Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2016 r.
12:51

Rekrutacja na studia w Lublinie. Jak wybrać najlepszy kierunek studiów?

Autor: Zdjęcie autora opr. ask
0 23 A A

Trwa rekrutacja na studia. To idealny moment, by jeszcze raz na spokojnie zastanowić się nad wybranym wcześniej kierunkiem. Od decyzji, jaką teraz podejmą nastolatki zależeć będzie ich dorosłe życie zawodowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku w Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło 280 tys. absolwentów szkół średnich, czyli o 20 tys. mniej, niż rok wcześniej. To wynik niżu demograficznego, który wkrótce przełoży się na zmniejszenie liczby „rąk do pracy”.

Informatyka? Psychologia?

Eksperci szacują, że nie przełoży się to jednak np. na większe zapotrzebowanie na nowych nauczycieli, czy psychologów. Potrzebni będą natomiast wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie podążać za postępem technologicznym, a także samodzielnie go kreować. Wiele analiz wskazuje na to, że kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieć absolwenci kierunków informatycznych. Według raportu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych do grona zawodów, na które będzie w najbliższych latach największy popyt należy medycyna oraz branża finansowa zatrudniająca o 43 proc. więcej osób niż było to w roku 2012, a także takie zawody jak coach, czy pedagog osób starszych.

Rury, przewody, mechanizmy, dane

Rosnącego zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacyjną i nowymi technologiami. Poza deficytem pracowników umysłowych w specjalistycznych branżach, brakuje również wykwalifikowanych pracowników fizycznych tj: hydraulików, mechaników, spawaczy. Według zestawień, sektory w których odnotowuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników to także sektor IT, sektor finansowy oraz sektor e-marketingu. W branży IT mamy do czynienia z tzw. rynkiem kandydata, czyli sytuacją, w której popyt na pracowników przewyższa ich podaż.

W Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów, a z raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” wynika, ze na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT. Co ciekawe, według prognoz liczba miejsc pracy w tym sektorze zwiększy się o 58 proc., z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku.

Ty i rynek

- Dlatego wybierając kierunek studiów warto zrobić to nie tylko w oparciu o własne predyspozycje, ale także uwzględniając zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy. Rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca informatyzacja życia codziennego i procesów powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży IT– mówi Joanna Wojdan-Liszewska, starszy specjalista ds. PR w Transition Technologies, polskiej firmie informatycznej. Dodaje też, że osoby młode już na etapie studiów powinni aktywnie uczestniczyć w praktykach oraz stażach.

- Zdobyte doświadczenie i umiejętności z całą pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego też warto uczyć się od najlepszych. Jako polska firma informatyczna rok rocznie oferujemy cykl praktyk oraz staży dla studentów, a najlepszym studentom oferujemy zatrudnienie. Aktualnie, realizujemy ogólnopolski program edukacyjny „Zaprogramuj swoją przyszłość”, celem którego jest nauka podstaw programowani już na etapie szkół średnich – tłumaczy Wojdan-Liszewska.

Pytaj wujka, pytaj przyjaciela

Specjaliści podkreślają też, że wybierając kierunek studiów przeanalizować trzeba swoje cechy charakteru, które mogą predysponować do wykonywania określonej profesji. Osoby skrupulatne, dokładne, spokojne sprawdzą się w ekonomii, finansach, rachunkowości i administracji. Dla żywiołowych nastolatków ciekawsze będzie dziennikarstwo, zarządzanie, marketing, czy reklama. O wszystkim zdecydować mogą też zainteresowania, talenty i pasje. Przed ostatecznym wyborem warto też skonsultować się z rodziną i przyjaciółmi prosząc ich o wskazanie, w jakim zawodzie widzieliby nas w przyszłości. Ich opinie, nawet jeśli wydają się na pozór niedorzeczne, warto przemyśleć. Pod uwagę warto wziąć także zawodowe tradycje rodzinne. W razie wątpliwości można zwrócić się o pomoc do doradców zawodowych lub centrum karier.

Gdzie po indeks

Po wyborze kierunku pomyśleć trzeba też o wyborze właściwej uczelnię biorąc pod uwagę: kto prowadzi zajęcia, jakie są przedmioty, ile godzin wykładów, ile ćwiczeń, czy będzie można wybierać przedmioty fakultatywne. Pod uwagę należy wziąć także możliwość wyjazdów na stypendia zagraniczne. Bazować można na informacjach otrzymanych z internetu, ale warto też porozmawiać ze studentami lub absolwentami wybranego kierunku i spytać ich, jak oceniają studia oraz swoje szanse na rynku pracy.

Studia w Lublinie - lubelskie uczelnie czekają

• W tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na kierunku weterynaria przygotował miejsce dla 2020 kandydatów. W sumie uczelnia ma swojej ofercie 34 kierunki studiów, w tym jedną nowość: chłodnictwo, klimatyzację i technologie zintegrowane.

• Politechnika Lubelska oferuje 20 kierunków kształcenia, w tym dwa nowe: inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz marketing i komunikacja rynkowa na Wydziale Zarządzania. Uczelnia przygotowała 2025 miejsc na studiach stacjonarnych oraz 990 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia.

• Uniwersytet Medyczny na pierwszy rok studiów planuje przyjąć 2242 kandydatów, w tym 290 na studia anglojęzyczne.

• UMCS na 80 kierunkach przygotował 7152 miejsca na pierwszy rok studiów stacjonarnych. Uczelnia szykuje pięć nowości: agrochemię na Wydziale Zamiejscowym w Puławach, społeczeństwo informacyjne, analitykę gospodarczą, architekturę informacji oraz studia drugiego stopnia na kierunkach geoinformatyka i logistyka.

• KUL przygotował w tym roku 50 kierunków studiów I stopnia i studiów jednolitych magisterskich. Tegoroczną nowością jest informatyka i teologia w języku angielskim.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Wentyle w rowerze to nie tylko małe metalowe czy plastikowe elementy. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co bezpośrednio wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Nie 8, ale 12 lat powinna spędzić w więzieniu Anna K., która będąc pijana spowodowała śmiertelny wypadek w Krasnymstawie – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie, zaostrzając zaskarżony wyrok z pierwszej instancji. Postanowienie wydane w czwartek jest już prawomocne.

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala
galeria

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

FINAŁ XI EDYCJI DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

FINAŁ XI EDYCJI DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

LUBLIN, SOBOTA 11 MAJA 2024 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty