Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 marca 2017 r.
19:36

Skarga prezydenta Żuka trafiła do sądu. Wojewoda przedstawia ekspertyzy prawne

Autor: Zdjęcie autora toma
0 55 A A
Wojewoda Przemysław Czarnek podkreśla, że argumenty wskazane w skardze przez prezydenta Żuka nie zasługują na uwzględnienie i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko
Wojewoda Przemysław Czarnek podkreśla, że argumenty wskazane w skardze przez prezydenta Żuka nie zasługują na uwzględnienie i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko (fot. Dorota Awiorko)

Skarga prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na wygaszające jego mandat zarządzenie zastępcze wojewody lubelskiego trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zostały do niej dołączone odpowiedź wojewody i dwie zamówione przez niego opinie prawne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: chodzi o wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zarzuciło Żukowi złamanie ustawy antykorupcyjnej poprzez łączenie pełnionej funkcji z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie. W związku z tym wojewoda zwracał się do lubelskiej Rady Miasta o wygaszenie mandatu prezydenta, ale wobec braku uchwały w tej sprawie, sam wydał zarządzenie.

Krzysztof Żuk złożył od tej decyzji odwołanie, które do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego trafiło 16 lutego. Na jego przekazanie do sądu wojewoda Przemysław Czarnek miał 30 dni. Zrobił to w ostatni piątek, czyli niemal w ostatnim możliwym terminie. Jak tłumaczy jego rzecznik Radosław Brzózka, było to spowodowane oczekiwaniem na opinie ekspertów w dziedzinie prawa publicznego: byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL prof. Michała Królikowskiego i prof. Marka Szydły.

Obie ekspertyzy zawierają tezę o tym, że powołanie Żuka na członka rady nadzorczej PZU Życie było naruszeniem ustawy antykorupcyjnej. Ponadto w dokumencie sporządzonym przez prof. Szydłę czytamy, że wojewoda miał „pełne prawo oraz bezwzględny obowiązek wydać zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka”.

W przekazanej do sądu odpowiedzi Przemysław Czarnek podkreśla, że argumenty wskazane w skardze przez prezydenta Żuka (m.in. naruszenie przepisów prawa materialnego i proceduralnych oraz brak należytego zbadania stanu sprawy) nie zasługują na uwzględnienie i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko.

Gdyby Krzysztof Żuk nie złożył odwołania od zarządzenia zastępczego wojewody, w ciągu miesiąca utraciłby stanowisko, a władzę w Lublinie objąłby wyznaczony przez premiera komisarz. Teraz sprawę rozstrzygnie WSA.

Opinia prawna - prof. Marek Szydło

Opinia prawna - prof. Michał Królikowski

Odpowiedź wojewody lubelskiego na skargę prezydenta Lublina

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 16:35
0
Czy w końcu ktos z tych madrych zauwazy jak my mieszkancy Lublina, ze ten prezydent przez lata urzędowania zrobil dla miasta więcej niz wszyscy razem wzieci od 1317r. Wiadomo wiecej nowychy oszołomow na stolki. Porponuje im dac funkcje dyrektora kładki na Bystrzycy. Oni biorą wszytko byle kasiora była. Rozum nioe jest wymagany.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 14:36
0
Na szczęście to już koniec fuchmistrza z Lublina. Czasu dla miasta była szkoda. Pazerność!!!
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 11:57
0
Czarnek i tak nikt na ciebie nie zagłosuje w wyborach więc nie wiem po co się tak trudzisz z tym atakiem na lubelski samorząd.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:37
0
Ilu prawników, tyle opinii. I wszystko zależne od tego kto jak odczyta przepisy ustawy.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:16
0
Obie umowy kosztowały 10 zł netto. Za takie pieniądze znajdzie się jeleń, który stworzy dla ciebie świstek jaki tylko chcesz.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:14
0
Garnek kończ waść, wstydu oszczędź
Avatar
nietroll / 21 marca 2017 o 10:13
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W komentarzach zajadły atak pisowskich trolli. Czy ktoś w końcu zacznie zwalczać tę zarazę?
Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy. Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci „gotowca” dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski. Po zwycięstwie Dudy przekonanie wśród PIS-owców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie! Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmienionym poziomie, ale za szczególna aktywność zaczęto niektórych wynagradzać w dodatkowy sposób. Wszyscy byli wynagradzani z funduszu wyborczego PIS-u, czyli de facto z naszych pieniędzy! Bowiem, jak powszechnie wiadomo, składki członkowskie PIS-u (w 2014 r. ok. 470 tysięcy PLN) w 100% idą na sfinansowanie ochrony Kaczyńskiego… A i tak jest to tylko połowa kosztów tej ochrony (obecnie ponad 1,2 miliona!). PIS wygrał wybory. Niedawno jeden z ministrów w kancelarii Dudy przyznał, że w szczytowym okresie kampanii wyborczej dla PIS-u pracowało ponad 3000 hejterów! Z częścią z nich zakończono „współpracę”. Jednak do dziś jest ona kontynuowana z niemal 800 osobami… Stawki nieco spadły, dziś jest to od 1 zł („gotowiec”) do 3-4 zł za wpis samodzielny i zamieszczany tylko 1 raz w sieci. I najciekawsze… Od 2 tygodni PIS-owcy hejterzy nie są już finansowani ze środków wyborczych lub partyjnych!!! TYLKO JUŻ BEZPOŚREDNIO Z NASZYCH PODATKÓW! Zostali bowiem zakwalifikowani jako współpracownicy i specjaliści ds. PR rządu PIS-u i kancelarii Dudy! Jeśli kogoś dziwiła to mnogość (na różnych forach) różnych wpisów proPISowskich i antyPOwskich lub wymierzonych w Nowoczesną i samego Petru, pomimo tego zawłaszczania przez PIS Państwa i łamania konstytucji, to chyba powinna go przestać dziwić! Szczególnie biorąc pod uwagę, że każdy wpis na forum czytają setki, a nawet tysiące Internautów... Niemal dzień w dzień 200, 300 lub 400 osób siada do komputerów i puszcza w świat co im tylko proPIS-owska wyobraźnia podsunie… A jak im się kończy inwencja sięgają do broszury, w której na 8 stronach są gotowe „komentarze”, dostarczone przez PR-owców Kaczyńskiego… Do niedawna "wrogami nr 1" byli Kopacz, Sikorski, Schetyna lub Niesiołowski. Dziś niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o histeryczne, nienawistne ataki stał się Petru. Bo jest dla PIS-u najgroźniejszy... Ilu z nich tu jest dziś?????
Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy. Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci „gotowca” dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski. Po zwycięstwie Dudy przekonanie wśród PIS-owców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie! Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmieniony... rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:11
0
W komentarzach zajadły atak pisowskich trolli. Czy ktoś w końcu zacznie zwalczać tę zarazę?
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:10
0
Najgorszy wojewoda w historii tego urzędu
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:00
0
to nie wojewoda, to marionetka prezesa
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 16:35
0
Czy w końcu ktos z tych madrych zauwazy jak my mieszkancy Lublina, ze ten prezydent przez lata urzędowania zrobil dla miasta więcej niz wszyscy razem wzieci od 1317r. Wiadomo wiecej nowychy oszołomow na stolki. Porponuje im dac funkcje dyrektora kładki na Bystrzycy. Oni biorą wszytko byle kasiora była. Rozum nioe jest wymagany.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 14:36
0
Na szczęście to już koniec fuchmistrza z Lublina. Czasu dla miasta była szkoda. Pazerność!!!
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 11:57
0
Czarnek i tak nikt na ciebie nie zagłosuje w wyborach więc nie wiem po co się tak trudzisz z tym atakiem na lubelski samorząd.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:37
0
Ilu prawników, tyle opinii. I wszystko zależne od tego kto jak odczyta przepisy ustawy.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:16
0
Obie umowy kosztowały 10 zł netto. Za takie pieniądze znajdzie się jeleń, który stworzy dla ciebie świstek jaki tylko chcesz.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:14
0
Garnek kończ waść, wstydu oszczędź
Avatar
nietroll / 21 marca 2017 o 10:13
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W komentarzach zajadły atak pisowskich trolli. Czy ktoś w końcu zacznie zwalczać tę zarazę?
Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy. Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci „gotowca” dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski. Po zwycięstwie Dudy przekonanie wśród PIS-owców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie! Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmienionym poziomie, ale za szczególna aktywność zaczęto niektórych wynagradzać w dodatkowy sposób. Wszyscy byli wynagradzani z funduszu wyborczego PIS-u, czyli de facto z naszych pieniędzy! Bowiem, jak powszechnie wiadomo, składki członkowskie PIS-u (w 2014 r. ok. 470 tysięcy PLN) w 100% idą na sfinansowanie ochrony Kaczyńskiego… A i tak jest to tylko połowa kosztów tej ochrony (obecnie ponad 1,2 miliona!). PIS wygrał wybory. Niedawno jeden z ministrów w kancelarii Dudy przyznał, że w szczytowym okresie kampanii wyborczej dla PIS-u pracowało ponad 3000 hejterów! Z częścią z nich zakończono „współpracę”. Jednak do dziś jest ona kontynuowana z niemal 800 osobami… Stawki nieco spadły, dziś jest to od 1 zł („gotowiec”) do 3-4 zł za wpis samodzielny i zamieszczany tylko 1 raz w sieci. I najciekawsze… Od 2 tygodni PIS-owcy hejterzy nie są już finansowani ze środków wyborczych lub partyjnych!!! TYLKO JUŻ BEZPOŚREDNIO Z NASZYCH PODATKÓW! Zostali bowiem zakwalifikowani jako współpracownicy i specjaliści ds. PR rządu PIS-u i kancelarii Dudy! Jeśli kogoś dziwiła to mnogość (na różnych forach) różnych wpisów proPISowskich i antyPOwskich lub wymierzonych w Nowoczesną i samego Petru, pomimo tego zawłaszczania przez PIS Państwa i łamania konstytucji, to chyba powinna go przestać dziwić! Szczególnie biorąc pod uwagę, że każdy wpis na forum czytają setki, a nawet tysiące Internautów... Niemal dzień w dzień 200, 300 lub 400 osób siada do komputerów i puszcza w świat co im tylko proPIS-owska wyobraźnia podsunie… A jak im się kończy inwencja sięgają do broszury, w której na 8 stronach są gotowe „komentarze”, dostarczone przez PR-owców Kaczyńskiego… Do niedawna "wrogami nr 1" byli Kopacz, Sikorski, Schetyna lub Niesiołowski. Dziś niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o histeryczne, nienawistne ataki stał się Petru. Bo jest dla PIS-u najgroźniejszy... Ilu z nich tu jest dziś?????
Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy. Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci „gotowca” dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski. Po zwycięstwie Dudy przekonanie wśród PIS-owców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie! Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmieniony... rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:11
0
W komentarzach zajadły atak pisowskich trolli. Czy ktoś w końcu zacznie zwalczać tę zarazę?
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:10
0
Najgorszy wojewoda w historii tego urzędu
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 10:00
0
to nie wojewoda, to marionetka prezesa
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 0 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 0 0

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 0

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 6 1

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 2

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 4

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 17 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 19 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!