Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lipca 2019 r.
19:47

Ściana wstydu. Na ulicach Lublina pojawią się billboardy z nazwiskami niektórych radnych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
253 276 A A

Nazwiska 17 miejskich radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, którzy głosowali za zabudową blokami części górek czechowskich, pojawią się wkrótce na ulicznych billboardach na terenie Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Ściana wstydu" z napisem: „Radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka działający na szkodę Lublina poprzez głosowanie wbrew woli mieszkańców m.in. za zabudową górek czechowskich”. A pod spodem 17 nazwisk zapisanych czerwonymi literami na betonowym tle. Plakaty tej treści ma sfinansować Lubelski Ruch Miejski, który bezskutecznie namawiał radnych do odrzucenia prezydenckiego projektu studium przestrzennego, czyli uchwały wyznaczającej na górkach strefy zabudowy wielorodzinnej.

– Pierwsze dwa billboardy pojawią się na początku sierpnia, a kolejne dwa we wrześniu. Planujemy, że akcja potrwa dwa miesiące – mówi Magdalena Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Po co to robimy?

Chcemy, żeby mieszkańcy i mieszkanki Lublina, przede wszystkim mieszkańcy okolicy górek czechowskich, dowiedzieli się, że radni wyrzucili do kosza ich zdanie na temat przyszłości górek.

Wiele osób nie wie o tym, że radni zagłosowali wbrew woli mieszkańców wyrażonej w referendum.

Przypomnijmy: górkom czechowskim poświęcone było kwietniowe referendum lokalne, pierwsze w historii Lublina. Mieszkańcy mieli się wypowiedzieć w sprawie przyszłości dawnego poligonu na północy miasta. Obecny właściciel tego dość cennego przyrodniczo terenu, spółka TBV Investment, dąży do wybudowania osiedli mieszkaniowych na części górek. Pytanie referendalne dotyczyło tego,
czy mieszkańcy zgadzają się na taką inwestycję na 30 proc. terenu w zamian za urządzenie przez spółkę na jej koszt i przekazanie miastu za symboliczną złotówkę naturalistycznego parku na 75 ha.

Mimo zmasowanej kampanii agitacyjnej prowadzonej przez spółkę dwie trzecie głosujących opowiedziało się przeciwko zgodzie na bloki, jednak w świetle prawa referendum było nieważne, bo frekwencja nie osiągnęła wymaganych 30 proc., zbliżając się ledwie do 13 proc. Niewiele ponad dwa i pół miesiąca po kwietniowym plebiscycie prezydent wysłał do Rady Miasta projekt studium przestrzennego przewidujący możliwość budowy blokowisk na części dawnego poligonu, czyli sprzeczny z wolą większości uczestników nieważnego referendum.

Prezydencki projekt studium, przeciw któremu głosowali wyłącznie radni PiS, poparło 17 spośród 19 radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Pieniądze na opłacenie billboardów z ich nazwiskami pochodzą z internetowej zbiórki, która przyniosła ponad 3800 zł. Wczoraj w internecie pojawiły się dwa wstępne projekty graficzne plakatów z zachętą do wyboru jednej z wersji.

Takie billboardy pojawią się na ulicach Lublina
e-Wydanie

Komentarze 276

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 19:59
+70
A dlaczego takie uogólnienie? Mojej woli w żaden sposób nie naruszyli, a też jestem mieszkańcem Lublina. Jak już chcą tak się "eksponować", to niech przynajmniej napiszą prawdę - wbrew woli niecałych 9% mieszkańców. Wypraszam sobie wypowiadanie się w moim imieniu!!
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 20:01
+67
Ja nie poszedłem na referendum właśnie dlatego żeby zdecydował wybrany przeze mnie prezydent i radni bo ja się na tej sprawie nie znam.
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 20:21
+65
Wstydzić powinni się obrońcy tego śmietnika na Górkach który obecnie służy jedynie pijaczkom i piromanom
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 19:53
+65
A ja jestem mieszkańcem Lublina i właśnie ci radni nie głosowali wbrew mojej woli!!!!!!
Avatar
Lublinianin / 22 lipca 2019 o 20:12
+64
Ja również jestem  mieszkańcem i radni glosowali tak jak powini,zgodnie z moim głosem. Przynajmniej zrobi się tam porządek a nie jakieś nie wiadomo co, bezużyteczne pole . 
Avatar
:) / 22 lipca 2019 o 20:06
+64
Darmowa reklama dla radnych którzy przyczynili się do tego, że podpalane co roku śmietnisko zamieni się w park naturalistyczny :)
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 20:05
+63
Nie lepiej posadzić parę drzew zamiast wydawać pieniądze na durnoty i przyczyniać się do wycięcia kolejnych?
Avatar
J / 22 lipca 2019 o 20:30
+61
Dlaczego "wbrew mieszkańcom" ? TO JEST KLAMSTWO. Grupa pieniaczy uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu innych..
Avatar
podziwiam tych eko-idiotów / 22 lipca 2019 o 20:38
+59
Ile drzew trzeba będzie wyciąć, żeby wydrukować te plakaty?
Avatar
dabiss / 22 lipca 2019 o 20:39
+56
Och, piętnowanko? Na kogo dziś szczujemy? Taaak, trzeba pamiętać, kto ma się nie czuć bezpiecznie na ulicy, kto jest lepszy, a kto gorszy - teraz to dobry czas na takie rozliczenia i podziały. Pewnie żałują, że zdjęć nie mogli dać przy nazwiskach, albo wypalać jakieś znamię na czole... Puknijcie się po głowach! Ludzie, którzy poszli głosować w tym referendum to większa część tych świadomych demokratycznych wyborów i siły głosów, a całą resztę to nie obchodzi na tyle, że nawet im te nazwiska nic nie powiedzą. Ludzie mają naprawdę większe problemy niż to, kto ma siedzieć w radach miast czy województw, a także kto tam siedzi... Kogo to będzie obchodziło to sobie znajdzie w internecie nazwiska osób i ich sposób głosowania, a dla całej reszty to będzie tylko wskazanie obrazkowe, prosty przekaz do prostych ludzi - tych ludzi nie lubimy, wiecie co z nimi zrobić... Dobra robota Lubelski Ruchu Miejski - trzeba jasno tworzyć podziały i ludzi na siebie napuszczać. "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Och, piętnowanko? Na kogo dziś szczujemy? Taaak, trzeba pamiętać, kto ma się nie czuć bezpiecznie na ulicy, kto jest lepszy, a kto gorszy - teraz to dobry czas na takie rozliczenia i podziały. Pewnie żałują, że zdjęć nie mogli dać przy nazwiskach, albo wypalać jakieś znamię na czole... Puknijcie się po głowach! Ludzie, którzy poszli głosować w tym referendum to większa część tych świadomych demokratycznych wyborów i siły głosów, a całą resztę to nie obchodzi na tyle, że nawet im te nazwiska nic nie powiedzą. Ludzie mają naprawdę większe prob... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2019 o 23:24
0
Do sejmu chyba będą kandydować Krawczyk i Wcisło. Polecam omijać ich nazwiska przy stawianiu krzyżyków na karcie wyborczej.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 17:05
+2
Pytanie podstawowe To po h... było robić referendum jak radni i prezydent ma mieszkańców w d...
Avatar
Dajcie już spokój, bo wstyd! / 24 lipca 2019 o 16:36
-2
Przychylast z Czechowa znowu nadaje, a żyrafa 1,5% dalej brnie w żenuę!
Avatar
Waldemar F. / 24 lipca 2019 o 07:21
-5
Komu przeszkadzają bloki w mieście, niech się przeprowadzi na wieś. Teren górek był zaniedbany i strach było tam chodzić, bo dominowali na nim pijacy, ekshibicjoniści i szaleńcy na motocyklach. Jest to dobre miejsce do zabudowy, bo wiatry od zachodu wiejące niosą czyste powietrze. Powstanie na tak dużym terenie parku podniesie walory przewietrzania znacznej części miasta,bo projekt parku przewiduje nasadzenia drzew i krzewów. Będzie to miejsce, do którego będzie się chciało przychodzić i wypoczywać. Brawo radni najlepszego prezydenta Lublina!!! Wstyd dla mącicieli i obrońców nieużytków na górkach czechowskich.
Komu przeszkadzają bloki w mieście, niech się przeprowadzi na wieś. Teren górek był zaniedbany i strach było tam chodzić, bo dominowali na nim pijacy, ekshibicjoniści i szaleńcy na motocyklach. Jest to dobre miejsce do zabudowy, bo wiatry od zachodu wiejące niosą czyste powietrze. Powstanie na tak dużym terenie parku podniesie walory przewietrzania znacznej części miasta,bo projekt parku przewiduje nasadzenia drzew i krzewów. Będzie to miejsce, do którego będzie się chciało przychodzić i wypoczywać. Brawo radni najlepszego prezydenta Lublin... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 23 lipca 2019 o 20:43
+9
Ja nie poszedłem na referendum właśnie dlatego żeby zdecydował wybrany przeze mnie prezydent i radni bo ja się na tej sprawie nie znam.
Ja nie poszedłem na referendum,bo prawo polskie zakazuje organizowania referendum w sprawch planowania przestrzennego,ponieważ referendum nie może być niezgodne z prawem.Ustawodawca przewidział wyłączną kompetencję w tych sprawach specjalistom od planowania przestrzennego (Wydział Planowania UM),który mają obowiązek planować zgodnie z Konstytucją RP i Ustawami szczególowymi.A w sprawie terenu Górek Czechowskich, prawo stanowczo zakazuje przeznaczania terenów zielonych mających fundamentalne znaczenie dla zachowani zdrowia i życia ludzi (przewietrzanie miasta) pod intensywną urbanizację (10 tysięczne osiedle mieszkaniowe !!!!).
A radni mają obowiązek głosować zgodnie z prawem i interesem publicznym !!!!
A Wojewoda Lubelski ma obowiązek uchylić Uchwałę Rady Miasta jako sprzeczną z prawem,bo sprowadzającą zagrożenie ekologiczne na mieszkańców Lublina !!!
 Sprawa Górek Czechowskich dobitnie pokazuje,że władze publiczne działają na szkodę społeczeństwa !
 Sprawa Górek Czechowskich dobitnie pokazuje,że władze publiczne działają na szkodę społeczeństwa ! rozwiń
Avatar
Janusz / 23 lipca 2019 o 20:32
+12
Ponieważ niektórzy szykują się do Sejmu , to będzie dla nich zimny prysznic. Kochani radni , wyłączcie dyscyplinę a włączcie myślenie. Inaczej razem z Żukiem będziecie mogli kandydować do rad parafialnych.
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 23 lipca 2019 o 18:03
+8
No tak - tym sposobem zapewne uda się rozwiązać problem niezabudowywania górek czechowskich - gratuluję pomysłu. Zamiast usiąść do rozmów z konkretnymi argumentami, to się bawią w dziecinadę na poziomie napisów na śmietniku "Jurek jest głupi", albo "Ala to świnia". Ale przecież trzeba mieć argumenty i tu pewnie jest szkopuł. Odkąd pamiętam, a mieszkałem na Czechowie ponad 25 lat to na górkach zawsze był syf kiła i korniki i ja tam żadnych walorów przyrodniczych nie dostrzegłem i tak na prawdę to w zimie ewentualnie można było pojeździć na nartach pod warunkiem że się w psie gówno nie trafiło, nic poza tym. Podsumowując billboardy: Wartość dodana do argumentów przeciwko niezabudowywaniu = 0 (zero!) Koszta = 3000 zł Brawo, brawo!!!
Poza przemieleniem 23 tys głosów mieszkańców miasta - sukces dla budżetu Lublina z pewnością.  TBV oddaje miastu 75 ha gruntu który musi zostać terenem zielonym zgodnie z planem zagospodarowania. Wartość tego terenu dla dewelopera zerowa. Deweloper nie musi płacić podatku za grunt. Miasto musi wydawać pieniądze na utrzymanie terenów zielonych (a w przyszłości małej architektury) przy blokach dewelopera. Ludzie twierdzą, że na tym terenie są dzikie wysypiska śmieci. Teren ten niedługo przejmie miasto. Nie ma żadnych zapisów kto ogrodzi teren lub zutylizuje śmieci. Nikt nie wie ile będzie kosztować miasto doprowadzenie kanalizacji, wody, gazu, itp. Jedynie na plus większe opłaty jak będą bloki.  Nikt nie wie też co dostajemy pod pojęciem "park naturalistyczny". Czy załącznikiem do umowy jest projekt parku, jakaś specyfikacja tego parku? Zestawienie elementów małej architektury, nasadzeń? Nie - wstępna luźna koncepcja....
Poza przemieleniem 23 tys głosów mieszkańców miasta - sukces dla budżetu Lublina z pewnością.  TBV oddaje miastu 75 ha gruntu który musi zostać terenem zielonym zgodnie z planem zagospodarowania. Wartość tego terenu dla dewelopera zerowa. Deweloper nie musi płacić podatku za grunt. Miasto musi wydawać pieniądze na utrzymanie terenów zielonych (a w przyszłości małej architektury) przy blokach dewelopera. Ludzie twierdzą, że na tym terenie są dzikie wysypiska śmieci. Teren ten niedługo przejmie miasto. Nie ma żadnych zapisów ... rozwiń
Avatar
MBea / 23 lipca 2019 o 17:49
-8
No tak - tym sposobem zapewne uda się rozwiązać problem niezabudowywania górek czechowskich - gratuluję pomysłu. Zamiast usiąść do rozmów z konkretnymi argumentami, to się bawią w dziecinadę na poziomie napisów na śmietniku "Jurek jest głupi", albo "Ala to świnia". Ale przecież trzeba mieć argumenty i tu pewnie jest szkopuł. Odkąd pamiętam, a mieszkałem na Czechowie ponad 25 lat to na górkach zawsze był syf kiła i korniki i ja tam żadnych walorów przyrodniczych nie dostrzegłem i tak na prawdę to w zimie ewentualnie można było pojeździć na nartach pod warunkiem że się w psie gówno nie trafiło, nic poza tym. Podsumowując billboardy: Wartość dodana do argumentów przeciwko niezabudowywaniu = 0 (zero!) Koszta = 3000 zł Brawo, brawo!!!
No tak - tym sposobem zapewne uda się rozwiązać problem niezabudowywania górek czechowskich - gratuluję pomysłu. Zamiast usiąść do rozmów z konkretnymi argumentami, to się bawią w dziecinadę na poziomie napisów na śmietniku "Jurek jest głupi", albo "Ala to świnia". Ale przecież trzeba mieć argumenty i tu pewnie jest szkopuł. Odkąd pamiętam, a mieszkałem na Czechowie ponad 25 lat to na górkach zawsze był syf kiła i korniki i ja tam żadnych walorów przyrodniczych nie dostrzegłem i tak na prawdę to w zimie ewentualnie można ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 23 lipca 2019 o 17:25
+2
Same bilbordy. Pitucha w garniturze z cudza rodzina i sciana wstydu. Piekny ten nasz Lublin, bilbordowy taki
Avatar