Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2013 r.
19:06
Edytuj ten wpis

Stadion rośnie, jak na drożdżach. Koszty też

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A
Otwarcie stadionu planowane jest na wrzesień 2014 r.  (Jacek Świerczyński)
Otwarcie stadionu planowane jest na wrzesień 2014 r. (Jacek Świerczyński)

Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami. Prezydent prosi radnych o więcej pieniędzy na ten cel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najczęściej pojawiająca się kwota 136 milionów złotych to tylko część kosztów, które musi ponieść samorząd miasta, by doprowadzić nowy stadion do uroczystego otwarcia. – Na taką kwotę opiewa umowa z generalnym wykonawcą stadionu, firmą Budimex – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta Lublina.

Ile ostatecznie kosztować ma nowy obiekt, który powstaje już przy ul. Krochmalnej?

W projekcie uchwały, którą prezydent właśnie skierował do Rady Miasta pojawiają się dwie kwoty. Całkowity koszt ma być podniesiony do 193 milionów zł, a wartość samej inwestycji do 181 milionów. Czym różnią się te kwoty?

– 193 miliony to koszt liczony razem z gruntem. Bez gruntu wynosi 181 milionów – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.
Do tej pory miasto mówiło o mniejszych pieniądzach. Teraz prosi radnych o zgodę na zwiększenie wydatków o prawie 7 milionów złotych. – O tyle droższa od naszych założeń była jedyna oferta w przetargu na zaprojektowanie dróg dojazdowych do stadionu i budowę części z nich – tłumaczy Krzyżanowska.

Na drogi miasto rezerwowało 25 milionów złotych, a jedyna firma była gotowa podjąć się tego za 32 miliony zł. – Umowa została już podpisana – potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Za wspomniane 32 miliony złotych zaprojektowana i zbudowana zostanie tylko część z planowanych dojazdów. To jezdnia od ul. Krochmalnej do parkingów. A także równoległy do niej, biegnący od skrzyżowania z Młyńską nowy odcinek ul. Muzycznej do wjazdu na stadion. Do tego łączący obie te drogi odcinek Trasy Zielonej. W tej cenie miasto dostanie też projekt ul. Lubelskiego Lipca ’80 od al. Piłsudskiego do Muzycznej oraz samej Muzycznej – od Nadbystrzyckiej do stadionu wraz z nowym mostem na Bystrzycy. Ale ich budowy zlecenie już nie obejmuje.

Policzmy: 136 milionów za sam stadion i 32 miliony zł za dojazdy to i tak mniej, niż wskazywane przez Ratusz 181 milionów złotych. Na co wydane zostanie pozostałe 13 milionów zł? – Poza stadionem i drogami jest jeszcze szereg innych wydatków, jak np. sieci energetyczne, czy wodociąg – mówi Mieczkowska-Czerniak.

Otwarcie stadionu planowane jest na wrzesień 2014 r. Połowę kosztów inwestycji pokrywa unijna dotacja.

Wyprzedzają harmonogram

Na najbliższej sesji Rada Miasta ma też zatwierdzić zwiększenie o 4 miliony zł tegorocznej puli na zapłatę dla wykonawcy stadionu. Należy mu się kwota proporcjonalna do postępów na budowie, a te są większe niż zakładał harmonogram. – Postępy są bardzo duże, np. w tym momencie oszklony jest już cały pawilon komercyjny, dookoła posadzone są już drzewa – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lewandowski / 12 listopada 2013 r. o 16:17
0

A kto będzie grał na tym stadionie??? Doda czy Budka Suflera bo wydaje mi się że 13 ligi to już nie ma żeby jakiś zespół z Lublina występował??

Avatar
ccc / 9 listopada 2013 r. o 09:32
0

"Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami."

... identyczny stadion miejski w Kielcach (jeśli chodzi o pojemność) kosztował 48 mln. PLN.

Budowano go w latach 2004 - 2006.

Czyżby od tego czasu koszta budowy wzrosły aż o 400 % ???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Miejski_w_Kielcach

"Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami."

... identyczny stadion miejski w Kielcach (jeśli chodzi o pojemność) kosztował 48 mln. PLN.

Budowano go w latach 2004 - 2006.

Czyżby od tego czasu koszta budowy wzrosły aż o 400 % ???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Miejski_w_Kielcach

rozwiń
Avatar
Rafal / 8 listopada 2013 r. o 15:19
0

Chlopie wez sie lepiej za czytanie slownika ortograficznego i nie trac czasu na pisanie takich bykow.

