Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2011 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Rewitalizacja Ogrodu Saskiego. Ratusz chce się pozbyć ptaków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 22 A A
Ratusz już raz, zimą 2009 roku, próbował wypłoszyć gawrony, niszcząc ich gniazda. – Skutek, delikatn
Ratusz już raz, zimą 2009 roku, próbował wypłoszyć gawrony, niszcząc ich gniazda. – Skutek, delikatn

Już w czerwcu Ratusz ma zacząć poszukiwania firm, które nadadzą nowy blask Ogrodowi Saskiemu. Prace potrwają dwa lata. I tyle czasu będą mieć mieszkające w parku gawrony na to, by się stąd wyprowadzić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Koszty kompleksowej rewitalizacji parku szacowane są wstępnie na 17 milionów złotych, z czego 10 mln zł ma pochodzić z unijnej dotacji. Miejscy urzędnicy szukają jeszcze dodatkowych źródeł pieniędzy, m.in. w funduszach ochrony środowiska. W przetargu wybrane zostaną dwie firmy. Jedna ma się zająć zielenią, druga całą resztą robót.

W pierwszej kolejności wykonawcy mają zabrać się za alejki. Część z nich będzie mieć nawierzchnię ze specjalnego kruszywa mineralnego typu HanseGrand.

– Nie będziemy go jednak stosować na alejkach o dużym spadku i one będą mieć asfaltową nawierzchnię – zapowiada Tomasz Radzikowski z Urzędu Miasta. – Równocześnie chcemy zacząć część prac przy rewitalizacji zieleni – dodaje. Wymienione mają być też ławki i kosze na śmieci, a cały park zostanie otoczony ogrodzeniem takim, jak to, które stoi w pobliżu głównego wejścia do Ogrodu Saskiego.

Zakończenie robót przewidywane jest na 2013 r. Do tego czasu Ratusz chce się też pozbyć mieszkających w parku gawronów. – Trzeba zmusić ptaki do opuszczenia tego miejsca – twierdzi Krzysztof Jakubowski, miejski radny z Czubów. Urzędnicy potwierdzają: Mamy takie plany.
– Gawrony są w opozycji do innych gatunków ptaków bardziej przyjaznych parkowi, które nie nastręczają problemów spacerowiczom i nie niszczą drzew tak, jak czynią to gawrony w trakcie budowy gniazd – mówi Radzikowski. Nie chce zdradzić metody, jaką chce wypłoszyć ptaki. Raz próbował wygonić je, niszcząc ich gniazda. – Skutek, delikatnie mówiąc, był średni – dodaje.

– Staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie wspólnie z naukowcami. Rozważamy wiele pomysłów – oświadczył Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta, na ostatniej sesji rady.

Przy okazji magistrat szuka też sposobu na śródmiejskie gołębie. – Problem nie dotyczy tylko parków – stwierdza Siemiński. – Proszę zobaczyć, jak wygląda okolica fontanny na pl. Wolności – podkreśla.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ww / 2 czerwca 2011 o 12:14
0
A ja myślę, że czas najwyższy z tym "parkiem" zrobić porządek i akurat tutaj trzeba działania miasta wesprzeć bo leży to w interesie wszystkich mieszkańców Lublina. N a razie mamy w centrum miasta 12 ha niezadbanych nieużytków bez pomysłu. Saski to żenada. Park w Oliwie, z którym jestem związana, ma 10 ha i jest miejscem,o które dba miasto, gdzie każdy może swobodnie odpocząć i spędzić wolny czas. Jest piękny, czysty, zadbany. Lublin jako miasto zasługuje także na takie miejsce.
Jako projektant i ogrodnik mam jednak uzasadnione obawy co do "rewitalizacji" parku, znam go nieźle i większość drzew nie przeżyje tego zabiegu zgodnie z prawami natury Ten park wymaga generalnego remontu i nowych rozwiązań - w przeciwnym wypadku efekt będzie mizerny.
A ja myślę, że czas najwyższy z tym "parkiem" zrobić porządek i akurat tutaj trzeba działania miasta wesprzeć bo leży to w interesie wszystkich mieszkańców Lublina. N a razie mamy w centrum miasta 12 ha niezadbanych nieużytków bez pomysłu. Saski to żenada. Park w Oliwie, z którym jestem związana, ma 10 ha i jest miejscem,o które dba miasto, gdzie każdy może swobodnie odpocząć i spędzić wolny czas. Jest piękny, czysty, zadbany. Lublin jako miasto zasługuje także na takie miejsce.
Jako projektant i ogrodnik mam jednak uzasadnio... rozwiń
Avatar
monika / 30 maja 2011 o 20:32
0
Em, Ty jak widać masz nawyki po przodkach, aby całować się po stodołach, krzakach i sianie, stąd te przyzwyczajenie i obawy o kupy.
Wiekowy, to kółko po amen to Tobie by się przydało. Problemy to są z ludźmi takimi jak Ty, którym się wydaje, że są jedynymi wyskrobkami niezbędnymi na świecie. A prawda jest taka, że z Tobą, czy bez Ciebie świat będzie się tak samo kręcił, bez przyrody niestety już nie.
Avatar
Wiekowy / 30 maja 2011 o 15:59
0
odpowiedź dla Moniki!Jeżeli zgorzkniała babo masz już 90 lat,to lepiej odmawiaj różaniec niż pisać głupoty.z takimi jak ty są problemy z kotami w piwnicach i innym badziewiem.zapisz się do kółka parafialnego i weź kilkanaście wron do domu.Głupota dewotek nie zna granic!AMEN.
Avatar
em / 30 maja 2011 o 15:50
0
Monisiu-wyluzuj się!Gdyby Tobie gawrony zrobiły kupkę/obsrały Cię/na twarzy w czasie jak całujesz się z ukochanym,to na pewno przestała byś pisać durnoty lub pozbyłabyś się fajnego faceta.Amen!
Avatar
Gość / 30 maja 2011 o 14:15
0
Chętnie przyjmiemy kruki i gołębie, ale jak to bywa w dobie gospodarki rynkowej nie za darmo. Jeden procent od rewitalizacji, na witalizację tej drogi http://www.panoramio.com/photo/26818919 . Myślę, że warunki są uczciwe i strony powinny być zadowolone
Grzesiek
Avatar
monika / 30 maja 2011 o 12:58
0
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1306742070' post='483607']tej zarazy z tego miasta[/quote] - a za Ciebie w której kolejności należałoby się wziąć? W miastach były ptaki i to w znacznie większych ilościach i jakoś ludziom z miasta to nie przeszkadzało. Raptem pojawiły się w mieście czyściochy, esteci i inne indywidua dalej sr.... niż myślące i zaczęło im wszystko przeszkadzać - koty, psy, ptaki. Ale nic im nie przeszkadza, że jak wyjdą z tych Biedronek i innych marketów od razu żrą, piją i rzucają opakowania tam gdzie stoją. Wystarczy spojrzeć na trawniki. W przerwach wysadzają swoje dzieci, bo przecież od tego wg nich są trawniki. Poza centrum kosze są na wagę złota, ale to z kolei nie razi urzędników. Bo po co komu kosze na śmieci?
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1306742070' post='483607']tej zarazy z tego miasta[/quote] - a za Ciebie w której kolejności należałoby się wziąć? W miastach były ptaki i to w znacznie większych ilościach i jakoś ludziom z miasta to nie przeszkadzało. Raptem pojawiły się w mieście czyściochy, esteci i inne indywidua dalej sr.... niż myślące i zaczęło im wszystko przeszkadzać - koty, psy, ptaki. Ale nic im nie przeszkadza, że jak wyjdą z tych Biedronek i innych marketów od razu żrą, piją i rzucają opakowania t... rozwiń
Avatar
llubellak@op.pl / 30 maja 2011 o 09:54
0
ach ci nasi lubelscy urzędnicy. dobrze pewien gość tutaj na forum napisał, że metody są znane i powszechnie stosowane w postaci drapieżników czy systemu audio, ale nasi urzędnicy nie idą na łatwiznę, rozpiszą przetarg, później będą go sprawdzać pół roku, później będą protesty i zażalenia aż skończy się na niczym ale przez 2 lata te cwaniaczki będą miały co robić.

sprawa kuriozalna ale ok, jeszcze większym kuriozum a nawet patologią jest, to co się w łbach tych pustych urzędniczych lęgnie! nie mają nic innego do roboty? mieszkańcy tego miasta powinni wezwać firmę, która przedstawi plan wypłoszenia tej zarazy z tego miasta. może wtedy coś by się zmieniło!
ach ci nasi lubelscy urzędnicy. dobrze pewien gość tutaj na forum napisał, że metody są znane i powszechnie stosowane w postaci drapieżników czy systemu audio, ale nasi urzędnicy nie idą na łatwiznę, rozpiszą przetarg, później będą go sprawdzać pół roku, później będą protesty i zażalenia aż skończy się na niczym ale przez 2 lata te cwaniaczki będą miały co robić.

sprawa kuriozalna ale ok, jeszcze większym kuriozum a nawet patologią jest, to co się w łbach tych pustych urzędniczych lęgnie! nie mają nic innego do roboty? mies... rozwiń
Avatar
s / 30 maja 2011 o 09:15
0
Prawie jak w Chinach gdzie pozbywali się wróbli, każdy chodził z procą i dostawał gratyfikacje od każdego ubitego.. do czasu aż im robactwo wszystkie uprawy zeżarło..
Avatar
szczur / 30 maja 2011 o 08:21
0
Do tego czasu Ratusz chce się też pozbyć mieszkających w parku gawronów. – Trzeba zmusić ptaki do opuszczenia tego miejsca


To tak jak by z ratusza wygonić naszych urzędników.To plaga i to plaga.Tylko nie wiem która więcej strat takimi pomysłami przynosi.
Avatar
Mieszkaniec / 30 maja 2011 o 07:39
0
[quote name='kolka' timestamp='1306705527' post='483555']
Tu akurat do zdjęcia pozują kawki a nie gawrony -lub jak kto woli gapy.Ci wszyscy
którzy chcą uprzykrzać życie tym ptakom niech ruszą tyłek i zobaczą na polu jak one swoimi potężnymi dziobami wyłuskują z ziemi pędraki chrabąszcza majowego.Są częścią przyrody i trzeba się pogodzić z ich nawykami. Gawron to nie Pospieszalski czy Gargas że można ich zdjąć z anteny i to wystarczy aby im zamknąć dziub. Krakały i krakać będą.
[/quote]

A generała Ślepowrona nie dało się wykurzyć. Nawet wybrali go na Prezydenta.
[quote name='kolka' timestamp='1306705527' post='483555']
Tu akurat do zdjęcia pozują kawki a nie gawrony -lub jak kto woli gapy.Ci wszyscy
którzy chcą uprzykrzać życie tym ptakom niech ruszą tyłek i zobaczą na polu jak one swoimi potężnymi dziobami wyłuskują z ziemi pędraki chrabąszcza majowego.Są częścią przyrody i trzeba się pogodzić z ich nawykami. Gawron to nie Pospieszalski czy Gargas że można ich zdjąć z anteny i to wystarczy aby im zamknąć dziub. Krakały i krakać będą.
[/quote]

A... rozwiń
Avatar
ww / 2 czerwca 2011 o 12:14
0
A ja myślę, że czas najwyższy z tym "parkiem" zrobić porządek i akurat tutaj trzeba działania miasta wesprzeć bo leży to w interesie wszystkich mieszkańców Lublina. N a razie mamy w centrum miasta 12 ha niezadbanych nieużytków bez pomysłu. Saski to żenada. Park w Oliwie, z którym jestem związana, ma 10 ha i jest miejscem,o które dba miasto, gdzie każdy może swobodnie odpocząć i spędzić wolny czas. Jest piękny, czysty, zadbany. Lublin jako miasto zasługuje także na takie miejsce.
Jako projektant i ogrodnik mam jednak uzasadnione obawy co do "rewitalizacji" parku, znam go nieźle i większość drzew nie przeżyje tego zabiegu zgodnie z prawami natury Ten park wymaga generalnego remontu i nowych rozwiązań - w przeciwnym wypadku efekt będzie mizerny.
A ja myślę, że czas najwyższy z tym "parkiem" zrobić porządek i akurat tutaj trzeba działania miasta wesprzeć bo leży to w interesie wszystkich mieszkańców Lublina. N a razie mamy w centrum miasta 12 ha niezadbanych nieużytków bez pomysłu. Saski to żenada. Park w Oliwie, z którym jestem związana, ma 10 ha i jest miejscem,o które dba miasto, gdzie każdy może swobodnie odpocząć i spędzić wolny czas. Jest piękny, czysty, zadbany. Lublin jako miasto zasługuje także na takie miejsce.
Jako projektant i ogrodnik mam jednak uzasadnio... rozwiń
Avatar
monika / 30 maja 2011 o 20:32
0
Em, Ty jak widać masz nawyki po przodkach, aby całować się po stodołach, krzakach i sianie, stąd te przyzwyczajenie i obawy o kupy.
Wiekowy, to kółko po amen to Tobie by się przydało. Problemy to są z ludźmi takimi jak Ty, którym się wydaje, że są jedynymi wyskrobkami niezbędnymi na świecie. A prawda jest taka, że z Tobą, czy bez Ciebie świat będzie się tak samo kręcił, bez przyrody niestety już nie.
Avatar
Wiekowy / 30 maja 2011 o 15:59
0
odpowiedź dla Moniki!Jeżeli zgorzkniała babo masz już 90 lat,to lepiej odmawiaj różaniec niż pisać głupoty.z takimi jak ty są problemy z kotami w piwnicach i innym badziewiem.zapisz się do kółka parafialnego i weź kilkanaście wron do domu.Głupota dewotek nie zna granic!AMEN.
Avatar
em / 30 maja 2011 o 15:50
0
Monisiu-wyluzuj się!Gdyby Tobie gawrony zrobiły kupkę/obsrały Cię/na twarzy w czasie jak całujesz się z ukochanym,to na pewno przestała byś pisać durnoty lub pozbyłabyś się fajnego faceta.Amen!
Avatar
Gość / 30 maja 2011 o 14:15
0
Chętnie przyjmiemy kruki i gołębie, ale jak to bywa w dobie gospodarki rynkowej nie za darmo. Jeden procent od rewitalizacji, na witalizację tej drogi http://www.panoramio.com/photo/26818919 . Myślę, że warunki są uczciwe i strony powinny być zadowolone
Grzesiek
Avatar
monika / 30 maja 2011 o 12:58
0
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1306742070' post='483607']tej zarazy z tego miasta[/quote] - a za Ciebie w której kolejności należałoby się wziąć? W miastach były ptaki i to w znacznie większych ilościach i jakoś ludziom z miasta to nie przeszkadzało. Raptem pojawiły się w mieście czyściochy, esteci i inne indywidua dalej sr.... niż myślące i zaczęło im wszystko przeszkadzać - koty, psy, ptaki. Ale nic im nie przeszkadza, że jak wyjdą z tych Biedronek i innych marketów od razu żrą, piją i rzucają opakowania tam gdzie stoją. Wystarczy spojrzeć na trawniki. W przerwach wysadzają swoje dzieci, bo przecież od tego wg nich są trawniki. Poza centrum kosze są na wagę złota, ale to z kolei nie razi urzędników. Bo po co komu kosze na śmieci?
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1306742070' post='483607']tej zarazy z tego miasta[/quote] - a za Ciebie w której kolejności należałoby się wziąć? W miastach były ptaki i to w znacznie większych ilościach i jakoś ludziom z miasta to nie przeszkadzało. Raptem pojawiły się w mieście czyściochy, esteci i inne indywidua dalej sr.... niż myślące i zaczęło im wszystko przeszkadzać - koty, psy, ptaki. Ale nic im nie przeszkadza, że jak wyjdą z tych Biedronek i innych marketów od razu żrą, piją i rzucają opakowania t... rozwiń
Avatar
llubellak@op.pl / 30 maja 2011 o 09:54
0
ach ci nasi lubelscy urzędnicy. dobrze pewien gość tutaj na forum napisał, że metody są znane i powszechnie stosowane w postaci drapieżników czy systemu audio, ale nasi urzędnicy nie idą na łatwiznę, rozpiszą przetarg, później będą go sprawdzać pół roku, później będą protesty i zażalenia aż skończy się na niczym ale przez 2 lata te cwaniaczki będą miały co robić.

