Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2021 r.
13:47

Lublin: Ratusz nie chce budować "południowej obwodnicy miasta"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
76 29 A A
Planowana przez miasto częściowa przebudowa ul. Żeglarskiej nie będzie uwzględniać budowy drugiej jezdni
Planowana przez miasto częściowa przebudowa ul. Żeglarskiej nie będzie uwzględniać budowy drugiej jezdni (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie będziemy krzywdzić mieszkańców – deklaruje zastępca prezydenta miasta i zapewnia, że Ratusz nie zamierza budować drogi nazywanej potocznie „południową obwodnicą Lublina”. Miałaby ona przebiegać obok lasu Stary Gaj (dokładnie pomiędzy ul. Ziołową a Zagajnikową), a dalej śladem dzisiejszej ul. Żeglarskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taki przebieg trasy przelotowej został wyznaczony w planie rozbudowy Lublina, jakim jest tzw. studium przestrzenne. Dokument został sporządzony przez planistów Ratusza i zatwierdzony półtora roku temu przez Radę Miasta. Na jej ostatnim posiedzeniu znów mówiono o tej drodze, bo Ratusz zabiera się do tworzenia szczegółowego planu zagospodarowania okolic ul. Lipskiej, Ziołowej i Zagajnikowej.

Już dziś wiadomo, że kontrowersyjna droga, niechciana przez okolicznych mieszkańców, zostanie narysowana także w planie zagospodarowania, który określi przeznaczenie poszczególnych gruntów. Wszystko przez to, że plan musi być zgodny z uchwalonym wcześniej studium przestrzennym: jeżeli narysowano w nim drogę, to plan nie może tego zmienić.

Mimo to Ratusz zapewnia, że… wcale nie chce powstania trasy przelotowej, która docelowo miałaby się zaczynać koło kościoła w Konopnicy i prowadzić na Felin. – Nie będzie tak, że kosztem mieszkańców Lublina będziemy poprawiać wszystkim dookoła układ komunikacyjny – oświadczył przed radnymi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta. Urzędnicy tłumaczą, że musieli narysować taką trasę w studium, bo przewiduje ją wojewódzki plan zagospodarowania. Zapewniają, że mimo to nie będą dążyć do jej budowy.

– Jeżeli nikt nie popiera tego rozwiązania, to my nie będziemy krzywdzić naszych mieszkańców takim układem drogowym tylko po to, żeby przeprowadzić ruch tranzytowy – zadeklarował Szymczyk. Zastrzegł jednocześnie, że jeśli miałaby w przyszłości powstać trasa obwodowa z południowej strony Lublina, to „nie w tym miejscu”.

Wpisanie „niechcianej” trasy do miejskiego planu zagospodarowania będzie mieć konsekwencje dla właścicieli gruntów między Zagajnikową a Ziołową, bo na części terenu wykluczona zostanie zabudowa.

Nowej trasy tranzytowej nie będzie przewidywać zamówiony przez miasto projekt przebudowy sypiącego się mostu na Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej i odcinka ulicy między powstającą już pętlą komunikacji miejskiej a skrzyżowaniem z ul. Słomkowskiego.

Dodajmy, że władze miasta, jeśli kiedyś zmienią zdanie i uznają, że droga jest potrzebna, będą mogły ją poprowadzić korzystając z tzw. specustawy, bez oglądania się na to, co zapisano w planie zagospodarowania oraz w studium przestrzennym.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 14:36
+47
To całkiem odwrotnie niż z Górkami Czechowskimi
To napisałem znowu ja, develo troll, zapiekły z nienawiści największy przegryw życiowy. Niezłomny obrońca wolności i niezawisłości Górek Czechowskich. Artysta ze spalonego teatru....
Avatar
to_ino_ja / 3 stycznia 2021 r. o 15:39
+44
Przydałaby się droga, która jest przedłużeniem ul. Głuskiej do ul. Grygowej. Skróciłoby to dojazd do cmetarza i do obwodnicy.
Avatar
Pablito189 / 3 stycznia 2021 r. o 16:23
+40
Znaczy się, że ta droga klasy "G" zostanie wpisana w plan miejscowy tylko po to, by MPZP nie naruszał ustaleń SUiKZP, co nie spowoduje niczego poza brakiem możliwości zabudowy jednorodzinnej? To całkiem odwrotnie niż z Górkami Czechowskimi, gdzie plan miejscowy uchwalono z naruszeniem lokalnej konstytucji, a następnie wbrew woli mieszkańców rozpoczęto przygotowania do zabudowy wielorodzinnej i wybudowano "ścieżkę terenową" naruszającą ustalenia nie tylko obowiązującego MPZP, ale również obu wersji SUiKZP, tej z 2000 i 20019 (uchylonej wyrokiem WSA w Lublinie). Kto jest kandydatem na intensywną urbanizację miejsca, przez które przebiega planowana południowa droga klasy "G"?
 Nawiedzony oszołomie, kogo obchodzą Górki? To jest temat o południowej obwodnicy. Zamiast spamować na forum i robić offtopic, załóż sobie jakiegoś bloga i tam zamieszczaj swoje górkowe smęty.
 Nawiedzony oszołomie, kogo obchodzą Górki? To jest temat o południowej obwodnicy. Zamiast spamować na forum i robić offtopic, załóż sobie jakiegoś bloga i tam zamieszczaj swoje górkowe smęty. rozwiń
Avatar
karol-83 / 3 stycznia 2021 r. o 19:41
+24
No to teraz Ci co wyceniają swoje działki po 300-400 tyś w tej okolicy zejdą na ziemię...
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 18:11
+23
wobec jednej z osób, która w jednym i drugim przypadku związanym ze zminą SUiKZP , składała uwagi kwestionujące planowane i wprowadzone zmiany?
A czego jeszcze w szale trollo developerskich uniesień nie oprotestowałeś? Jak Ci się piana na ustach skończy, to może płatki mydlane wypróbuj, zapiekły z nienawiści pieniaczu? Przegrywie, "kuzynie" żołnierza przeklętego? Ten patetyzm, ta wzniosłość i mania własnej wielkości (pomieszana z prześladowczą) już Ci całkiem mózgownicę zorała, wszystko ze wszystkim Ci się już pie... dokładnie.
A czego jeszcze w szale trollo developerskich uniesień nie oprotestowałeś? Jak Ci się piana na ustach skończy, to może płatki mydlane wypróbuj, zapiekły z nienawiści pieniaczu? Przegrywie, "kuzynie" żołnierza przeklętego? Ten patetyzm, ta wzniosłość i mania własnej wielkości (pomieszana z prześladowczą) już Ci całkiem mózgownicę zorała, wszystko ze wszystkim Ci się już pie... dokładnie. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 18:17
+22
srome_K_, już zacząłeś klepać w czerwone łapki? Za godzinę będziesz musiał to robić od P0czątku, ścier_K_o deweloperska
A to napisałem ja, kolejny nawiedzony develo troll ze spółdzielni. Który z powody słabowania na łepetynę sam do siebie pisze...A co na to lekarz? Spróbuj, może co poradzi....
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 19:10
+19
W sumie poziom złości i nienawiści jest wprost proporcjonalny do strachu przed prawdą, która jednych wyzwala, a potrafi pozbawić wolności. Każdy ma wolny wybór!
Której to złości - gorzej bo bezsilnej, sam jesteś żywym przykładem. Pewnie, że każdy ma wybór. Ty wybrałeś wściekłą nienawiść. To jakiś atawizm, po "żołnierzu przeklętym" we krwi ?Charakterystyczne, że właśnie przegrani życiowo w ten sposób zaciekle atakują. Ale ulituję się i dam radę. Zamiast głupiego trollowania, zajmij się jakąś robotą. Na przykład taką: ***s://***dziennikwschodni.pl/magazyn/wnuczka-stanislawa-wyspianskiego-prowadzila-kiosk-na-lubelskim-globusie,n,1000281144.html Żadna praca nie hańbi
Której to złości - gorzej bo bezsilnej, sam jesteś żywym przykładem. Pewnie, że każdy ma wybór. Ty wybrałeś wściekłą nienawiść. To jakiś atawizm, po "żołnierzu przeklętym" we krwi ?Charakterystyczne, że właśnie przegrani życiowo w ten sposób zaciekle atakują. Ale ulituję się i dam radę. Zamiast głupiego trollowania, zajmij się jakąś robotą. Na przykład taką: ***s://***dziennikwschodni.pl/magazyn/wnuczka-stanislawa-wyspianskiego-prowadzila-kiosk-na-lubelskim-globusie,n,1000281144.html Żadna praca nie hańbi rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 18:59
+19
To, że nie szanujesz pluralizmu poglądów i opinii innych jest twoją sprawą. To, że bohaterów narodowych nazywasz przeklętymi, jest również twoją sprawą, ale zahacza o kłamstwo historyczne. Gdybym miał się zniżać do twojego poziomu, to musiałbym zrobić to, co regularnie można usłyszeć od liderek " strajku kobiet " , które są nie mniej wulgarne, jak ty. Nie czynię tego, tylko dlatego, że by to zrobić musiałbym stać się dokładnie taki jak ty. Zdrowia, bo czas ukrywania zbioru zastrzeżonego IPN jest już bliżej, niż myśli ktokolwiek z twojego środowiska.
Czyli w punkt. Trafiony - zatopiony. Artysta ze spalonego teatru, partyzant z wyciętego lasu... Ja przynajmniej, właśnie przez szacunek, zaimki z wielkich liter piszę...Teraz dla odmiany nadymasz się i idziesz mnie straszyć? Buhahahaha, kundelku... Jak Ci się piana na ustach skończy, to może płatki mydlane wypróbuj, zapiekły z nienawiści pieniaczu? Przegrywie, "kuzynie" żołnierza przeklętego? Ten patetyzm, ta wzniosłość i mania własnej wielkości (pomieszana z prześladowczą) już Ci całkiem mózgownicę zorała, wszystko ze wszystkim Ci się już pie... dokładnie.
Czyli w punkt. Trafiony - zatopiony. Artysta ze spalonego teatru, partyzant z wyciętego lasu... Ja przynajmniej, właśnie przez szacunek, zaimki z wielkich liter piszę...Teraz dla odmiany nadymasz się i idziesz mnie straszyć? Buhahahaha, kundelku... Jak Ci się piana na ustach skończy, to może płatki mydlane wypróbuj, zapiekły z nienawiści pieniaczu? Przegrywie, "kuzynie" żołnierza przeklętego? Ten patetyzm, ta wzniosłość i mania własnej wielkości (pomieszana z prześladowczą) już Ci całkiem mózgownicę ... rozwiń
Avatar
randalk / 3 stycznia 2021 r. o 14:36
+19
i bardzo dobrze, ta "obwodnica" jest zbędna i niczego by nie rozwiązywała.
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 19:18
+14
na wszelki wypadek sączy jad na czytelników i klepie w łapki
I sam do siebie pisze....
Avatar
qwerty38 / 4 stycznia 2021 r. o 10:59
+3
Ta droga byłą sensowna 30 lat temu, teraz nic nie rozwiąże i nic nie da. Na dziś potrzebna jest 2 pasmówka już za Starym gajem w stronę Zemborzyc.
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 stycznia 2021 r. o 08:32
+6
Ta trasa jest potrzebna ale faktycznie NIE w tym śledzie. Sam się dziwiłem co "miasto" wyprawia projektując POL tuż nad zalewem i w śladzie Żeglarskiej... Od Konopnicy, trasa powinna iść przez Zemborzyce Podleśne, potem poniżej Zalewu przez Wólkę Abramowicką i Kalinowkę a pod Felinem powinna łączyć się do obecnego układu.
