Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2016 r.
19:07

"Szacun na dzielni". Radni dzielnicowi: to nie licuje z dramatycznymi wydarzeniami sprzed lat

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 35 A A
Proponowany neon na wiadukcie przy Drodze Męczenników Majdanka od początku wzbudza duże kontrowersje
Proponowany neon na wiadukcie przy Drodze Męczenników Majdanka od początku wzbudza duże kontrowersje

Jest kolejny protest przeciw umieszczeniu neonów z napisami „Szacun na dzielni” i „Szacun na mieście” na wiadukcie kolejowym nad Drogą Męczenników Majdanka. Teraz na takie napisy nie zgadza się Rada Dzielnicy Kośminek. Tłumaczy, że kłócą się z nazwą ulicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Neony miałyby być zamontowane nad głowami kierowców. Wjeżdżając pod wiadukt od strony śródmieścia widzieliby napis „Szacun na dzielni”, a z przeciwnej strony umieszczony byłby napis „Szacun na mieście”. Propozycja wyszła z Centrum Kultury, a konkretnie z działającej tam Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Głosy protestu pojawiły się bardzo szybko. Najnowszy sprzeciw zgłosili dzielnicowi radni z Kośminka. – Ze względów historycznych – wyjaśnia Mariusz Kasprzak, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek. Rada dzielnicy podjęła w tej sprawie specjalną uchwałę, w której nie zgadza się na neony.

– 20 metrów od tego wiaduktu znajdowała się bocznica kolejowa. Na tej bocznicy z pociągów wyładowywane były osoby przywożone do obozu koncentracyjnego na Majdanku i stąd były prowadzone do obozu – mówi Kasprzak. Właśnie stąd wzięła się nazwa „Droga Męczenników Majdanka”. Zdaniem dzielnicowych radnych, neon „Szacun na dzielni” nie licuje z dramatycznymi wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat.

– To są zupełnie osobne sprawy – stwierdza Szymon Pietrasiewicz z Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Wcześniej na zawieszenie neonów nie zgodziła się grupa dzielnicowych radnych z Bronowic. Pismo protestacyjne (już o nim informowaliśmy) wystosowało sześciu z piętnastu członków rady dzielnicy. Stwierdzili, że napisy te mogą się źle kojarzyć „z językiem wulgarnym, niewybrednym, wręcz rynsztokowym”.

Po tym proteście Ratusz zapowiedział, że powieszenia neonów nie poprze, jeśli przeciw takiej instalacji wypowie się większość Rady Dzielnicy Bronowice. Pietrasiewicz deklaruje, że będzie przekonywać dzielnicowych radnych do pomysłu. – W poniedziałek wyślę do nich list – informuje.

Od poparcia Ratusza swoją zgodę na umieszczenie neonów uzależniała kolej, która jest właścicielem wiaduktu nad Drogą Męczenników Majdanka.

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kasia / 27 czerwca 2016 o 08:35
0
Nie widzę powodu, żeby jakimś slangiem się zachwycać. Nowoczesność owszem, ale dlaczego z prymitywnym nazewnictwem nie wiadomo czemu mającym służyć.
Avatar
anka / 22 czerwca 2016 o 12:59
0
Pomiędzy słowem szacunek, a szacun jest zasadnicza różnica i dziwne, że pan zachwycony napisem tego nie widzi. Jedno to słowo z j.polskiego, a drugie prymitywny slang. Miasto może być kolorowe i wesołe, ale dlaczego ma być promowane czymś takim? Co złego byłoby w kolorowym napisie "Witamy w Lublinie" "Witamy na Bronowicach"? Może czas na odrobinę kultury po tej wieloletniej fali totalnego chamstwa? Młodzi nie pracują na nasze emerytury, bo każdy na swoją pracował sam, a to że politycy zmarnowali te pieniądze to inna sprawa. Jak na razie to średnie pokolenie w dużej części pracuje na młodych, bo ci mniej operatywni i ambitni siedzą w domu na garnuszku rodziców, albo niewiele zarabiają w pracy, której nie cierpią.
Pomiędzy słowem szacunek, a szacun jest zasadnicza różnica i dziwne, że pan zachwycony napisem tego nie widzi. Jedno to słowo z j.polskiego, a drugie prymitywny slang. Miasto może być kolorowe i wesołe, ale dlaczego ma być promowane czymś takim? Co złego byłoby w kolorowym napisie "Witamy w Lublinie" "Witamy na Bronowicach"? Może czas na odrobinę kultury po tej wieloletniej fali totalnego chamstwa? Młodzi nie pracują na nasze emerytury, bo każdy na swoją pracował sam, a to że politycy zmarnowali te pieniądze to inna spra... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 13:09
0
Matko Boska, Ci radni to muszą być najnudniejsi i najsztywniejsi ludzie na świecie! Nie przesadzajmy, Polska ma taką historię, że naprawdę trudno byłoby znaleźć skrawek ziemi, na której kiedyś nie wydarzyła się krwawa historia! Młodzi ludzie chcą zmieniać miasto, nie po to, żeby było multi-kulti, ale żeby było kolorowe, pełne życia, poprawiało człowiekowi nastrój, gdy wstaje rano, patrzy na zakryte chmurami niebo i wychodzi do pracy, w której zarabia grosze i której nienawidzi. Może głupi neon wywoła uśmiech na jego zatroskanej twarzy? Ale nie, po co! Postawmy krzyż na każdym rogu, bo przecież ktoś kiedyś tam na pewno umarł, wszystkie ulice ponazywajmy na cześć różnych męczenników i w ogóle idąc ulicą nie śmiejmy się zbyt głośno, bo przecież kiedyś w Lublinie Majdanek działał i trzeba zachować się odpowiednio na wzgląd na tę historię. Ten kraj zawsze będzie smutny i ponury bo takie stare pryki jak ci radni nie pozwolą na jakiekolwiek zmiany i próby pokolorowania tej szarej, blokowej rzeczywistości.
Matko Boska, Ci radni to muszą być najnudniejsi i najsztywniejsi ludzie na świecie! Nie przesadzajmy, Polska ma taką historię, że naprawdę trudno byłoby znaleźć skrawek ziemi, na której kiedyś nie wydarzyła się krwawa historia! Młodzi ludzie chcą zmieniać miasto, nie po to, żeby było multi-kulti, ale żeby było kolorowe, pełne życia, poprawiało człowiekowi nastrój, gdy wstaje rano, patrzy na zakryte chmurami niebo i wychodzi do pracy, w której zarabia grosze i której nienawidzi. Może głupi neon wywoła uśmiech na jego zatroskanej twarzy? Ale n... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 10:22
0
Czy Szymek będzie też malował siusiaki jak na marsze ?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 10:07
0
Akurat „Szacun na dzielni” jak najbardziej licuje z dramatycznymi wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat.
Avatar
gość / 21 czerwca 2016 o 09:42
0
Mnie się podoba... choć latek mam 60+. Czy wszystko w Polsce MUSI ociekać patoką martyrologii, sztywniactwa i "na baczność?" Ludzie, wyluzujcie trochę... Jakiś czas mieszkałem w tej dzielnicy, przyznam - dobrze się tam mieszkało. A widzę, że sporo tam zmieniło się na lepsze.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 08:54
0
a mi tam się podoba, do młodzieży świat należy, jak chcemy żeby pracowali na nasze emerytury to niech mają chociaż neon na wiadukcie, trzeba iść z duchem czasu a nie ciągle oglądać się za siebie. przypuszczam średnia wieku rady Bronowic to 50+ poza tym w haśle nie widzę nic wulgarnego - szacunek, dzielnica czy miasto? które z tych słów jest wulgarne? przyjęły się zapożyczenia z innych języków, spolszczenia obcojęzycznych słów i są powszechnie akceptowane to czemu nie skrótowe formy polskich słów?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:20
0