sprawa kuriozalna ale ok, jeszcze większym kuriozum a nawet patologią jest, to co się w łbach tych pustych urzędniczych lęgnie! nie mają nic innego do roboty? mieszkańcy tego miasta powinni wezwać firmę, która przedstawi plan wypłoszenia tej zarazy z tego miasta. może wtedy coś by się zmieniło!
ach ci nasi lubelscy urzędnicy. dobrze pewien gość tutaj na forum napisał, że metody są znane i powszechnie stosowane w postaci drapieżników czy systemu audio, ale nasi urzędnicy nie idą na łatwiznę, rozpiszą przetarg, później będą go sprawdzać pół roku, później będą protesty i zażalenia aż skończy się na niczym ale przez 2 lata te cwaniaczki będą miały co robić.

sprawa kuriozalna ale ok, jeszcze większym kuriozum a nawet patologią jest, to co się w łbach tych pustych urzędniczych lęgnie! nie mają nic innego do roboty? mies... rozwiń
Avatar
s / 30 maja 2011 o 09:15
0
Prawie jak w Chinach gdzie pozbywali się wróbli, każdy chodził z procą i dostawał gratyfikacje od każdego ubitego.. do czasu aż im robactwo wszystkie uprawy zeżarło..
Avatar
szczur / 30 maja 2011 o 08:21
0
Do tego czasu Ratusz chce się też pozbyć mieszkających w parku gawronów. – Trzeba zmusić ptaki do opuszczenia tego miejsca


To tak jak by z ratusza wygonić naszych urzędników.To plaga i to plaga.Tylko nie wiem która więcej strat takimi pomysłami przynosi.
Avatar
Mieszkaniec / 30 maja 2011 o 07:39
0
[quote name='kolka' timestamp='1306705527' post='483555']
Tu akurat do zdjęcia pozują kawki a nie gawrony -lub jak kto woli gapy.Ci wszyscy
którzy chcą uprzykrzać życie tym ptakom niech ruszą tyłek i zobaczą na polu jak one swoimi potężnymi dziobami wyłuskują z ziemi pędraki chrabąszcza majowego.Są częścią przyrody i trzeba się pogodzić z ich nawykami. Gawron to nie Pospieszalski czy Gargas że można ich zdjąć z anteny i to wystarczy aby im zamknąć dziub. Krakały i krakać będą.
[/quote]

A generała Ślepowrona nie dało się wykurzyć. Nawet wybrali go na Prezydenta.
[quote name='kolka' timestamp='1306705527' post='483555']
Tu akurat do zdjęcia pozują kawki a nie gawrony -lub jak kto woli gapy.Ci wszyscy
którzy chcą uprzykrzać życie tym ptakom niech ruszą tyłek i zobaczą na polu jak one swoimi potężnymi dziobami wyłuskują z ziemi pędraki chrabąszcza majowego.Są częścią przyrody i trzeba się pogodzić z ich nawykami. Gawron to nie Pospieszalski czy Gargas że można ich zdjąć z anteny i to wystarczy aby im zamknąć dziub. Krakały i krakać będą.
[/quote]

A... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 0 0

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 3 0

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 17 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 14 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 10 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 27 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 39 18

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!