Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2021 r.
8:08

Autobusowa rewolucja w Lublinie. Nowe ceny biletów, płatność kartą w kasowniku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
126 3 A A
W pojazdach są już nowe urządzenia
W pojazdach są już nowe urządzenia (fot. Maciej Kaczanowski)

Cztery tygodnie zostały do wprowadzenia nowych cen za przejazdy komunikacją miejską. W pojazdach widać już specjalne naklejki do obsługi nowej taryfy przystankowej. Inną ciekawostką będzie okazywanie kontrolerom (w pewnych sytuacjach) karty płatniczej zamiast biletu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa taryfa zacznie obowiązywać 1 października. Tego dnia ze sprzedaży znikną obecne rodzaje biletów jednorazowych, w tym czasowych. Nie będzie już np. 30-minutowych, 60-minutowych, 2-godzinnych oraz 120-godzinnych.

Nowe do kasowania

Od 1 października będą obowiązywać bilety 15-minutowe (2,80 zł), 40-minutowe za 3,60 zł oraz 90-minutowe za 4,40 zł. Każdy z nich będzie ważny tylko przez określony czas od skasowania. Żaden nie będzie pełnić roli dzisiejszego biletu 30-minutowego, który pozwoli przejechać całą trasę bez przesiadek bez względu na czas podróży.

A co ze starymi?

Jeżeli ktoś nie zdąży wykorzystać starych biletów, będzie mógł to zrobić również po 1 października (możliwe, że nawet do końca roku), o ile wartość skasowanego biletu nie będzie mniejsza niż należna opłata. Kontrolerzy będą informować takiego pasażera o zmianach. – Bez nakładania tzw. mandatu – zapewnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. Stary bilet będzie można też wymienić w kasach ZTM przy Zielonej 5 i Nałęczowskiej 14.

Kartą w kasowniku

Nowością będzie możliwość zapłacenia za przejazd kartą w specjalnym kasowniku. W każdym z pojazdów znajdzie się jedno takie urządzenie (obok drugich drzwi). Zielony kasownik sprzeda nam tylko jeden rodzaj biletu: jednoprzejazdowy za 4,20 zł (ulgowy 2,10 zł), ważny do końca trasy, bez względu na czas podróży (także w drugiej strefie biletowej).

Warto wiedzieć, że zielony kasownik nie wydrukuje biletu. Jak zatem będzie wyglądać kontrola? Pasażer ma okazywać tę samą kartę (lub telefon albo zegarek), której użył w kasowniku. Kontroler przyłoży ją do swojego czytnika i będzie wiedział, czy przejazd jest opłacony.

Wsiadam/wysiadam

W wielu autobusach i trolejbusach widać już naklejki mające się przydać użytkownikom taryfy przystankowej, mającej być dodatkową możliwością, alternatywą dla biletów czasowych.

W tej taryfie opłata będzie zależeć od liczby przejechanych przystanków (ceny poniżej). Aby z niej skorzystać, pasażer będzie musiał zarejestrować rozpoczęcie i zakończenie przejazdu. Sposoby będą trzy, ale każdy z nich ma wymagać użycia specjalnej aplikacji w telefonie.

Pierwszy sposób to zeskanowanie kodu 2D z naklejki umieszczonej na drzwiach lub we wnętrzu pojazdu. Druga metoda to przyłożenie telefonu do zatopionej w naklejce anteny NFC. Nie oznacza to, że wejścia do pojazdów muszą być zablokowane przez osoby korzystające z naklejek, bo trzecią metodą skorzystania z taryfy przystankowej jest podanie w aplikacji numeru bocznego pojazdu.

Taryfa przystankowa

Dla części pasażerów będzie tańsza od dotychczasowej. Mniej zapłacą osoby, które pokonują tylko kilka przystanków. Za pierwszy zapłacimy 80 groszy, na dwa wydamy 1,40 zł, za trzy zapłacimy 1,90 zł, za cztery 2,20 zł, za pięć 2,50 zł, za sześć 2,70 zł, za siedem 2,90 zł, za osiem 3 zł, za dziewięć 3,10 zł, za dziesięć 3,20 zł, za jedenaście 3,30 zł, za dwanaście 3,40 zł.

Przejechanie trzynastu przystanków będzie kosztować 3,48 zł, na czternaście wydamy 3,56 zł, na piętnaście 3,64 zł, na szesnaście 3,68 zł. Potem za każdy przystanek trzeba będzie doliczyć 4 grosze. Powyżej 29. przystanku licznik się zatrzyma, więc nie zapłacimy więcej niż 4,20 zł.

