Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2017 r.
16:12

Strajk szkolny w woj. lubelskim. Protest mniejszy i smutniejszy

Autor: Zdjęcie autora ask
0 40 A A

111 szkół i blisko 1700 nauczycieli na Lubelszczyźnie wzięło udział w piątkowym ogólnopolskim strajku szkolnym. Niemal w ostatniej chwili z protestu wycofało się blisko 80 placówek oświatowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie strajkowano m.in. w Szkole Podstawowej nr 3 i 42, Gimnazjum nr 7 i Liceum Ogólnokształcącym nr 9. Budynki zostały oflagowane i oklejone plakatami informacyjnymi.

– Od rana odwiedzałam placówki i rozmawiałam z nauczycielami, którzy byli tego dnia w szkole, ale powstrzymywali się od pracy – relacjonuje Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie. – Niektórzy dyżurowali na korytarzach, inni spędzali czas w pokojach nauczycielskich. Wszędzie rozmawiano o płacach nauczycieli, reformie oświaty i nowych podstawach programowych. Były to bardzo smutne rozmowy.

W Lublinie na dzień przed strajkiem z udziału w nim wycofały się trzy szkoły.

– Przestraszyliśmy się potencjalnych konsekwencji – przyznaje jedna z nauczycielek, które początkowo deklarowały przyłączenie się do akcji. – W naszym pokoju nauczycielskim ktoś powiesił stanowisko NSZZ Solidarność. Napisano w nim, że udział ich związkowców w strajku będzie ich prywatną sprawą, która może być obarczona konsekwencjami prawnymi i finansowymi w przypadku podważania legalności całej akcji. Sama należę do ZNP, ale uznałam, że skoro strajk może okazać się nielegalny, a obserwując działania rządzących nie można wykluczać takiego scenariusza, lepiej nie ryzykować.

Początkowo na całej Lubelszczyźnie udział deklarowało blisko 200 placówek. Ostatecznie włączyło się 111 z nich.

– Spora liczba ludzi się wykruszyła – przyznaje Adam Sosnowski, szef ZNP na Lubelszczyźnie. – Jedni się przestraszyli, inni dostali propozycje nie do odrzucenia. Wielu przyczyn można się domyślać, ale w dzisiejszych czasach domysły są niewskazane.

Skandalem zakończyła się próba organizacji strajku w Świdniku.

– Świdnickie grono pedagogiczne nie weźmie udziału w strajku – informował dzień przed strajkiem w komunikacie wysłanym do prasy Karol Łukasik, podinspektor ds. Kontaktów z Mediami i Wizerunku Urzędu Miasta w Świdniku, a pisząc o referendach strajkowych dodawał: – Większość nauczycieli opowiedziało się przeciwko takiej formie rozwiązywania sporów, decydując o tym, że nie przystąpi do strajku. Udział w proteście zapowiedziała tylko jedna nauczycielka przedszkolna.

– Taka nierzetelna dezinformacja sprawiła, że strajk w szkołach miejskich rzeczywiście się nie odbył – informuje Ewa Kiernicka, prezes ZNP w Świdniku. – W czterech z sześciu szkół od 61 do 86 proc. nauczycieli opowiedziało się za strajkiem i tam protest był zaplanowany. Pedagodzy ugięli się jednak przed daleko odbiegającą od zasad demokracji polityką informacyjną miasta i zdecydowali normalnie pracować. Szkoły były jednak oflagowane i oplakatowane, a nauczyciele w milczeniu wspierali swoich kolegów strajkujących w powiecie świdnickim.

Oprócz nauczycieli do strajku przyłączyli się pracownicy niepedagogiczni.

– W naszej szkole strajkowało ponad 80 proc. nauczycieli. Ci, którzy nie włączyli się do protestu zapewnili uczniom opiekę świetlicową. Normalne lekcje odbyły się w dwóch młodszych klasach, których nauczyciele nie brali udziału w strajku. Strajkowała też cała kuchnia. Obiady nie były wydawane – przyznaje Marek Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie. – Informacje o tym, że tak będzie przekazaliśmy rodzicom tydzień wcześniej. Wszystkie dzieci przyniosły więc ze sobą napoje i kanapki. Uczuliłem też opiekunów, żeby na bieżąco dopytywali dzieci, czy nie są głodne, bo do takiej sytuacji nie mogliśmy dopuścić. Byliśmy przygotowani do kupienia im w razie czego drożdżówek, bo rodzice nie byli zainteresowani usługą cateringową.

– Rozumiem nauczycieli i powody ich strajku. Nie oburza mnie, że kuchnia nie działa. To tylko jeden dzień w roku i nie utrudnia to nikomu życia. Znacznie ważniejsze niż obiad jest konieczność pokazania rządowi, co myśli się o wprowadzanej reformie i walka o prawa pracownicze – mówiła mama Kuby, jednego z uczniów SP nr 29.

W walce o lepsze warunki pracy nauczycieli wspierali także pracownicy przedszkoli.

– To bardzo ważne, żeby wyrazić naszą solidarnośc z nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi – uważa Anna Wnuk - Przegalińska, ze strajkującego w piątek lubelskiego przedszkola nr 42. – Podnoszone przez ZNP kwestie leżą nam wszystkim na sercu. Nie wierzę, że spełnią się zapowiedzi lubelskiego kuratorium mówiącego, że reforma oświaty wygeneruje na Lubelszczyźnie ok. 400 nowych etatów. Ta reforma spowoduje zwolnienia lub to, że nauczyciele będą musieli jeździć po różnych szkołach składając cząstki etatów. Ucierpią też rodzice i uczniowie. Dlatego musimy prezentować swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje.

Sonda: Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów: 894
53.36%
Nie
43.96%
Tak
2.68%
Nie mam zdania
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 r. o 13:54
0
Kolejna "nadzwyczjna kasta", tylko przywileje im w głowach.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 r. o 13:54
0
Zajmijcie się nauczaniem, a nie strajkowaniem.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 14:37
0
Pani Kiernicka, co ma znaczyć "Pedagodzy ugięli się jednak przed daleko odbiegającą od zasad demokracji polityką informacyjną miasta i zdecydowali normalnie pracować" Przecież to bełkot. Jak się można ugiąć przed polityką informacyjną? Większość nauczycieli nie chciała po prostu brać udziału w politycznej awanturze ZNP!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 10:48
0
WSZEMIĘŻLIWOSĆ.... okaż zamiast pisać w ten sposób komentarze, bo chyba nie jesteś Gościu autorytetem w kwestii edukacji... choć pewnie Ty jesteś innego zdania. Dobra rada- zatroszcz się o swoją edukację, choćby w aspekcie posługiwania się poprawną polszczyzną, zanim publicznie zabierzesz głos
Avatar
dętka / 1 kwietnia 2017 r. o 09:42
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
STOP CHAOSOWI W SZKOLE !!! Konsekwencje niedopracowanej reformy poniosą przede wszystkim dzieci! Ciekawe co wtedy powiedzą związkowcy z PiSolidarności?
Nawet opony od ponad roku oddają do utylicacji i nie palą EKOLOGICZNIE na ulicach,Szyszko nauczył ekologii?
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 08:35
0
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃSTAWA KTÓRZY TAK WALCZĄ Z ZNP CZY JAK WASZE DZIECI BEDĄ W LO LUB TECHNIKUM WTEDY BRDZIECIE WALCZYĆ O TO ABY ZMIENIĆ ZNOWY PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ WASZYCH POCIECH ??????? PROSZE PAŃSTWA PROSZE O WSZEMIĘŻLIWOSĆ W OCENACH BO WASZE POCIECH ROSNĄ.
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃST... rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 08:13
0
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Nauczyciel powinien uczyć, ale też wychowywać. Nie wiem czy ci, którzy zostawili dzieci w przedszkolu i strajkowali do tego się nadają. Podobnie i w szkołach podstawowych. Przecież na reformie to nauczyciele tych szkól mogą być najbardziej spokojni. Podejmować strajk? Przepraszam, to jest bezmózgowie. Czy Pan Broniarz występował kiedyś w obronie nauczycieli? Nie słyszałem. Teraz się obudził? Hipokryta do entej potęgi. Takiego człowieka popierać czy słuchać? A co on ma do rodziców kiedy nawołuje do nieposyłanie dzieci do szkół? Rodzice należą do ZNP? Może tylko nieliczni nauczyciele będący rodzicami, tyko, że jego apel skierowany był do wszystkich! Jak się okazuje głupota miesza się z bezczelnością.
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Na... rozwiń
Avatar
hehe / 1 kwietnia 2017 r. o 07:27
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tego jeszcze nie było. Tego typu strajki o michę z wciąganiem w to uczniów - takie czyny powinny być karane. Czego taka "szkoła" uczy młodzież? Czy pielęgniarki będą pchały pacjentów na łóżkach po ulicach miasta?, a policjanci będą strzelać do ludzi bo za mało zarabiają? Taki szantaż - tylko do wyborów! Dzięki IDŹ POD PRĄD (YouTube) będziemy mogli się wreszcie dowiedzieć kim są kandydaci do Rady Miasta.  Takie szmaciarstwo jakie zainstalowało się obecnie nie ma szans.- pozostawienie dziecka w domu albo pod opieką świetlicy porównujesz ze strzelaniem do ludzi? no brawo, rozumiem, że z durnym, leniwym, roszczeniowym .... nauczycielem jednak lepiej i bezpieczniej niż z mamusią, tatusiem czy dziadkami.
ote> rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 07:17
0
O jej, to Dziennik Wschodni ma powazny klopot, ze tak malo nauczycieli strajkowalo. Znowu lubelskie bedzie malo postepowe, bo nie rozwala Polski!
Avatar
uczeń / 1 kwietnia 2017 r. o 07:11
0
Nauczyciele nawet jednego dnia nie chcą pracować/strajkować/8 godzin,stad taka frekwencja na strajku.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 r. o 13:54
0
Kolejna "nadzwyczjna kasta", tylko przywileje im w głowach.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 r. o 13:54
0
Zajmijcie się nauczaniem, a nie strajkowaniem.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 14:37
0
Pani Kiernicka, co ma znaczyć "Pedagodzy ugięli się jednak przed daleko odbiegającą od zasad demokracji polityką informacyjną miasta i zdecydowali normalnie pracować" Przecież to bełkot. Jak się można ugiąć przed polityką informacyjną? Większość nauczycieli nie chciała po prostu brać udziału w politycznej awanturze ZNP!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 10:48
0
WSZEMIĘŻLIWOSĆ.... okaż zamiast pisać w ten sposób komentarze, bo chyba nie jesteś Gościu autorytetem w kwestii edukacji... choć pewnie Ty jesteś innego zdania. Dobra rada- zatroszcz się o swoją edukację, choćby w aspekcie posługiwania się poprawną polszczyzną, zanim publicznie zabierzesz głos
Avatar
dętka / 1 kwietnia 2017 r. o 09:42
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
STOP CHAOSOWI W SZKOLE !!! Konsekwencje niedopracowanej reformy poniosą przede wszystkim dzieci! Ciekawe co wtedy powiedzą związkowcy z PiSolidarności?
Nawet opony od ponad roku oddają do utylicacji i nie palą EKOLOGICZNIE na ulicach,Szyszko nauczył ekologii?
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 08:35
0
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃSTAWA KTÓRZY TAK WALCZĄ Z ZNP CZY JAK WASZE DZIECI BEDĄ W LO LUB TECHNIKUM WTEDY BRDZIECIE WALCZYĆ O TO ABY ZMIENIĆ ZNOWY PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ WASZYCH POCIECH ??????? PROSZE PAŃSTWA PROSZE O WSZEMIĘŻLIWOSĆ W OCENACH BO WASZE POCIECH ROSNĄ.
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃST... rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 08:13
0
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Nauczyciel powinien uczyć, ale też wychowywać. Nie wiem czy ci, którzy zostawili dzieci w przedszkolu i strajkowali do tego się nadają. Podobnie i w szkołach podstawowych. Przecież na reformie to nauczyciele tych szkól mogą być najbardziej spokojni. Podejmować strajk? Przepraszam, to jest bezmózgowie. Czy Pan Broniarz występował kiedyś w obronie nauczycieli? Nie słyszałem. Teraz się obudził? Hipokryta do entej potęgi. Takiego człowieka popierać czy słuchać? A co on ma do rodziców kiedy nawołuje do nieposyłanie dzieci do szkół? Rodzice należą do ZNP? Może tylko nieliczni nauczyciele będący rodzicami, tyko, że jego apel skierowany był do wszystkich! Jak się okazuje głupota miesza się z bezczelnością.
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Na... rozwiń
Avatar
hehe / 1 kwietnia 2017 r. o 07:27
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tego jeszcze nie było. Tego typu strajki o michę z wciąganiem w to uczniów - takie czyny powinny być karane. Czego taka "szkoła" uczy młodzież? Czy pielęgniarki będą pchały pacjentów na łóżkach po ulicach miasta?, a policjanci będą strzelać do ludzi bo za mało zarabiają? Taki szantaż - tylko do wyborów! Dzięki IDŹ POD PRĄD (YouTube) będziemy mogli się wreszcie dowiedzieć kim są kandydaci do Rady Miasta.  Takie szmaciarstwo jakie zainstalowało się obecnie nie ma szans.- pozostawienie dziecka w domu albo pod opieką świetlicy porównujesz ze strzelaniem do ludzi? no brawo, rozumiem, że z durnym, leniwym, roszczeniowym .... nauczycielem jednak lepiej i bezpieczniej niż z mamusią, tatusiem czy dziadkami.
ote> rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 r. o 07:17
0
O jej, to Dziennik Wschodni ma powazny klopot, ze tak malo nauczycieli strajkowalo. Znowu lubelskie bedzie malo postepowe, bo nie rozwala Polski!
Avatar
uczeń / 1 kwietnia 2017 r. o 07:11
0
Nauczyciele nawet jednego dnia nie chcą pracować/strajkować/8 godzin,stad taka frekwencja na strajku.