Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2016 r.
7:34

Samoobsługowa stacja naprawy rowerów. I śniadanie dla pasażerów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Pierwsza w regionie samoobsługową stacja naprawy rowerów jeszcze przed instalacją (fot. Starostwo Powiatowe w Świdniku)
Pierwsza w regionie samoobsługową stacja naprawy rowerów jeszcze przed instalacją (fot. Starostwo Powiatowe w Świdniku)

Za darmo będzie można jechać komunikacją miejską okazując dowód rejestracyjny auta. Tak będzie w czwartek, czyli Dzień bez Samochodu. Ale także w poniedziałek, wtorek i środę mamy być zachęcani do rezygnacji z auta. Czym? Choćby darmowym śniadaniem.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień bez Samochodu będzie finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od piątku. Wtedy to śniadaniem witani byli w Lublinie pasażerowie wysiadający rano na pl. Wolności z autobusów i trolejbusów. Dostawali torbę z drożdżówką, owocem i drobnymi gadżetami. Podobne zestawy dawano też jadącym przez Most Kultury rowerzystom. Bo i o to w całej akcji chodzi: zachęcać do spacerów, rowerów i autobusów. Do samochodów zniechęcać.

* W poniedziałek śniadania (od godz. 6.15 do 7.30) były rozdawane w Świdniku, który także od dziś może się pochwalić drugą w regionie (pierwsza powstała w Zamościu, koło Galerii Twierdza) samoobsługową stacją naprawy rowerów (otwarcie o 17.30, przy galerii Venus) kupioną przez świdnickie starostwo. W jej wyposażeniu znajdzie się zestaw narzędzi – m.in. różne klucze i pompka, a wszystko to przyda się nie tylko rowerzystom ale i osobom na wózkach tudzież z wózkami dziecięcymi.

Lublin takiej nowinki może na razie tylko pozazdrościć, a zazdrość może być jeszcze większa, bo w Świdniku rowerzyści już myślą o drugiej stacji. Pieniędzy szukają w budżecie obywatelskim i będą zbierać głosy obok „Bolka i Lolka” między 15 a 18. – Walczymy o stojaki rowerowe, podpórki, stację naprawy rowerów oraz pochylnię na Osiedlu Wschód – wylicza Klaudia Waryszak-Lubaś, szefowa stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów. Tuż obok, w tym samym czasie będzie można za darmo oznakować rower. A aktywiści chcą też pokazać radnym, gdzie jeździ się dobrze, a gdzie źle.

* W Lublinie we wtorek młodsza część rowerzystów będzie mogła się podszkolić w bezpiecznej jeździe na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich. Zajęcia potrwają od godz. 12 do 14.

Na środę zaplanowano „spacer z przeszkodami”, czyli sprawdzian przystępności centrum dla rodziców z wózkami dziecięcymi.

Najwięcej ma się dziać w czwartek, a wśród atrakcji są nie tylko wspomniane darmowe przejazdy komunikacją, gdzie obowiązywać ma zasada jeden dowód rejestracyjny – jedna osoba. Imprezy zaczną się w południe na Moście Kultury. Stanie tu warsztat reperowania rowerów, swój jednoślad będzie można za darmo ozdobić, a po godz. 14 także oznakować. Można też będzie zmierzyć się z prowadzeniem rikszy, roweru towarowego, monocykla lub bicykla. Zapowiadane są ponadto darmowe przejażdżki zabytkowym „ogórkiem” (o 12.30, 13.30 i 14.30), konkursy mody rowerowej, a ciśnienie będzie można zmierzyć nie tylko w dętce, ale i własnej gałce ocznej. Tak na wszelki wypadek.

(aa)

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

19.09, poniedziałek – Świdnicki Dzień Mobilności w godz. 12:00 - 19:30

  • lekcje edukacyjne w trolejbusie z zakresu komunikacji miejskiej (grupy do 15 os.) w wybranej szkole

organizuje stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów

bezpłatne warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem ulicami Lublina

20.09, wtorek - Miasteczko Ruchu Drogowego, al. Zygmuntowskie/ MOSiR

  • 12:00 - 14:00 korzystanie z miasteczka
  • praktyczne warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem dla młodzieży (Porozumienie Rowerowe)

21.09, środa - Spacer z przeszkodami

  • 14:00 - 15:00 Spacer z rodzicami małych dzieci (wózki dziecięce) w celu sprawdzenia przystępności centrum.

organizuje grupa Pieszy Lublin

22.09, czwartek – Europejski Dzień bez Samochodu

Dzień bez Samochodu - w godz. 12:00 - 16:00, Zamknięty odcinek ul. Zamojskiej oraz Most Kultury

BEZPŁATNE PRZEJAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ ZA OKAZANIEM DOWODU REJESTRACYJNEGO SAMOCHODU. WAŻNY DOWÓD REJESTRACYJNY UPRAWNIA DO PRZEJAZDÓW JEDNA OSOBĘ.

  • konkursy wiedzy o komunikacji miejskiej (ZTM, MPK i LTEK)
  • bezpłatnie przejechać się zabytkowym pojazdem „Gutek” - 12.30, 13.30 i 14.30
  • warsztat reperowania rowerów
  • ozdabianie rowerów
  • pamiątkowe zdjęcie dla wszystkich
  • znakowanie rowerów przez policję (po 14:00)
  • będzie można obejrzeć ciekawe wystawy – piesze, rowerowe
  • spróbować przejażdżki tallbike'em, rikszą, rowerem transportowym, monocyklem oraz bicyklem
  • lekcje edukacyjne w trolejbusie z zakresu komunikacji miejskiej (grupy do 15 os.) o godz. 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30
  • dystrybucja map z ZTM z najnowszym przebiegiem tras linii komunikacji miejskiej
  • konkurs cycle chic dla uczniów
  • Pan Rowerek - promocja eleganckiego przemieszczania się na rowerze
  • Bezpłatny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego w kierunku określenia ryzyka jaskry
  • Bezpłatne komputerowe badania skóry twarzy i włosów oraz porady dermokonsultantki"

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gosc / 22 września 2016 o 20:14
0
Dokładnie mnie interesują drogi m.in. Kusocińskiego Armii krajowej Krepiecka Dlaczego powiat nie wspiera avii a ma środki na stację?dlaczego nic się nie dzieje w temacie dworcowej? Przepraszam słynna prezentacja p. Osiny Gdzie w tym wszystkim są dzialania w pozostałych gminach jak Rybczewice?to ze otrzymują dofinansowanie na drogi chyba nikogo nie dziwi patrząc na rozkład sił przy dzieleniu środków Czekamy na konkrety a nie mydlenie oczu i
Avatar
bleble / 22 września 2016 o 11:32
0
a dlaczego dzisiaj piszecie że we wtorek były kanapki? dzisiaj taką informację można sobie wsadzić ......
Avatar
Lewy lis / 21 września 2016 o 22:40
0
Najwyższy czas rozliczyć Osinę. Co z drogami powiatowymi: Kusocińskiego, Krepiecką, Armii Krajowej, gen. Maczka?? Co z obiecanym basenem przy PCEZ?? Co z Dworcową? Co z rowerowym połączeniem z Mełgwią? Czy lekarstwem na wszystko ma być wywoływanie wojny z Pisem? Król chociaż dobrze żył że wszystkimi! Czy jedyną zrealizowaną obietnicą Osiny będzie zatrudnienie Wilka, Sadło, Kruczkowej, Szczerby i Lubasia? Osino weź się do roboty! Sadło zakasaj rękawy i zasuwan! Cały ŚWS do roboty darmozjady!
Avatar
mens / 21 września 2016 o 00:08
0
otworzyli na zime :D bede reperować drogi
Avatar
kolarka / 20 września 2016 o 22:05
0
Wielkie WOW!!!! Brawo ŚWS i Lubaś. Czy koszt budowy stacji to 1/3 pensji Osiny, 1/3 pensji Wilka, 1/2 pensji Sadło czy Lubasia? Stacja otwarta, to jest k...a sukces, fotki zrobione! Dzikie tłumy szturmowały ją pierwszego dnia, tzn.: 3 osoby. Sadło popędził zrobić fotki, Osina szczerzył zęby. ŚWS wyluzujcie. Zróbcie coś dla ludzi, dla dzieci potrzebujących. Osina co z placem zabaw przy specjalnym ośrodku?? A przejścia dla pieszych na Racławickiej?? Czas mydlenie oczu dobiega końca. Pokazała wam to niska frekwencja w poniedziałek na waszej akcji rowerowej. Nawet Lubaś wasz niedawny pracownik wam nie pomorze. Ludzie mają was już dość! Wam już dziękujemy.
Wielkie WOW!!!! Brawo ŚWS i Lubaś. Czy koszt budowy stacji to 1/3 pensji Osiny, 1/3 pensji Wilka, 1/2 pensji Sadło czy Lubasia? Stacja otwarta, to jest k...a sukces, fotki zrobione! Dzikie tłumy szturmowały ją pierwszego dnia, tzn.: 3 osoby. Sadło popędził zrobić fotki, Osina szczerzył zęby. ŚWS wyluzujcie. Zróbcie coś dla ludzi, dla dzieci potrzebujących. Osina co z placem zabaw przy specjalnym ośrodku?? A przejścia dla pieszych na Racławickiej?? Czas mydlenie oczu dobiega końca. Pokazała wam to niska frekwencja w poniedziałek na waszej ak... rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 18:26
0
Byłem u was w Świdniku na rondzie obok helikoptera. Kto wam to q zrobił i za co?!
Avatar
Gość / 19 września 2016 o 22:05
0
pedały sie depta albo kopie
Avatar
pasażer / 19 września 2016 o 19:17
0
Dlaczego w niektórych innych miastach w dzień bez samochodu z komunikacji miejskiej mogą korzystać za darmo wszyscy a w Lublinie tylko właściciele samochodów, którzy przecież i tak nie przesiąda się do autobusu lub trolejbusu? Chyba dlatego,żeby tak naprawdę nic się nie zmieniło i nadal ci, którzy kasują bilety musieli je kasować.  
Avatar
Ekolublin / 19 września 2016 o 16:13
0
Wiecej na: etzt.ekolublin.pl
Avatar
lsw / 19 września 2016 o 11:25
0
Narzędzia uwiązać na łańcuchu jak łyżki w barze mlecznym w "Misiu" Bareji.
Avatar
gosc / 22 września 2016 o 20:14
0
Dokładnie mnie interesują drogi m.in. Kusocińskiego Armii krajowej Krepiecka Dlaczego powiat nie wspiera avii a ma środki na stację?dlaczego nic się nie dzieje w temacie dworcowej? Przepraszam słynna prezentacja p. Osiny Gdzie w tym wszystkim są dzialania w pozostałych gminach jak Rybczewice?to ze otrzymują dofinansowanie na drogi chyba nikogo nie dziwi patrząc na rozkład sił przy dzieleniu środków Czekamy na konkrety a nie mydlenie oczu i
Avatar
bleble / 22 września 2016 o 11:32
0
a dlaczego dzisiaj piszecie że we wtorek były kanapki? dzisiaj taką informację można sobie wsadzić ......
Avatar
Lewy lis / 21 września 2016 o 22:40
0
Najwyższy czas rozliczyć Osinę. Co z drogami powiatowymi: Kusocińskiego, Krepiecką, Armii Krajowej, gen. Maczka?? Co z obiecanym basenem przy PCEZ?? Co z Dworcową? Co z rowerowym połączeniem z Mełgwią? Czy lekarstwem na wszystko ma być wywoływanie wojny z Pisem? Król chociaż dobrze żył że wszystkimi! Czy jedyną zrealizowaną obietnicą Osiny będzie zatrudnienie Wilka, Sadło, Kruczkowej, Szczerby i Lubasia? Osino weź się do roboty! Sadło zakasaj rękawy i zasuwan! Cały ŚWS do roboty darmozjady!
Avatar
mens / 21 września 2016 o 00:08
0
otworzyli na zime :D bede reperować drogi
Avatar
kolarka / 20 września 2016 o 22:05
0
Wielkie WOW!!!! Brawo ŚWS i Lubaś. Czy koszt budowy stacji to 1/3 pensji Osiny, 1/3 pensji Wilka, 1/2 pensji Sadło czy Lubasia? Stacja otwarta, to jest k...a sukces, fotki zrobione! Dzikie tłumy szturmowały ją pierwszego dnia, tzn.: 3 osoby. Sadło popędził zrobić fotki, Osina szczerzył zęby. ŚWS wyluzujcie. Zróbcie coś dla ludzi, dla dzieci potrzebujących. Osina co z placem zabaw przy specjalnym ośrodku?? A przejścia dla pieszych na Racławickiej?? Czas mydlenie oczu dobiega końca. Pokazała wam to niska frekwencja w poniedziałek na waszej akcji rowerowej. Nawet Lubaś wasz niedawny pracownik wam nie pomorze. Ludzie mają was już dość! Wam już dziękujemy.
Wielkie WOW!!!! Brawo ŚWS i Lubaś. Czy koszt budowy stacji to 1/3 pensji Osiny, 1/3 pensji Wilka, 1/2 pensji Sadło czy Lubasia? Stacja otwarta, to jest k...a sukces, fotki zrobione! Dzikie tłumy szturmowały ją pierwszego dnia, tzn.: 3 osoby. Sadło popędził zrobić fotki, Osina szczerzył zęby. ŚWS wyluzujcie. Zróbcie coś dla ludzi, dla dzieci potrzebujących. Osina co z placem zabaw przy specjalnym ośrodku?? A przejścia dla pieszych na Racławickiej?? Czas mydlenie oczu dobiega końca. Pokazała wam to niska frekwencja w poniedziałek na waszej ak... rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 18:26
0
Byłem u was w Świdniku na rondzie obok helikoptera. Kto wam to q zrobił i za co?!
Avatar
Gość / 19 września 2016 o 22:05
0
pedały sie depta albo kopie
Avatar
pasażer / 19 września 2016 o 19:17
0
Dlaczego w niektórych innych miastach w dzień bez samochodu z komunikacji miejskiej mogą korzystać za darmo wszyscy a w Lublinie tylko właściciele samochodów, którzy przecież i tak nie przesiąda się do autobusu lub trolejbusu? Chyba dlatego,żeby tak naprawdę nic się nie zmieniło i nadal ci, którzy kasują bilety musieli je kasować.  
Avatar
Ekolublin / 19 września 2016 o 16:13
0
Wiecej na: etzt.ekolublin.pl
Avatar
lsw / 19 września 2016 o 11:25
0
Narzędzia uwiązać na łańcuchu jak łyżki w barze mlecznym w "Misiu" Bareji.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 0 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 8 7

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 5 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 16

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 17 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 605 62

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!