Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2021 r.
8:08

Autobusowa rewolucja w Lublinie. Nowe ceny biletów, płatność kartą w kasowniku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
126 3 A A
W pojazdach są już nowe urządzenia
W pojazdach są już nowe urządzenia (fot. Maciej Kaczanowski)

Cztery tygodnie zostały do wprowadzenia nowych cen za przejazdy komunikacją miejską. W pojazdach widać już specjalne naklejki do obsługi nowej taryfy przystankowej. Inną ciekawostką będzie okazywanie kontrolerom (w pewnych sytuacjach) karty płatniczej zamiast biletu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa taryfa zacznie obowiązywać 1 października. Tego dnia ze sprzedaży znikną obecne rodzaje biletów jednorazowych, w tym czasowych. Nie będzie już np. 30-minutowych, 60-minutowych, 2-godzinnych oraz 120-godzinnych.

Nowe do kasowania

Od 1 października będą obowiązywać bilety 15-minutowe (2,80 zł), 40-minutowe za 3,60 zł oraz 90-minutowe za 4,40 zł. Każdy z nich będzie ważny tylko przez określony czas od skasowania. Żaden nie będzie pełnić roli dzisiejszego biletu 30-minutowego, który pozwoli przejechać całą trasę bez przesiadek bez względu na czas podróży.

A co ze starymi?

Jeżeli ktoś nie zdąży wykorzystać starych biletów, będzie mógł to zrobić również po 1 października (możliwe, że nawet do końca roku), o ile wartość skasowanego biletu nie będzie mniejsza niż należna opłata. Kontrolerzy będą informować takiego pasażera o zmianach. – Bez nakładania tzw. mandatu – zapewnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. Stary bilet będzie można też wymienić w kasach ZTM przy Zielonej 5 i Nałęczowskiej 14.

Kartą w kasowniku

Nowością będzie możliwość zapłacenia za przejazd kartą w specjalnym kasowniku. W każdym z pojazdów znajdzie się jedno takie urządzenie (obok drugich drzwi). Zielony kasownik sprzeda nam tylko jeden rodzaj biletu: jednoprzejazdowy za 4,20 zł (ulgowy 2,10 zł), ważny do końca trasy, bez względu na czas podróży (także w drugiej strefie biletowej).

Warto wiedzieć, że zielony kasownik nie wydrukuje biletu. Jak zatem będzie wyglądać kontrola? Pasażer ma okazywać tę samą kartę (lub telefon albo zegarek), której użył w kasowniku. Kontroler przyłoży ją do swojego czytnika i będzie wiedział, czy przejazd jest opłacony.

Wsiadam/wysiadam

W wielu autobusach i trolejbusach widać już naklejki mające się przydać użytkownikom taryfy przystankowej, mającej być dodatkową możliwością, alternatywą dla biletów czasowych.

W tej taryfie opłata będzie zależeć od liczby przejechanych przystanków (ceny poniżej). Aby z niej skorzystać, pasażer będzie musiał zarejestrować rozpoczęcie i zakończenie przejazdu. Sposoby będą trzy, ale każdy z nich ma wymagać użycia specjalnej aplikacji w telefonie.

Pierwszy sposób to zeskanowanie kodu 2D z naklejki umieszczonej na drzwiach lub we wnętrzu pojazdu. Druga metoda to przyłożenie telefonu do zatopionej w naklejce anteny NFC. Nie oznacza to, że wejścia do pojazdów muszą być zablokowane przez osoby korzystające z naklejek, bo trzecią metodą skorzystania z taryfy przystankowej jest podanie w aplikacji numeru bocznego pojazdu.

Taryfa przystankowa

Dla części pasażerów będzie tańsza od dotychczasowej. Mniej zapłacą osoby, które pokonują tylko kilka przystanków. Za pierwszy zapłacimy 80 groszy, na dwa wydamy 1,40 zł, za trzy zapłacimy 1,90 zł, za cztery 2,20 zł, za pięć 2,50 zł, za sześć 2,70 zł, za siedem 2,90 zł, za osiem 3 zł, za dziewięć 3,10 zł, za dziesięć 3,20 zł, za jedenaście 3,30 zł, za dwanaście 3,40 zł.

Przejechanie trzynastu przystanków będzie kosztować 3,48 zł, na czternaście wydamy 3,56 zł, na piętnaście 3,64 zł, na szesnaście 3,68 zł. Potem za każdy przystanek trzeba będzie doliczyć 4 grosze. Powyżej 29. przystanku licznik się zatrzyma, więc nie zapłacimy więcej niż 4,20 zł.

Nowa druga strefa

Dzisiaj druga strefa obejmuje tylko podmiejskie odcinki tras linii kursujących do Świdnika oraz Mełgwi. Od października każde przekroczenie granicy Lublina będzie się wiązać z wjechaniem do drugiej strefy, czyli innymi cenami.

Mieszkańcy miejscowości, które dzisiaj są w pierwszej strefie i znajdą się w drugiej, zamiast biletu 30-minutowego za 3,20 zł będą mieć następujący wybór: skorzystać z taryfy przystankowej, kupić bilet jednoprzejazdowy za 4,20 zł, ewentualnie 90-minutowy dwustrefowy za 4,60 zł lub 24-godzinny za 12 zł.

Osoby, które 1 października „obudzą się” w drugiej strefie biletowej, zapłacą też więcej za bilety okresowe. Przykładem może być bilet 30-dniowy na wszystkie linie za 119 zł (na pierwszą strefę dla osób nieposiadających LKM). Po zmianach za 30-dniową sieciówkę (na dwie strefy, bez karty LKM) trzeba będzie płacić 172 zł.

Tu stanieją przejazdówki

Mniej niż obecnie będą płacić od października za bilety okresowe posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej przysługującej osobom, które płacą podatki w Lublinie.

Dzisiaj za 30-dniowy bilet na wszystkie linie posiadacze LKM płacą 92 zł. Od października cena spadnie do 88 zł. Bilet 90 dniowy na wszystkie linie stanieje im 240 zł na 224 zł. Natomiast cena 150-dniowego biletu na wszystkie linie zmaleje z 380 na 346 zł.

Obniżkę widać także w przypadku biletów na jedną linię. 10-dniowy stanieje z 70 na 64 zł, cena 30-dniowego spadnie ze 160 zł na 154 zł, natomiast 90-dniowego z 244 na 230 zł.

Bilet okresowy na miarę

Kolejną nowością będą bilety okresowe ważne przez dowolnie wybraną przez pasażera liczbę dni: nie mniej niż 10, nie więcej niż 300. Ile to będzie kosztować?

W przypadku przejazdówki na wszystkie linie (ważnej tylko w pierwszej strefie) podstawą do wyliczenia będzie cena 51 zł za bilet 10-dniowy (40 zł dla posiadaczy LKM). Za każdy kolejny dzień (do pięćdziesiątego włącznie) doliczana będzie stawka 3,40 zł (2,40 zł dla posiadaczy LKM). Za następne dni (od pięćdziesiątego pierwszego do setnego) trzeba będzie dodać 3,20 zł dziennie (2,20 zł dla osób mających LKM), a powyżej setnego dnia stawka dzienna to 3 zł (lub 2 zł z LKM).

Warto pamiętać, że bilety okresowe dla posiadaczy LKM będą ważne w obydwu strefach biletowych.

Można wydać sporo mniej

Jutro podpowiemy, jak mieszkańcy podlubelskich miejscowości mogą na pewien czas uciec przed podwyżką cen biletów okresowych i sporo na tym oszczędzić.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:51
a częscotoliak w pks
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
A częstotliwość dalej jak w pksie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
a rozkłady dalej jak w pksie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:51
a częscotoliak w pks
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
A częstotliwość dalej jak w pksie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 września 2021 r. o 08:15
a rozkłady dalej jak w pksie...
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Winobluszcz trójklapowy budzi zainteresowanie

Winobluszcz trójklapowy budzi zainteresowanie

Latem zielone, a jesienią czerwone okrycie budynku na Peowiaków 10 wygląda intrygująco. Za jego charakterystyczną fakturę i kolory odpowiedzialny jest winobluszcz trójklapowy. Widać go z bliska przez bramę na podwórko i z daleka między budynkami sąsiedniej ulicy. O tym, jak się uprawia pnącze na kamienicy, opowiada jego opiekun Seweryn Szczepaniak

Potrzeba więcej energii z odpadów

Potrzeba więcej energii z odpadów

W Polsce powinno powstać przy najmniej kilkanaście elektrociepłowni produkujących energię z odpadów. To szansa na znaczącą eliminację węgla, niższe rachunki za ogrzewanie, ograniczenie wzrostu opłat za śmieci i tańszą energię elektryczną dla miast. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w dniach 22 i 23 grudnia w Gdańsku z udziałem samorządowców, ciepłowników, naukowców i przedstawicieli instytucji rządowych. Budowa tego typu instalacji planowana jest m.in. w Lublinie.

Próbował rozdzielać psy. Sam został zaatakowany i pogryziony

Próbował rozdzielać psy. Sam został zaatakowany i pogryziony

Wczoraj we Włodawie 33-latek został pogryziony przez psa.

Hetman Zamość ma nowy zarząd i prezesa

Hetman Zamość ma nowy zarząd i prezesa

Zmiany w zarządzie Hetmana Zamość. Od 2 grudnia prezesem tego zasłużonego klubu jest Krzysztof Rysak, który zastąpił Aleksandrę Kasprzak. Z zarządu odeszli także: Tomasz Goździuk i Przemysław Gałka, a zastąpili ich: Piotr Trześniewski oraz Marcin Podsiadło

Był w takim stanie, że po stłuczce zasnął za kierownicą. Miał aż 4 promile

Był w takim stanie, że po stłuczce zasnął za kierownicą. Miał aż 4 promile

Cztery promile alkoholu w organizmie miał kierowca samochodu, który spowodował kolizję w miejscowości Kolonia Trawniki.

Na drodze było jeszcze ciemno. Piesza bez odblasków została potrącona lusterkiem

Na drodze było jeszcze ciemno. Piesza bez odblasków została potrącona lusterkiem

Kierujący dostawczym renault w miejscowości Grabowce Dolne lusterkiem pojazdu potrącił idącą z naprzeciwka 37-latkę.

Wyżły, spaniele, teriery i jamniki. IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
10 grudnia 2022, 10:30
galeria

Wyżły, spaniele, teriery i jamniki. IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie

2000 psów należących do 205 ras, w tym niezwykle rzadkich w naszym kraju, jak pies faraona, kangal czy owczarek rumuński mioritic. W sobotę i niedzielę w siedzibie Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11 odbędzie się IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. W programie dwudniowej imprezy także m.in. dogfitness czy nauka.

To one będą grzać mieszkańców Lublina, gdy nadejdzie srogi mróz

To one będą grzać mieszkańców Lublina, gdy nadejdzie srogi mróz

Do elektrociepłowni na Wrotkowie dotarły już cztery nowe kotły gazowe, które mają być uruchamiane w okresie największego zapotrzebowania na energię cieplną. To kluczowy etap budowy nowej kotłowni rezerwowej.

Jak wybrać suplementy diety dobrej jakości?

Jak wybrać suplementy diety dobrej jakości?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów suplementów diety. Jak wybrać te najlepsze? Zobacz, na co patrzeć podczas zakupów!

To znak, że dziś 6 grudnia. Czerwone czapeczki na ulicach Lublina

To znak, że dziś 6 grudnia. Czerwone czapeczki na ulicach Lublina

Z naszych wyliczeń wynika, że to siódma edycja interwencji artystycznej nieformalnej grupy Otulanie włóczką. Tym razem autorki mikołajowych czapeczek w rozmiarze XXS pobiły rekord: na lubelskich ulicach wyeksponowały 464 sztuki.

Dlaczego warto przeprowadzić badanie ankietowe podczas tworzenia strategii marketingowej?

Dlaczego warto przeprowadzić badanie ankietowe podczas tworzenia strategii marketingowej?

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z wieloma wyzwaniami. Niezależnie od branży, w jakiej firma działa, kluczem do sukcesu jest skutecznie prowadzona kampania marketingowa. Aby jednak móc ją zaplanować, konieczne jest dokładne zapoznanie się z oczekiwaniami klientów. Badania ankietowe okazują się być odpowiedzią na współczesne potrzeby przedsiębiorców. Usługa umożliwia dogłębną analizę wymagań konsumentów, która dla właściciela biznesu okazuje się nieoceniona.

Bądź widoczny w sieci — postaw na pozycjonowanie sklepu!

Bądź widoczny w sieci — postaw na pozycjonowanie sklepu!

Możesz mieć najlepsze produkty i usługi w branży lub oferować naprawdę innowacyjne rozwiązania, ale jeżeli nie dotrzesz do potencjalnych klientów, nic ci po tym. Dlatego myśląc o internetowej sprzedaży od razu postaw na pozycjonowanie sklepu. Co dzięki temu zyskasz? Dziś zdradzamy, jaką moc mają zintegrowane działania SEO dla e-commerce!

Nowa matura 2023. Więcej lektur i nowe – stare zadania z matematyki. Czego się spodziewać?

Nowa matura 2023. Więcej lektur i nowe – stare zadania z matematyki. Czego się spodziewać?

Ponad 9,5 tys. uczniów liceów z województwa lubelskiego zdawać będzie w maju nową maturę. Na czym będą polegać zmiany będą mogli dowiedzieć się już w przyszłym tygodniu podczas egzaminów próbnych.

GAP fakturowy czy indeksowy? Czym się kierować przy wyborze?

GAP fakturowy czy indeksowy? Czym się kierować przy wyborze?

Ubezpieczenie GAP kierowane jest do osób, które zdecydowały się na zakup auta w ramach leasingu lub kredytu. Zapewnia ono właścicielom ochronę przed utratą wartości samochodu w czasie, co może okazać się istotne w razie jego kradzieży bądź wystąpienia szkody całkowitej. Jaka jest różnica pomiędzy GAP indeksowym a fakturowym? Czym się kierować przy wyborze tego ubezpieczenia?

Udana zbiórka. Jest za co kupić opał dla szkoły w Gozdowie

Udana zbiórka. Jest za co kupić opał dla szkoły w Gozdowie

Kolejnych kilkanaście tysięcy złotych będzie miała do wydania stowarzyszeniowa szkoła w Gozdowie (gm. Werbkowice) na zakup opału na zimę. To dzięki zaangażowaniu rodziców, ale też całej społeczności wioski i tych, którzy robili zakupy podczas charytatywnego kiermaszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty