Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 kwietnia 2017 r.
15:21

Raport GUS: Jak nam się żyje, czy ufamy innym ludziom?

0 8 A A

Mieszkańcy naszego regionu należą do osób najmniej zadowolonych z życia. Bardzo często deklarujemy się jako „zaangażowani religijnie”, ale nie mamy zaufania do innych ludzi. Dość swobodnie również podchodzimy do łamania norm społecznych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taki obraz mieszkańców lubelskiego wyłania się z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Badacze przyjrzeli się szeroko pojętej jakości życia w Polsce. Sprawdzili zarówno naszą sytuację ekonomiczną, jak i relacje społeczne, rodzinne oraz ogólny poziom zadowolenia z życia. Lubelskie nie wypadło pod tym względem zbyt dobrze.

Zadowolenie z życia

Autorzy raportu sprawdzali, jak subiektywnie oceniamy poziom naszego dobrobytu. Składa się na to kilka elementów, np. ogólne zadowolenie z życia. Okazuje się, że prawie 80 proc. Polaków jest zadowolonych. Najlepsze wyniki zanotowano na Podlasiu, Śląsku i w Wielkopolsce. Jedne z najgorszych w naszym regionie. Zadowolenie z życia deklaruje tylko 74 proc. mieszkańców lubelskiego.
- Przeważnie myślę, że to czym się zajmuję w życiu ma sens - z takim stwierdzeniem zgodziło się niewiele ponad 60 proc. mieszkańców naszego województwa. To również jeden z najgorszych wyników w kraju. Najmocniejsze poczucie „sensu w życiu” mają mieszkańcy Wielkopolski.

Jak oceniamy swoje emocjonalne samopoczucie? Połowa Polaków dobrze, a pozostali źle. Lubelskie ponownie wypadło najgorzej w kraju. Na przeciwnym krańcu skali znalazły się Podkarpacie i Podlasie.
Trzy powyższe elementy złożyły się na ogólną oceną jakości życia. Jako dobrą, ocenia ją zaledwie 36 proc. Polaków. Najgorzej ponownie wypadło Lubelskie. Mniej niż jedna trzecia mieszkańców naszego regionu dobrze ocenia swoją jakość życia.

Na Wschodzie najbiedniej

Słaba ocena jakości życia to w dużej mierze skutek skromnych dochodów. Pod względem PKB na mieszkańca, wschodnie województwa są w krajowym ogonku. Nie przekraczamy trzech czwartych średniej krajowej. Przeciętny dochód w rodzinach z lubelskiego to niecałe 1400 zł na osobę.

Z badania wynika, że aż 14 proc. polskich rodzin doświadczyło ubóstwa dochodowego. Najgorszą sytuację odnotowano w naszym regionie, gdzie wskaźnik ten sięgnął 27 proc. Niewiele lepiej było na Podkarpaciu. Okazuje się jednak, że mimo niskich dochodów jesteśmy dosyć zaradni. Tylko 11 proc. rodzin wskazało, że nie radzi sobie z „domknięciem” miesięcznego budżetu. Najgorzej wypadły regiony w północnej części kraju.

Tylko 17 proc. polskich rodzin ocenia swoje dochody, jako dobre. Najlepiej jest na Mazowszu, gdzie jedna czwarta rodzin cieszy się wysokimi zarobkami. Najmniej dobrze zarabiających jest w naszym regionie i na Podkarpaciu. Odpowiednio 9 i 7 proc. Niemal co piąty mieszkaniec naszego województwa ocenia swoje warunki życia, jako dobre, nawet mimo niskich pensji. Taki sam odsetek rodzin dobrze ocenia swoją sytuację budżetową. Najlepiej pod tym względem wypadło Podlasie.

Lubelskie natomiast jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o korzystanie z różnych form pomocy finansowej. Takie wsparcie trafia do 13 proc. rodzin. Prawie 10 proc. gospodarstw domowych korzysta z pomocy rzeczowej.

Zaangażowanie religijne

Badacze sprawdzili, jak wygląda życie religijne Polaków. Pytali o jego różne aspekty: od kwestii odczuwania związku z wyznaniem i stosunku do wiary po deklaracje uczestnictwa w praktykach religijnych i zaangażowania w działalność wspólnot religijnych.

Ponad 90 proc. Polaków deklaruje wiarę katolicką. 80 proc. badanych ocenia się jako wierzący lub „głęboko wierzący”. Wynik powyżej 90 proc. zanotowano tylko w naszym województwie oraz na Podkarpaciu.

Niespełna połowa Polaków twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu chodzi do kościoła. W naszym regionie do regularnych praktyk przyznaje się 60 proc. wiernych. Najlepiej wypadło Podkarpacie, gdzie trzy czwarte wiernych co tydzień uczestniczy w nabożeństwach. Podobne wyniki zanotowano przy pytaniu o codzienną modlitwę.

Autorzy raportu sprawdzili również nasze zaangażowanie religijne. Składa się na nie zarówno uczestnictwo w obrzędach, jak i aktywności w społecznościach wyznaniowych i poczucie związku z nimi. W lubelskiem aż 45 proc. badanych deklaruje się jako bardzo i średnio zaangażowani. Co czwarty nakierowany nie przyznaje się do żadnego zaangażowania lub związku z kościołem. Widać tu sporą różnicę w porównaniu do odsetka mieszkańców, którzy deklarują wyznanie katolickie.

Polak wśród swoich

Jaki mamy stosunek do innych ludzi? Sąsiadów, kolegów i znajomych z pracy? Jak czujemy się w lokalnym środowisku? Ogólne zaufanie do innych ludzi deklaruje tylko 78 proc. badanych. Najbardziej ufni mieszkańcy są w Małopolsce i na Podlasiu. W ostatniej trójce znalazło się Lubelskie. Zaufanie do innych deklaruje zaledwie trzy czwarte mieszkańców naszego regionu.

Badanie pokazało, że tylko co piąty Polak działa w różnego rodzaju organizacjach. Lubelskie wypadło pod tym względem całkiem dobrze. Kilka procent powyżej krajowej średniej. Od działalności społecznej wolimy zacieśnianie kontaktów z rodziną Deklaruje to aż 97 proc. Polaków. Najmocniejsze związki z bliskimi mają mieszkańcy lubelskiego, Podkarpacia i Małopolski. Aż jedna trzecia rodzin deklaruje bliskie relacje, które pozwalają liczyć zarówno na pomoc duchową, jak i materialną.
Nieco gorzej jest jeśli chodzi o relacje ze znajomymi i sąsiadami. W tym przypadku bliskie relacje deklaruje tylko co czwarty badany.

W rankingu zaufania wśród mieszkańców lubelskiego prowadzą znajomi z pracy. Ufa im aż 90 proc. z nas. Na kolejnych miejscach znalazły się: Kościół, sąsiedzi i policja. Lokalnym władzom ufa niespełna połowa z nas, a nieznajomym zaledwie 35 proc. badanych.
Łapówki, podatki i ściąganie

Niemal wszyscy badani deklarują poszanowanie dla norm prawnych. Aż 80 proc. z nas nie toleruje wręczania łapówek. Lubelskie mieści się tu w krajowej średniej. Największą tolerancję na korupcję wykazują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Bezprawne pobieranie zasiłków? U nas takie zachowanie potępia ponad 80 proc. badanych. Znacznie swobodniej podchodzimy jednak do unikania podatków. Bezwarunkowe potępienie dla takich zachowań deklaruje niewiele ponad połowa badanych w naszym województwie. Unikanie podatków nie jest tolerowane przede wszystkim w Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Śląsku.

Blisko 40 proc. mieszkańców lubelskiego nie toleruje zatrudniania „na czarno”. Mamy jednak więcej zrozumienia dla ludzi, którzy w ten sposób pracują. Jednoznaczne potępienie wobec nich wyraża mniej niż 20 proc. badanych.

Jazdy na gapę komunikacją publiczną nie toleruje ponad 60 proc. mieszkańców naszego województwa i Podkarpacia. Najbardziej swobodnie podchodzą do tego w centralnych regionach kraju. Przekraczanie prędkości na drodze? Mniej więcej połowa z nas nie widzi w tym problemu. To wynik na poziomie krajowej średniej. Jeszcze większą tolerancję wykazujemy wobec ściągających na egzaminach. Nie toleruje tego zaledwie 35 proc. badanych z lubelskiego.

Źródło: GUS. Raport „Terytorialne zróżnicowanie jakości życia w Polsce w 2015 r.”

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dyzio / 1 kwietnia 2017 o 19:04
+1
Co by nie mowic poziom zycia w Lublinie i regionie systematycznie rosnie. Jesli sie nie jest patologia ma sie troche wlasnej inicjatywy, zaradnosci, przedsiebiorczosci zyje sie nam calkiem dobrze, a ze tak jest wystarczy rozejrzec sie dokola!
Avatar
cv / 3 kwietnia 2017 o 09:37
0
Trudno być zadowolonym gdy żyje się i mieszka w najbiedniejszym regionie EU. Myślę, że te procenty zostały wyśrubowane
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 12:40
0
W Korei Południowej też 100%, od kiedy powstała III RP brak relacji z corocznych strajków studentów. No, ale tak jest wszędzie, gdzie hunta wojskowa rządzi. Wszystko w rękach jednej rodziny. Tak już Koreańczycy mają.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 12:32
0
Sondaż przeprowadzano na Lotnisku w Świdniku wśród mieszkańców udających się do pracy zagranicą? To mi też żyje się dobrze na lubelszczyźnie z tego co zarobię w Niemczech.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 07:17
0
w Kurowie zwolnił proboszcza TW Filozof życiński---od tamtej pory mniej ludzi chodzi na msze
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 20:19
0
"Zadowolenie z życia deklaruje tylko 74 proc. mieszkańców lubelskiego. " Tylko 74% czy aż 74%? Czy wy jesteście normalni?
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 20:22
-1
W Korei Płn jest 100 proc. zadowolenia.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 18:12
-1
"Przeciętny dochód w rodzinach z lubelskiego to niecałe 1400 zł na osobę." Szczerze? Chciałabym, żeby tak było :) Przy dwójce dzieci byłoby to 5600 na rodzinę. A mimo 500 + nadal bardzo daleko do takiego budżetu domowego.
Avatar
cv / 3 kwietnia 2017 o 09:37
0
Trudno być zadowolonym gdy żyje się i mieszka w najbiedniejszym regionie EU. Myślę, że te procenty zostały wyśrubowane
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 12:40
0
W Korei Południowej też 100%, od kiedy powstała III RP brak relacji z corocznych strajków studentów. No, ale tak jest wszędzie, gdzie hunta wojskowa rządzi. Wszystko w rękach jednej rodziny. Tak już Koreańczycy mają.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 12:32
0
Sondaż przeprowadzano na Lotnisku w Świdniku wśród mieszkańców udających się do pracy zagranicą? To mi też żyje się dobrze na lubelszczyźnie z tego co zarobię w Niemczech.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 07:17
0
w Kurowie zwolnił proboszcza TW Filozof życiński---od tamtej pory mniej ludzi chodzi na msze
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 20:22
-1
W Korei Płn jest 100 proc. zadowolenia.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 20:19
0
"Zadowolenie z życia deklaruje tylko 74 proc. mieszkańców lubelskiego. " Tylko 74% czy aż 74%? Czy wy jesteście normalni?
Avatar
dyzio / 1 kwietnia 2017 o 19:04
+1
Co by nie mowic poziom zycia w Lublinie i regionie systematycznie rosnie. Jesli sie nie jest patologia ma sie troche wlasnej inicjatywy, zaradnosci, przedsiebiorczosci zyje sie nam calkiem dobrze, a ze tak jest wystarczy rozejrzec sie dokola!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 18:12
-1
"Przeciętny dochód w rodzinach z lubelskiego to niecałe 1400 zł na osobę." Szczerze? Chciałabym, żeby tak było :) Przy dwójce dzieci byłoby to 5600 na rodzinę. A mimo 500 + nadal bardzo daleko do takiego budżetu domowego.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 15 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.