Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2021 r.
17:58

Radny PiS i ekspert TVP nowym dyrektorem IPN w Lublinie

51 4 A A
Nowy dyrektor IPN (z lewej) jest wdowcem, ojcem dwójki dzieci, zawodnikiem amatorskich drużyn piłkarskich. Z prawej odchodzący szef Mateusz Kotecki
Nowy dyrektor IPN (z lewej) jest wdowcem, ojcem dwójki dzieci, zawodnikiem amatorskich drużyn piłkarskich. Z prawej odchodzący szef Mateusz Kotecki (fot. Maciej Kaczanowski)

Na briefingu prasowym, w otoczeniu obwieszonej biało-czerwonymi bombkami choinki, dyrektor IPN przedstawił nowego szefa lubelskiego oddziału instytutu. To miejski radny PiS i jeden z dyżurnych ekspertów „Wiadomości” TVP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To człowiek stąd, z Lublina. Doświadczony pedagog, historyk z naukowym dorobkiem, który ma też ambicje zarządzania – mówił prezes IPN Karol Nawrocki.

Od września (po odwołaniu Marcina Krzysztofika) lubelskim oddziałem IPN kierował Mateusz Kotecki. Teraz wraca do Warszawy. – Nakreśliliśmy kierunki, którymi oddział będzie szedł – powiedział, życząc powodzenia swojemu następcy i przekazując mu „świetny zespół”.

Za czasów Koteckiego ten zespół nieco się uszczuplił. Pracę w IPN stracił dr Sławomir Poleszak, redaktor naczelny portalu ohistorie.eu, na którym ukazywały się teksty krytyczne wobec IPN. Nie pracuje tam już też inny historyk związany z tym portalem – dr hab. Sławomir Łukasiewicz. Nie dostał zgody na łączenie pracy w IPN z pracą na KUL.

Taką zgodę dostanie za to nowy dyrektor Robert Derewenda – zapewnił we wtorek prezes Nawrocki. Dziennikarkę Gazety Wyborczej pytającą o Łukaszewicza zbył stwierdzeniem, że „to prywatne sprawy instytutu”.

Derewenda dyrektorski gabinet zajmie 9 stycznia. Jakie ma plany? – Chciałbym przemawiać językiem młodych, za pośrednictwem komunikatorów, którymi się młodzi dziś posługują – mówił, podkreślając, że jest doświadczonym nauczycielem i historykiem, który „ma dobry kontakt z mediami” i „nie należy do żadnej partii politycznej. – Chciałbym te moje talenty oddać IPN – deklaruje.

Po konferencji zapytaliśmy go o pierwsze decyzje jako dyrektora. – Najpierw muszę nim zostać. I zapoznać się z instytutem – stwierdził.

Kim jest Robert Derewenda?

Ma 43 lata, pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Z wykształcenia historyk, specjalista od ruchów oazowych. Z historii Ruchu Światło-Życie pisał pracę magisterską i doktorat. W 2010 w krakowskim wydawnictwie wydał nawet książkę na ten temat, zresztą jedyną w swoim naukowym dorobku. Publikuje w takich czasopismach jak „Domowy kościół”, „Oaza”, „Wieczernik”. Jest dyrektorem Instytutu im. Ks. Franciszka Blachnickiego, który swoją siedzibę ma w Krościenku nad Dunajcem. Uczy historii i WOS w prywatnym LO w Lublinie. Na KUL, na stanowisku asystenta, uczy studentów archiwistyki, w tym semestrze prowadzi też zajęcia z dydaktyki historii i rynku usług archiwalnych.

Przeglądając jego naukowy dorobek na stronie internetowej KUL nie sposób zauważyć, że w 2018 roku jego kariera wyraźnie przyspiesza. Jeździ z odczytami (m.in. o Romanie Dmowskim), wygłasza referaty (najczęściej „Historia i patriotyzm we współczesnej szkole”), dostaje medal od Ligi Obrony Kraju i nagrodę od rektora KUL.

Regularnie gości w mediach o. Tadeusza Rydzyka. Jest też, obok innego lubelskiego radnego PiS Mieczysława Ryby, jednym z dyżurnych ekspertów „Wiadomości” TVP. Dzień przed ogłoszeniem jego nominacji na dyrektora lubelskiego oddziału IPN gościł w studiu „Wiadomości” gdzie dzielił się swoją wiedzą o stanie wojennym.

W 2018 r. Derewenda wystartował w wyborach do rady Miasta Lublin. Jego wynik wyborczy to 2 860 głosów. Na liście PiS był jedynką. Z pierwszego oświadczenia majątkowego w 2018 r., wynika, że rocznie zarabia 95 tys. zł (głównie z pracy na KUL, w LO i wynajmu mieszkania). Obecnie jego dochody wzrosły ponad dwa razy. W 2020 r. zarobił ponad 197 tys. zł.

W lutym br. gdy Przemysław Czernek, minister edukacji i nauki, powołał zespół ekspertów ds. podręczników do historii i WOS, Derewenda stanął na jego czele. – Za zbrodniami stali Niemcy, a nie naziści. A uczniowie powinni wiedzieć, że Lech Wałęsa był agentem SB – mówił wówczas na antenie TOK FM pytany o planowane zmiany w podręcznikach.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty