Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2021 r.
12:01

Sprawa Starego Gaju. Ratusz pisze do lasów, internauci punktują prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 51 A A
Stary Gaj
Stary Gaj (fot. Jacek Szydłowski)

Oficjalną prośbę o uznanie Starego Gaju i Dąbrowy za lasy ochronne napisał prezydent Lublina, choć według nadleśnictwa oba wspomniane lasy mają ten status od lat 90. – Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju leżą w kompetencjach władz miasta – przypominają prezydentowi ekolodzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O Starym Gaju zrobiło się głośno po naszej publikacji na temat wycinki, o której zaalarmował nas zaniepokojony Czytelnik. Cięcia były prowadzone koło granicy rezerwatu Stasin. Nadleśnictwo Świdnik tłumaczyło, że to „planowa gospodarka leśna”, bo „za parę lat nastąpiłby samoistny proces obumierania drzew”, a dzięki wcześniejszej wycince „można zaspokoić niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno”. Zapowiedziane zostały również kolejne cięcia na powierzchni ok. 50 ha, czyli 11 proc. Starego Gaju. Te informacje zaniepokoiły wielu mieszkańców, którzy zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie ochrony lasu.

Wywołany do tablicy prezydent miasta zapowiedział w poniedziałek, że poprosi oficjalnie o uznanie Starego Gaju i Dąbrowy za lasy ochronne. Takie pismo skierował we wtorek do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – W interesie miasta Lublin jest ograniczenie do minimum gospodarki przemysłowej na terenie obu lasów – czytamy w piśmie Żuka, które upublicznił dzisiaj na portalu Facebook.

Internauci od razu wypomnieli prezydentowi, że próbuje wyważać otwarte drzwi. Przypomnieli mu komentarz zamieszczony pod jego poniedziałkowym wpisem przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych: – Wspomniane przez pana lasy od lat 90. ubiegłego wieku mają status lasów ochronnych – przypomniała RDLP.

– Mam prawo mieć wątpliwości – twierdzi mimo to prezydent Żuk. – Jeśli status lasów ochronnych nadano Staremu Gajowi i Dąbrowie w latach 90., to zgodnie z zapisami Ustawy o lasach opinię w tej sprawie powinna była wydać Rada Miasta. Nie znalazłem śladu po takiej opinii z lat 1991-2000, co pozwala mi przypuszczać, że to, co pani rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przekazała mediom nie jest do końca spójne ze stanem faktycznym – podsumowuje prezydent. Prosi też o wskazanie przez LP konkretnej daty wydania decyzji o uznaniu obu lasów za ochronne. Z pomocą przyszła Ratuszowi lubelska Fundacja Wolności, wskazując uchwałę Rady Miasta z lipca 1999 r. "w sprawie uznania lasów Skarbu Państwa znajdujących się na terenie miasta Lublina za lasy ochronne". Uchwała mówi o tym, że "opiniuje się pozytywnie" wniosek złożony przez nadleśnictwo.

O ochronę lasu zaapelowali dzisiaj do prezydenta ekolodzy z Lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju nie wymagają kłopotania ministra. Leżą one w kompetencjach samorządu miasta – stwierdza Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa.

Zdaniem działaczy władze miasta powinny w sprawie Starego Gaju i Dąbrowy „upomnieć się u leśników” o to, żeby przy tworzeniu 10-letniego planu urządzania lasu „nie traktowali tych kompleksów jako zwykłych plantacji i uwzględnili ich ”, tylko uwzględnili ich znaczenie dla miasta”.

– Mieszkańcom ubogiego w zwarte tereny natury Lublina potrzebny jest żywy, różnorodny i wielopiętrowy las ze starymi drzewami, martwymi pniami, warunkami dla ptaków – ocenia Gorczyca. Upomina się też o wyznaczenie przez miejskich radnych Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego zwanego roboczo „Lipową Doliną” w południowo-zachodnim narożniku Starego Gaju. Przypomina też o złożonej przez Towarzystwo prośbie o uznanie za pomniki przyrody ponad 30 drzew ze Starego Gaju.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pablito189 / 4 dni temu o 12:11
+56
W którym akapicie można przeczytać o punktowaniu prezydenta przez internautów? Weźcie tego Smagę na jakieś warsztaty dziennikarskie wyślijcie bo żal patrzeć. A przede wszystkim czytać.
Avatar
_kun / 4 dni temu o 12:13
+52
Ten tytuł to taki trochę z czapy. To raczej prezydent Lublina punktuje Lasy Państwowe.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 4 dni temu o 12:28
+49
W którym akapicie można przeczytać o punktowaniu prezydenta przez internautów? Weźcie tego Smagę na jakieś warsztaty dziennikarskie wyślijcie bo żal patrzeć. A przede wszystkim czytać.
  Nie widzisz, że wypunktował prezydenta koncesjonowany przez Dziennik Wschodni aktywista? Jeden koncesjonowany aktywista to już jak najbardziej "internauci". A jakie mądre rzeczy opowiada. Wiedziałeś o tym, że kompetencją prezydenta miasta jest "upominanie się u leśników"? Jeszcze chwila i okaże się, że prezydent Lublina powinien również codziennie przepowiadać pogodę i swoje prognozy wysyłać sms-em do wszystkich mieszkańców. Wystarczy, że tak stwierdzi któryś z aktywistów koncesjonowanych przez Dziennik Wschodni.
  Nie widzisz, że wypunktował prezydenta koncesjonowany przez Dziennik Wschodni aktywista? Jeden koncesjonowany aktywista to już jak najbardziej "internauci". A jakie mądre rzeczy opowiada. Wiedziałeś o tym, że kompetencją prezydenta miasta jest "upominanie się u leśników"? Jeszcze chwila i okaże się, że prezydent Lublina powinien również codziennie przepowiadać pogodę i swoje prognozy wysyłać sms-em do wszystkich mieszkańców. Wystarczy, że tak stwierdzi któryś z aktywistów koncesjonowanych przez Dziennik... rozwiń
Avatar
Smeagol / 4 dni temu o 12:40
+47
NIE RÓBCIE SOBIE JAJ Z TYM UPOMINANIEM SIĘ U LEŚNIKÓW BO TYLE CO ŻUK SIĘ UPOMNIAŁ I ODPOWIEDŹ LASÓW PAŃSTWOWYCH BYŁA JASNA I KRÓTKA - NIE BĘDZIE ŻADNYCH ZMIAN, ROBIMY WSZYSTKO WEDŁUG WCZEŚNIEJ NAKREŚLONEGO PLANU CZYTAJ WYCINAMY DZIESIĄTKI HEKTARÓW. TO TYLE W TEMACIE KOMPETENCJI PREZYDENTA ŻUKA DOTYCZĄCYCH WYCINKI W STARYM GAJU. NIE WIEM W JAKIM CELU ROBICIE Z LUDZI DEBILI SUGERUJĄC ŻE PREZYDENT ŻUK COKOLWIEK MOŻE TU ZDZIAŁAĆ. JEDYNA OSOBA KTÓREJ POSŁUCHAJĄ LEŚNICY TO KACZYŃSKI. OBECNIE TO ON JEDNOOSOBOWO DECYDUJE O WSZYSTKIM CO SIĘ DZIEJE W KRAJU. JEŚLI JEGO KOT LUBI DRZEWA TO JEST JAKAŚ NADZIEJA DLA STAREGO GAJU. JEŚLI TO NIE RACZEJ JUŻ POZAMIATANE I NIE POMOGĄ ŻADNE LAMENTY.
NIE RÓBCIE SOBIE JAJ Z TYM UPOMINANIEM SIĘ U LEŚNIKÓW BO TYLE CO ŻUK SIĘ UPOMNIAŁ I ODPOWIEDŹ LASÓW PAŃSTWOWYCH BYŁA JASNA I KRÓTKA - NIE BĘDZIE ŻADNYCH ZMIAN, ROBIMY WSZYSTKO WEDŁUG WCZEŚNIEJ NAKREŚLONEGO PLANU CZYTAJ WYCINAMY DZIESIĄTKI HEKTARÓW. TO TYLE W TEMACIE KOMPETENCJI PREZYDENTA ŻUKA DOTYCZĄCYCH WYCINKI W STARYM GAJU. NIE WIEM W JAKIM CELU ROBICIE Z LUDZI DEBILI SUGERUJĄC ŻE PREZYDENT ŻUK COKOLWIEK MOŻE TU ZDZIAŁAĆ. JEDYNA OSOBA KTÓREJ POSŁUCHAJĄ LEŚNICY TO KACZYŃSKI. OBECNIE TO ON JEDNOOSOBOWO DECYDUJE O WSZYSTKIM CO SIĘ DZIEJE W ... rozwiń
Avatar
PISFAN / 4 dni temu o 12:22
+43
Fakt prezydent Żuk w sprawie Starego Gaju nie ma nic do gadania Jeżeli lasy państwowe będą chciały wyciąć pół lasu pod zabudowę mieszkaniową to sami dogadają się z developerem i postawią osiedle apartamentów a kasa nie wpłynie na konto miasta tylko na ich
Avatar
Belzebu / 4 dni temu o 12:55
+39
Gorczyca to prawdziwy bohater i to taki przez duże "b". Myśli, że 30 pomników przyrody uratuje cały las. "Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju nie wymagają kłopotania ministra". Hehe kłopotanie ministra, dobre sobie. Czy to wymaga jeszcze jakiegoś komentarza? Pewnie gdyby za kłopotanie ministra ktoś Gorczycy zapłacił, to nagle okazałoby się, że to rzecz wręcz niezbędna do ochrony Starego Gaju a minister jest jedyną osobą która posiada skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 4 dni temu o 12:57
+38
NIE RÓBCIE SOBIE JAJ Z TYM UPOMINANIEM SIĘ U LEŚNIKÓW BO TYLE CO ŻUK SIĘ UPOMNIAŁ I ODPOWIEDŹ LASÓW PAŃSTWOWYCH BYŁA JASNA I KRÓTKA - NIE BĘDZIE ŻADNYCH ZMIAN, ROBIMY WSZYSTKO WEDŁUG WCZEŚNIEJ NAKREŚLONEGO PLANU CZYTAJ WYCINAMY DZIESIĄTKI HEKTARÓW. TO TYLE W TEMACIE KOMPETENCJI PREZYDENTA ŻUKA DOTYCZĄCYCH WYCINKI W STARYM GAJU. NIE WIEM W JAKIM CELU ROBICIE Z LUDZI DEBILI SUGERUJĄC ŻE PREZYDENT ŻUK COKOLWIEK MOŻE TU ZDZIAŁAĆ. JEDYNA OSOBA KTÓREJ POSŁUCHAJĄ LEŚNICY TO KACZYŃSKI. OBECNIE TO ON JEDNOOSOBOWO DECYDUJE O WSZYSTKIM CO SIĘ DZIEJE W KRAJU. JEŚLI JEGO KOT LUBI DRZEWA TO JEST JAKAŚ NADZIEJA DLA STAREGO GAJU. JEŚLI TO NIE RACZEJ JUŻ POZAMIATANE I NIE POMOGĄ ŻADNE LAMENTY.
Oczywiście, że tak. To tylko propagandowe zagranie ze strony Żuka i próba ocieplenia jego mocno nadszarpniętego wizerunku osoby, której kompletnie nie interesują drzewa ani ekologia.
 Monisia trollu, wklejasz tekst o ocieplaniu wizerunku średnio 5 razy w tygodniu. Nie za długo trwa to ocieplanie? Ile do cholery można ocieplać?
 Monisia trollu, wklejasz tekst o ocieplaniu wizerunku średnio 5 razy w tygodniu. Nie za długo trwa to ocieplanie? Ile do cholery można ocieplać? rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 4 dni temu o 13:09
+36
Proponuję zakończyć temat wycinek w Starym Gaju, inaczej pisowskiemu trollowi Monisia aka kronikidewelorozwoju aka Lesnik, zaraz wybuchnie licznik postów i będzie musiał założyć drugie konto, np. Lesnik2. Biedny troll przez 2 dni musiał ponad 120 razy wkleić idiotyczną wrzutkę o PO którą mu przysłali z centrali. I dalej wkleja choć jest już na granicy wycieńczenia. Do wieczora pewnie ze 2 i pół setki stuknie. Pytanie tylko nie okupi tego poważną chorobą, np zwyrodnieniem palców od klikania kombinacji CTRL+C/CTRL+V?
Avatar
ploter / 4 dni temu o 14:16
+25
dziennikwschodni.pl/lublin/stary-gaj-przeciety-lesna-ekspresowka-wyrabali-kilka-kilometrow-drogi,n,1000000905.html
Rżną jedni i drudzy ze Zjednoczonej Partii Dewelopersko-dendrofobicznej, z tą różnicą, że P0kemoństwo charata bardziej w miastach, a pisiorki na prowincji.
Zgadza się, ale PiS przynajmniej nie ściemnia i nie udaje "ekologów".
 Znowu rozmawiasz sam ze sobą? Co za cyrk.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 4 dni temu o 14:22
+21
Gorczyca to prawdziwy bohater i to taki przez duże "b". Myśli, że 30 pomników przyrody uratuje cały las. "Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju nie wymagają kłopotania ministra". Hehe kłopotanie ministra, dobre sobie. Czy to wymaga jeszcze jakiegoś komentarza? Pewnie gdyby za kłopotanie ministra ktoś Gorczycy zapłacił, to nagle okazałoby się, że to rzecz wręcz niezbędna do ochrony Starego Gaju a minister jest jedyną osobą która posiada skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju.
 Gorczyca to przede wszystkim aktywista koncesjonowany przez Dziennik Wschodni. Wszystko co powie to prawda objawiona. Prawie jak jedno z przykazań.Ton artykułu jasno daje do zrozumienia, że Żuk takowej koncesji nigdy nie dostanie. Pewnie dlatego, że w okolicy willi redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego chce stawiać bloki. Dziennik Wschodni rękami redaktora Smagi skoczy mu do gardła nawet wtedy, gdy ten wykona jakieś proekologiczne ruchy.
 Gorczyca to przede wszystkim aktywista koncesjonowany przez Dziennik Wschodni. Wszystko co powie to prawda objawiona. Prawie jak jedno z przykazań.Ton artykułu jasno daje do zrozumienia, że Żuk takowej koncesji nigdy nie dostanie. Pewnie dlatego, że w okolicy willi redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego chce stawiać bloki. Dziennik Wschodni rękami redaktora Smagi skoczy mu do gardła nawet wtedy, gdy ten wykona jakieś proekologiczne ruchy. rozwiń
Avatar
___K___ / 3 dni temu o 17:12
+2
Nie wiedzieć czemu Dziennik atakuje prezydenta nawet przy okazji wycinek organizowanych przez instytucję podległą Ministerstwu Środowiska. Ta nagonka na Żuka w wykonaniu Dziennika robi się powoli niesmaczna.
To jest straszne. Ktoś prowadzi nagonkę na Żuka. Oby się tylko prezydent nie obraził i nie zrezygnował ze stanowiska, bo kto będzie wtedy wspierał lokalnych deweloperów i oligarchów. Panie prezydencie Żuku proszę się nie poddawać. Lubelscy deweloperzy liczą na Pana.
Monisia vel [inne-matołki] ma nowe fake konto :-)
Avatar
Nie_jestem_robotem / 3 dni temu o 10:11
+5
Nie wiedzieć czemu Dziennik atakuje prezydenta nawet przy okazji wycinek organizowanych przez instytucję podległą Ministerstwu Środowiska. Ta nagonka na Żuka w wykonaniu Dziennika robi się powoli niesmaczna.
To jest straszne. Ktoś prowadzi nagonkę na Żuka. Oby się tylko prezydent nie obraził i nie zrezygnował ze stanowiska, bo kto będzie wtedy wspierał lokalnych deweloperów i oligarchów. Panie prezydencie Żuku proszę się nie poddawać. Lubelscy deweloperzy liczą na Pana.
 Monisia trollu, jesteś strasznie monotematyczny z klepaniem o oligarchach i deweloperach. Nawet wtedy gdy się przelogowujesz na inne konta, np. siwy5u2.
 Monisia trollu, jesteś strasznie monotematyczny z klepaniem o oligarchach i deweloperach. Nawet wtedy gdy się przelogowujesz na inne konta, np. siwy5u2. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 3 dni temu o 08:58
+4
Panie prezydencie Żuku
Do szkoły pod górkę miałeś?Czy kamieniami na szkołę rzucałeś, jak trzeba się było uczyć, tępy trollu?
Avatar
siwy5u2 / 3 dni temu o 08:50
-5
Nie wiedzieć czemu Dziennik atakuje prezydenta nawet przy okazji wycinek organizowanych przez instytucję podległą Ministerstwu Środowiska. Ta nagonka na Żuka w wykonaniu Dziennika robi się powoli niesmaczna.
 To jest straszne. Ktoś prowadzi nagonkę na Żuka. Oby się tylko prezydent nie obraził i nie zrezygnował ze stanowiska, bo kto będzie wtedy wspierał lokalnych deweloperów i oligarchów. Panie prezydencie Żuku proszę się nie poddawać. Lubelscy deweloperzy liczą na Pana.
Avatar
Zgredek Edek / 3 dni temu o 08:11
+6
Lesnik dużo ci PiS płaci za wklejanie w kółko tych propagandowych bzdur i mapek z których nic nie wynika?
A zostawcie przygłupa, niech klepie. Ignore, olać go. Jedni lubią dobrą kawę - drudzy robić z siebie idiotę. Niech robi... Co kto woli, wolny wybór
Avatar
Gonul / 3 dni temu o 07:57
+5
Nie wiedzieć czemu Dziennik atakuje prezydenta nawet przy okazji wycinek organizowanych przez instytucję podległą Ministerstwu Środowiska. Ta nagonka na Żuka w wykonaniu Dziennika robi się powoli niesmaczna.
Avatar
Olllo / 3 dni temu o 07:46
+7
Lesnik dużo ci PiS płaci za wklejanie w kółko tych propagandowych bzdur i mapek z których nic nie wynika?
Avatar
Lesnik / 3 dni temu o 07:30
-7
Wycinka była prowadzona wcześniej tylko nikt o tym nie mówił. Na tej mapie widać ile wycięto w latach 2013-2020: openstreetmap.org/#map=16/51.2122/22.5133 i "przypadkiem" wszystkie te wycinane polanki są położone wzdłuż drogi pożarowej.
Avatar
Lesnik / 3 dni temu o 07:30
-5
Masowa wycinka Starego Gaju (i również Dąbrowy) rozpoczęła się gdzieś w 2013 roku. Najpierw były wycinane polanki wewnątrz lasu potem wyrąbano kawał lasu pod budowę drogi pożarowej, która została otwarta w 2015. Tutaj jest artykuł na ten temat: dziennikwschodni.pl/lublin/stary-gaj-przeciety-lesna-ekspresowka-wyrabali-kilka-kilometrow-drogi,n,1000000905.html Ta droga pożarowa tak naprawdę służy do wywozu drewna i po jej oddaniu wycinka przyśpieszyła. Nie jest, więc prawdą, że to tylko Pis tnie lasy. Za PO też rąbano. Gdzie wtedy byli nasi posłowie? Dlaczego prezydent Żuk nie reagował i nie wysyłał pism do Lasów Państwowych? Dlatego, że u władzy byli jego koledzy partyjni?
Masowa wycinka Starego Gaju (i również Dąbrowy) rozpoczęła się gdzieś w 2013 roku. Najpierw były wycinane polanki wewnątrz lasu potem wyrąbano kawał lasu pod budowę drogi pożarowej, która została otwarta w 2015. Tutaj jest artykuł na ten temat: dziennikwschodni.pl/lublin/stary-gaj-przeciety-lesna-ekspresowka-wyrabali-kilka-kilometrow-drogi,n,1000000905.html Ta droga pożarowa tak naprawdę służy do wywozu drewna i po jej oddaniu wycinka przyśpieszyła. Nie jest, więc prawdą, że to tylko Pis tnie lasy. Za PO też rąbano. Gdzie wtedy byli nasi pos... rozwiń
Avatar
Lesnik / 3 dni temu o 07:29
-9
dziennikwschodni.pl/lublin/stary-gaj-przeciety-lesna-ekspresowka-wyrabali-kilka-kilometrow-drogi,n,1000000905.html
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze
Magazyn

