Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 czerwca 2019 r.
20:55

Stracą najkrótszą drogę, bo wspólnota ogradza chodnik. "Nam zostaną gumowce"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
60 183 A A

Setki mieszkańców blokowiska na Węglinie Południowym stracą najkrótszą drogę na przystanek, bo prowadzi ona przez teren jednej ze wspólnot mieszkaniowych, która zaczęła ogradzać swój chodnik. – Nam pozostaną gumowce – skarżą się mieszkańcy sąsiedniej ulicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodnik będący codzienną drogą mieszkańców Jantarowej na przystanek ciągnie się wzdłuż bloku z adresem Onyksowa 9, 9a. Nie jest to teren miejski, chodnik znajduje się na działce wspólnoty mieszkaniowej.

Wspólnota ma prawo ogrodzić swoją własność. Nie zabrania tego plan zagospodarowania terenu. – Nie posiada zapisów zakazujących grodzenia bloków czy osiedli – potwierdza Grzegorz Jedrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Plan zagospodarowania dla tej części miasta został uchwalony już 17 lat temu, kiedy Ratusz nie uznawał jeszcze płotów za problem dla swobodnego przemieszczania się ludzi. Do późniejszych planów, choć nie wszystkich, urbaniści z Urzędu Miasta wpisywali zakaz dzielenia osiedli płotami okalającymi tereny poszczególnych wspólnot. Tu zakazu nie ma.

Budowa płotu właśnie się zaczęła i nie była do tego konieczna zgoda Urzędu Miasta. – Nie jest wymagane pozwolenie na budowę ogrodzeń do 2,2 m wysokości. Wyjątkiem od tych przepisów są obszary ochrony konserwatorskiej – przyznaje Jędrek. Strefa ochrony konserwatorskiej to zabytkowe centrum, na Onyksowej pozwolenia nie trzeba.

– Wielu mieszkańców z ulicy Jantarowej będzie miało problem – pisze do nas Czytelniczka, która martwi się o to, którędy będzie chodzić na przystanek, gdy chodnik wzdłuż Onyksowej 9 zostanie zagrodzony. – Pozostanie nam chodzić w gumowych butach, by móc dojść do przystanku „os. Poręba” czy sklepów przy Onyksowej.

Alternatywą dla spacerów przez błoto jest okrężna droga przez Jantarową i Kryształową. Jak bardzo okrężną? Sprawdziliśmy to na przykładzie bloku przy Jantarowej 18, do którego najkrótsza droga z pętli trolejbusowej, biegnąca po prywatnym chodniku, ma 500 m długości. Droga przez błoto jest tylko nieznacznie dłuższa, natomiast alternatywna trasa po utwardzonym chodniku ma kilometr, czyli tyle ile od Bramy Krakowskiej do Ogrodu Saskiego.

Jakie rozwiązanie mają dla Jantarowej miejscy urzędnicy? – Do nowej edycji budżetu obywatelskiego został zgłoszony projekt „oświetlony trakt pieszo-rowerowy na Węglinie Południowym, wiodący od ul. Jana Pawła przez Kryształową, Berylową i Onyksową do Granitowej”, który zakłada budowę ciągu przez tereny miejskie – wyjaśnia Grzegorz Jędrek. – Projekt jest na etapie oceny.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 183

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krzycho0001 / 5 czerwca 2019 o 22:52
+28
Jestem mieszkańcem bloku Jantarowa 26, jak widać ludzkie argumenty do wspólnoty z Onyksowej nie docierają dlatego chyba będziemy musieli skopiować Wasz pomysł. Przypomnę że we wrześniu 2020 ma być oddana szkoła do kotrej pójdą też Wasze dzieci, najkrótsza droga prowadzi przez nasza działkę. Może w ramach podziękowania odetniemy drogę do szkoły, niech chodzą przez pola albo dookoła, niech chodzą w brudni po kostki przez błoto. Niebawem oddadzą też kościół do którego cześć z Was będzie chciała w niedzielę pójść. Życzymy szerokiej drogi.
Avatar
P / 5 czerwca 2019 o 21:31
+27
Do tego stopnia się zchamiliście, że przeszkadzają wam ludzie na chodniku? Cebula do kwadratu. Wstyd mi za to miasto. Ludzie opamiętajcie się!
Avatar
Węglinek / 6 czerwca 2019 o 09:22
+24
U nas dodatkowo chcieliśmy dać napięcie na płot ale UM się nie zgodził. Do tej pory nie wiem dlaczego, przecież miały być tabliczki ostrzegawcze?
Avatar
Gość / 6 czerwca 2019 o 00:38
+23
He he . Najpierw z wiochy przywozili do miast zabobony i je w miastach rozsławiali , a teraz zjechali się by propagować wiejską tradycję - roszczenia . Mają to w genach - " ... moja miedza .." . he he
Avatar
Cezar / 6 czerwca 2019 o 09:42
+22
Wspólnota ma takie prawo, ale spójrzmy na długoterminowe konsekwencję. Takie zachowanie rozkręci spiralę złośliwości sąsiędzkiej i inne bloki na złość się odgrodzą blokując Onyksowej drogę do szkoły. Dzieci z obu ulic będą chodzić razem do szkoły i jak z domu wyniosą niechęć do innych bloków, to jak mają się w klasie dogadywać między sobą, jak rodzice nie potrafią? Zacznie się wytykanie palcami, prześladowanie innych dzieci jak uzbiera się większa grupka w klasie z jednego bloku. Przez idiotyzm dorosłych będą dzieci cierpieć
Avatar
pin / 5 czerwca 2019 o 22:53
+20
To sa takie komentarze, że grodzić się to można się na wsi. Tu jest miasto - po co te ogrodzenia? Ani kawałka siatki na LSM, Czubach, Czechowie czy Kalinie, ale nowe budownictwo musi miec płot. Po co? Takie praktyki powinny być zakazane. Bo to niczemu nie służy a obniża jakość życia w myśl jego poprawy! Skoro sąsiedzi się ogrodzili to ja też mam? To dobrze?! Trzeba było się dogadywać, albo piętnować!
Avatar
Ja / 6 czerwca 2019 o 09:14
+19
Witam Uważam, że wspólnota ma takie prawo. Za teren pod blokiem zapewne zapłaciliła grube pieniążki, co roku płaca do miasta podatek. Jeżeli coś zostanie uszkodzone to muszą ze swoich funduszy remontować. Moim zdaniem całą winę za taką sytuację ponosi Urząd Miasta. Dlaczego przy odkupie działek przez Deweloperów nikt nie pomyślał o traktach komunikacyjnych. Jak patrzę na te "nowe czuby" to szkoda mi takiego terenu, który został bez pomysłu rozkupiony i zastawiony blokami. Można było zrobić fajne osiedle, ale nie lepiej sprzedać każdą działkę innemu deweloperowi, każdy postawił ile mógł bloku a teraz wychodzą takie kwiatki. Jeszcze trochę i trzeba będzie helikopterem do domu wracać. Mieszkam na starych czubach i współczuję Wam. Pozdrawiam i życzę owocnych mediacji w sprawie ogrodzenia.
Witam Uważam, że wspólnota ma takie prawo. Za teren pod blokiem zapewne zapłaciliła grube pieniążki, co roku płaca do miasta podatek. Jeżeli coś zostanie uszkodzone to muszą ze swoich funduszy remontować. Moim zdaniem całą winę za taką sytuację ponosi Urząd Miasta. Dlaczego przy odkupie działek przez Deweloperów nikt nie pomyślał o traktach komunikacyjnych. Jak patrzę na te "nowe czuby" to szkoda mi takiego terenu, który został bez pomysłu rozkupiony i zastawiony blokami. Można było zrobić fajne osiedle, ale nie lepiej sprzedać ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2019 o 09:00
+19
niech każda wspólnota się ogrodzi - wtedy to będzie mały "Meksyk" z racji braku wspólnych chodników :) wydłużcie dzieciom dostęp do przedszkoli i szkoły, spacerowania rodzinom, swoim gościom możliwości dotarcia do Was itd. jednym słowem utrudniajcie sobie funkcjonowanie na osiedlu. Plan zagospodarowania jest wadliwy, ale ludzkie zachowania również.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 22:01
+19
Typowa wiejska mentalność - moja miedza i nie dam!!! Wstyd dla byłego posła z tego bloku - taki był światowy i otwarty :)
Avatar
Piotr / 5 czerwca 2019 o 21:05
+19
A u was nie da się ogrodzić terenu aby tamtym dokopać???
Avatar
JA! / wczoraj o 16:53
0
Problem jest do rozwiązania, trzeba postawić kolejne ogrodzenie w poprzek chodnika, tak jak na lotniskach przechodzi się przez wąski pas wyznaczonej drogi niczym labirynt. Na ogrodzenie poszło pewnie w błoto z 20 000zł zamiast spożytkować to na coś funkcjonalnego. Łatwo i szybko jest wymyślić pomysł z ogrodzeniem zamiast chwile kreatywnie pomyśleć nad problemem. Wystarczyło wyznaczyć wąski pas chodznika dla rowerzystów, pomalować 50cm z szerokości na czerwono chodnik i napisać na całej szerokosci "Rowerzy zwolnij szanuj pieszych" I za 200zł problem byłby uporządkowany. Do tego ogrodzeniem mieszkańy jeszcze bardziej zamkneli sobie przestrzeń pod blokiem... durnota!
Problem jest do rozwiązania, trzeba postawić kolejne ogrodzenie w poprzek chodnika, tak jak na lotniskach przechodzi się przez wąski pas wyznaczonej drogi niczym labirynt. Na ogrodzenie poszło pewnie w błoto z 20 000zł zamiast spożytkować to na coś funkcjonalnego. Łatwo i szybko jest wymyślić pomysł z ogrodzeniem zamiast chwile kreatywnie pomyśleć nad problemem. Wystarczyło wyznaczyć wąski pas chodznika dla rowerzystów, pomalować 50cm z szerokości na czerwono chodnik i napisać na całej szerokosci "Rowerzy zwolnij szanuj pieszych"... rozwiń
Avatar
gość / wczoraj o 14:27
0
Czemu miał słyżyć ten płot? Ponoć temu, żeby obcy rowerami nie jeździli pod blokiem rozjeżdżając dzieci. W rzeczywistości, kiedy już od ładnych kilku dni stoi, regularnie można zauważyc rowerzystów przeciwkających się przez ciasną furtkę i jadących dalej tak, jakby ogrodzenia nie było. Cczyli wychodzi na to, że tego "problemu" rozwiązac się nie udało. Za to udało się uprzykrzyć życie rodzicom bliźniaków albo co najmniej dwójki małych dzieci wożonych podwójnymi wózkami. Oni nie mogą zmieścić wózków w świetle furtki. Brawo Onyksowa 9!
Avatar
hmm / 19 czerwca 2019 o 11:05
0
Tylko lubelak może tak obrażać innych..., żal ci bo ci ze wsi mają hajs na kupienie mieszkania tu gdzie ty A oprócz tego mają działki i domy na wsi A Ty będziesz gnil w marnych 60 metrach do końca swoich dni:]
Nazjeżdżało się wieśniaków do miasta i przenoszą tutaj swoje wiejskie zwyczaje...walki o miedzę itd...na wsi płot ma sens bo kury nie znoszą jajek u sąsiadów, czy te wspólnoty na jp2 dużo kur i swinek chodują?
Rolnik zawsze biedny =] Prawdą jest, że większość będzie sie kłócić o 5cm miedzy, albo im przy miedzy coś nie rośnie z winy sąsiada, albo faktycznie kury nie znoszą jajek ;] temat rzeka ;] A działki rolne tanie jak barszcz więc nikt nikomu nie broni kupować :D
 
 
  rozwiń
Avatar
Ag / 13 czerwca 2019 o 22:06
0
Nazjeżdżało się wieśniaków do miasta i przenoszą tutaj swoje wiejskie zwyczaje...walki o miedzę itd...na wsi płot ma sens bo kury nie znoszą jajek u sąsiadów, czy te wspólnoty na jp2 dużo kur i swinek chodują?
 Tylko lubelak może tak obrażać innych..., żal ci bo ci ze wsi mają hajs na kupienie mieszkania tu gdzie ty A oprócz tego mają działki i domy na wsi A Ty będziesz gnil w marnych 60 metrach do końca swoich dni:]
Avatar
Jola / 11 czerwca 2019 o 13:28
0
Raczej wszystkie będą chodzić dookoła. Chyba że będziecie rościć sobie prawo przejścia przez podwórko jednego z domków.  Dobrze , że chociaż Wasze dzieci będą miały do szkoły z górki , pod górkę byłoby ciężko.
Avatar
JA / 11 czerwca 2019 o 13:02
0
To może teraz między ogrodzeniem Onyksowa 9 a 3A na pasie zieleni między chodnikiem ogrodzonym a placem zabaw bosiko dzieciakom zrobić? :) albo jakieś miejsce do gry w siatkówkę?:) Może coś dobrego z tego wyniknie dla ludzi :)
Avatar
Hej / 10 czerwca 2019 o 18:58
+1
Na Onyksowej, gdy ORION budował bloki Onyksowa5A, później 3 i na końcu 5 chciał zbudować jeden duży teren pod plac zabaw z boiskiem. Teren trzech rekreacyjny bloków miał być większy i wspólny, lepiej zagspodarowany. Niestety mieszkańcy Onyksowa 5A nie zgodzili się...bo chcieli mieć "trawnik" i nie chcieli hałasu kopiacych piłkę i bawiących się dzieci... I tak teraz jest tam kilka przeciętnych placów zabaw oddzielonych zasiekami. Zobaczylibyście jakie piękne tereny zielone do zabaw z boiskami i placami zabaw zrobiło TBV na Felinie....bajka !!!!!!!! ul.Józefa Franczaka "Lalka" Jest czego zazdrościć jest gdzie spędzić wspólnie czas większą grupą ludzi. Polecam pojechać tam i obejrzeć to się przekonacie co to znaczy dobre zagospodarowanie terenu.
 Nie jest prawda co piszesz najpierw mialo byc 6blokow i nigdy nie bylo planu na jeden plac zabaw jak nastapila zmina ze strony 8nwestora ze  nie 6 a 5 blokow rowniez nie bylo takiego planu  Gdzie ulokowalbys inwestycje o ktorej mowisz  patrzac na ksztalt dzialek onyksowa 5 5a i 7 chyba tylko za onyskowa 5 
 Nie jest prawda co piszesz najpierw mialo byc 6blokow i nigdy nie bylo planu na jeden plac zabaw jak nastapila zmina ze strony 8nwestora ze  nie 6 a 5 blokow rowniez nie bylo takiego planu  Gdzie ulokowalbys inwestycje o ktorej mowisz  patrzac na ksztalt dzialek onyksowa 5 5a i 7 chyba tylko za onyskowa 5  rozwiń
Avatar
<> / 10 czerwca 2019 o 15:07
+3
ale to nie wina mieszkańców, tylko urzędników - jakby od razu był sensowny plan zagospodarowania na jakiś większy obszar, toby takiego syfu nie było...a tak to ten nowy węglin to chyba najgorsze nowoczesne slumsy w Lublinie....wszędzie tylko ogrodzenia, parkingi i inne przeszkody terenowe...może chociaż ta nowsza część w głębi budowana przez orion będzie bardziej sensowna, bo tam od początku 1 deweloper buduje zgodnie z większym planem
Avatar
JA / 10 czerwca 2019 o 15:01
+2
Na Onyksowej, gdy ORION budował bloki Onyksowa5A, później 3 i na końcu 5 chciał zbudować jeden duży teren pod plac zabaw z boiskiem. Teren trzech rekreacyjny bloków miał być większy i wspólny, lepiej zagspodarowany. Niestety mieszkańcy Onyksowa 5A nie zgodzili się...bo chcieli mieć "trawnik" i nie chcieli hałasu kopiacych piłkę i bawiących się dzieci... I tak teraz jest tam kilka przeciętnych placów zabaw oddzielonych zasiekami. Zobaczylibyście jakie piękne tereny zielone do zabaw z boiskami i placami zabaw zrobiło TBV na Felinie....bajka !!!!!!!! ul.Józefa Franczaka "Lalka" Jest czego zazdrościć jest gdzie spędzić wspólnie czas większą grupą ludzi. Polecam pojechać tam i obejrzeć to się przekonacie co to znaczy dobre zagospodarowanie terenu.
Na Onyksowej, gdy ORION budował bloki Onyksowa5A, później 3 i na końcu 5 chciał zbudować jeden duży teren pod plac zabaw z boiskiem. Teren trzech rekreacyjny bloków miał być większy i wspólny, lepiej zagspodarowany. Niestety mieszkańcy Onyksowa 5A nie zgodzili się...bo chcieli mieć "trawnik" i nie chcieli hałasu kopiacych piłkę i bawiących się dzieci... I tak teraz jest tam kilka przeciętnych placów zabaw oddzielonych zasiekami. Zobaczylibyście jakie piękne tereny zielone do zabaw z boiskami i placami zabaw zrobiło TBV na Feli... rozwiń
Avatar
:D / 10 czerwca 2019 o 12:54
+2
pomysły o łączeniu wspólnot z wielu bloków są mało realne z naszą mentalnością :) ja jestem we wspólnocie gdzie są 2 bloki ale trochę różne od siebie i juz po paru miesiącach doszło do częściowej separacji funduszy :D