Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2017 r.
15:28

Petru o swojej wierze, wprowadzeniu euro i handlu w niedzielę

Autor: Zdjęcie autora toma
0 34 A A
Ryszard Petru w redakcji Dziennika Wschodniego w Lublinie
Ryszard Petru w redakcji Dziennika Wschodniego w Lublinie (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Na pytania czytelników i internautów Dziennika Wschodniego odpowiadał lider Nowoczesnej Ryszard Petru

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Kto jest liderem opozycji? Czy to Pan będzie kandydatem na premiera?

– Lider opozycji będzie potrzebny w momencie wyborów. W tej chwili są dwie poważne partie opozycyjne: Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Polacy oczekują, że będziemy współpracować i ja taką współpracę deklaruję. Jeśli chodzi o wniosek o wotum nieufności (w piątek ma go złożyć PO – przyp. red.), to jest to wniosek symboliczny, bo dobrze wiemy, że to nie przejdzie. Na razie ze strony Platformy nie dostaliśmy pytania o to, czy ten wniosek poprzemy. Dlatego nie przywiązuję dużej wagi do tego, kto będzie kandydatem na premiera.

• Czy dla dobra wyborców o orientacji liberalnej jest szansa na porozumienie z Grzegorzem Schetyną i pójście blokiem PO-Nowoczesna do wyborów parlamentarnych w 2019 roku? Jak taką możliwość oceniłby pan procentowo w tym momencie?

– Oceniłbym to wysoko, może na 70 proc. Mam jednak świadomość tego, że za rok możemy mieć zupełnie inną sytuację polityczną. Nikt się nie spodziewał, że PiS w ciągu tygodnia tak zniszczy wizerunek Polski w Europie, tak jak to w ostatnich dniach zrobiła premier Beata Szydło. Z tego punktu widzenia uważam, że prawdopodobieństwo jest wysokie. Jesteśmy za tym, żeby rozmawiać i mądrze postępować, aby nie oddać Polski PiS-owi na kolejne cztery lata.

• Czy Nowoczesna poprze Krzysztofa Żuka w wyborach na prezydenta Lublina? Czy w innych miastach i gminach, w przypadku braku swoich kandydatów Nowoczesna poprze kandydatów Platformy Obywatelskiej?

– Oczekujemy od PO takiej samej deklaracji. Chodzi o to, że jeśli będą mieli gorszego kandydata, to poprą naszego. Uważam, że trzeba szukać rozwiązań optymalnych. W wielu przypadkach w różnych miejscowościach takie rozmowy trwają, prowadzone są też poszukiwania kandydatów niezależnych. Natomiast dobrze byłoby odejść od partyjniactwa, stad moja propozycja prawyborów. To byłby najbardziej demokratyczny sposób na wybranie jednego kandydata opozycji. Jeśli chodzi o ewentualne poparcie Krzysztofa Żuka, to w tym momencie nie chcę niczego deklarować. Nie wiemy, czy będzie on startował z komitetu PO, czy z własnego. Nie wiemy, czy będzie obowiązywała działająca wstecz dwukadencyjność. Mamy zbyt wiele znaków zapytania, a z tego co wiem, żadnych rozmów z Krzysztofem Żukiem nie było.

• Po co wprowadzać w Polsce euro? Jakie widzi Pan w tym korzyści dla naszego kraju?

– Są dwa aspekty: polityczny i gospodarczy. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej strefa euro będzie stanowiła 92 proc. dochodów całej Unii. Czyli zostaniemy w tych ośmiu procentach. W tej sytuacji możemy już nie być beneficjentem środków unijnych, co byłoby bardzo wymierną startą. Po drugie, będziemy krajem eksportowym i euro będzie zakotwiczać nas w bezpiecznej części Europy, która pilnuje sytuacji fiskalnej, gospodarczej itd. Na euro można wygrać tak jak Niemcy, albo przegrać jak Grecja. Nieodpowiedzialna polityka fiskalna, zadłużenie i rozdawanie pieniędzy na lewo i prawo skończyło się problemami Grecji. Takie podejście bardzo przypominają mi rządy PiS. Euro daje stabilność i jego wprowadzenie zwiększyłoby szanse na duże inwestycje.

• Biorąc pod uwagę, że (według Nowoczesnej – red.) obniżenie wieku emerytalnego przez PiS to był błąd, jak zamierza Pan po odsunięciu ich od władzy przekonać społeczeństwo, że należy go jednak podnieść z powrotem. Jakich argumentów użyłby Pan, których populistyczna partia PiS nie mogłaby podważyć.

– Jedyne argumenty jakie mogą być, to liczby. Kobiety, które będą przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, będą otrzymywały 1,5 tys. mniej niż te, które będą pracowały do 65. roku życia. Nie jesteśmy partią, która będzie używała argumentów populistycznych. Mamy w programie punkty, które nie są popularne, ale są prawdziwe. 

• Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że żaden polityk nie odważy się zlikwidować programu 500+ nawet jeśli zmieni się władza. Jak będzie, jeśli do władzy dojdzie Nowoczesna?

– Nie zlikwidujemy tego programu. Jedyne, co chcemy zrobić, to ograniczyć go do osób biednych i średniozamożnych, żeby osoby bogate nie otrzymywały tego świadczenia, bo nawet tego nie zauważają. Proponujemy, aby próg dochodowy wynosił 2,5 tys. zł na członka rodziny.

• W 27 krajach Unii nikt nie manifestuje w prasie ekscytacji poparcia dla przedłużenia kadencji Donalda Tuska, tak jak opozycja w Polsce. Dlaczego?

– Dlatego, że to było oczywiste. Cały świat tak uważał, a w Polsce zrobiono z tego historię, która była niewspółmierna do sprawy. Od dawna było wiadomo, że Donald Tusk zostanie wybrany po raz kolejny, a PiS w swojej nienawiści robił wszystko, żeby nas ośmieszyć.

• Czy jest pan osobą wierzącą?

- Jestem osobą wierzącą i to jest moja prywatna sprawa. Uważam, że nie wolno robić z wiary polityki. Jesteśmy zwolennikami rozdzielenia Kościoła od państwa. Kościół ma się zajmować duszą, a państwo realnym życiem. Chodzi o to, żeby te dwie sfery wazajemnie się nie przenikały, bo wtredy i Kościół będzie silny i państwo będzie silniejsze. Ingerencja Kościoła w państwo zawsze kończy się źle, bo wtedy następuje jakby nienatruralny wpływ Kościoła na państwo i część "owieczek" może mieć tego dosyć.

Więcej pytań do Ryszarda Petru:

 

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aro / 20 marca 2017 o 19:21
0
Pamiętaj, że mogę ci obiecać tylko prawdę, jakakolwiek by ona nie była. Pamiętacie te słowa? Tak Morfeusz przekonał Neo i tak Rysiek obiecuje. Myślę że uczciwie - mamy argumenty niepopularne ale za to prawdziwe. Ludzie czas wziąść czerwoną tabletkę i obudzić się, przestać żyć marzeniami, że dostaniecie coś za darmo. Nic nie ma za darmo, za wszystko w życiu trzeba zapłacić za 500+ tez.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 18:00
0
Tejn Pan to lokalny byznes. Wystawił swoją dwudziestokilkuletnią połowicę.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 13:43
0
A ten Pan bez włosów obok Petru do sobowtór Borysa Budki z brodą ?
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 13:25
0
Petru agitował ludzi, żeby brali kredyty we frankach, bo to dobre, korzystne i bezpieczne. Był twarzą tej kampanii. Tuż przed krachem sam po cichu przewalutował swój kredyt na złotówki. Teraz agituje za przejściem na euro. A na tym, jak wiadomo, społeczeństwo traci. Zyskują ci z dostępem do możliwości/korupcji.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:41
0
On wierzy, w sześciu króli. W innych sprawach jest tak samo mądry. Szkoda czytać te jego wypociny.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:36
0
W styczniu urodziło się o 2300 dzieci więcej niż rok wcześniej - to wzrost o 10 proc.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:27
0
Nie ma zgody na nielojalność wobec Polski. Wrzaski, raban i donoszenie na wynik demokratycznych wyborów do lewactwa w brukseli? Radziwiłł... Targowica... Okragły Stół ... zdrada. Inaczej się tego nazwać nie można.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:21
0
wywiad ze swetru vel ruszsz mocno: - Co pan czytał ostatnio? - O ministrze BECKu. - Poleca pan??? - Jestem w 3/4 to nie chcę polecać, bo może się ŹLE skończy...... padłem. I to ma być "szef opozycji".
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 10:39
0
Pis jest zakładnikiem swoich wyborców- i to go zgubi. Skończy się ta kadencja, może następna i okaże się że nikogo nie rozliczyli, nic konkretnego nie zmienili, ludzi na stanowiskach wymienili na swoich, nikt kto donosił nie skończył w więzieniu, nie będziemy mocarstwem, będą większe podatki, ceny urosną, bezrobocie też bo kogo będzie stać na ZUS pracownika, a społeczeństwo będzie traktowane dalej jako tania siła robocza przez zachód. NIC SIĘ NIE ZMIENI bo to ta sama ekipa, tylko krawaty inne :)
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 09:51
0
Ostatni Bogusław Radziwiłl ma wielu naśladowców...
Avatar
Aro / 20 marca 2017 o 19:21
0
Pamiętaj, że mogę ci obiecać tylko prawdę, jakakolwiek by ona nie była. Pamiętacie te słowa? Tak Morfeusz przekonał Neo i tak Rysiek obiecuje. Myślę że uczciwie - mamy argumenty niepopularne ale za to prawdziwe. Ludzie czas wziąść czerwoną tabletkę i obudzić się, przestać żyć marzeniami, że dostaniecie coś za darmo. Nic nie ma za darmo, za wszystko w życiu trzeba zapłacić za 500+ tez.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 18:00
0
Tejn Pan to lokalny byznes. Wystawił swoją dwudziestokilkuletnią połowicę.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 13:43
0
A ten Pan bez włosów obok Petru do sobowtór Borysa Budki z brodą ?
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 13:25
0
Petru agitował ludzi, żeby brali kredyty we frankach, bo to dobre, korzystne i bezpieczne. Był twarzą tej kampanii. Tuż przed krachem sam po cichu przewalutował swój kredyt na złotówki. Teraz agituje za przejściem na euro. A na tym, jak wiadomo, społeczeństwo traci. Zyskują ci z dostępem do możliwości/korupcji.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:41
0
On wierzy, w sześciu króli. W innych sprawach jest tak samo mądry. Szkoda czytać te jego wypociny.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:36
0
W styczniu urodziło się o 2300 dzieci więcej niż rok wcześniej - to wzrost o 10 proc.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:27
0
Nie ma zgody na nielojalność wobec Polski. Wrzaski, raban i donoszenie na wynik demokratycznych wyborów do lewactwa w brukseli? Radziwiłł... Targowica... Okragły Stół ... zdrada. Inaczej się tego nazwać nie można.
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 12:21
0
wywiad ze swetru vel ruszsz mocno: - Co pan czytał ostatnio? - O ministrze BECKu. - Poleca pan??? - Jestem w 3/4 to nie chcę polecać, bo może się ŹLE skończy...... padłem. I to ma być "szef opozycji".
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 10:39
0
Pis jest zakładnikiem swoich wyborców- i to go zgubi. Skończy się ta kadencja, może następna i okaże się że nikogo nie rozliczyli, nic konkretnego nie zmienili, ludzi na stanowiskach wymienili na swoich, nikt kto donosił nie skończył w więzieniu, nie będziemy mocarstwem, będą większe podatki, ceny urosną, bezrobocie też bo kogo będzie stać na ZUS pracownika, a społeczeństwo będzie traktowane dalej jako tania siła robocza przez zachód. NIC SIĘ NIE ZMIENI bo to ta sama ekipa, tylko krawaty inne :)
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 09:51
0
Ostatni Bogusław Radziwiłl ma wielu naśladowców...
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 9 0

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 1 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 2

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 10 7

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 14 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 12

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 43 44

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 21 6

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 159 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!