Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2016 r.
19:24

Smarzowski i aktorzy Wołynia w Lublinie. Przedpremierowy pokaz w CSK (zdjęcia)

W Lublinie trwa przedpremierowy pokaz najnowszego dzieła Smarzowskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Taki był jeden z zapisów umowy pomiędzy producentami a samorządem województwa lubelskiego, który wsparł produkcję kwotą 150 tys. zł. W piątek kinowa premiera filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Wołyń” po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jak reżyser ocenia pierwsze reakcje na film? – Nie czytam recenzji – mówi nam Smarzowski. – Sukcesem jest to, że odzew zarówno z lewej, jak prawej strony jest dobry. I to jest most między Polakami. Wierzę, że widz dostanie dużą dawkę emocji i gdy wróci z kina do domu przytuli swoje dzieci. I będzie robił wszystko, by świat był lepszy – dodaje.

Scenografia poszła z dymem

Ok. 70 proc. zdjęć do „Wołynia” powstało w naszym regionie, głównie w lubelskim skansenie. Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2014 roku, a filmowcy odwiedzali to miejsce czterokrotnie, by sfilmować każdą z pór roku. Od podstaw wybudowali tu kilka budynków odgrywających filmową wioskę, która w końcowych scenach zostaje spalona.

– Zdarza się, że zwiedzający pytają o to, gdzie kręcono „Wołyń”. Od razu mówimy, że żadnego śladu po filmie już nie ma, bo cała scenografia nie istnieje. Niektórzy chcą je jednak zobaczyć, żeby móc to porównać z tym, co ujrzą w kinie – mówi Mirosław Korbut, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.

Dużym wyzwaniem było kręcenie scen pożaru wioski. – Mieliśmy pewne obawy, bo wystarczyła iskra i podmuch wiatru, żeby ogień zajął naszą stałą ekspozycję. Jednak wszystko odbywało się pod nadzorem strażaków i na szczęście nie zdarzyło się nic nieprzewidzianego. Ale na drugi dzień po tych zdjęciach w całym muzeum czuć było swąd spalenizny – wspomina Korbut.

Wyzwaniem dla filmowców była z kolei dwupasmowa droga dojazdowa do obwodnicy Lublina, która została otwarta tuż po rozpoczęciu zdjęć. – To był problem, ale zdawaliśmy sobie z tego sprawę i komputerowo usunęliśmy „autostradę” – opowiadał „Dziennikowi” Smarzowski.

Nagroda od Kurskiego trafi do Lublina

Na festiwalu w Gdyni „Wołyń” otrzymał trzy nagrody indywidualne: za profesjonalny debiut aktorski dla Michaliny Łabacz, za zdjęcia dla Piotra Sobocińskiego jr. i za charakteryzację dla Ewy Drobiec. Swoją nagrodę w wysokości 100 tys. zł przyznał też prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski. Producenci podjęli decyzję o przekazaniu pieniędzy na rzecz mających siedziby w Lublinie Fundacji Niepodległości, która organizuje akcje poszukiwania miejsc pochówku ofiar rzezi wołyńskiej i porządkowania miejsc pamięci oraz Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, które wspiera dialog i pojednanie polsko-ukraińskie.

– Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że pamiętamy o tym, co było, ale myślimy też o przyszłości – wyjaśnia Andrzej Połeć, jeden z producentów „Wołynia”.

– Bardzo się cieszę z tego gestu. Zawsze musimy prosić o wsparcie sponsorów, a dzięki tej darowiźnie będziemy mieli pieniądze na działalność w najbliższych latach. Po ostatnim wyjeździe mamy uszkodzone trzy piły i dwie kosy spalinowe, więc będziemy mogli dokupić nowy sprzęt. Pieniądze przeznaczymy też na transport, wyżywienie i noclegi dla wolontariuszy – mówi dr Leon Popek, który współpracuje z Fundacją Wolności, ale pełnił też rolę konsultanta filmowego.

– Rozumiemy intencje twórców i traktujemy to jako pewne zobowiązanie – mówi z kolei Hubert Łaszkiewicz, prezes zarządu Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. – Myślę, że to będzie inspiracja do odnowienia dialogu polsko-ukraińskiego. Myślimy o zorganizowaniu sesji poświęconej etyce, historii i sprawiedliwym, czyli Ukraińcom, którzy pomagali Polakom.

Gdzie obejrzeć

„Wołyń” od piątku można zobaczyć we wszystkich lubelskich kinach. Seanse filmu Smarzowskiego są w repertuarze multipleksów Cinema City w galeriach Plaza i Felicity oraz Multikina w galerii Olimp. Projekcje organizuje również kino Bajka przy ul. Radziszewskiego (w sobotę przed seansem będzie można posłuchać wspomnień uczestników wydarzeń).

Film zobaczymy też w Białej Podlaskiej (Merkury), Chełmie (ChDK, w Zorzy od 14 października), Puławach (Sybilla), Świdniku (Lot), Zamościu (Stylowy).

 

Pozostałe informacje

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty