Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2019 r.
20:00

Radni zgodzili się na zabudowę górek czechowskich. Studium uchwalone. Co dalej?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
155 223 A A

Do poniedziałku podpisana ma być umowa przedwstępna dotycząca przejęcia przez miasto ok. 75 ha górek czechowskich od spółki TBV Investment. Transakcja ma opiewać na kwotę 1 zł. To konsekwencja uchwały Rady Miasta, która pozwoliła zabudować część górek blokami. Kiedy zaczną się tam wykopy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studium przestrzenne, które przeznacza część górek pod blokowiska, zostało uchwalone w poniedziałek przed godz. 5 rano, po wielogodzinnej, burzliwej dyskusji na posiedzeniu Rady Miasta.

Za zatwierdzeniem projektu studium głosowało 17 radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, dwóch jego członków (Marcin Nowak i Dariusz Sadowski) wstrzymało się od głosu, za odrzuceniem dokumentu zagłosowało wyłącznie 12 członków klubu Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała, która natychmiast weszła w życie, wskazuje na górkach trzy strefy zabudowy mieszkaniowej: dwie przy ul. Poligonowej, trzecią po stronie Koncertowej. Czwarta, u zbiegu ul. Ducha i Poligonowej, została przeznaczona pod sport i rekreację z dopuszczeniem handlu i usług.

Co to oznacza?

Właściciel terenu ma dwie możliwości. Pierwsza: czekać aż władze miasta sporządzą nowy plan zagospodarowania terenu, który doprecyzuje zapisy studium, ustalając m.in. maksymalną wysokość bloków, minimalną liczbę miejsc parkingowych, czy dokładny przebieg ulic.

Kiedy może być gotowy wstępny projekt takiego planu? – Koło listopada, najpóźniej w grudniu – odpowiada prezydent Krzysztof Żuk. Na zatwierdzenie projektu przez Radę Miasta trzeba będzie poczekać nieco dłużej. – Oczywiście będzie uchwalony w przyszłym roku.

Inwestor nie musi jednak czekać na plan, bo teoretycznie może skorzystać z innej drogi prawnej i zanieść do Ratusza koncepcję nowych bloków. – Taką możliwość przewiduje ustawa „lex deweloper” – potwierdza Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza.

Jeżeli spółka skorzysta z tej ścieżki, radni będą mieć 60 dni na decyzję, czy zgadzają się na proponowaną inwestycję mieszkaniową. W tym trybie można stawiać nawet 13-piętrowe bloki. Czy właściciel górek rozważa skorzystanie z lex deweloper? Spytaliśmy o to wczoraj, czekamy na odpowiedź.

Rozpacz społeczników

– Jestem załamany, straciłem wiarę w obywatelski samorząd – komentuje Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, jeden z przeciwników budowy bloków na górkach. – Myślałem, że serce mi pęknie, jakzobaczyłem o 4 rano po decyzji radnych twarze zawiedzionych osób protestujących od 20 godzin w sali obrad Ratusza.

– To kuriozalne posiedzenie pokazało, jak wielka była determinacja prezydenta, żeby zrobić deweloperowi prezent 700-lecia – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, jednej z organizacji walczących o górki wolne od zabudowy. – Radni z klubu prezydenta, z wyjątkiem dwóch, uznali za ważniejszy autorytet Krzysztofa Żuka niż powtarzane po wielokroć opinie naukowców i ekspertów. To błędna, szkodliwa decyzja.

– Każda ingerencja w górki jest ich dewastacją. Nie będzie tak, że na jednych wysoczyznach staną bloki i nie będą mieć wpływu na teren dookoła – ocenia Paulina Zarębska-Denysiuk z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Jeżeli z jednej strony mówimy o klimacie i próbach walki z jego zmianami, a z drugiej robimy wszystko, żeby pogarszać ten stan, to jest w tym jakaś hipokryzja lub schizofrenia.

Triumf właściciela

– Cieszymy się, że udało się wypracować kompromis związany z terenem Górek Czechowskich. Mamy nadzieję, że ta niełatwa i odważna decyzja większości radnych pozwoli na zakończenie trwającego od 20 lat impasu związanego z tym miejscem – podkreśla w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zarząd spółki TBV Investment.

