejnych radnych.

– Człowiek-symbol, człowiek-legenda – mówił o Pileckim radny Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu PiS. – Aby światu opowiedzieć, co się dzieje w Auschwitz, na ochotnika zgłosił się do obozu koncentracyjnego, już wtedy poświęcił życie dla ojczyzny w całości, bo gotowy był na śmierć.

– Zbliża się maj – zauważał radny Dariusz Jezior (PiS) podkreślając, że w maju przypada rocznica urodzin Pileckiego, jego aresztowania i stracenia. – Idąc w maju przez ulice wspomnijcie, że to nie tylko miesiąc maryjny, ale też miesiąc Pileckiego. Ale nie tu, nie w Lublinie.

To, że jedna z lubelskich ulic nosi już imię Witolda Pileckiego, nie jest zdaniem PiS, przeszkodą w nadaniu tej samej nazwy mostowi. – To nie jest ulica, przy której ktoś mieszka. Most łączy dwa brzegi: prawy i lewy. Może ten most powinien być połączeniem różnych biegów, żeby Pilecki wybrzmiał, żeby można było się cieszyć jego obecnością – podkreślała Anna Jaśkowska, radna PiS.

Jej klubowy kolega Stanisław Brzozowski zwracał uwagę na to, że ulica została nazwana już dawno. – Od tego czasu minęło 10 lat. Przez ten czas świadomość społeczna wagi tego bohatera zmieniła się znacznie – mówił Brzozowski. Jego zdaniem ulica na Czechowie, która nosi imię Pileckiego jest za mała. – Zupełnie niegodna takiego wielkiego bohatera.

Najbardziej podgrzało atmosferę wystąpienie radnego Piotra Gawryszczaka (PiS), który ostro wypominał koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina, że od miesięcy nie doszło do ostatecznego głosowania nad projektem uchwały w sprawie mostu Pileckiego.

– Pokazaliście nam, gdzie nasze miejsce, bo macie większość. Jednego radnego więcej macie i możecie przegłosować wszystko. I to robicie – mówił Gawryszczak do koalicji. – To jest kolejne splunięcie w twarz pamięci o rotmistrzu Pileckim.

Wspierająca prezydenta miasta koalicja przyjęła tę wypowiedź z oburzeniem. – Sprowadzacie wszystko do warstwy emocjonalnej. Jakby od tego, czy ta nazwa zostanie nadana, zależało to, czy Pilecki jest patriotą, czy nie jest – wytknął radny Margul (PO) i podtrzymał wniosek o skierowanie uchwały do prac w komisji.

– Ten wniosek jest w istocie swojej przeciwko nadaniu nazwy – stwierdził Tomasz Pitucha (PiS) zauważając, że radni z koalicji skierowali już na przyszłotygodniowe posiedzenie własny projekt uchwały o nazwaniu nowej przeprawy „mostem 700-lecia Lublina”. – Wniosek jest tylko po to, żeby usprawiedliwić podjęcie tej uchwały – ocenił przewodniczący klubu PiS. – Jest to mydlenie ludziom oczu, bo macie inny projekt.

– Temat już dawno byłby rozstrzygnięty w głosowaniu – zwracał uwagę Michał Krawczyk (PO), wytykając radnym PiS, że składając w listopadzie projekt uchwały nie skonsultowany z radami dzielnic. – Niech pan jeszcze spyta regionalny związek melioracji, bo tam rzeka płynie! – wykrzyczał do Krawczyka radny PiS.

W dyskusji padła jeszcze inna propozycja, by zamiast nazywać most imieniem Pileckiego, postawić bohaterom pomnik. Z takim pomysłem wyszła radna PO, Marta Wcisło:

– Chciałam zaproponować wszystkim radnym, ze wszystkich opcji, na pl. Singera, budowę pomnika z udziałem własnych środków finansowych radnych oraz zbiórki społecznej. Pokażmy, by pamięć o naszych przodkach... – tu radna Wcisło została zakrzyczana przez zwolenników nazwania mostu, w tym również osoby zebrane na widowni. – Mówię to jako wnuczka człowieka, który był w obozie koncentracyjnym, a państwo tu robicie politykę! Przyszliście po most, a ja proponuję pomnik! Na następnej sesji Rady Miasta złożę projekt!

Ostatecznie większość radnych poparła wniosek o odesłanie projektu do komisji. Za takim rozwiązaniem głosowało 16 radnych, 15 było przeciw.

Niewykluczone, że most na Bystrzycy, prędzej czy później, będzie nosił imię Witolda Pileckiego. Nawet, jeśli tej wiosny Rada Miasta nada mu inną nazwę. PiS zapowiada, że postawi na swoim. – Jeżeli w następnej radzie będzie większość patriotyczna będę apelował do radnych, żeby zmienili nazwę tego mostu na most im. Witolda Pileckiego – oświadczył Gawryszczak.

Komentarze 77

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mq / 23 marca 2017 o 23:10
0
poczytaj trochę człowieku, bo bredzisz
Avatar
most-przeprawa przez rzekę / 22 marca 2017 o 21:54
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"PO" to się marzy taka nazwa: Most im. Prezydenta Krzysztofa Żuka...  Radni PO niech złożą mandat !!!
No może lepiej Yarosława K.
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 20:04
0
To jest jakaś porażka! Będą się teraz kłócić i wypominać kto co i kiedy może i jak nazwać most. A może zapytajcie mieszkańców jaką nazwę chcą i problem będzie rozwiązany. To dla mieszkańców jest ten most a nie tylko dla Radnych z tej czy innej partii. Niech każda partia przedstawi swoją nazwę i która zbierze więcej głosów tak się nazwie most. Czy to tak ciężko ogarnąć?!?! Politycy sami dzielą mieszkańców... Po co??
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 12:24
0
Tylko Roman Kryże patronem mostu!
Avatar
ja / 22 marca 2017 o 12:09
0
Lub   po  prostu  '''' MOST   LUBELSKI '''.  bez   nazwisk ,  stanowisk  i  zasług . Po  co   za  chwilę  zmieniać.
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 11:41
0
MOST 700 LECIA LUBLINA !! !! !!
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 11:14
0
Powinni być wdzięczni Żukowi, że mają co nazywać. Ciekawe co by pisiory nazywały jeśli Żuk budowałby tyle co Pruszkowski(czyli nic)? O czym by dyskutowali jeśli poza nazywaniem placów i ulic na niczym się nie znają?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 11:08
0
Pilecki to się w grobie przewraca jak patrzy na ten chocholi taniec na jego grobie radnego Pituchy i jego kompanów z PiS
Avatar
moja racja jest najmojsza / 22 marca 2017 o 11:05
0
Taaak, dajcie 20 Pileckich w mieście - most, ulica, skwer, plac i jeszcze ze dwa ogrody. A potem piszcie petycje do prezydenta Żuka, że turyści są zdezorientowani i błądzą po całym mieście w poszukiwaniu tego właściwego. Czy którakolwiek z maszynek do głosowania z PiS-u używa czasem mózgu czy odebranie rozkazów przychodzących z Warszawy to jest maksimum możliwości tych radnych?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 10:55
0
jeśli most łaczy to moze byc lecha kaczynskiego ale jesli dzieli to najlepiej nazwac go imieniem jaroslawa kaczynskiego.
Avatar
mq / 23 marca 2017 o 23:10
0
poczytaj trochę człowieku, bo bredzisz
Avatar
most-przeprawa przez rzekę / 22 marca 2017 o 21:54
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"PO" to się marzy taka nazwa: Most im. Prezydenta Krzysztofa Żuka...  Radni PO niech złożą mandat !!!
No może lepiej Yarosława K.
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 20:04
0
To jest jakaś porażka! Będą się teraz kłócić i wypominać kto co i kiedy może i jak nazwać most. A może zapytajcie mieszkańców jaką nazwę chcą i problem będzie rozwiązany. To dla mieszkańców jest ten most a nie tylko dla Radnych z tej czy innej partii. Niech każda partia przedstawi swoją nazwę i która zbierze więcej głosów tak się nazwie most. Czy to tak ciężko ogarnąć?!?! Politycy sami dzielą mieszkańców... Po co??
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 12:24
0
Tylko Roman Kryże patronem mostu!
Avatar
ja / 22 marca 2017 o 12:09
0
Lub   po  prostu  '''' MOST   LUBELSKI '''.  bez   nazwisk ,  stanowisk  i  zasług . Po  co   za  chwilę  zmieniać.
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 11:41
0
MOST 700 LECIA LUBLINA !! !! !!
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 11:14
0
Powinni być wdzięczni Żukowi, że mają co nazywać. Ciekawe co by pisiory nazywały jeśli Żuk budowałby tyle co Pruszkowski(czyli nic)? O czym by dyskutowali jeśli poza nazywaniem placów i ulic na niczym się nie znają?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 11:08
0
Pilecki to się w grobie przewraca jak patrzy na ten chocholi taniec na jego grobie radnego Pituchy i jego kompanów z PiS
Avatar
moja racja jest najmojsza / 22 marca 2017 o 11:05
0
Taaak, dajcie 20 Pileckich w mieście - most, ulica, skwer, plac i jeszcze ze dwa ogrody. A potem piszcie petycje do prezydenta Żuka, że turyści są zdezorientowani i błądzą po całym mieście w poszukiwaniu tego właściwego. Czy którakolwiek z maszynek do głosowania z PiS-u używa czasem mózgu czy odebranie rozkazów przychodzących z Warszawy to jest maksimum możliwości tych radnych?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 10:55
0
jeśli most łaczy to moze byc lecha kaczynskiego ale jesli dzieli to najlepiej nazwac go imieniem jaroslawa kaczynskiego.
Zobacz wszystkie komentarze 77

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!