Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2021 r.
20:15

Strajk Kobiet, aborcja i Trybunał Konstytucyjny. Film Dziennika Wschodniego: "Matka (nie)Polka"

51 7 A A

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. w sprawie aborcji podzielił polskie społeczeństwo. Część osób wyraziła swoje niezadowolenie, wychodząc na ulice wielu polskich miast i biorąc udział w wielotysięcznych manifestacjach. Z kolei inni cieszyli się, że Trybunał podjął ten temat i ograniczył możliwości dokonywania zabiegów przerywania ciąży. Porozmawialiśmy z osobami, których ta sprawa bezpośrednio dotyczy. Zapraszamy do obejrzenia filmu Dziennika Wschodniego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Scenariusz: Krzysztof Kurasiewicz

Zdjęcia: Krzysztof Kurasiewicz, Paweł Buczkowski, Agnieszka Mazuś, Sławomir Skomra

Zdjęcia z drona: Maciej Kaczanowski

Grafika i animacje: Tomasz Piekut-Jóźwicki

Montaż: Krzysztof Kurasiewicz

Muzyka: Krzysztof Kurasiewicz

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 kwietnia 2021 r. o 16:29
+3
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
Wniosek jest taki, że ze względu na niską ilość wykonywanych testów i wysoką zaraźliwość wirusa wszyscy są podejrzani o roznoszenie wirusa.
  Wiesz co to domniemanie niewinności? Czy stalinowskie czasy Ci się pr,przypomniały...."nie ma ludzi nie zakażonych, tylko źle wymazani"????
  Wiesz co to domniemanie niewinności? Czy stalinowskie czasy Ci się pr,przypomniały...."nie ma ludzi nie zakażonych, tylko źle wymazani"???? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2021 r. o 19:53
+1
 NIEMCY - sedzia, który uchylił nakaz noszenia maseczek w dwóch szkołach jest prześladowany przez niemieckie władze. Prokurator przeszukał jego mieszkanie oraz skonfiskował telefon
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 08:41
+1
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 12:58
-3
NIEMCY - sedzia, który uchylił nakaz noszenia maseczek w dwóch szkołach jest prześladowany przez niemieckie władze. Prokurator przeszukał jego mieszkanie oraz skonfiskował telefon
 Zupełnie, jakby uraził uczucia religijne Polaków. XD
Avatar
_XD_ / 15 kwietnia 2021 r. o 15:53
-8
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
 Wniosek jest taki, że ze względu na niską ilość wykonywanych testów i wysoką zaraźliwość wirusa wszyscy są podejrzani o roznoszenie wirusa.
Avatar
_XD_ / 18 kwietnia 2021 r. o 21:15
-10
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
Wniosek jest taki, że ze względu na niską ilość wykonywanych testów i wysoką zaraźliwość wirusa wszyscy są podejrzani o roznoszenie wirusa.
 Wiesz co to domniemanie niewinności? Czy stalinowskie czasy Ci się pr,przypomniały...."nie ma ludzi nie zakażonych, tylko źle wymazani"????
 A zrobiłeś wymaz, chociaż raz? Śmiem wątpić. Co do domniemania niewinności, to PiSdowaty troll za kopiejki jest ostatnią osobą która miałaby prawo pouczać kogokolwiek na ten temat. XD
 A zrobiłeś wymaz, chociaż raz? Śmiem wątpić. Co do domniemania niewinności, to PiSdowaty troll za kopiejki jest ostatnią osobą która miałaby prawo pouczać kogokolwiek na ten temat. XD rozwiń
Avatar
METATRON / 12 kwietnia 2021 r. o 23:51
-34
Afirmacja świata prawicy: Kobiety jako tylko inkubatory. Strajk kobiet: chcą podstawowej usługi medycznej. Dziwne, że Dziennik Wschodni zdecydował się na publikację tak bardzo konserwatywnego podejścia do sprawy aborcji. Niby lepsze to niż ostatnio mierne materiały Sekielskich, ale też słabe, bo brakuje kontekstu europejskiego, tu Polska jawi się gorzej jak średniowiecze. Plus za wyjaśnienie kilku możliwych wad genetycznych u płodów oraz prawnych nieprawidłowości w powoływaniu Trybunału Konstytucyjnego. Minus, za wystrachanego położnika, który boi się powiedzieć prawdę. Minus też za brak informacji o cenach aborcji na Ukrainie, gdzie mogłyby skierować się Lublinianki. Seria dokumentalna na DW to dobry pomysł, nie zły, ale czy kolejne produkcje utrzymają poziom? No ten dokument zawiesza Redakcji poprzeczkę dość wysoko, mimo ewidentnego sprzymierzenia z organizacjami fanatyków chrześcijańskich. Do tego Pani psycholog bodajże Libera, odwraca kota ogonem: "przymuszać te kobiety do aborcji" podczas gdy protesty nie dotyczą przymuszania do zabijania płodu, ale raczej nie zabraniania pozostałym kobietom wyboru zabiegu aborcji. Prawica i katofanatycy lubią tak szafować kodeksami Hipokratesa, prymatem Boga, sumieniem, i medycyną która "potrafi wyleczyć" te wady. Rozumiem dramat matki Alusi, która zdecydowała się urodzić, ale protesty nie uderzają w takich ludzi, ta kobieta dostała prawną możliwość usunięcia ciąży i nie skorzystała z niej. Czemu teraz inne młodsze kobiety mają być pozbawione takiego wyboru? Nonsens. Konstrukcja i narracja materiału DW jest typowo anti-choice. Nie wiem nawet czy wszystkie osoby z redakcji DW podpisane w tym materiale zgodziły się by brandować tą produkcję swoimi nazwiskami.  Nie polecam. 4/10.  
Afirmacja świata prawicy: Kobiety jako tylko inkubatory. Strajk kobiet: chcą podstawowej usługi medycznej. Dziwne, że Dziennik Wschodni zdecydował się na publikację tak bardzo konserwatywnego podejścia do sprawy aborcji. Niby lepsze to niż ostatnio mierne materiały Sekielskich, ale też słabe, bo brakuje kontekstu europejskiego, tu Polska jawi się gorzej jak średniowiecze. Plus za wyjaśnienie kilku możliwych wad genetycznych u płodów oraz prawnych nieprawidłowości w powoływaniu Trybunału Konstytucyjnego. Minus, za wystrachanego położnika, ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 12:58
-3
NIEMCY - sedzia, który uchylił nakaz noszenia maseczek w dwóch szkołach jest prześladowany przez niemieckie władze. Prokurator przeszukał jego mieszkanie oraz skonfiskował telefon
 Zupełnie, jakby uraził uczucia religijne Polaków. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2021 r. o 19:53
+1
 NIEMCY - sedzia, który uchylił nakaz noszenia maseczek w dwóch szkołach jest prześladowany przez niemieckie władze. Prokurator przeszukał jego mieszkanie oraz skonfiskował telefon
Avatar
_XD_ / 18 kwietnia 2021 r. o 21:15
-10
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
Wniosek jest taki, że ze względu na niską ilość wykonywanych testów i wysoką zaraźliwość wirusa wszyscy są podejrzani o roznoszenie wirusa.
 Wiesz co to domniemanie niewinności? Czy stalinowskie czasy Ci się pr,przypomniały...."nie ma ludzi nie zakażonych, tylko źle wymazani"????
 A zrobiłeś wymaz, chociaż raz? Śmiem wątpić. Co do domniemania niewinności, to PiSdowaty troll za kopiejki jest ostatnią osobą która miałaby prawo pouczać kogokolwiek na ten temat. XD
 A zrobiłeś wymaz, chociaż raz? Śmiem wątpić. Co do domniemania niewinności, to PiSdowaty troll za kopiejki jest ostatnią osobą która miałaby prawo pouczać kogokolwiek na ten temat. XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 kwietnia 2021 r. o 16:29
+3
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
Wniosek jest taki, że ze względu na niską ilość wykonywanych testów i wysoką zaraźliwość wirusa wszyscy są podejrzani o roznoszenie wirusa.
  Wiesz co to domniemanie niewinności? Czy stalinowskie czasy Ci się pr,przypomniały...."nie ma ludzi nie zakażonych, tylko źle wymazani"????
  Wiesz co to domniemanie niewinności? Czy stalinowskie czasy Ci się pr,przypomniały...."nie ma ludzi nie zakażonych, tylko źle wymazani"???? rozwiń
Avatar
_XD_ / 15 kwietnia 2021 r. o 15:53
-8
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
 Wniosek jest taki, że ze względu na niską ilość wykonywanych testów i wysoką zaraźliwość wirusa wszyscy są podejrzani o roznoszenie wirusa.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 08:41
+1
Przełom w sprawie noszenia maseczek. SR w Lublinie uznał , że stosowny przepis art 46B ustawy z 9 12.2008 "O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych" nie dotyczy osób zdrowych" ale wyłącznie chorych lub podejrzanych.... wniosek?!
Avatar
METATRON / 12 kwietnia 2021 r. o 23:51
-34
Afirmacja świata prawicy: Kobiety jako tylko inkubatory. Strajk kobiet: chcą podstawowej usługi medycznej. Dziwne, że Dziennik Wschodni zdecydował się na publikację tak bardzo konserwatywnego podejścia do sprawy aborcji. Niby lepsze to niż ostatnio mierne materiały Sekielskich, ale też słabe, bo brakuje kontekstu europejskiego, tu Polska jawi się gorzej jak średniowiecze. Plus za wyjaśnienie kilku możliwych wad genetycznych u płodów oraz prawnych nieprawidłowości w powoływaniu Trybunału Konstytucyjnego. Minus, za wystrachanego położnika, który boi się powiedzieć prawdę. Minus też za brak informacji o cenach aborcji na Ukrainie, gdzie mogłyby skierować się Lublinianki. Seria dokumentalna na DW to dobry pomysł, nie zły, ale czy kolejne produkcje utrzymają poziom? No ten dokument zawiesza Redakcji poprzeczkę dość wysoko, mimo ewidentnego sprzymierzenia z organizacjami fanatyków chrześcijańskich. Do tego Pani psycholog bodajże Libera, odwraca kota ogonem: "przymuszać te kobiety do aborcji" podczas gdy protesty nie dotyczą przymuszania do zabijania płodu, ale raczej nie zabraniania pozostałym kobietom wyboru zabiegu aborcji. Prawica i katofanatycy lubią tak szafować kodeksami Hipokratesa, prymatem Boga, sumieniem, i medycyną która "potrafi wyleczyć" te wady. Rozumiem dramat matki Alusi, która zdecydowała się urodzić, ale protesty nie uderzają w takich ludzi, ta kobieta dostała prawną możliwość usunięcia ciąży i nie skorzystała z niej. Czemu teraz inne młodsze kobiety mają być pozbawione takiego wyboru? Nonsens. Konstrukcja i narracja materiału DW jest typowo anti-choice. Nie wiem nawet czy wszystkie osoby z redakcji DW podpisane w tym materiale zgodziły się by brandować tą produkcję swoimi nazwiskami.  Nie polecam. 4/10.  
Afirmacja świata prawicy: Kobiety jako tylko inkubatory. Strajk kobiet: chcą podstawowej usługi medycznej. Dziwne, że Dziennik Wschodni zdecydował się na publikację tak bardzo konserwatywnego podejścia do sprawy aborcji. Niby lepsze to niż ostatnio mierne materiały Sekielskich, ale też słabe, bo brakuje kontekstu europejskiego, tu Polska jawi się gorzej jak średniowiecze. Plus za wyjaśnienie kilku możliwych wad genetycznych u płodów oraz prawnych nieprawidłowości w powoływaniu Trybunału Konstytucyjnego. Minus, za wystrachanego położnika, ... rozwiń