Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2017 r.
21:48

„Słoiki” to my. Gdzie przeprowadzają się mieszkańcy woj. lubelskiego?

0 26 A A

Statystyczny „słoik” to młoda dziewczyna z Lubelszczyzny. Najchętniej przenosimy się na Mazowsze, większość wybiera Warszawę – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzję o przeprowadzeniu się do Warszawy podjęłam głównie ze względów zawodowych – mówi pani Katarzyna, która w 2016 r. przeniosła się z Lublina do stolicy. – Chciałam rozwijać się w kierunku finansowym, ale jednocześnie wykorzystywać zdolności językowe. Niestety Lublin na razie nie daje wielu takich możliwości.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, który podał wyniki badań dotyczących migracji wewnętrznej w Polsce w 2016 r. wynika, że mieszkańcy Lubelskiego najczęściej przeprowadzają się na Mazowsze (4040 osób). Najczęściej są to kobiety w wieku 25-29 lat. Na drugim miejscu jest województwo podkarpackie (600 osób) i Małopolska (557). Nasi stanowią też najliczniejszą grupę (22 proc.) wśród nowych mieszkańców Warszawy. Na kolejnych miejscach są osoby pochodzące z województwa łódzkiego (11 proc.) i Podlasia (10 proc.).

– Nigdy nie żałowałem decyzji o przeprowadzce, choć denerwują mnie korki – nie ukrywa Mateusz Kukuryk, który 5 lat temu zamieszkał w Warszawie. Do tego miasta przeniósł się z Lublina. – Przyjechałem za dziewczyną, która tutaj studiowała. Poza tym w Warszawie o wiele łatwiej jest znaleźć pracę. Zarobki też są wyższe.

– Stolica ma swój magnetyzm – podkreśla Agnieszka Smreczyńska-Gąbka, ekspert ds. planowania strategicznego i zarządzania zasobami ludzkimi. – W niej są najważniejsze instytucje – państwowe, rządowe, europejskie, są też instytucje finansowe i biznesowe.

Poza tym rynek warszawski to nie tylko rynek krajowy. – W stolicy jest też mnóstwo korporacji międzynarodowych – dodaje Smreczyńska-Gąbka. – Młodzi chcą pracować w dużej firmie, liczą na awans i dużą pensję. W stolicy dużo łatwiej jest też zmienić pracę, bo rynek jest na tyle bogaty, że nie ma z tym problemu.

– W przypadku ogólnokrajowych ofert pracy, częściej otrzymujemy propozycje z województwa pomorskiego czy zachodniopomorskiego niż z Warszawy. Bo stolica sama przyciąga – dodaje Andrzej Tybulczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku.

O tym, że młodzi mieszkańcy powiatu kraśnickiego (do 30 roku życia) chętnie wybierają Warszawę, świadczy np. liczba tzw. bonów na zasiedlenie. To forma aktywizacji młodych, którzy znaleźli pracę w odległości większej niż 80 km od miejsca zamieszkania. Otrzymują wówczas z PUP jednorazową pomoc w wysokości 7,5 tys. zł na opłacenie np. stancji.

– Jeśli w okresie 8 miesięcy taka osoba udokumentuje, że przepracowała przynajmniej 6 miesięcy, to ta kwota jest umarzana – wyjaśnia Tybulczuk.

W tym roku PUP w Kraśniku wydał 94 bonów na zasiedlenie. Najwięcej było w Warszawie – 38. Na kolejnych miejscach znalazły się Kraków i Rzeszów. 

Dokąd wyjeżdżamy

Z tych miast wyjechało najwięcej osób do innego województwa (dane GUS za 2016 r.):
Lublin – 998 osób, Chełm – 308 osób, Zamość – 295 osób, Biała Podlaska – 258 osób, Puławy – 225 osób, Łuków – 219 osób, Dęblin – 173 osoby, Tomaszów Lubelski – 120 osób, Kraśnik – 125 osób, Świdnik – 115 osoby.

Warszawiacy też wyjeżdżają

Najczęściej udają się do województw: lubelskiego, łódzkiego i pomorskiego. Wielu z nich to osoby, które przyjechały na Mazowsze na studia lub do pracy, a teraz wracają w rodzinne strony.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 17:47
0
Siedem lat pracowałem w Warszawie ale zawsze uważałem się za Lubelaka a nigdy za Warszawiaka.
Avatar
i bardzo dobrze ... / 27 listopada 2017 r. o 14:24
0
Migracja ludności jest rzeczą naturalną i nawet wskazaną! Stare przysłowie mówi, że "podorze kształcą" i jest w tym bardzo duża doza racji. Obaj synowie moich sąsiadów po ukończeniu studiów i stażu w 4 PSK wyjechali do Kanady, aby doskonalić swój kunszt oraz zapewnić dobry start w życiu! Być może kiedyś wrócą do kraju bogatsi o wiedzę zdobytą za granicą! Bardzo sympatyczni i zdolni ludzie chcą zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego. Zasiedzenie w miejscu nie służy rozwojowi człowieka, a nawet uwstecznia, ponieważ nie daje możliwości odniesienia się do tego, co dzieje się w szerokim świecie!
Migracja ludności jest rzeczą naturalną i nawet wskazaną! Stare przysłowie mówi, że "podorze kształcą" i jest w tym bardzo duża doza racji. Obaj synowie moich sąsiadów po ukończeniu studiów i stażu w 4 PSK wyjechali do Kanady, aby doskonalić swój kunszt oraz zapewnić dobry start w życiu! Być może kiedyś wrócą do kraju bogatsi o wiedzę zdobytą za granicą! Bardzo sympatyczni i zdolni ludzie chcą zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego. Zasiedzenie w miejscu nie służy rozwojowi człowieka, a nawet uwstecznia, ponieważ nie daje możliwości... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 10:50
0
Jezu, po co robić te głupie raporty, skoro wiadomo, że wszystko rozbija się o kasę? Jeśli w Lublinie za pracę zarobię 2 tyś zł a w Warszawie za to samo dostanę 5 tyś plus będę miała niewyobrażalnie większe szanse na awans to chyba sprawa jest prosta, nie? Dodajmy do tego jeszcze archaiczne podejście do pracownika na wschodzie (gdzie się słyszy dużo o tym, że teraz mamy "rynek pracownika", ale na tym się kończy, bo pracodawca przyzwyczajony, że pracownik jest jego parobkiem nie zmieni mentalności w trzy dni), mało instytucji, słabszy dostęp do kultury, rozwoju i voila.
Jezu, po co robić te głupie raporty, skoro wiadomo, że wszystko rozbija się o kasę? Jeśli w Lublinie za pracę zarobię 2 tyś zł a w Warszawie za to samo dostanę 5 tyś plus będę miała niewyobrażalnie większe szanse na awans to chyba sprawa jest prosta, nie? Dodajmy do tego jeszcze archaiczne podejście do pracownika na wschodzie (gdzie się słyszy dużo o tym, że teraz mamy "rynek pracownika", ale na tym się kończy, bo pracodawca przyzwyczajony, że pracownik jest jego parobkiem nie zmieni mentalności w trzy dni), mało instytucji, słabsz... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 10:22
0
MOTOR LUBLIN nie POzdrawia byłej prezeski.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 10:11
0
Relatywnie to w LBN nie jest źle z tą migracją. 900 osób z 350 tysięcy, to jednak mniej niż 200 z takiego 20-tysięcznego Łukowa czy Tomaszowa... Tam to jest dopiero tragedia. A ludzie migrują wszędzie. W USA średnio co 7 lat zmienia się miejsce zamieszkania. A do PiSowców... piep...sz bzdury, że to wina PO. Jessica przepowiedziała ci przyszłość :D
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 08:47
0
dżesika = prawdziwy wolak = gnida oderwana od koryta. Łatwo poznaś po wpisach.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 06:24
0
Jak w Lublinie powstanie jeszcze 100 stadionów to wyjedzie kolejne 100 tys. osób. Zamiast przeznaczać fundusze na potrzebne inwestycje to szasta się nimi na głupoty typu pusty stadion za 300 milionów.
Avatar
dżesika / 27 listopada 2017 r. o 06:19
0
undefined napisał:
Prawda jest taka że PO nic nie zrobiła aby młodzi ludzie zostali w swoich miastach. Centralizacja, inwestowanie wyłącznie w aglomeracje spowodowało swoje. A wyPOwiadajaca się w artykule ekspert ds. planowania strategicznego i zarządzania zasobami ludzkimi sama została w Lublinie bo tutaj rozdaje stanowiska i karmi matka partia, właśnie PO. Ale POtrwa to już niedługo, warto się rozejrzeć za nowym stanowiskiem.
 Nie bój nie bój. piSS chce reaktywacji PGRów to robota i dla Ciebie się znajdzie.
 Nie bój nie bój. piSS chce reaktywacji PGRów to robota i dla Ciebie się znajdzie. rozwiń
Avatar
prawdziwy wolak / 27 listopada 2017 r. o 06:18
0
undefined napisał:
Recepta na sukces Żuka? Wyludnić Lublin żeby zostali jego najtwardsi zwolennicy.
 wizja piSSowców na przykładzie Sylwka t. Podcierać tyłek kota prezesa w stolicy, a w żadnym przypadku nie schańbić się prawdziwą pracą. To dla frajerów.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 06:14
0
Z kraśnika ktoś wyjeżdża ? to takie piękne miasto, tyle kościołów z dachami z budżetu obywatelskiego, kostką zdjętą z ulic, zawierzenie maryjce pomogło i zamiast parku są święte figurki.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 17:47
0
Siedem lat pracowałem w Warszawie ale zawsze uważałem się za Lubelaka a nigdy za Warszawiaka.
Avatar
i bardzo dobrze ... / 27 listopada 2017 r. o 14:24
0
Migracja ludności jest rzeczą naturalną i nawet wskazaną! Stare przysłowie mówi, że "podorze kształcą" i jest w tym bardzo duża doza racji. Obaj synowie moich sąsiadów po ukończeniu studiów i stażu w 4 PSK wyjechali do Kanady, aby doskonalić swój kunszt oraz zapewnić dobry start w życiu! Być może kiedyś wrócą do kraju bogatsi o wiedzę zdobytą za granicą! Bardzo sympatyczni i zdolni ludzie chcą zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego. Zasiedzenie w miejscu nie służy rozwojowi człowieka, a nawet uwstecznia, ponieważ nie daje możliwości odniesienia się do tego, co dzieje się w szerokim świecie!
Migracja ludności jest rzeczą naturalną i nawet wskazaną! Stare przysłowie mówi, że "podorze kształcą" i jest w tym bardzo duża doza racji. Obaj synowie moich sąsiadów po ukończeniu studiów i stażu w 4 PSK wyjechali do Kanady, aby doskonalić swój kunszt oraz zapewnić dobry start w życiu! Być może kiedyś wrócą do kraju bogatsi o wiedzę zdobytą za granicą! Bardzo sympatyczni i zdolni ludzie chcą zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego. Zasiedzenie w miejscu nie służy rozwojowi człowieka, a nawet uwstecznia, ponieważ nie daje możliwości... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 10:50
0
Jezu, po co robić te głupie raporty, skoro wiadomo, że wszystko rozbija się o kasę? Jeśli w Lublinie za pracę zarobię 2 tyś zł a w Warszawie za to samo dostanę 5 tyś plus będę miała niewyobrażalnie większe szanse na awans to chyba sprawa jest prosta, nie? Dodajmy do tego jeszcze archaiczne podejście do pracownika na wschodzie (gdzie się słyszy dużo o tym, że teraz mamy "rynek pracownika", ale na tym się kończy, bo pracodawca przyzwyczajony, że pracownik jest jego parobkiem nie zmieni mentalności w trzy dni), mało instytucji, słabszy dostęp do kultury, rozwoju i voila.
Jezu, po co robić te głupie raporty, skoro wiadomo, że wszystko rozbija się o kasę? Jeśli w Lublinie za pracę zarobię 2 tyś zł a w Warszawie za to samo dostanę 5 tyś plus będę miała niewyobrażalnie większe szanse na awans to chyba sprawa jest prosta, nie? Dodajmy do tego jeszcze archaiczne podejście do pracownika na wschodzie (gdzie się słyszy dużo o tym, że teraz mamy "rynek pracownika", ale na tym się kończy, bo pracodawca przyzwyczajony, że pracownik jest jego parobkiem nie zmieni mentalności w trzy dni), mało instytucji, słabsz... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 10:22
0
MOTOR LUBLIN nie POzdrawia byłej prezeski.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 10:11
0
Relatywnie to w LBN nie jest źle z tą migracją. 900 osób z 350 tysięcy, to jednak mniej niż 200 z takiego 20-tysięcznego Łukowa czy Tomaszowa... Tam to jest dopiero tragedia. A ludzie migrują wszędzie. W USA średnio co 7 lat zmienia się miejsce zamieszkania. A do PiSowców... piep...sz bzdury, że to wina PO. Jessica przepowiedziała ci przyszłość :D
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 08:47
0
dżesika = prawdziwy wolak = gnida oderwana od koryta. Łatwo poznaś po wpisach.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 06:24
0
Jak w Lublinie powstanie jeszcze 100 stadionów to wyjedzie kolejne 100 tys. osób. Zamiast przeznaczać fundusze na potrzebne inwestycje to szasta się nimi na głupoty typu pusty stadion za 300 milionów.
Avatar
dżesika / 27 listopada 2017 r. o 06:19
0
undefined napisał:
Prawda jest taka że PO nic nie zrobiła aby młodzi ludzie zostali w swoich miastach. Centralizacja, inwestowanie wyłącznie w aglomeracje spowodowało swoje. A wyPOwiadajaca się w artykule ekspert ds. planowania strategicznego i zarządzania zasobami ludzkimi sama została w Lublinie bo tutaj rozdaje stanowiska i karmi matka partia, właśnie PO. Ale POtrwa to już niedługo, warto się rozejrzeć za nowym stanowiskiem.
 Nie bój nie bój. piSS chce reaktywacji PGRów to robota i dla Ciebie się znajdzie.
 Nie bój nie bój. piSS chce reaktywacji PGRów to robota i dla Ciebie się znajdzie. rozwiń
Avatar
prawdziwy wolak / 27 listopada 2017 r. o 06:18
0
undefined napisał:
Recepta na sukces Żuka? Wyludnić Lublin żeby zostali jego najtwardsi zwolennicy.
 wizja piSSowców na przykładzie Sylwka t. Podcierać tyłek kota prezesa w stolicy, a w żadnym przypadku nie schańbić się prawdziwą pracą. To dla frajerów.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 06:14
0
Z kraśnika ktoś wyjeżdża ? to takie piękne miasto, tyle kościołów z dachami z budżetu obywatelskiego, kostką zdjętą z ulic, zawierzenie maryjce pomogło i zamiast parku są święte figurki.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pszczółka Start Lublin – Śląsk Wrocław 79:76. Laksa zrobił różnicę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Pszczółka Start Lublin – Śląsk Wrocław 79:76. Laksa zrobił różnicę [zdjęcia, wideo]

Pszczółka Start Lublin pokonała WKS Śląsk Wrocław 79:76, ale musieli się na to zwycięstwo napracować. Gospodarze szybko objęli prowadzenie 11:2 i wydawało się, że taki wynik pozwoli im kontrolować przebieg meczu. I tak powinno być, ale miejscowi w pierwszej połowie okrutnie pudłowali.

Protest w obronie praw kobiet we Włodawie
galeria

Protest w obronie praw kobiet we Włodawie

Protest kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odbył się w poniedziałek również we Włodawie.

Osiem piłkarek MKS Perła Lublin w szerokiej kadrze Polski na mistrzostwa Europy

Osiem piłkarek MKS Perła Lublin w szerokiej kadrze Polski na mistrzostwa Europy

Arne Senstad powołał szeroką kadrę na mistrzostwa Europy. Perła Lublin ma w niej aż osiem przedstawicielek.

Mała restauracja z Chełma na ustach całej Polski. Tym pomysłem mieli wygrać z zamknięciem lokali

Mała restauracja z Chełma na ustach całej Polski. Tym pomysłem mieli wygrać z zamknięciem lokali

– Chcieliśmy pokazać, że można stanąć do walki z absurdami, które zafundowali nam rządzący – mówi Michał Bartoszuk, właściciel chełmskiej restauracji La Cafe, która od niedzieli jest na ustach całego kraju. A wszystko przez jeden post na portalu społecznościowym, który zelektryzował całą branże gastronomiczną w Polsce.

Lublin: Tutaj wytną drzewa, tam posadzą

Lublin: Tutaj wytną drzewa, tam posadzą

Zaczęły się jesienne porządki w ulicznym drzewostanie. Martwe drzewa mają być usuwane, pojawią się nowe sadzonki, także w ścisłym centrum Lublina: przy ul. Dolnej 3 Maja, Narutowicza czy Popiełuszki.

Biała Podlaska: Zbiory wyszły z magazynów. Muzeum po remoncie ma więcej miejsca
galeria

Biała Podlaska: Zbiory wyszły z magazynów. Muzeum po remoncie ma więcej miejsca

Ikony i dzieła Bazylego Albiczuka mogły wyjść z magazynów. Od piątku zakurzone dotąd zbiory Muzeum Południowego Podlasia można oglądać już na stałych wystawach.

Luxiona AZS UMCS Lublin ‒ Górnik Polkowice 3:5 . Lider okazał się za mocny

Luxiona AZS UMCS Lublin ‒ Górnik Polkowice 3:5 . Lider okazał się za mocny

Luxiona AZS UMCS Lublin słabsza od pierwszego w tabeli Górnika Polkowice. Akademicy podjęli walkę wyżej notowanym rywalem, ale ostatecznie ulegli 3:5.

Ponad 1500 aktywnych zakażeń w Lublinie. 948 chorych w szpitalach regionu
Stan na 26.10
galeria

Ponad 1500 aktywnych zakażeń w Lublinie. 948 chorych w szpitalach regionu

6453 aktywne zakażenia koronawirusem odnotowuje w tej chwili Lubelski Urząd Wojewódzki.

Biała Podlaska: Trzeci dzień protestów. Była blokada ulic
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Trzeci dzień protestów. Była blokada ulic

Trzeci dzień mieszkańcy Białej Podlaskiej protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj kilkadziesiąt osób blokowało ruch samochodów na kilku ulicach w mieście.

Spacer kobiet w Lubartowie
galeria
film

Spacer kobiet w Lubartowie

Protesty kobiet odbywają się nie tylko w regionie, ale również w mniejszych miastach. Spacer kobiet trwa w Lubartowie.

Rusza budowa szpitala w Targach Lublin. Wojewoda szuka pracowników

Rusza budowa szpitala w Targach Lublin. Wojewoda szuka pracowników

W ciągu dwóch dni hale Targów Lublin mają być gotowe do przekształcenia w szpital z nawet 480 łóżkami. Wojewoda i eksperci przyznają, że największym problemem jest skompletowanie kadry.

Humankind: Data premiery i edycje specjalne (wideo)
film

Humankind: Data premiery i edycje specjalne (wideo)

A do tego wymagania sprzętowe, dodatki i nowy zwiastun. Co jeszcze przygotowali twórcy gry Humankind?

Blokady ulic w Lublinie zakończone, protestujący przeszli pod UMCS. Kolejna manifestacja w środę
Zdjęcia
galeria
film

Blokady ulic w Lublinie zakończone, protestujący przeszli pod UMCS. Kolejna manifestacja w środę

Około godziny 15 rozpoczęły się w Lublinie blokady trzech ulic organizowane w ramach protestu kobiet przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy antyaborcyjnej.

Porażki piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska i Azotów II Puławy

Porażki piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska i Azotów II Puławy

AZS AWF Biała Podlaska i Azoty II Puławy zgodnie przegrały mecze w ramach szóstej kolejki.

Lubelscy zawodnicy walczą o tytuł Najlepszego Sportowca AZS Lublin 2020

Lubelscy zawodnicy walczą o tytuł Najlepszego Sportowca AZS Lublin 2020

10 sportowców reprezentujących Kluby Uczelniane Akademickiego Związku Sportowego z woj. lubelskiego walczy o tytuł tego najlepszego. 10 listopada poznamy nazwisko najbardziej wyróżniającego się w minionym roku zawodnika lub zawodniczki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.