Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2019 r.
20:00

Radni zgodzili się na zabudowę górek czechowskich. Studium uchwalone. Co dalej?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
155 221 A A

Do poniedziałku podpisana ma być umowa przedwstępna dotycząca przejęcia przez miasto ok. 75 ha górek czechowskich od spółki TBV Investment. Transakcja ma opiewać na kwotę 1 zł. To konsekwencja uchwały Rady Miasta, która pozwoliła zabudować część górek blokami. Kiedy zaczną się tam wykopy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studium przestrzenne, które przeznacza część górek pod blokowiska, zostało uchwalone w poniedziałek przed godz. 5 rano, po wielogodzinnej, burzliwej dyskusji na posiedzeniu Rady Miasta.

Za zatwierdzeniem projektu studium głosowało 17 radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, dwóch jego członków (Marcin Nowak i Dariusz Sadowski) wstrzymało się od głosu, za odrzuceniem dokumentu zagłosowało wyłącznie 12 członków klubu Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała, która natychmiast weszła w życie, wskazuje na górkach trzy strefy zabudowy mieszkaniowej: dwie przy ul. Poligonowej, trzecią po stronie Koncertowej. Czwarta, u zbiegu ul. Ducha i Poligonowej, została przeznaczona pod sport i rekreację z dopuszczeniem handlu i usług.

Co to oznacza?

Właściciel terenu ma dwie możliwości. Pierwsza: czekać aż władze miasta sporządzą nowy plan zagospodarowania terenu, który doprecyzuje zapisy studium, ustalając m.in. maksymalną wysokość bloków, minimalną liczbę miejsc parkingowych, czy dokładny przebieg ulic.

Kiedy może być gotowy wstępny projekt takiego planu? – Koło listopada, najpóźniej w grudniu – odpowiada prezydent Krzysztof Żuk. Na zatwierdzenie projektu przez Radę Miasta trzeba będzie poczekać nieco dłużej. – Oczywiście będzie uchwalony w przyszłym roku.

Inwestor nie musi jednak czekać na plan, bo teoretycznie może skorzystać z innej drogi prawnej i zanieść do Ratusza koncepcję nowych bloków. – Taką możliwość przewiduje ustawa „lex deweloper” – potwierdza Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza.

Jeżeli spółka skorzysta z tej ścieżki, radni będą mieć 60 dni na decyzję, czy zgadzają się na proponowaną inwestycję mieszkaniową. W tym trybie można stawiać nawet 13-piętrowe bloki. Czy właściciel górek rozważa skorzystanie z lex deweloper? Spytaliśmy o to wczoraj, czekamy na odpowiedź.

Rozpacz społeczników

– Jestem załamany, straciłem wiarę w obywatelski samorząd – komentuje Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, jeden z przeciwników budowy bloków na górkach. – Myślałem, że serce mi pęknie, jakzobaczyłem o 4 rano po decyzji radnych twarze zawiedzionych osób protestujących od 20 godzin w sali obrad Ratusza.

– To kuriozalne posiedzenie pokazało, jak wielka była determinacja prezydenta, żeby zrobić deweloperowi prezent 700-lecia – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, jednej z organizacji walczących o górki wolne od zabudowy. – Radni z klubu prezydenta, z wyjątkiem dwóch, uznali za ważniejszy autorytet Krzysztofa Żuka niż powtarzane po wielokroć opinie naukowców i ekspertów. To błędna, szkodliwa decyzja.

– Każda ingerencja w górki jest ich dewastacją. Nie będzie tak, że na jednych wysoczyznach staną bloki i nie będą mieć wpływu na teren dookoła – ocenia Paulina Zarębska-Denysiuk z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Jeżeli z jednej strony mówimy o klimacie i próbach walki z jego zmianami, a z drugiej robimy wszystko, żeby pogarszać ten stan, to jest w tym jakaś hipokryzja lub schizofrenia.

Triumf właściciela

– Cieszymy się, że udało się wypracować kompromis związany z terenem Górek Czechowskich. Mamy nadzieję, że ta niełatwa i odważna decyzja większości radnych pozwoli na zakończenie trwającego od 20 lat impasu związanego z tym miejscem – podkreśla w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zarząd spółki TBV Investment.

– Nasze zamierzenia inwestycyjne zakładają realizację parku na ponad 73 proc. powierzchni górek czechowskich. Działalność deweloperską związaną z budownictwem mieszkalnym i usługowym planujemy realizować na ok. 25 proc. – zapowiada spółka. – Dalszy brak działań doprowadziłby do degradacji tego terenu oraz zatracenia jego potencjału.

Miasto przejmie ziemię

W ciągu siedmiu dni od uchwalenia studium ma dojść do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży części górek czechowskich. – Najpóźniej 8 lipca – mówi Dubiel. Takie są warunki umowy spisanej pod koniec czerwca między prezydentem a TBV Inwestment.
Sprzedającym będzie TBV Inwestment, kupującym ma być miasto, właściciela ma zmienić 75 ha górek, a cena ma wynieść 1 zł. – Będziemy szybko uzgadniali spotkanie, żeby można było podejmować konkretne działania związane z podziałem działki i jej przejęciem – zapewnia Żuk.

Mają się odwdzięczyć

Dalsze zobowiązania TBV wobec miasta zostały uzależnione od uchwalenia przez radnych nowego planu zagospodarowania górek czechowskich. Na przejętej przez miasto ziemi spółka miałaby urządzić naturalistyczny park, nie później niż do końca 2022 r., musiałaby też sprzedać za 1 zł teren pod budowę szkoły po stronie ul. Koncertowej, wart nie mniej niż 5 mln zł. Ponadto w pierwszym etapie inwestycji spółka ma zbudować obiekt na potrzeby przedszkola lub żłobka.
Inwestor zobowiązał się też zbudować nowe drogi w obszarach zabudowy oraz rondo na ul. Ducha i sygnalizację na skrzyżowaniu ul. Poligonowej z Relaksową.

Czas dla wojewody

Chociaż uchwała o studium przestrzennym weszła w życie z dniem podjęcia, to miasto jest zobowiązane przesłać ją jeszcze wojewodzie. – Uchwała zostanie sprawdzona pod kątem zgodności z prawem – zapowiada Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody sprawującego nadzór prawny nad działalnością samorządów. Może on stwierdzać nieważność uchwał, ale tylko w takim zakresie, w jakim naruszają one przepisy.

>>> Pełny zapis relacji z niedzielnej sesji Rady Miasta Lublin

e-Wydanie

Komentarze 221

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:38
+30
Brawo Panie Prezydencie !!! Przynajmniej w Lublinie jest mądry gospodarz.
Avatar
. / 1 lipca 2019 o 20:18
+27
I po co było robić referendum i tak je olaliście :)
 Frekwencja była zagadką. Poszło zagłosować ok. 10 % mieszkańców, więc jak widać miażdżąca większość ludzi olała temat. Olała, co znaczy, że decyzję pozostawiła radnym i prezydentowi.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:11
+26
Jest syf a nie będzie!!!!! Brawo żuk pomimo nagonki,nikt nie chciał załatwić sprawy. Prawdziwy samorzadowiec
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:22
+25
To garstka ludzi co ma swoje interesy ,walczą o syf na poligonie. Za granicę polscy i oglądajcie jak się robi. To miasto a nie puszcza.Sorry będą bloki i park. Parki są w miastach !!!
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:18
+25
Nareszcie nastanie ład i porządek na górkach. Będzie można w cywilizowany sposób skorzystać z tego terenu. Rozumiem że tzw obrońcy górek tam już nie będą chodzić ich zainteresowanie tym rejonem miasta przechodzi do historii. Oby tak było bo już tych ich opowiastek o chomikach i motylkach słuchać się nie dawało.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:07
+25
dalej trzeba przygotowac rozsadny plan zagospodarowania nic wiecej.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:26
+23
Myślę, że zmierzamy w dobrą stronę. Prezydent juz nie raz udowodnił swoją dalekowzroczność.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:24
+23
Teren jest prywatny i bez kompromisu nic by się nie udało zrobić. Czy ten kompromis jest zadowalający? Wg mnie tak. Deweloper będzie musiał wyciągnąć z kieszeni sporo pieniędzy a do tego odda 80% swojej działki.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:13
+20
20 lat dyskusji było potrzeba, żeby w końcu zapadła decyzja o zagospodarowaniu tego pastwiska i oddaniu go ludziom w w nieco bardziej przystępnej formie(park naturalistyczny)
Avatar
stary czechowianin / 1 lipca 2019 o 20:56
+15
Pssst... Obrońcy chomika tego wam nie powiedzą... Otóż chomik europejski jest ściśle związany z agrocenozami czyli środowiskiem rolniczym, w dodatku ekstensywnym czyli nie wielkoobszarowym. Jest prosta zależność - są pola ze zbożem jest chomik, znikają pola znika chomik. Wystarczy poczytać prace naukowe w temacie. i niestety tak jest na górkach, urzędujący na nich rolnik zakończył działalność kilka lat temu, pola zarosły więc i chomik się wkrótce wyniesie. Obecna populacja działa jeszcze siłą rozpędu ale pola zarqastają nawłocią i jeżeli tego się nie powstrzyma skończy się też chomik. Tenże rolnik nie był zbyt ekologiczny bo sypał dużo nawozów, lał pestycydy, jak to typowy rolnik, niejednokrotnie worki po nawozach walały się po okolicy. W dodatku miał taki nawyk, że wypałał ściernisko po skończonych żniwach. Mało ekologiczne a poza tym wszyscy wiemy co oznacza ogień + Górki czechowskie. Walił też roun***m roślinność aby utorować sobie drogę do pola. Jego ciężki sprzęt pewnie rozjechał niejednego chomika. Ale w ogólnym bilansie dostęp do ziarna był korzystny dla tych zwierzaczków. To miało też tę zaletę, że można było wejść głębiej na teren Górek a nawet wjechać rowerem. Spróbujcie wjechać rowerem od Lidla na Koncertowej w stronę Poligonowej. A kiedyś się dało. Teraz to się skończyło, Górki zarastają w błyskawicznym tempie chwastem W środku sezonu ciężko lub wcale nie da się chodzić po starych ścieżkach po których chodziło sie bez problemu jeszcze w latach 90-tych. Dlatego Górki wymagają gospodarza a nie jak twierdzą obrońcy chomika, że lepiej niech będzie jak jest.
Pssst... Obrońcy chomika tego wam nie powiedzą... Otóż chomik europejski jest ściśle związany z agrocenozami czyli środowiskiem rolniczym, w dodatku ekstensywnym czyli nie wielkoobszarowym. Jest prosta zależność - są pola ze zbożem jest chomik, znikają pola znika chomik. Wystarczy poczytać prace naukowe w temacie. i niestety tak jest na górkach, urzędujący na nich rolnik zakończył działalność kilka lat temu, pola zarosły więc i chomik się wkrótce wyniesie. Obecna populacja działa jeszcze siłą rozpędu ale pola zarqastają nawłocią i jeżeli teg... rozwiń
Avatar
Fox / 4 lipca 2019 o 17:50
-7
Co za wstyd! Po co w ogóle zabudowywać Górki? Pełno jest terenów pod budownictwo, a tu się uwzięli...
Avatar
Waldek / 3 lipca 2019 o 22:06
0
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
 On z Lipska pod Radomiem pochodzi.
Avatar
telewidz / 3 lipca 2019 o 22:04
-1
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
 Pan Piotr z Lublina miał głos bardzo podobny do radnego Gawryszczaka.
Avatar
Japolan / 3 lipca 2019 o 21:54
-1
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
Jakie to ma znaczenie? Kolejne odwracanie uwagi od handlowania prawem.
Avatar
Japolan / 3 lipca 2019 o 21:52
0
japolan widzę że podstawy socjotechniki masz opanowane, brawo! ale uwierz mi, że jedna wrzutka o Popielu i Pitusze to trochę za mało żeby odsunąć od siebie podejrzenie o bycie opłaconym trollem
Baju, baju.  Proszę zapytać, dlaczego w Radzie Miasta (poprzedniej kadencji) ukręcono łeb pismu kilkudziesięciu osób w sprawie członkostwa Piotra Popiela oraz Tomasza Pituchy w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich. Czemu zapłacono publicznyni pieniędzmi za przyjazną tym ludziom opinię  (prawną)? Samo zainteresowanie pana Kowalczyka nieruchomościami to za mało. Różne sitwy dzielą się "tortem" - fundowanym przez lublinian. Łatwo wyszukać me wpisy - nie tylko o byłych członkach Rady Nadzorczej SM Nałkowskich.
Baju, baju.  Proszę zapytać, dlaczego w Radzie Miasta (poprzedniej kadencji) ukręcono łeb pismu kilkudziesięciu osób w sprawie członkostwa Piotra Popiela oraz Tomasza Pituchy w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich. Czemu zapłacono publicznyni pieniędzmi za przyjazną tym ludziom opinię  (prawną)? Samo zainteresowanie pana Kowalczyka nieruchomościami to za mało. Różne sitwy dzielą się "tortem" - fundowanym przez lublinian. Łatwo wyszukać me wpisy - nie tylko o byłych członkach Rady Nadzorczej SM Nałkowskich. rozwiń
Avatar
Justyna / 3 lipca 2019 o 17:07
+1
Jak to co dalej? Czekamy na park! :)
Avatar
dynia / 3 lipca 2019 o 17:05
0
Umowa jest korzystna dla obu stron i na tym polega kompromis. Wiem, że wy wollibyście wielkie wysypisko smieći jak do tej pory ale na szczęscie to nie przejdzie.
Avatar
kocham TBV! / 3 lipca 2019 o 17:02
0
ach, jaką będę mieć satysfakcję, tępe trolle, kiedy Czarnek zablokuje wam ten myk.
 ogromnie żałuję że nie będzie transmisji live 
Avatar
Roman / 3 lipca 2019 o 14:14
0
Wczoraj do Wtylewizji w TVP INFO zadzwonił Piotr z Lublina i powiedział, że Pan Dzioba urodził się w Moskwie. Prawda to?
Avatar
mieszkaniec, a nie troll/bot / 3 lipca 2019 o 13:58
+1
lewaki od Pietrasiewicza i pisowskie trolle połączyły siły, ciekawe co na to Nowogrodzka bo wygląda to co najmniej śmiesznie
 Wszyscy połączyli siły przeciwko jednemu deweloperowi, jednemu trollowi i jednej radzie miasta. Innych obrońców betonu nie ma. Nie istnieją. 
Zobacz wszystkie komentarze 221

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pijany 18-latek demolował samochód. Złożył propozycję policjantowi

Pijany 18-latek demolował samochód. Złożył propozycję policjantowi 0 1

Policjant drogówki po służbie zatrzymał wandala, który niszczył samochód. 18-latek chciał mu wręczyć tysiąc złotych łapówki.

Wjechali motocyklem w szynobus. Dwie osoby nie żyją [wideo]
film

Wjechali motocyklem w szynobus. Dwie osoby nie żyją [wideo] 0 2

Szebnie (woj. podkarpackie). Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym Szebniach w województwie podkarpackim dwóch mężczyzn jadących motocyklem zderzyło się z szynobusem. Jeden z nich zginął na miejscu, drugi zmarł po przewiezieniu do szpitala. Policja zajmuje się ustalaniem przyczyn tego zdarzenia.

Tydzień św. Krzysztofa. W niedzielę poświęcili pojazdy przed archikatedrą [zdjęcia]
galeria

Tydzień św. Krzysztofa. W niedzielę poświęcili pojazdy przed archikatedrą [zdjęcia] 0 5

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych. Tradycyjnie już w tym czasie działająca przy Konferencji Episkopatu Polski organizacja MIVA Polska prowadzi zbiórkę na zakup pojazdów dla misjonarzy i misjonarek. Ważnym punktem obchodów tygodnia św. Krzysztofa jest błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów.

Rowerem na Jasną Górę. Pielgrzymka policjantów z Lublina [zdjęcia]
galeria

Rowerem na Jasną Górę. Pielgrzymka policjantów z Lublina [zdjęcia] 8 0

54 policjantów i pracowników lubelskiej policji wzięło udział w rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę.

Śniadanie z muzyką na żywo w Centrum Kultury w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Śniadanie z muzyką na żywo w Centrum Kultury w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W niedzielę można było zjeść śniadanie przy dźwiękach fortepianu na wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie. Wstęp kosztował 10 zł.

Wypadki w rolnictwie. Mężczyzna stracił palec w kombajnie

Wypadki w rolnictwie. Mężczyzna stracił palec w kombajnie 5 3

Pechowo, bo amputacją jednego palca, zakończyła się dla mieszkańca okolic Chełma sobota, 13 lipca.

Decyzja w sprawie Podlasia Biała Podlaska zapadnie w środę!

Decyzja w sprawie Podlasia Biała Podlaska zapadnie w środę! 0 0

Już kilka razy informowaliśmy, że piłkarze Podlasia dowiedzą się w końcu, w której lidze zagrają. Wydaje się, że ta telenowela już naprawdę zakończy się w najbliższą środę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę 80 6

23-latek skoczył na główkę z pomostu i prawdopodobnie uderzył głową o dno. Nieprzytomnego mężczyznę przetransportowano śmigłowcem do szpitala.

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi 0 3

Po niedawnej porażce w Radzyniu Podlaskim (2:3) Avia osiągnęła duży lepszy wynik. W sobotę rozbiła Podlasie Biała Podlaska aż 6:0

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW i alert RCB

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW i alert RCB 3 4

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 2

W sobotę rozpoczęły się uroczystości z okazji 75. rocznicy likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Uczestnicy obchodów pokonali trasę, którą 75 lat temu przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 3

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!