Avatar
czerwien / 8 listopada 2013 r. o 14:32
0
Jak czytam te komentarze to włos si3 jeży na głowie. Najlepiej by było ogrodnić cały lublin i zrobic jeden wielki skansen zacofanego wschodu. Morzna by sobie spacerowac jezdzić rowerkiem i w ogule... Taki raj dla zacofańców ze wschodu. A wielki sport jest w tv. Brawo zacofane wieśniaki Brawo!
Avatar
henryk / 8 listopada 2013 r. o 14:23
0

Jeżeli powstaje stadion  to wiadomo że muszą powstać ulice dojazdowe to logiczne i nie nalezy pisać bajek [dziennikarze ] ze koszty stadionu wrastaja .Co ma piernik do wiatraka z ulicy dojadowych do innych ulic będą korzystać mieszkańcy ,którzy nie chodzą na stadion .Sadzenie drzew to nie potrzefba specjalnej firmy ,która juz teraz chce kasę ????

Avatar
ziomol z wielkopolski Pń / 8 listopada 2013 r. o 13:38
0

Jeżeli  sa dodatkowe inwestycje to trudno nalezy kasę dołożyć tylko śmieszy mnie że prace są wyprzedzone poza harmonogramem mówimy okej, ale dlaczego  nalezy zapłacić bo są nasadzone drzewa i już teraz mamy płacić tośmiech na sali .Budimexowi nalezy zapłacic ale że ktoś drzewa nasadził ???????to nie mogą poczekać .?????czyżby znajomi p.Żuka .Już teraz wiem dlaczego Żuczek tak pilnie sprzedaje [chce sprzedać tereny przy stadionie Zygmuntowska 3 ]-chynba na posadzenie drze przy stadionie .Szanowni radni nie pozwólcie sprzedawć terenu [al .Zygmuntowskie3 w centrum za 3.8mil zł  

Jeżeli  sa dodatkowe inwestycje to trudno nalezy kasę dołożyć tylko śmieszy mnie że prace są wyprzedzone poza harmonogramem mówimy okej, ale dlaczego  nalezy zapłacić bo są nasadzone drzewa i już teraz mamy płacić tośmiech na sali .Budimexowi nalezy zapłacic ale że ktoś drzewa nasadził ???????to nie mogą poczekać .?????czyżby znajomi p.Żuka .Już teraz wiem dlaczego Żuczek tak pilnie sprzedaje [chce sprzedać tereny przy stadionie Zygmuntowska 3 ]-chynba na posadzenie drze przy stadionie .Szanowni radni nie pozwólcie sprzedawć ter... rozwiń

Avatar
lubelak / 8 listopada 2013 r. o 13:16
0

I na otwarcie WIELKIE DERBY W III LIDZE !!!:  KS Lublinianka /"duma Lublina"/ - Motor S.A. /vel Spartakus Szarowola/

Avatar
Bar / 8 listopada 2013 r. o 10:23
0

Cieszy się 20 piłkarzy, 100 działaczy, 200 kiboli i jeden kibic Motoru - pan Żuk. Reszta Lublinian a  szczególnie rowerzyści zgrzytają zębami i pukają się w czoło.

Avatar
ziom / 8 listopada 2013 r. o 09:52
0

"Na co wydane zostanie pozostałe 13 milionów zł? – Poza stadionem i drogami jest jeszcze szereg innych wydatków, jak np. sieci energetyczne, czy wodociąg – mówi Mieczkowska-Czerniak."

13 milionów, a ta sobie to zbywa jakimś okrągłym zdaniem na odwal. To jest właśnie arogancja, a wy ludzie, jeśli dajecie się tak traktować, to jesteście jak te tresowane małpy w nie swoim cyrku. Nawet nie wiecie, jaką dostarczacie uciechę.

Avatar
anna / 8 listopada 2013 r. o 09:38
0

,,,po co ten stadion,,,,Lublina nigdy nie będzie stać na dobra druzyne pilki nożnej,,,,trzeba było wyremontować stadiony istniejące i by wystarczylo dla miasta,,,prezydent .ZUk,,współuczetniczyl wcześniej jako v-ce minister w likwidacji najlepszej w kraju cukrowni LUBLIN ,,,,,budując stadion w miejscu cukrowni chce zamazać pamięć o miejscu cukrowni Lublin która to wspołlikwidował ,,,,CUKROWNIA dawala miejsca pracy wielu,wielu ludziom,,,a,,,do utrzymania stadionu trzeba będzie doplacac około 10-mln zl rocznie

Avatar
Lewandowski / 12 listopada 2013 r. o 16:17
0

A kto będzie grał na tym stadionie??? Doda czy Budka Suflera bo wydaje mi się że 13 ligi to już nie ma żeby jakiś zespół z Lublina występował??

Avatar
ccc / 9 listopada 2013 r. o 09:32
0

"Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami."

... identyczny stadion miejski w Kielcach (jeśli chodzi o pojemność) kosztował 48 mln. PLN.

Budowano go w latach 2004 - 2006.

Czyżby od tego czasu koszta budowy wzrosły aż o 400 % ???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Miejski_w_Kielcach

"Do 193 milionów złotych urosły koszty budowy i uruchomienia nowego stadionu w Lublinie wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami."

... identyczny stadion miejski w Kielcach (jeśli chodzi o pojemność) kosztował 48 mln. PLN.

Budowano go w latach 2004 - 2006.

Czyżby od tego czasu koszta budowy wzrosły aż o 400 % ???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Miejski_w_Kielcach

rozwiń
Avatar
Rafal / 8 listopada 2013 r. o 15:19
0

Chlopie wez sie lepiej za czytanie slownika ortograficznego i nie trac czasu na pisanie takich bykow.

Avatar
czerwien / 8 listopada 2013 r. o 14:32
0
Jak czytam te komentarze to włos si3 jeży na głowie. Najlepiej by było ogrodnić cały lublin i zrobic jeden wielki skansen zacofanego wschodu. Morzna by sobie spacerowac jezdzić rowerkiem i w ogule... Taki raj dla zacofańców ze wschodu. A wielki sport jest w tv. Brawo zacofane wieśniaki Brawo!
Avatar
henryk / 8 listopada 2013 r. o 14:23
0

Jeżeli powstaje stadion  to wiadomo że muszą powstać ulice dojazdowe to logiczne i nie nalezy pisać bajek [dziennikarze ] ze koszty stadionu wrastaja .Co ma piernik do wiatraka z ulicy dojadowych do innych ulic będą korzystać mieszkańcy ,którzy nie chodzą na stadion .Sadzenie drzew to nie potrzefba specjalnej firmy ,która juz teraz chce kasę ????

Avatar
ziomol z wielkopolski Pń / 8 listopada 2013 r. o 13:38
0

Jeżeli  sa dodatkowe inwestycje to trudno nalezy kasę dołożyć tylko śmieszy mnie że prace są wyprzedzone poza harmonogramem mówimy okej, ale dlaczego  nalezy zapłacić bo są nasadzone drzewa i już teraz mamy płacić tośmiech na sali .Budimexowi nalezy zapłacic ale że ktoś drzewa nasadził ???????to nie mogą poczekać .?????czyżby znajomi p.Żuka .Już teraz wiem dlaczego Żuczek tak pilnie sprzedaje [chce sprzedać tereny przy stadionie Zygmuntowska 3 ]-chynba na posadzenie drze przy stadionie .Szanowni radni nie pozwólcie sprzedawć terenu [al .Zygmuntowskie3 w centrum za 3.8mil zł  

Jeżeli  sa dodatkowe inwestycje to trudno nalezy kasę dołożyć tylko śmieszy mnie że prace są wyprzedzone poza harmonogramem mówimy okej, ale dlaczego  nalezy zapłacić bo są nasadzone drzewa i już teraz mamy płacić tośmiech na sali .Budimexowi nalezy zapłacic ale że ktoś drzewa nasadził ???????to nie mogą poczekać .?????czyżby znajomi p.Żuka .Już teraz wiem dlaczego Żuczek tak pilnie sprzedaje [chce sprzedać tereny przy stadionie Zygmuntowska 3 ]-chynba na posadzenie drze przy stadionie .Szanowni radni nie pozwólcie sprzedawć ter... rozwiń

Avatar
lubelak / 8 listopada 2013 r. o 13:16
0

I na otwarcie WIELKIE DERBY W III LIDZE !!!:  KS Lublinianka /"duma Lublina"/ - Motor S.A. /vel Spartakus Szarowola/

Avatar
Bar / 8 listopada 2013 r. o 10:23
0

Cieszy się 20 piłkarzy, 100 działaczy, 200 kiboli i jeden kibic Motoru - pan Żuk. Reszta Lublinian a  szczególnie rowerzyści zgrzytają zębami i pukają się w czoło.

Avatar
ziom / 8 listopada 2013 r. o 09:52
0

"Na co wydane zostanie pozostałe 13 milionów zł? – Poza stadionem i drogami jest jeszcze szereg innych wydatków, jak np. sieci energetyczne, czy wodociąg – mówi Mieczkowska-Czerniak."

13 milionów, a ta sobie to zbywa jakimś okrągłym zdaniem na odwal. To jest właśnie arogancja, a wy ludzie, jeśli dajecie się tak traktować, to jesteście jak te tresowane małpy w nie swoim cyrku. Nawet nie wiecie, jaką dostarczacie uciechę.

Avatar
anna / 8 listopada 2013 r. o 09:38
0

,,,po co ten stadion,,,,Lublina nigdy nie będzie stać na dobra druzyne pilki nożnej,,,,trzeba było wyremontować stadiony istniejące i by wystarczylo dla miasta,,,prezydent .ZUk,,współuczetniczyl wcześniej jako v-ce minister w likwidacji najlepszej w kraju cukrowni LUBLIN ,,,,,budując stadion w miejscu cukrowni chce zamazać pamięć o miejscu cukrowni Lublin która to wspołlikwidował ,,,,CUKROWNIA dawala miejsca pracy wielu,wielu ludziom,,,a,,,do utrzymania stadionu trzeba będzie doplacac około 10-mln zl rocznie