Avatar
Motorlublin / 3 stycznia 2021 r. o 20:43
+10
Mieszkańcy sami za chwilę poproszą o tą drogę bo okolice Nałkowskich aż do Diamentowej plus Janowską stoją w ogromnych korkach. Lipska w zasadzie jest zabudowana Ziołowa też się szybko zabudowuje. Za kilka lat będzie problem z wyjazdem. 
Avatar
lidek16 / 3 stycznia 2021 r. o 20:08
-18
Zamiast budować drogi planowane tak jak inne miasta to tz ratusz z Żukiem na czele i Szymczakiem nie widzą tej drogii inne miasta walczą aby rozwiązać problemy a Lublin i prezydend ze Świdnika nie widzi tej drogi tz obwodnicy poludniowej wstyd że Lublin ma takiego prezydenta to są skutki gdy  innego miasta   Świdnik rządzi Lublinem
Avatar
Lubelak50 / 3 stycznia 2021 r. o 20:03
+12
Obwodnica w opisanym miejscu jest niepotrzebna. Wg mnie : 1. Zalew i tereny zielone zostałyby oddzielone bezsensowną zaporą kilku jezdni. 2. Jak ktoś jedzie z kierunku południowego np z Rzeszowa do Zamościa lub Chełma to wcześniej skręci na wschód omijając Lublin i tym samym skróci sobie drogę o kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów. 3. Za te pieniądze lepiej poszerzyć ulice Krężnicką, Osmolicką, Janowską i Żeglarską. Gdyby jednak kiedyś taka obwodnica była potrzebna to trzeba to zrobić przez Zalewem, choć wg mnie jest ona bezsensowna.
Avatar
karol-83 / 3 stycznia 2021 r. o 19:41
+24
No to teraz Ci co wyceniają swoje działki po 300-400 tyś w tej okolicy zejdą na ziemię...
Avatar
Zgredek Edek / 3 stycznia 2021 r. o 19:18
+14
na wszelki wypadek sączy jad na czytelników i klepie w łapki
I sam do siebie pisze....
Avatar
kronikidewelorozwoju / 3 stycznia 2021 r. o 19:18
-21
Widocznie ktoś najpierw opłacił konsultacje na fakturę VAT ale się wycofał albo faktury nie opłacił. Wiec plan już nieaktualny bo nie ma nic za darmo.
 Na sprzedaży apartamĘtów w dewelo-gettach oddalonych o godzinę jazdy od Centrum nie da się już zbijać kokosów. Kartel może jeszcze próbować sztuczek w śródmieściu, takich jak "luksusowe akademiki" przy zygmuntowskich w miejsce stadionu do czarnego pseudo-sportu, albo garsoniery dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami na Podzamczu w miejsce dworca PKS.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 3 stycznia 2021 r. o 19:17
-20
Czyli najpierw uchwalają Studium z przebiegiem tej drogi, następnie głosują za Miejscowym Planem który również tę drogę musi przewidywać a teraz mówią że i tak nikt jej nie chce. Z logicznego punktu widzenia nie wygląda to dobrze....
 Prawdopodobnie plan powstał w czasach, kiedy cwaniakom wydawało się, że w Kozim Grodzie da się upchnąć dowolną liczbę apartamĘtów i w dowolnej odległości od cywilizacji. Teraz, kiedy mania "pewnych" zarobków z wynajmu dobiegła końca, te śmiałe plany trzeba było zweryfikować.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 3 stycznia 2021 r. o 19:14
-27
To całkiem odwrotnie niż z Górkami Czechowskimi
To napisałem znowu ja, develo troll, zapiekły z nienawiści największy przegryw życiowy. Niezłomny obrońca wolności i niezawisłości Górek Czechowskich. Artysta  ze spalonego teatru....
 W czym jak w czym, ale w nienawiści to na pewno nie tylko ja nie mam najmniejszych szans konkurować z tobą. W kwestii pożarów również.
 Nic nie P0bije hejtu do "plebsu" (szczególnie do ekologów i aktywistów), który gotuje się w wyleniałej głowie prezesa sPÓłdzielni Dewelo-Tęcza.
 Nic nie P0bije hejtu do "plebsu" (szczególnie do ekologów i aktywistów), który gotuje się w wyleniałej głowie prezesa sPÓłdzielni Dewelo-Tęcza. rozwiń