– Nasze zamierzenia inwestycyjne zakładają realizację parku na ponad 73 proc. powierzchni górek czechowskich. Działalność deweloperską związaną z budownictwem mieszkalnym i usługowym planujemy realizować na ok. 25 proc. – zapowiada spółka. – Dalszy brak działań doprowadziłby do degradacji tego terenu oraz zatracenia jego potencjału.

Miasto przejmie ziemię

W ciągu siedmiu dni od uchwalenia studium ma dojść do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży części górek czechowskich. – Najpóźniej 8 lipca – mówi Dubiel. Takie są warunki umowy spisanej pod koniec czerwca między prezydentem a TBV Inwestment.
Sprzedającym będzie TBV Inwestment, kupującym ma być miasto, właściciela ma zmienić 75 ha górek, a cena ma wynieść 1 zł. – Będziemy szybko uzgadniali spotkanie, żeby można było podejmować konkretne działania związane z podziałem działki i jej przejęciem – zapewnia Żuk.

Mają się odwdzięczyć

Dalsze zobowiązania TBV wobec miasta zostały uzależnione od uchwalenia przez radnych nowego planu zagospodarowania górek czechowskich. Na przejętej przez miasto ziemi spółka miałaby urządzić naturalistyczny park, nie później niż do końca 2022 r., musiałaby też sprzedać za 1 zł teren pod budowę szkoły po stronie ul. Koncertowej, wart nie mniej niż 5 mln zł. Ponadto w pierwszym etapie inwestycji spółka ma zbudować obiekt na potrzeby przedszkola lub żłobka.
Inwestor zobowiązał się też zbudować nowe drogi w obszarach zabudowy oraz rondo na ul. Ducha i sygnalizację na skrzyżowaniu ul. Poligonowej z Relaksową.

Czas dla wojewody

Chociaż uchwała o studium przestrzennym weszła w życie z dniem podjęcia, to miasto jest zobowiązane przesłać ją jeszcze wojewodzie. – Uchwała zostanie sprawdzona pod kątem zgodności z prawem – zapowiada Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody sprawującego nadzór prawny nad działalnością samorządów. Może on stwierdzać nieważność uchwał, ale tylko w takim zakresie, w jakim naruszają one przepisy.

>>> Pełny zapis relacji z niedzielnej sesji Rady Miasta Lublin

e-Wydanie

Komentarze 223

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:38
+29
Brawo Panie Prezydencie !!! Przynajmniej w Lublinie jest mądry gospodarz.
Avatar
. / 1 lipca 2019 o 20:18
+27
I po co było robić referendum i tak je olaliście :)
 Frekwencja była zagadką. Poszło zagłosować ok. 10 % mieszkańców, więc jak widać miażdżąca większość ludzi olała temat. Olała, co znaczy, że decyzję pozostawiła radnym i prezydentowi.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:11
+26
Jest syf a nie będzie!!!!! Brawo żuk pomimo nagonki,nikt nie chciał załatwić sprawy. Prawdziwy samorzadowiec
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:22
+25
To garstka ludzi co ma swoje interesy ,walczą o syf na poligonie. Za granicę polscy i oglądajcie jak się robi. To miasto a nie puszcza.Sorry będą bloki i park. Parki są w miastach !!!
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:07
+25
dalej trzeba przygotowac rozsadny plan zagospodarowania nic wiecej.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:18
+24
Nareszcie nastanie ład i porządek na górkach. Będzie można w cywilizowany sposób skorzystać z tego terenu. Rozumiem że tzw obrońcy górek tam już nie będą chodzić ich zainteresowanie tym rejonem miasta przechodzi do historii. Oby tak było bo już tych ich opowiastek o chomikach i motylkach słuchać się nie dawało.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:24
+23
Teren jest prywatny i bez kompromisu nic by się nie udało zrobić. Czy ten kompromis jest zadowalający? Wg mnie tak. Deweloper będzie musiał wyciągnąć z kieszeni sporo pieniędzy a do tego odda 80% swojej działki.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:26
+22
Myślę, że zmierzamy w dobrą stronę. Prezydent juz nie raz udowodnił swoją dalekowzroczność.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:13
+19
20 lat dyskusji było potrzeba, żeby w końcu zapadła decyzja o zagospodarowaniu tego pastwiska i oddaniu go ludziom w w nieco bardziej przystępnej formie(park naturalistyczny)
Avatar
stary czechowianin / 1 lipca 2019 o 20:56
+15
Pssst... Obrońcy chomika tego wam nie powiedzą... Otóż chomik europejski jest ściśle związany z agrocenozami czyli środowiskiem rolniczym, w dodatku ekstensywnym czyli nie wielkoobszarowym. Jest prosta zależność - są pola ze zbożem jest chomik, znikają pola znika chomik. Wystarczy poczytać prace naukowe w temacie. i niestety tak jest na górkach, urzędujący na nich rolnik zakończył działalność kilka lat temu, pola zarosły więc i chomik się wkrótce wyniesie. Obecna populacja działa jeszcze siłą rozpędu ale pola zarqastają nawłocią i jeżeli tego się nie powstrzyma skończy się też chomik. Tenże rolnik nie był zbyt ekologiczny bo sypał dużo nawozów, lał pestycydy, jak to typowy rolnik, niejednokrotnie worki po nawozach walały się po okolicy. W dodatku miał taki nawyk, że wypałał ściernisko po skończonych żniwach. Mało ekologiczne a poza tym wszyscy wiemy co oznacza ogień + Górki czechowskie. Walił też roun***m roślinność aby utorować sobie drogę do pola. Jego ciężki sprzęt pewnie rozjechał niejednego chomika. Ale w ogólnym bilansie dostęp do ziarna był korzystny dla tych zwierzaczków. To miało też tę zaletę, że można było wejść głębiej na teren Górek a nawet wjechać rowerem. Spróbujcie wjechać rowerem od Lidla na Koncertowej w stronę Poligonowej. A kiedyś się dało. Teraz to się skończyło, Górki zarastają w błyskawicznym tempie chwastem W środku sezonu ciężko lub wcale nie da się chodzić po starych ścieżkach po których chodziło sie bez problemu jeszcze w latach 90-tych. Dlatego Górki wymagają gospodarza a nie jak twierdzą obrońcy chomika, że lepiej niech będzie jak jest.
Pssst... Obrońcy chomika tego wam nie powiedzą... Otóż chomik europejski jest ściśle związany z agrocenozami czyli środowiskiem rolniczym, w dodatku ekstensywnym czyli nie wielkoobszarowym. Jest prosta zależność - są pola ze zbożem jest chomik, znikają pola znika chomik. Wystarczy poczytać prace naukowe w temacie. i niestety tak jest na górkach, urzędujący na nich rolnik zakończył działalność kilka lat temu, pola zarosły więc i chomik się wkrótce wyniesie. Obecna populacja działa jeszcze siłą rozpędu ale pola zarqastają nawłocią i jeżeli teg... rozwiń
Avatar
Głos z Botanika / 24 lipca 2019 o 18:59
+1
Te Górki są naprawdę ładne, to jest piękny kawałek zielonego terenu. Żal że radni pozwalają na zabudowa nie wiadomo w sumie dlaczego. Czy tylko zysk dewelopera sie liczy? Tak sie ludzie cieszyli po ogloszeniu wyników referendum. Sąsiedzi na Sławinie w poniedziałek po referendum tryskali radością, mowili "WYGRALIŚLMY" !!! I co teraz? Radni olali nasz głos? Smutek, zal i rozgoryczenie! Kogo nie zapytam to sa wkurzeni na to co zrobil prezydent i radni. Krawczyk, Mach, Bubicz - wy startowaliscie z naszego okregu, nie wstyd wam?
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 18:58
+1
SKANDAL 700lecia!
Avatar
Fox / 4 lipca 2019 o 17:50
-6
Co za wstyd! Po co w ogóle zabudowywać Górki? Pełno jest terenów pod budownictwo, a tu się uwzięli...
Avatar
Waldek / 3 lipca 2019 o 22:06
0
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
 On z Lipska pod Radomiem pochodzi.
Avatar
telewidz / 3 lipca 2019 o 22:04
-1
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
 Pan Piotr z Lublina miał głos bardzo podobny do radnego Gawryszczaka.
Avatar
Japolan / 3 lipca 2019 o 21:54
-1
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
Jakie to ma znaczenie? Kolejne odwracanie uwagi od handlowania prawem.
Avatar
Japolan / 3 lipca 2019 o 21:52
0
japolan widzę że podstawy socjotechniki masz opanowane, brawo! ale uwierz mi, że jedna wrzutka o Popielu i Pitusze to trochę za mało żeby odsunąć od siebie podejrzenie o bycie opłaconym trollem
Baju, baju.  Proszę zapytać, dlaczego w Radzie Miasta (poprzedniej kadencji) ukręcono łeb pismu kilkudziesięciu osób w sprawie członkostwa Piotra Popiela oraz Tomasza Pituchy w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich. Czemu zapłacono publicznyni pieniędzmi za przyjazną tym ludziom opinię  (prawną)? Samo zainteresowanie pana Kowalczyka nieruchomościami to za mało. Różne sitwy dzielą się "tortem" - fundowanym przez lublinian. Łatwo wyszukać me wpisy - nie tylko o byłych członkach Rady Nadzorczej SM Nałkowskich.
Baju, baju.  Proszę zapytać, dlaczego w Radzie Miasta (poprzedniej kadencji) ukręcono łeb pismu kilkudziesięciu osób w sprawie członkostwa Piotra Popiela oraz Tomasza Pituchy w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich. Czemu zapłacono publicznyni pieniędzmi za przyjazną tym ludziom opinię  (prawną)? Samo zainteresowanie pana Kowalczyka nieruchomościami to za mało. Różne sitwy dzielą się "tortem" - fundowanym przez lublinian. Łatwo wyszukać me wpisy - nie tylko o byłych członkach Rady Nadzorczej SM Nałkowskich. rozwiń
Avatar
Justyna / 3 lipca 2019 o 17:07
+1
Jak to co dalej? Czekamy na park! :)
Avatar
dynia / 3 lipca 2019 o 17:05
-2
Umowa jest korzystna dla obu stron i na tym polega kompromis. Wiem, że wy wollibyście wielkie wysypisko smieći jak do tej pory ale na szczęscie to nie przejdzie.
Avatar
kocham TBV! / 3 lipca 2019 o 17:02
0
ach, jaką będę mieć satysfakcję, tępe trolle, kiedy Czarnek zablokuje wam ten myk.
 ogromnie żałuję że nie będzie transmisji live 
Zobacz wszystkie komentarze 223

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławski szpital na plusie. Wciąż musi jednak spłacać zadłużenie

Puławski szpital na plusie. Wciąż musi jednak spłacać zadłużenie 0 0

Rok 2018 był trzecim z rzędu, w którym puławski SP ZOZ zanotował nadwyżkę. Podobnie, jak pozostałe, została ona przeznaczona na spłatę wciąż bardzo wysokiego zadłużenia. Wskaźniki ekonomiczne nadal pozostawiają jednak wiele do życzenia.

Strażacy pomagali w Wierzchowiskach przy nawałnicy. Woda zniszczyła im samochody

Strażacy pomagali w Wierzchowiskach przy nawałnicy. Woda zniszczyła im samochody 1 2

Strażacy z Wierzchowisk zostali uhonorowani za interwencje po nawałnicy jaka przeszła w czerwcu w powiecie janowskim. Sami też na tej ulewie ucierpieli.

Chmielaki 2019. Jakiego piwa można spróbować? [zdjęcia i program]
galeria

Chmielaki 2019. Jakiego piwa można spróbować? [zdjęcia i program] 16 1

Do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019". W tegorocznej edycji bierze udział ponad 50 browarów z całej Polski.

"To wielki bzdet i gniot polityczny". Co tak oburzyło przewodniczącego rady z PSL?

"To wielki bzdet i gniot polityczny". Co tak oburzyło przewodniczącego rady z PSL? 3 6

"Gniot polityczny i PRL bis" – tak o rządowej ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych mówi Mariusz Kiczyński (PSL) przewodniczący rady powiatu bialskiego. Jako jedyny zagłosował przeciw uchwale na piątkowej sesji rady.

Pierwsza edycja modowych targów ARTMODES [zdjęcia]
galeria

Pierwsza edycja modowych targów ARTMODES [zdjęcia] 0 0

W Centrum Kultury w Lublinie odbyła się pierwsza edycja targów Artmodes.

Brakuje dużych przedsiębiorstw. Gminy z Lubelszczyzny w końcówce rankingu

Brakuje dużych przedsiębiorstw. Gminy z Lubelszczyzny w końcówce rankingu 7 6

Gmina Aleksandrów znalazła się na szarym końcu w rankingu samodzielności finansowej za rok 2018 opublikowanym przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Najwyższe, 130. miejsce zajęły Puławy.

Górnik II Łęczna – Victoria Żmudź 2:3. Za dużo piłki juniorskiej

Górnik II Łęczna – Victoria Żmudź 2:3. Za dużo piłki juniorskiej 0 0

Victoria Żmudź wygrała w sobotę z rezerwami Górnika Łęczna 3:2. Po końcowym wyniku można przypuszczać, że zawody były zacięte i wyrównane. To jednak nie do końca prawda

Dziecko spadło z wysokości. Policjanci pomogli w eskorcie

Dziecko spadło z wysokości. Policjanci pomogli w eskorcie 2 0

Policjanci z lubelskiej drogówki pomogli w piątek dotrzeć poszkodowanemu chłopcu do szpitala.

Martwe dusze przy klatkach schodowych. "Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją"

Martwe dusze przy klatkach schodowych. "Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją" 6 6

Jedna z mieszkanek os. Leśna w Puławach, zwraca uwagę na nietypowy problem. Chodzi o nieaktualne dane widniejące na wielu domofonach przy klatkach schodowych. Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją. PSM zapewnia, że zajmie się tą sprawą.

Wjechał do rowu. Miał cztery promile

Wjechał do rowu. Miał cztery promile 0 4

Kierowca forda wjechał do rowu, okazało się że miał 4 promile alkoholu w organizmie.

Rolnik wiózł belę słomy. Przygniótł go ciągnik

Rolnik wiózł belę słomy. Przygniótł go ciągnik 0 1

Rolnik ucierpiał podczas prac polowych. Przygniótł go ciągnik.

Setki motocykli na ulicach Świdnika. XII Zlot Motocykli WSK i Innych [zdjęcia, wideo]
galeria

Setki motocykli na ulicach Świdnika. XII Zlot Motocykli WSK i Innych [zdjęcia, wideo] 0 6

Prawdopodobnie nikt nie był dziś tak często filmowany i fotografowany jak motocykliści, którzy przed południem wzięli udział w paradzie w Świdniku. Przejazd motocykli ulicami miasta zainaugurował XII Zlot Motocykli WSK i Innych.

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie"

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie" 8 9

- Rośnie liczba pacjentów potrzebujących pomocy, pododdział przynosi dochody, a jego likwidacja jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść szpitala - uważają pracownicy Pododdziału Onkologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Są zaniepokojeni wdrażanym planem naprawczym.

Casting w Zwierzyńcu. Willa pani Róży czeka na aktorów

Casting w Zwierzyńcu. Willa pani Róży czeka na aktorów 0 1

Twórcy spektaklu szukają młodych aktorów. Zagrają w historii związanej z miasteczkiem i sięgającej czasów II wojny światowej. Casting 28 sierpnia. Premiera „Willi Rózin" 8 września, przed willą Rózin

Lubelskie: Bociany sejmikują przed odlotem

Lubelskie: Bociany sejmikują przed odlotem 0 0

Jeszcze niedawno gniazda były pełne, a na łąkach i polach widać było sporo bocianów polujących, by wykarmić swoje potomstwo. Ale dni są coraz krótsze, co ptaki wyczuwają. Zbliża się więc czas do odlotu do Afryki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.