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze

Kiedy zostałem mieszkańcem Żmigrodu, narodził się pomysł na przewodnik, dedykowany prof. Władysławowi Panasowi. Pomysł, żeby opowiedzieć to miejsce. Opowiedzieć Żmigród, który jest także mitologiczną krainą dzieciństwa Józefa Czechowicza. Więc ja, który zawsze Czechowiczem się „żywiłem”, trafiam w samo epicentrum jego historii. Zrozumiałem, że nie da się zrozumieć Czechowicza bez Żmigrodu – Rozmowa z Tomaszem Pietrasiewiczem, autorem przewodnika „Żmigród i okolice”

Niedzielski: system dostaw szczepionek w weekendy działa

Niedzielski: system dostaw szczepionek w weekendy działa

W sobotę do godz. 17 zaszczepiono blisko 17 tys. osób, w weekend działa 186 punktów szczepieniowych - poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. System dostaw szczepionek w weekendy działa - ocenił minister.

Mutacja czy wariant? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi z "brytyjskim" i "afrykańskim" wariantem koronawirusa

Mutacja czy wariant? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi z "brytyjskim" i "afrykańskim" wariantem koronawirusa

W przekazie medialnym nt. SARS-CoV-2 naprzemiennie pojawiają się informacje o nowej "mutacji", "wariancie" czy "szczepie" koronawirusa. Znaczenie tych terminów jest ściśle określone i nie jest synonimiczne – mówi prof. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

W każdym województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W całym kraju wolnych pozostaje 48 proc. łóżek covidowych i 44 proc. respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.

Nakrętki dla Niny: połączenie pomocy z ekologią, ale i super biznes
Magazyn

Nakrętki dla Niny: połączenie pomocy z ekologią, ale i super biznes

Mogą być duże i małe, po napojach, mleku, musztardzie, środkach czystości czy kosmetykach. Zbierają je dzieci i dorośli w przedszkolach, szkołach czy zakładach pracy. Do zbiórek plastikowych nakrętek na cele charytatywne zdążyliśmy już przywyknąć. To połączenie dobroczynności z ekologią, choć firmy recyklingowe przyznają: – To nie jest super biznes

Dworczyk o zapowiedziach przedsiębiorców: wierzymy w dyscyplinę

Dworczyk o zapowiedziach przedsiębiorców: wierzymy w dyscyplinę

Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków; wierzymy też, że to ostatnia prosta, po której zacznie się powrót do normalnego życia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o zapowiedzi części przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje biznesy.

Biała Podlaska: Nowa fala oszust na blik

Biała Podlaska: Nowa fala oszust na blik

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni policjanci z bialskiej komendy otrzymali siedem zgłoszeń o oszustwach na BLIK. Sprawcy włamują się na konta portali społecznościowych, po czym podszywając się pod ich właścicieli wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczkę.

Broń Radom – Stal Kraśnik 4:1. Poszukiwania i negocjacje trwają

Broń Radom – Stal Kraśnik 4:1. Poszukiwania i negocjacje trwają

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą także piłkarze z Kraśnika. Stal przegrała w sobotę z trzecioligowcem z grupy pierwszej – Bronią Radom 1:4.

98-letni żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień

98-letni żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień

98-letni żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień w ramach rządowej kampanii #SzczepimySię. "Urodziłem się w 1923 r., młodość zabrała mi wojna. Dziś mam 98 lat, mam dla kogo żyć, ty również. Bądź bohaterem, zaszczep się" - przekonuje w spocie wideo Skorupka.

Skoki narciarskie. Polacy o krok od zwycięstwa w "drużynówce" w Zakopanem!
film

Skoki narciarskie. Polacy o krok od zwycięstwa w "drużynówce" w Zakopanem!

W sobotnim konkursie drużynowym na Wielkiej Krokwi Polacy prowadzili po pierwszej serii, ale ostatecznie zakończyli zmagania na drugim miejscu. W niedzielę w Zakopanem odbędzie się konkurs indywidualny

Pomysł na weekend: wypoczynek w Lasach Kozłowieckich [zdjęcia]
galeria

Pomysł na weekend: wypoczynek w Lasach Kozłowieckich [zdjęcia]

Lasy Kozłowieckie przyciągają coraz więcej osób spragnionych wypoczynku na świeżym powietrzu. W sobotę na najbardziej uczęszczanych ścieżkach spotkać można było wielu spacerowiczów. Nie zabrakło też miłośników nart.

Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:2. Porażka w pierwszym sparingu

Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:2. Porażka w pierwszym sparingu

Górnik Łęczna wzmocniony nowym zawodnikiem rozpoczął serię meczów sparingowych. W sobotę zawodnicy trenera Kamila Kieresia okazali się minimalnie słabsi od drugoligowej Stali Rzeszów ulegając 1:2

"Życie 26 tysięcy rodzin zostało zniszczone". Dymisja rządu po skandalu z zasiłkami
film

"Życie 26 tysięcy rodzin zostało zniszczone". Dymisja rządu po skandalu z zasiłkami

Premier Holandii Mark Rutte podał rząd do dymisji. Jest to pokłosie opublikowanego w grudniu raportu komisji parlamentarnej zajmującej się sprawą nieuprawnionych działań urzędów skarbowych w Holandii, które błędnie oskarżyły tysiące rodzin o wyłudzenie świadczeń socjalnych.

Wystawa "W Starym Kinie" w Świdniku
18 stycznia 2021, 9:00

Wystawa "W Starym Kinie" w Świdniku

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (al. Lotników Polskich 24) zaprasza na drugą odsłonę wystawy "W Starym Kinie" dostępnej w gablotach przy CK. Jeszcze do końca tygodnia można w ten sposób oglądać obecną ekspozycję, a od poniedziałku, 18 stycznia rozpocznie się prezentacja kolejnych prac.

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego. Noc z soboty na niedzielę będzie wyjątkowo mroźna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.