Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2019 r.
16:26

Sprawa Kowalczyka. Kolejni zatrzymani na wolności, musieli wpłacić po 100 tys. zł i 75 tys. zł poręczenia majątkowego

Autor: Zdjęcie autora jsz
7 15 A A
W środę Sąd Okręgowy w Zamościu zwolnił z aresztu Piotra Kowalczyka zobowiązując go do zapłaty 30 tys. zł poręczenia majątkowego
W środę Sąd Okręgowy w Zamościu zwolnił z aresztu Piotra Kowalczyka zobowiązując go do zapłaty 30 tys. zł poręczenia majątkowego (fot. Kazimierz Chmiel)

Zamojski sąd uchylił kolejne areszty wobec przedsiębiorców zatrzymanych podczas prowokacji CBA. Wobec Mariusza P. i Macieja S. zastosowano poręczenia majątkowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas prowokacji CBA, zorganizowanej 3 grudnia, zatrzymano Piotra Kowalczyka, byłego przewodniczącego lubelskiej rady miasta. Do celi trafili również trzej przedsiębiorcy z branży nieruchomości: Mariusz P., Adam M. oraz Maciej S. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Ich pełnomocnicy skutecznie zaskarżyli postanowienia o aresztowaniu.

W środę Sąd Okręgowy w Zamościu zwolnił z aresztu Piotra Kowalczyka, zobowiązując go do zapłaty 30 tys. zł poręczenia majątkowego. Podobne rozstrzygnięcie zapadło w sprawie Adama M. Właściciel biura projektowego wyszedł na wolność po wpłaceniu 75 tys. zł poręczenia.

W piątek sąd uchylił areszt wobec Mariusza P. Krewny byłego wojewody, a obecnie posła PiS Przemysława Czarnka musi wpłacić 100 tys. zł poręczenia majątkowego. Maciej S. – 31-letni właściciel biura nieruchomości z Lublina również został zwolniony z aresztu. Sąd zobowiązał go do wpłacenia 75 tys. zł poręczenia majątkowego.

Sprawą Kowalczyka i jego współpracowników zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Śledczy nie udzielają jednak żadnych informacji na temat postępowania. Nie ujawnili również treści zarzutów, stawianych podejrzanym. Jedyne, bardzo ogólne informacje na ten temat, przekazało CBA.

Zatrzymanie przedsiębiorców to efekt prowokacji, zorganizowanej przez biuro. Agent CBA podszył się pod słowackiego inwestora, zainteresowanego budową wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozmowy dotyczyły działki, na której obecnie działa sklep z dywanami. Piotr Kowalczyk i pozostali przedsiębiorcy mieli pomóc w załatwieniu niezbędnych zgód.

– Osoby te powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. – Mężczyźni porozumieli się w sprawie załatwienia pozwolenia na budowę i innych dokumentów, niezbędnych do budowy wieżowca. Zapłatą miał być milion złotych łapówki. Kwota ta została ujęta w podpisywanej umowie.

Słowacki „biznesmen” umówił się na spotkanie z Kowalczykiem i jego współpracownikami. Panowie zostali zatrzymani podczas podpisywania umowy. Dzień później Piotr Kowalczyk za pośrednictwem swojego pełnomocnika przesłał mediom oświadczenie.

– Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny – oświadczył były samorządowiec.

Za Kowalczyka poręczył m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Przypomniał, że działka, której dotyczyła prowokacja jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który pozwala na postawienie wieżowca.

Przestępstwa zarzucane Kowalczykowi i jego współpracownikom zagrożone są karą do 8 lat więzienia.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 16:42
+10
Kasta wystraszyła się, że kóń zacznie wierzgać w tvn, płacząc nad losem bohaterów dewelo-rozwoju wtrąconych do katowni?
Avatar
1 HD / 20 grudnia 2019 o 17:16
+8
Można wybudować wierzowiec a wybudowano płaski sklep. Kręte sa scieźki zapisow w MPZP dla tej działki.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 16:56
+7
Rozumiem skąd ta zażarta walka o przywileje dla sędziów. PiS dobrze robi by to wykorzenić.
Avatar
gs / 20 grudnia 2019 o 17:26
+6
To za Czarna karają go wyższą kaucją?
Avatar
Hb / 21 grudnia 2019 o 00:41
+5
A dlaczego Kowalczyk wpłacił najniższe poręczenie.... Deweloperzy tacy ubodzy ????
Avatar
Bez upoważnienia do wydawania decyzji / 20 grudnia 2019 o 17:28
+4
Można wybudować wierzowiec a wybudowano płaski sklep. Kręte  sa scieźki zapisow w MPZP dla tej działki.
 Można ale tylko uznaniowo, co czyni takie sytuacje jako wysoce korupcjogenne.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 08:23
+2
Kiedyś trzeba będzie powrócić do sprawy M. Kamińskiego i uczciwie osądzić jego metody testowania uczciwości obywateli tych z opozycji w szczególności oraz wszystkie gry i zabawy tych Tomków z CBA
Avatar
jan / 31 grudnia 2019 o 11:57
+1
a co z p.o. z-cy dyr. Wydziału geodezji w Zamościu, z p. Renatą? Już zajęło się nią CBA? Większych przekrętów to nie widziałam. A i Bożena K. z tego wydziału ma dużo za uszami. a droga w Adamowie to już jest oddana czy jeszcze Renatka się z nią buja? Darek się z nią dogada. Kasa rządzi
Avatar
janina / 23 grudnia 2019 o 09:58
+1
a co z p.o. z-cy dyr. Wydziału geodezji w Zamościu, z p. Renatą? Już zajęło się nią CBA? Większych przekrętów to nie widziałam. A i Bożena K. z tego wydziału ma dużo za uszami.
Avatar
kibic / 20 grudnia 2019 o 18:08
+1
Czy Kowalczyk to kuzyn innego Kowalczyka??? Tego od Aluminium Konin i finału Pucharu Polski??? Warto poczytać
Avatar
jan / 31 grudnia 2019 o 11:57
+1
a co z p.o. z-cy dyr. Wydziału geodezji w Zamościu, z p. Renatą? Już zajęło się nią CBA? Większych przekrętów to nie widziałam. A i Bożena K. z tego wydziału ma dużo za uszami. a droga w Adamowie to już jest oddana czy jeszcze Renatka się z nią buja? Darek się z nią dogada. Kasa rządzi
Avatar
janina / 23 grudnia 2019 o 09:58
+1
a co z p.o. z-cy dyr. Wydziału geodezji w Zamościu, z p. Renatą? Już zajęło się nią CBA? Większych przekrętów to nie widziałam. A i Bożena K. z tego wydziału ma dużo za uszami.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2019 o 08:23
+2
Kiedyś trzeba będzie powrócić do sprawy M. Kamińskiego i uczciwie osądzić jego metody testowania uczciwości obywateli tych z opozycji w szczególności oraz wszystkie gry i zabawy tych Tomków z CBA
Avatar
Hb / 21 grudnia 2019 o 00:41
+5
A dlaczego Kowalczyk wpłacił najniższe poręczenie.... Deweloperzy tacy ubodzy ????
Avatar
R / 20 grudnia 2019 o 23:41
-2
Idąc tym tropem, księdza biorącego za mszę powinni też zamknąć. Powołuje się na wpływy u najważniejszego tego świata, obiecuje wstawiennictwo poprzez rzekomą bliskość z nim, a i tak powinno to być załatwione za darmo.
Avatar
febete / 20 grudnia 2019 o 22:46
-2
"Mężczyźni porozumieli się w sprawie załatwienia pozwolenia na budowę i innych dokumentów, niezbędnych do budowy wieżowca. Zapłatą miał być milion złotych......" I nie widzę tu żadnej "łapówki". Gdyby to tak miało być to znaczy, że każdy adwokat, doradca, pośrednik też biorą łapówkę a nie wynagrodzenie!. Coś tu śmierdzi prowokacją a ta jest karana.
Avatar
lll / 20 grudnia 2019 o 18:45
0
Aby można było mówić o korupcji, bezwzględnie trzeba było złapać na gorącym uczynku byłego przewodniczącego rady miasta kontaktującego się w tej sprawie z decyzyjnym pracownikiem ratusza. Opowieści, że ktoś się powołuje, że wie jakie są wymagania danego urzędu w przedmiotowej sprawie i jego wiedza może ułatwić i przyspieszyć jej załatwienie w żadnym razie nie może być traktowana jako korupcja. Tym bardziej nie jest łapówką, kwota jaką uzgodniły strony jako zapłatę za przygotowanie niezbędnej dokumentacji spełniającej wymogi urzędu. Po drugie skoro w Lublinie CBA tak gorliwie tropi ludzi którzy dla osobistych korzyści materialnych powołują się na wpływy to zapraszam do lubelskich parafii. Tam w każdej jest co najmniej jeden taki otoczony grupą pomagierów który otwarcie powołując się na wpływy u Najwyższego doi swoje owieczki. Po trzecie polecam panu Kowalczykowi, jeżeli umowa faktycznie została podpisana, sądowne wyegzekwowanie jej zapisów nie od CBA, a personalnie od owego "słowackiego" biznesmena.
Aby można było mówić o korupcji, bezwzględnie trzeba było złapać na gorącym uczynku byłego przewodniczącego rady miasta kontaktującego się w tej sprawie z decyzyjnym pracownikiem ratusza. Opowieści, że ktoś się powołuje, że wie jakie są wymagania danego urzędu w przedmiotowej sprawie i jego wiedza może ułatwić i przyspieszyć jej załatwienie w żadnym razie nie może być traktowana jako korupcja. Tym bardziej nie jest łapówką, kwota jaką uzgodniły strony jako zapłatę za przygotowanie niezbędnej dokumentacji spełniającej wymogi urzędu. Po drug... rozwiń
Avatar
kibic / 20 grudnia 2019 o 18:08
+1
Czy Kowalczyk to kuzyn innego Kowalczyka??? Tego od Aluminium Konin i finału Pucharu Polski??? Warto poczytać
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 17:37
-13
Rozumiem skąd ta zażarta walka o przywileje dla sędziów. PiS dobrze robi by to wykorzenić.
 Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po PIS-ej stronie. O to chodzi w tej pseudo reformie.
Avatar
Bez upoważnienia do wydawania decyzji / 20 grudnia 2019 o 17:28
+4
Można wybudować wierzowiec a wybudowano płaski sklep. Kręte  sa scieźki zapisow w MPZP dla tej działki.
 Można ale tylko uznaniowo, co czyni takie sytuacje jako wysoce korupcjogenne.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą?

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą? 5 1

Czy dron może służyć do nauki i to w szkole rolniczej? Okazuje się, że tak, przynajmniej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej w powiecie bialskim

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku?

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku? 17 9

535 umów zawarły władze powiatu puławskiego w zeszłym roku. Starostwo inwestowało m.in. w nowy sprzęt komputerowy, zamawiało materiały promocyjne i sponsorowane wywiady w mediach.

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie 11 79

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu 1 8

Rosną zarówno ceny zakupu, jak i wynajmu mieszkań. W Lublinie zanotowano rekordowe wzrosty – przekraczające 20 proc. w skali roku. Jeśli mieszkanie jest wynajęte przez całe 12 miesięcy, to rentowność takiej inwestycji wynosi ponad 7 proc. – wyliczają analitycy Expandera.

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie 0 6

Nocny pościg za pijanym kierowcą poderwał na nogi policjantów w trzech powiatach. 39-latka z Rejowca Fabrycznego zatrzymała dopiero blokada zorganizowana przez policjantów na wjeździe na obwodnicę Piask.

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu
film

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu 167 75

4 000 podpisów przynieśli do Ratusza kibice żużla popierający budowę stadionu w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Boją się, że jeśli obiekt tam nie powstanie, to żużel zniknie z Lublina. Przeciwna budowie jest Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym 1 3

Od środy do 20 marca zamknięta ma być połowa jezdni pod mostem kolejowym w rejonie ul. Janowskiej.

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe
28 lutego 2020, 18:00

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe 0 0

W ramach cyklu Ciąg dalszy w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zostanie zorganizowane spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godz. 19.

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany
film

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany 0 3

Volkmarsen, Niemcy. Rzecznik niemieckiej policji poinformował, że w poniedziałkowym zdarzeniu w miejscowości Volkmarsen poszkodowane zostały 52 osoby, w tym 18 dzieci. 29-letni kierowca wjechał samochodem w pochód karnawałowy. Jak dodał Henning Hinn, kierowca był mieszkańcem Volkmarsen.

Adrian Kostrzewski (Górnik Łęczna): Nie wiemy jeszcze na kogo postawi trener

Adrian Kostrzewski (Górnik Łęczna): Nie wiemy jeszcze na kogo postawi trener 0 0

Rozmowa z Adrianem Kostrzewskim, bramkarzem Górnika Łęczna

Lublin: Konie zostaną na terenie zajmowanym obecnie przez LKJ? Tego chce miasto

Lublin: Konie zostaną na terenie zajmowanym obecnie przez LKJ? Tego chce miasto 23 13

Czy z terenów przy ul. Nadbystrzyckiej całkowicie znikną konie? Obawiają się tego mieszkańcy. Wszystko przez plany budowy w tym miejscu nowego stadionu żużlowego.

Pieniądze z miejskiej kasy trafią do osób łapiących deszczówkę?

Pieniądze z miejskiej kasy trafią do osób łapiących deszczówkę? 0 1

Nad wprowadzeniem w Lublinie miejskich dotacji dla osób łapiących deszczówkę głosować ma na dzisiejszym posiedzeniu Rada Miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!