Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2020 r.
16:41

Trzecia "tarcza antykryzysowa". Na co firmy i samorządy mogą liczyć?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 3 A A
Zarys kolejnej „tarczy antykryzysowej” przedstawiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Zarys kolejnej „tarczy antykryzysowej” przedstawiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (fot. Ministerstwo Rozwoju/ Twitter )

W przyszłym tygodniu rząd ma pracować nad założeniami trzeciej już "tarczy antykryzysowej", nie tylko dla firm, ale także samorządów lokalnych. - To nie jest pomoc, jakiej oczekujemy – tak prezydent Lublina ocenia proponowaną receptę na kryzys finansowy samorządów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lokalne władze miałyby dostać m.in. prawo do większego zadłużania się. Pomoc obiecywana jest także branży budowlanej, której miałaby ulżyć zmiana prawa dotyczącego przetargów 

Zarys kolejnej „tarczy antykryzysowej” przedstawiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Według jej zapowiedzi trzecia „tarcza” ma ułatwić m.in. działalność samorządów, które dostaną możliwość zaciągania większych długów. 

Większe długi samorządów

Dzisiaj lokalne władze mogą brać kredyty tylko na inwestycje. Nie wolno im pożyczać pieniędzy na wydatki bieżące, takie jak wynagrodzenia, sprzątanie ulic, czy utrzymanie komunikacji miejskiej. Obecne prawo mówi, że wydatki bieżące nie mogą przekraczać dochodów bieżących. Właśnie to miałoby się zmienić.

– Dopuszczamy możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetów – informuje Emilewicz. Ta „nierównowaga” miałaby odpowiadać kwocie, o którą epidemia uszczupliła dochody samorządu. O tyle mógłby też zostać przekroczony ogólny limit długu.

Lublin ma inne oczekiwania

– Zaciągnięcie dodatkowych kredytów zwiększałoby możliwości sfinansowania niezbędnych i koniecznych wydatków, których realizacja jest obecnie zagrożona, jednak są to dodatkowe koszty, zaciągnięte kredyty będzie trzeba spłacić – ocenia prezydent Lublina.

Krzysztof Żuk spodziewa się dużego uszczuplenia dochodów miasta, m.in. wpływów podatkowych, dochodów z najmu, dzierżawy, opłat za przejazdy komunikacją miejską i postój na płatnych parkingach. 

W tej sytuacji lubelski Ratusz liczy na taką pomoc ze strony rządu, która zwiększy „realne przepływy pieniężne”. – Np. zwiększenie udziałów w podatku PIT, zwrot podatku VAT od robót budowlanych nabywanych przez jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki budżetowe, czasowe zwolnienie z obowiązku dokonywania wpłat do budżetu państwa – wylicza Żuk i przekonuje, że bez tego samorządy będą mieć problem nie tylko z zapewnieniem pieniędzy na inwestycje, ale nawet ze sfinansowaniem niezbędnych wydatków bieżących.

Więcej zostanie w powiatach 

Wymieniane przez Żuka rozwiązania nie znalazły się wśród zapowiedzi przedstawianych przez wicepremier Emilewicz. Jednym z jej pomysłów jest zwiększenie wpływów do kas powiatów (w tym również miast na prawach powiatu), z tytułu gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa.

Dzisiaj w powiatach pozostaje z tych pieniędzy co czwarta złotówka, a miałaby zostawać co druga. Taki podział obowiązywałby od 1 kwietnia.

Prezydent Lublina przekonuje, że miejska kasa nie zyska na tym zbyt wiele.

– Największe wpływy z tego tytułu stanowią dochody z opłat za wieczyste użytkowanie, których termin płatności upłynął 31 marca. Uzyskane z tego tytułu dochody już zostały w 75 proc. osiągniętych wpływów przekazane na rachunek Urzędu Wojewódzkiego – komentuje Żuk, który szacuje, że zapowiedziane rozwiązanie dałoby miastu dodatkowe 750 tys. zł. – Natomiast jeżeli proponowane zmiany dotyczyłyby dochodów osiągniętych od 1 stycznia, wówczas zwiększenie dochodów wyniosłoby od 2,5 mln do 3 mln zł.

Swobodne wydawanie "korkowego"

Wielkiej ulgi, jak twierdzą władze Lublina, nie przyniesie również kolejna propozycja mająca się znaleźć w trzeciej „tarczy antykryzysowej”. Mowa o przyznaniu samorządom swobody w wydawaniu tzw. funduszu korkowego, czyli pieniędzy pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

– Dajemy pełną dowolność samorządom w skorzystaniu z tych funduszy, oczywiście w zakresie walki z pandemią – mówi Emilewicz.

W Lublinie planowany na ten rok „fundusz korkowy” to 8 mln zł, jednak według Ratusza, swoboda w jego wydawaniu mogłaby w praktyce dotyczyć kwoty 671 tys. zł.

 

Lubelski Ratusz jest mocno krytyczny

– Przedstawione propozycje nie stanowią realnej pomocy oczekiwanej przez samorządy – ocenia prezydent Lublina. Od rządu oczekuje pomysłu na zrekompensowanie ubytku dochodów, zarówno tego spowodowanego epidemią, jak i tego, który był skutkiem zeszłorocznych reform podatkowych. Dodaje, że zaproponowane przez rząd „poluzowanie limitów” dotyczących zadłużenia też odbiegają od propozycji przedstawionej rządowi przez samorządy.

Planują pomoc dla firm w spłacie odsetek

W nowej „tarczy antykryzysowej” mają się znaleźć nie tylko rozwiązania dla samorządów, ale również dla firm.

– Pierwszym z nich jest nowy fundusz dopłat do odsetek, który tworzymy w Banku Gospodarstwa Krajowego – informuje wicepremier Emilewicz. – W tym roku 270 mln zł, w przyszłym 250 mln zł mają wesprzeć firmy, które mają pożyczki obrotowe i inwestycyjne w spłacie zobowiązań.

Pomoc w spłacie odsetek ma być dostępna zarówno dla firm małych i średnich, jak też dużych, a wysokość dopłaty ma być uzależniona od wielkości firmy.

Utrudnienie przejęć firm przez fundusze spoza UE

Ministerstwo Rozwoju zapowiada również wprowadzenie mechanizmu mającego zapobiegać przejmowanie za bezcen polskich firm borykających się z problemami finansowymi przez fundusze inwestycyjne spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

– Nie chcielibyśmy, aby te firmy stały się dzisiaj cudzą własnością. Wprowadzamy zatem rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie tych firm będzie musiało być notyfikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – informuje wicepremier.

Dodaje, że w tym celu sporządzony zostanie katalog branż uznanych za strategiczne dla interesu państwa, a zaliczone będą do niego nie tylko firmy z sektora energetycznego, ale też medycznego, spożywczego, czy logistycznego i transportowego. Przygotowywany mechanizm „antyprzejęciowy” nie będzie wykluczać przejmowania firm na drodze transakcji giełdowych.

Ministerialne propozycje dla branży budowlanej

Trzecia „tarcza antykryzysowa” ma też zawierać ułatwienia dla branży budowlanej.

– Sektor budowlany w marcu zarejestrował wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ponad 3 proc. Chcielibyśmy, aby ten sektor nie utracił tempa i aby był nadal dźwignią rozwojową, nawet w tym trudniejszym czasie – mówi Jadwiga Emilewicz. Branży budowlanej proponuje przede wszystkim zmiany w Prawie zamówień publicznych, w tym np. zniesienie wadiów.

Zamówienia publiczne na nowych zasadach

– Ułatwiamy modyfikację umów z wykonawcami, znosimy obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości zamówienia powyżej progów unijnych, wprowadzamy obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach, bądź też udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów. Obniżamy dopuszczalną wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy, aby większą pulę firm dopuścić do realizacji zleceń – wylicza wicepremier i minister rozwoju.

Emilewicz zapowiada również odblokowanie pracy Krajowej Izby Odwoławczej, której zamrożenie sprawiło, że wielu przetargów nie można dokończyć.

W przyszłym tygodniu nad trzecią tarczą antykryzysową ma pracować rząd. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fillip75 / 26 kwietnia 2020 r. o 18:25
+4
A co uzyska zwykły Kowalski? Zasilek dla bezrobotnych? Kto utrzyma się, bo o rodzinie nie ma mowy, z 600 zł? Tarcza niemiecka jest skierowana bezpośrednio do pracowników. 50% pracy, 50% pensji placi pracodawca, kolejne 30% idzie z budżetu Niemiec. Tych co zwolniono otrzymują 60% pensji. To jest Hartz IV, czyli nasz zasiłek. Na chorobowym po 6 tyg. otrzymuje się 80% pensji. W Polsce najlepiej zarazić się tym wirusem i otrzymywać chorobowe, bo na bezrobociu były pracownik wraz z rodziną zdechnie z głodu. Lepiej zaryzykować chorobę. No i rozwiązana zostala tajemnica niechęci do wykonywania testów. Budżet polski nie wydoliłby na wyplatach chorobowych.
A co uzyska zwykły Kowalski? Zasilek dla bezrobotnych? Kto utrzyma się, bo o rodzinie nie ma mowy, z 600 zł? Tarcza niemiecka jest skierowana bezpośrednio do pracowników. 50% pracy, 50% pensji placi pracodawca, kolejne 30% idzie z budżetu Niemiec. Tych co zwolniono otrzymują 60% pensji. To jest Hartz IV, czyli nasz zasiłek. Na chorobowym po 6 tyg. otrzymuje się 80% pensji. W Polsce najlepiej zarazić się tym wirusem i otrzymywać chorobowe, bo na bezrobociu były pracownik wraz z rodziną zdechnie z głodu. Lepiej zaryzykować chorobę. No i rozwią... rozwiń
Avatar
Oka / 26 kwietnia 2020 r. o 18:00
+3
Niech najpierw zaczną działać poprzednie.
Avatar
fillip75 / 26 kwietnia 2020 r. o 18:35
0
Aż zacytuję polską klasyką: "Tylko idiota, albo złodziej robi za mniej niż 6 tys. zł". Ludzie co wy jeszcze robicie w Polsce? Rząd IV RP chce byście z głodu powyzdychali. Brać robotę zagranicą póki jeszcze Ukraińcom nie wolno tutaj migrować. A praca jest. Wystarczy zglosić chęć do pracy w agencji. Moja rada nie brać pierwszej oferty z brzegu. Można porównać. Ci co mają własne auta mogą liczyć na Reisekosten od bidy 100€ po 400€/mc netto. Koszt zakwaterowania na agencję lub min. 300€ dla was do wynajmowanego lokum. Praca 40h i lux.
Avatar
fillip75 / 26 kwietnia 2020 r. o 18:35
0
Aż zacytuję polską klasyką: "Tylko idiota, albo złodziej robi za mniej niż 6 tys. zł". Ludzie co wy jeszcze robicie w Polsce? Rząd IV RP chce byście z głodu powyzdychali. Brać robotę zagranicą póki jeszcze Ukraińcom nie wolno tutaj migrować. A praca jest. Wystarczy zglosić chęć do pracy w agencji. Moja rada nie brać pierwszej oferty z brzegu. Można porównać. Ci co mają własne auta mogą liczyć na Reisekosten od bidy 100€ po 400€/mc netto. Koszt zakwaterowania na agencję lub min. 300€ dla was do wynajmowanego lokum. Praca 40h i lux.
Avatar
fillip75 / 26 kwietnia 2020 r. o 18:25
+4
A co uzyska zwykły Kowalski? Zasilek dla bezrobotnych? Kto utrzyma się, bo o rodzinie nie ma mowy, z 600 zł? Tarcza niemiecka jest skierowana bezpośrednio do pracowników. 50% pracy, 50% pensji placi pracodawca, kolejne 30% idzie z budżetu Niemiec. Tych co zwolniono otrzymują 60% pensji. To jest Hartz IV, czyli nasz zasiłek. Na chorobowym po 6 tyg. otrzymuje się 80% pensji. W Polsce najlepiej zarazić się tym wirusem i otrzymywać chorobowe, bo na bezrobociu były pracownik wraz z rodziną zdechnie z głodu. Lepiej zaryzykować chorobę. No i rozwiązana zostala tajemnica niechęci do wykonywania testów. Budżet polski nie wydoliłby na wyplatach chorobowych.
A co uzyska zwykły Kowalski? Zasilek dla bezrobotnych? Kto utrzyma się, bo o rodzinie nie ma mowy, z 600 zł? Tarcza niemiecka jest skierowana bezpośrednio do pracowników. 50% pracy, 50% pensji placi pracodawca, kolejne 30% idzie z budżetu Niemiec. Tych co zwolniono otrzymują 60% pensji. To jest Hartz IV, czyli nasz zasiłek. Na chorobowym po 6 tyg. otrzymuje się 80% pensji. W Polsce najlepiej zarazić się tym wirusem i otrzymywać chorobowe, bo na bezrobociu były pracownik wraz z rodziną zdechnie z głodu. Lepiej zaryzykować chorobę. No i rozwią... rozwiń
Avatar
Oka / 26 kwietnia 2020 r. o 18:00
+3
Niech najpierw zaczną działać poprzednie.
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

A więc, wojna. Pociag na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku
zdjęcia
galeria

A więc, wojna. Pociag na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku

Można łatwo przewidzieć, że to instalacja grupy Hutkasmachnaa Studio dostanie „lajki” i skradnie serce internautom. Właśnie, serce. To ważny motyw prac z tegorocznej edycji festiwalu Open City. Idźcie poszukać ich w Lublinie.

Dworzec w Białej Podlaskiej ma patrona
zdjęcia
galeria

Dworzec w Białej Podlaskiej ma patrona

Imię Zesłańców Sybiru nadano w piątek zabytkowemu dworcowi kolejowemu w Białej Podlaskiej. To szósty dworzec w Polsce mający swojego patrona.

Nowy obrońca Motoru w tej rundzie już nie zagra!

Nowy obrońca Motoru w tej rundzie już nie zagra!

Kiepskie wieści dla Marka Saganowskiego i kibiców Motoru. Victor Massaia, który niedawno dołączył do drużyny z Lublina na jednym z treningów doznał poważnej kontuzji kolana. Uraz wyklucza Brazylijczyka przynajmniej na kilka miesięcy – poinformowali w piątek żółto-biało-niebiescy.

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Miejscy radni PiS apelują o ustanowienie w Lublinie roku 2022 „Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”. W piątek złożyli oficjalny projekt uchwały w tej sprawie. Liczą na to, że samorząd miasta znajdzie też pieniądze na organizację obchodów.

MKS FunFloor Perła Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 23:18. Trzecia wygrana z rzędu
galeria

MKS FunFloor Perła Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 23:18. Trzecia wygrana z rzędu

Trzeci mecz nowego sezonu i trzecie zwycięstwo. W piątkowy wieczór MKS FunFloor Perła pokonał w hali Globus Młyny Stoisław Koszalin 23:18. Trzeba jednak przyznać, że pierwsza połowa była lepsza w wykonaniu lublinianek. W drugiej gospodynie rzuciły tylko osiem bramek.

„Rząd pod sąd”. Tak skandowali antyszczepionkowcy w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria

„Rząd pod sąd”. Tak skandowali antyszczepionkowcy w Lublinie

Spacer wolnych ludzi – tak swoją manifestację nazwały osoby sprzeciwiające się szczepieniom i negujące pandemię. Na plac Zamkowy przyszło ich niewielu.

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 27:36. Pełna rehabilitacja

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 27:36. Pełna rehabilitacja

Po niespodziewanej porażce u siebie z rywalem z Kalisza w piątek Azoty spisały się znacznie lepiej w Lubinie. W efekcie, puławianie pokonali tamtejsze Zagłębie 36:27.

Lublin. Można pojechać zabytkiem przez miasto

Lublin. Można pojechać zabytkiem przez miasto

W niedzielę piknik komunikacyjny pod Zamkiem, a w sobotę przejażdżki zabytkowymi pojazdami. To atrakcje zaplanowane na ten weekend w Lublinie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Polski Cukier Pszczółka Start w niedzielę zmierzy się z Kingiem Szczecin. Czy przyjdą lepsze czasy?

Polski Cukier Pszczółka Start w niedzielę zmierzy się z Kingiem Szczecin. Czy przyjdą lepsze czasy?

W niedzielę o godz. 17.30 Polski Cukier Pszczółka Start zmierzy się z Kingiem Szczecin. Transmisję przeprowadzi Polsat Sport Extra, a podopieczni Davida Dedka chcą wreszcie zacząć wygrywać

Pierwsza dama na otwarciu DPS-u w Żyrzynie [zdjęcia]
galeria

Pierwsza dama na otwarciu DPS-u w Żyrzynie [zdjęcia]

Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, wzięła udział w dzisiejszej uroczystości symbolicznego otwarcia działającego od ponad roku Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pracownicy placówki otrzymali dyplomy uznania od wojewody i starosty puławskiej.

Dlaczego warto brać udział w kursach i szkoleniach kosmetycznych?

Dlaczego warto brać udział w kursach i szkoleniach kosmetycznych?

Kosmetologia oraz medycyna estetyczna to dziedziny, które intensywnie się rozwijają. Na rynku pojawiają się wciąż nowe technologie, zabiegi i preparaty. Aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie konieczne jest ciągłe samodoskonalenie i zdobywanie nowych umiejętności. Możliwości jest wiele. Jakie kursy cieszą się dużym zainteresowaniem? Dla kogo przeznaczony jest zawodowy kurs kosmetyczny?

Jak skutecznie zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniami?

Jak skutecznie zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniami?

Ściany i narożniki to miejsca, które narażone są na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Jest tak zwłaszcza w przypadku obiektów, w których przebywa znaczna liczba osób oraz transportowane są sprzęty o dużych rozmiarach i wadze. Wśród takich miejsc niewątpliwie znajdują się szpitale, urzędy, szkoły, ale również magazyny.

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Kostka granitowa wykonana jest kamienia naturalnego. Jest to jeden z wielu powodów, dla których od setek lat pozostaje jednym z ulubionych materiałów projektantów i inwestorów. Kostka granitowa to rozwiązanie, które dobrze się prezentuje zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacjach.

Górnik Łęczna jedzie do Warszawy na mecz z mistrzem Polski

Górnik Łęczna jedzie do Warszawy na mecz z mistrzem Polski

Górnik Łęczna po domowym zwycięstwie nad Wisłą Płock w niedzielny wieczór zmierzy się na wyjeździe z broniącą mistrzowskiego tytułu Legią Warszawa i jeśli wygra… przeskoczy stołeczny zespół w tabeli. Początek zawodów o godz. 17.30

Poseł Pawłowska znów zmieni barwy? Z lewicy jeszcze bardziej na prawo

Poseł Pawłowska znów zmieni barwy? Z lewicy jeszcze bardziej na prawo

Monika Pawłowska ma odejść z Porozumienia Jarosława Gowina. Posłanka, która do Sejmu weszła z listy Lewicy, znów chce należeć do Zjednoczonej Prawicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.