Nowa druga strefa

Dzisiaj druga strefa obejmuje tylko podmiejskie odcinki tras linii kursujących do Świdnika oraz Mełgwi. Od października każde przekroczenie granicy Lublina będzie się wiązać z wjechaniem do drugiej strefy, czyli innymi cenami.

Mieszkańcy miejscowości, które dzisiaj są w pierwszej strefie i znajdą się w drugiej, zamiast biletu 30-minutowego za 3,20 zł będą mieć następujący wybór: skorzystać z taryfy przystankowej, kupić bilet jednoprzejazdowy za 4,20 zł, ewentualnie 90-minutowy dwustrefowy za 4,60 zł lub 24-godzinny za 12 zł.

Osoby, które 1 października „obudzą się” w drugiej strefie biletowej, zapłacą też więcej za bilety okresowe. Przykładem może być bilet 30-dniowy na wszystkie linie za 119 zł (na pierwszą strefę dla osób nieposiadających LKM). Po zmianach za 30-dniową sieciówkę (na dwie strefy, bez karty LKM) trzeba będzie płacić 172 zł.

Tu stanieją przejazdówki

Mniej niż obecnie będą płacić od października za bilety okresowe posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej przysługującej osobom, które płacą podatki w Lublinie.

Dzisiaj za 30-dniowy bilet na wszystkie linie posiadacze LKM płacą 92 zł. Od października cena spadnie do 88 zł. Bilet 90 dniowy na wszystkie linie stanieje im 240 zł na 224 zł. Natomiast cena 150-dniowego biletu na wszystkie linie zmaleje z 380 na 346 zł.

Obniżkę widać także w przypadku biletów na jedną linię. 10-dniowy stanieje z 70 na 64 zł, cena 30-dniowego spadnie ze 160 zł na 154 zł, natomiast 90-dniowego z 244 na 230 zł.

Bilet okresowy na miarę

Kolejną nowością będą bilety okresowe ważne przez dowolnie wybraną przez pasażera liczbę dni: nie mniej niż 10, nie więcej niż 300. Ile to będzie kosztować?

W przypadku przejazdówki na wszystkie linie (ważnej tylko w pierwszej strefie) podstawą do wyliczenia będzie cena 51 zł za bilet 10-dniowy (40 zł dla posiadaczy LKM). Za każdy kolejny dzień (do pięćdziesiątego włącznie) doliczana będzie stawka 3,40 zł (2,40 zł dla posiadaczy LKM). Za następne dni (od pięćdziesiątego pierwszego do setnego) trzeba będzie dodać 3,20 zł dziennie (2,20 zł dla osób mających LKM), a powyżej setnego dnia stawka dzienna to 3 zł (lub 2 zł z LKM).

Warto pamiętać, że bilety okresowe dla posiadaczy LKM będą ważne w obydwu strefach biletowych.

Można wydać sporo mniej

Jutro podpowiemy, jak mieszkańcy podlubelskich miejscowości mogą na pewien czas uciec przed podwyżką cen biletów okresowych i sporo na tym oszczędzić.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:51
-2
a częscotoliak w pks
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
-4
A częstotliwość dalej jak w pksie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
-11
a rozkłady dalej jak w pksie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:51
-2
a częscotoliak w pks
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
-4
A częstotliwość dalej jak w pksie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
-11
a rozkłady dalej jak w pksie...
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 października 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 października 2021 r.

Bohdan Zadura w Księgarni Dosłownej
28 października 2021, 18:00

Bohdan Zadura w Księgarni Dosłownej

Kolejnym gościem Dosłownych Potyczek Literackich w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) będzie Bohdan Zadura. Spotkanie z autorem odbędzie się 28 października o godz. 18.

Czesław Michniewicz nie jest już trenerem piłkarzy Legii Warszawa
film

Czesław Michniewicz nie jest już trenerem piłkarzy Legii Warszawa

O zwolnieniu szkoleniowca klub poinformował w poniedziałkowym oświadczeniu. Nowym opiekunem będzie Marek Gołębiewski

Lubelskie. Tutaj trafią pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych. Trzy samorządy nie dostaną ani grosza

Lubelskie. Tutaj trafią pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych. Trzy samorządy nie dostaną ani grosza

Prawie 1,9 mld zł otrzymają samorządy z województwa lubelskiego w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W poniedziałek poznaliśmy listę projektów, które dostały dofinansowanie.

Lubelskie. Już ponad tysiąc pacjentów z COVID-19 w szpitalach. Liczba łóżek z trzeciej fali może nie wystarczyć

Lubelskie. Już ponad tysiąc pacjentów z COVID-19 w szpitalach. Liczba łóżek z trzeciej fali może nie wystarczyć

Nawet trzy razy więcej dziennych zakażeń niż w szczycie wiosennej fali – to dla naszego województwa „optymistyczny” scenariusz rozwoju epidemii do końca listopada. Wojewoda spodziewa się, że potrzeba będzie znacznie więcej łóżek szpitalnych.

Dziekan na celowniku. Bronią go studenci

Dziekan na celowniku. Bronią go studenci

Dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL krytykuje Trybunał Konstytucyjny, uczelnia się od tego odcina, a minister edukacji mówi, że mu wstyd. Tymczasem w obronie dziekana stają studenci.

"Władysław Żeleński w 100-lecie śmierci". Koncert finałowy
28 października 2021, 19:00

"Władysław Żeleński w 100-lecie śmierci". Koncert finałowy

W czwarte, 28 października o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się finałowy koncert kameralny cyklu "Władysław Żeleński w 100-lecie śmierci".

MKS AZS UMCS Lublin – WKPR Wesoła Warszawa 36:26. Świetna druga połowa

MKS AZS UMCS Lublin – WKPR Wesoła Warszawa 36:26. Świetna druga połowa

MKS AZS UMCS Lublin zaskakująco łatwo ograł WKPR Wesoła Warszawa

Zmarł dr n.med. Tadeusz Paweł Wasilewski

Zmarł dr n.med. Tadeusz Paweł Wasilewski

Nie żyje dr n. med. Tadeusz Paweł Wasilewski, były konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego.

Koncert duetu Fanakord w Pracowniach Kultury Tatary
28 października 2021, 18:30

Koncert duetu Fanakord w Pracowniach Kultury Tatary

W ramach cyklu "Czwartkowy Gram-OFF/ON" Pracownie Kultury Tatary (ul. Hutnicza 28a) zapraszają na koncert duetu Fanakord. Wydarzenie odbędzie się 28 października o godz. 18.30.

Polski Ład w powiecie puławskim. Jakie inwestycje wykonają samorządy?

Polski Ład w powiecie puławskim. Jakie inwestycje wykonają samorządy?

Znamy już listę beneficjentów rządowego funduszu "Polski Ład". Dotacje otrzymają wszystkie gminy powiatu puławskiego. Najwięcej - ponad 16 mln zł trafi do miasta Puławy, podobne środki otrzyma starostwo, a niewiele mniej trafi do Nałęczowa. Inwestycje ruszą w przyszłym roku.

Niekończąca się opowieść o kiełkowaniu trawy na wybiegu dla psów w parku Ludowym
Alarm 24
galeria

Niekończąca się opowieść o kiełkowaniu trawy na wybiegu dla psów w parku Ludowym

Najwcześniej w przyszłym tygodniu otwarty może zostać wybieg dla psów w parku Ludowym, zamknięty już od 23 lipca. Jego wyłączenie z użytkowania tłumaczono koniecznością ponownego wysiania trawy.

Come-on Kobierzyce – Luxiona AZS UMCS Lublin 1:4. Wyjazdowe przełamanie Dzików

Come-on Kobierzyce – Luxiona AZS UMCS Lublin 1:4. Wyjazdowe przełamanie Dzików

W piątej kolejce rozgrywek Luxiona AZS UMCS Lublin pokonała na wyjeździe Come-on Kobierzyce. Dla akademików była to pierwsze wygrana w tym sezonie

 10 goli w spotkaniu Sokoła Adamów z Granicą Terespol. Wyniki Keeza bialskiej klasy okręgowej

10 goli w spotkaniu Sokoła Adamów z Granicą Terespol. Wyniki Keeza bialskiej klasy okręgowej

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Hat-trick Marcina Mroza dla Az-Bud Komarówka Podlaska w meczu z Ar-Tig Huta Dąbrowa. Kacper Marczuk strzelił cztery gole dla Gromu w spotkaniu z Kujawiakiem Stanin. Mariusz Nurzyński zdobył pięć bramek dla Bad Boys Zastawie w starciu z ŁKS Łazy

Lubelskie. Zaatakowali kobietę niosącą tęczową flagę. Napastnicy skazani

Lubelskie. Zaatakowali kobietę niosącą tęczową flagę. Napastnicy skazani

Jest wyrok w sprawie czterech mężczyzn, którzy zaatakowali kobietę niosącą tęczową flagę. Do zdarzenia doszło w centrum Białej Podlaskiej. Napastnicy zostali skazani na kary więzienia i prace społeczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty