Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 stycznia 2013 r.
18:10
Edytuj ten wpis

Strażnicy miejscy mieli karać za głośne reklamy. Co z tego wynikło?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
Straż Miejska (Dorota Awiorko-Klimek)
Straż Miejska (Dorota Awiorko-Klimek)

Strażnicy miejscy zapowiedzieli, że będą karać za nadawanie reklam z głośników na samochodach. – Nie stwierdziliśmy żadnego takiego przypadku – mówią po roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zapowiedź ścigania reklam nadawanych z głośników mocowanych zwykle do reklam ciągniętych na lawetach za samochodami padła w lutym ubiegłego roku. Właśnie wtedy mieszkańcy wygrali walkę z restauratorem z deptaka, który wystawił głośniki przed lokal i w kółko odtwarzał swoją reklamę. Internauci skrzyknęli się, że wejdą do lokalu, by równocześnie odtworzyć tę samą reklamę, która naprzykrzała się przechodniom. Restaurator ugiął się i wyłączył głośniki.

Strażnicy miejscy znaleźli wtedy przepis pozwalający karać za takie rzeczy. To jeden z artykułów Prawa ochrony środowiska, który zakazuje stosowania urządzeń nagłośnieniowych na zabudowanych terenach miast z wyjątkiem imprez i uroczystości. Komenda przyznała też, że przepis ten można stosować do jeżdżących po mieście reklam. Zapowiedziała też, że będzie to robić.

Mundurowi mieli odnotowywać takie zdarzenia i wzywać sprawców do komendy. Mieli też zaczynać od ostrzeżenia, a następnym razem dawać delikwentowi 500-złotowy mandat.

Ile było takich spraw? – Do dziś nie ujawniliśmy pojazdów jeżdżących i nadających reklamy – stwierdza Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. Mimo że wystarczy pospacerować po śródmieściu, by taki samochód namierzyć. W piątek maluch na tyskich rejestracjach nadawał reklamy pożyczek nawet koło Ratusza.

Nie wiadomo, jaki wpływ na to, że strażnicy przez rok nie zauważyli ani jednej takiej reklamy mają przepisy, które sprawcom takich wykroczeń umożliwiają wywinięcie się od odpowiedzialności. – Wykroczenia nie popełnia samochód, tylko kierowca. A my nie mamy prawa zatrzymywać pojazdów znajdujących się w ruchu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd znajduje się za znakiem zakaz ruchu – wyjaśnia Gogola.

Straż może najwyżej wysłać właścicielowi samochodu prośbę o wskazanie sprawcy. Jeśli w ten sposób mundurowi nie dowiedzą się, kogo wzywać, nie mogą robić nic więcej. Pozostałe sposoby ustalenia sprawcy mogą stosować tylko w przypadku wykroczeń drogowych, tymczasem to jest traktowane jako wykroczenie przeciw środowisku. I koło się zamyka.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kol / 15 stycznia 2013 o 14:28
0
Kilka razy miałem przyjemność zadzwonić do SM w Lublinie, ogólnie na dyżurce siedzi co najmniej prof. prawa który zamiast wysłać patrol to potrafi przez 15 minut filozofować żeby tego patrolu nie wysłać...

Dzwonie na policję zawszę słyszę, że wysyłają patrol, zajmą się sprawa, potrafią oddzwonić.
Avatar
Marcin / 15 stycznia 2013 o 13:51
0
ale ci dziennikarze z dziennika w. się uparli na tą straż. Nie ma dnia żeby nie było coś o straży, nie macie innych tematów, żygać się chce-codziennie to samo, musieli wam ostro podpaść...
Avatar
Gość / 15 stycznia 2013 o 13:36
0
A po co zawracać sobie tym główę? Ile mandatów da się wystawić z tego tytułu przez, powiedzmy, rok - 1, może 2, bo gdy wieść się rozniesie, wszyscy pozostali "nagłaśniacze" na kilka dni znikną... A ile przy tym trzebaby się oganiać, okłócić z wygadanymi przecież reklamiarzami??? Ile kasiory wpłynęło by po takiej akcji??? Toż, to się kompletnie nie kalkuluje, są łatwiejsze i wydajniejsze sposoby wyrabiania sobie statystyk skuteczności i łatania budżetu, karać trzeba tych, którzy kary się boją i z czymkolwiek jeszczze liczą: fotoradar, kasowanie dzieci i emerytów za jamniki bez kagańca, ściganie "babć z pietruszką", nieprawidłowe parkowanie na 3 ulicach na krzyż w centrum miasta...
A po co zawracać sobie tym główę? Ile mandatów da się wystawić z tego tytułu przez, powiedzmy, rok - 1, może 2, bo gdy wieść się rozniesie, wszyscy pozostali "nagłaśniacze" na kilka dni znikną... A ile przy tym trzebaby się oganiać, okłócić z wygadanymi przecież reklamiarzami??? Ile kasiory wpłynęło by po takiej akcji??? Toż, to się kompletnie nie kalkuluje, są łatwiejsze i wydajniejsze sposoby wyrabiania sobie statystyk skuteczności i łatania budżetu, karać trzeba tych, którzy kary się boją i z czymkolwiek jeszczze liczą: fotorada... rozwiń
Avatar
dsa / 15 stycznia 2013 o 12:38
0
pracuje w centrum miasta (Krakowskie Przedmiescie), w lecie codziennie conajmniej co 30 minut drze morde jakas reklama. Jeśli straż miejsta przez ROK nie była w stanie stwierdzić ani jednego przypadku, są albo głusi albo dostają w łapę, żeby być głuchymi, albo ich w centrum po prostu nie ma. Może nie ma sensu was darmozjady utrzymywać, jak nic nie robicie?

Kpiny!
Avatar
józek / 15 stycznia 2013 o 12:30
0
No to tak: po Diamentowej jeździ maluch z reklamą na dachu i ryczy z głośników. Na kościele przy Krańcowej są głośniki na 4 strony swiata i ryczą co niedzielę. I CO NA TO PRAWO I EGZEKUCJA PRAWA ZE STRONY STRAŻY MIEJSKIEJ??????????????? Może straznicy przyjedziecie i posłuchacie???
Avatar
asd! / 15 stycznia 2013 o 11:40
0
To po cholerę ta Straż Miejska skoro nie ma uprawnień do wykonywania swoich zadań? Prezydent Żuk dobrze mówił, że zamiast SM powinna zostać utworzona policja municypalna.
Avatar
kol / 15 stycznia 2013 o 14:28
0
Kilka razy miałem przyjemność zadzwonić do SM w Lublinie, ogólnie na dyżurce siedzi co najmniej prof. prawa który zamiast wysłać patrol to potrafi przez 15 minut filozofować żeby tego patrolu nie wysłać...

Dzwonie na policję zawszę słyszę, że wysyłają patrol, zajmą się sprawa, potrafią oddzwonić.
Avatar
Marcin / 15 stycznia 2013 o 13:51
0
ale ci dziennikarze z dziennika w. się uparli na tą straż. Nie ma dnia żeby nie było coś o straży, nie macie innych tematów, żygać się chce-codziennie to samo, musieli wam ostro podpaść...
Avatar
Gość / 15 stycznia 2013 o 13:36
0
A po co zawracać sobie tym główę? Ile mandatów da się wystawić z tego tytułu przez, powiedzmy, rok - 1, może 2, bo gdy wieść się rozniesie, wszyscy pozostali "nagłaśniacze" na kilka dni znikną... A ile przy tym trzebaby się oganiać, okłócić z wygadanymi przecież reklamiarzami??? Ile kasiory wpłynęło by po takiej akcji??? Toż, to się kompletnie nie kalkuluje, są łatwiejsze i wydajniejsze sposoby wyrabiania sobie statystyk skuteczności i łatania budżetu, karać trzeba tych, którzy kary się boją i z czymkolwiek jeszczze liczą: fotoradar, kasowanie dzieci i emerytów za jamniki bez kagańca, ściganie "babć z pietruszką", nieprawidłowe parkowanie na 3 ulicach na krzyż w centrum miasta...
A po co zawracać sobie tym główę? Ile mandatów da się wystawić z tego tytułu przez, powiedzmy, rok - 1, może 2, bo gdy wieść się rozniesie, wszyscy pozostali "nagłaśniacze" na kilka dni znikną... A ile przy tym trzebaby się oganiać, okłócić z wygadanymi przecież reklamiarzami??? Ile kasiory wpłynęło by po takiej akcji??? Toż, to się kompletnie nie kalkuluje, są łatwiejsze i wydajniejsze sposoby wyrabiania sobie statystyk skuteczności i łatania budżetu, karać trzeba tych, którzy kary się boją i z czymkolwiek jeszczze liczą: fotorada... rozwiń
Avatar
dsa / 15 stycznia 2013 o 12:38
0
pracuje w centrum miasta (Krakowskie Przedmiescie), w lecie codziennie conajmniej co 30 minut drze morde jakas reklama. Jeśli straż miejsta przez ROK nie była w stanie stwierdzić ani jednego przypadku, są albo głusi albo dostają w łapę, żeby być głuchymi, albo ich w centrum po prostu nie ma. Może nie ma sensu was darmozjady utrzymywać, jak nic nie robicie?

Kpiny!
Avatar
józek / 15 stycznia 2013 o 12:30
0
No to tak: po Diamentowej jeździ maluch z reklamą na dachu i ryczy z głośników. Na kościele przy Krańcowej są głośniki na 4 strony swiata i ryczą co niedzielę. I CO NA TO PRAWO I EGZEKUCJA PRAWA ZE STRONY STRAŻY MIEJSKIEJ??????????????? Może straznicy przyjedziecie i posłuchacie???
Avatar
asd! / 15 stycznia 2013 o 11:40
0
To po cholerę ta Straż Miejska skoro nie ma uprawnień do wykonywania swoich zadań? Prezydent Żuk dobrze mówił, że zamiast SM powinna zostać utworzona policja municypalna.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 2 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 8 4

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 7 2

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 35 10

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 66 43

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 15 5

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 32 10

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 15

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 15 3

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 38 14

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 1

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!