To zrozumiałe, że lichy artysta też musi z czegoś żyć, więc kombinuje jakby tu wyrwać publiczną kasę. A i wizerunek człowieka od penisa z krzyżem również wypada zmienić.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:14
0
w puławach remontuja dworzec kolejowy. stary z burzyli. miał taki fajny neon "dworzec puŁawy miasto". neon ten przed rozbiórką zdemontowali miejscowi miłośnicy i zachowali bo kolej stwierdziła, że na nowym budynku go nie chce (koszta). a szkoda - bo był praktyczny - miał charakter informacyjny i ozdobny. a tu w lublinie wydaje się kasę na jakiś debilny napis z neonu w sumie huk wie czemu służący?!...... to taki neonowy odpowiednik bazgrołów malowanych sprayami po murach..... "szacun na dzielni".... pytanie - po jaki ***?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 06:45
0
Na rogatkach miasta taki napis proponuje; siemanko, szacun na mieście i dzielniach
Avatar
Kasia / 27 czerwca 2016 o 08:35
0
Nie widzę powodu, żeby jakimś slangiem się zachwycać. Nowoczesność owszem, ale dlaczego z prymitywnym nazewnictwem nie wiadomo czemu mającym służyć.
Avatar
anka / 22 czerwca 2016 o 12:59
0
Pomiędzy słowem szacunek, a szacun jest zasadnicza różnica i dziwne, że pan zachwycony napisem tego nie widzi. Jedno to słowo z j.polskiego, a drugie prymitywny slang. Miasto może być kolorowe i wesołe, ale dlaczego ma być promowane czymś takim? Co złego byłoby w kolorowym napisie "Witamy w Lublinie" "Witamy na Bronowicach"? Może czas na odrobinę kultury po tej wieloletniej fali totalnego chamstwa? Młodzi nie pracują na nasze emerytury, bo każdy na swoją pracował sam, a to że politycy zmarnowali te pieniądze to inna sprawa. Jak na razie to średnie pokolenie w dużej części pracuje na młodych, bo ci mniej operatywni i ambitni siedzą w domu na garnuszku rodziców, albo niewiele zarabiają w pracy, której nie cierpią.
Pomiędzy słowem szacunek, a szacun jest zasadnicza różnica i dziwne, że pan zachwycony napisem tego nie widzi. Jedno to słowo z j.polskiego, a drugie prymitywny slang. Miasto może być kolorowe i wesołe, ale dlaczego ma być promowane czymś takim? Co złego byłoby w kolorowym napisie "Witamy w Lublinie" "Witamy na Bronowicach"? Może czas na odrobinę kultury po tej wieloletniej fali totalnego chamstwa? Młodzi nie pracują na nasze emerytury, bo każdy na swoją pracował sam, a to że politycy zmarnowali te pieniądze to inna spra... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 13:09
0
Matko Boska, Ci radni to muszą być najnudniejsi i najsztywniejsi ludzie na świecie! Nie przesadzajmy, Polska ma taką historię, że naprawdę trudno byłoby znaleźć skrawek ziemi, na której kiedyś nie wydarzyła się krwawa historia! Młodzi ludzie chcą zmieniać miasto, nie po to, żeby było multi-kulti, ale żeby było kolorowe, pełne życia, poprawiało człowiekowi nastrój, gdy wstaje rano, patrzy na zakryte chmurami niebo i wychodzi do pracy, w której zarabia grosze i której nienawidzi. Może głupi neon wywoła uśmiech na jego zatroskanej twarzy? Ale nie, po co! Postawmy krzyż na każdym rogu, bo przecież ktoś kiedyś tam na pewno umarł, wszystkie ulice ponazywajmy na cześć różnych męczenników i w ogóle idąc ulicą nie śmiejmy się zbyt głośno, bo przecież kiedyś w Lublinie Majdanek działał i trzeba zachować się odpowiednio na wzgląd na tę historię. Ten kraj zawsze będzie smutny i ponury bo takie stare pryki jak ci radni nie pozwolą na jakiekolwiek zmiany i próby pokolorowania tej szarej, blokowej rzeczywistości.
Matko Boska, Ci radni to muszą być najnudniejsi i najsztywniejsi ludzie na świecie! Nie przesadzajmy, Polska ma taką historię, że naprawdę trudno byłoby znaleźć skrawek ziemi, na której kiedyś nie wydarzyła się krwawa historia! Młodzi ludzie chcą zmieniać miasto, nie po to, żeby było multi-kulti, ale żeby było kolorowe, pełne życia, poprawiało człowiekowi nastrój, gdy wstaje rano, patrzy na zakryte chmurami niebo i wychodzi do pracy, w której zarabia grosze i której nienawidzi. Może głupi neon wywoła uśmiech na jego zatroskanej twarzy? Ale n... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 10:22
0
Czy Szymek będzie też malował siusiaki jak na marsze ?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 10:07
0
Akurat „Szacun na dzielni” jak najbardziej licuje z dramatycznymi wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat.
Avatar
gość / 21 czerwca 2016 o 09:42
0
Mnie się podoba... choć latek mam 60+. Czy wszystko w Polsce MUSI ociekać patoką martyrologii, sztywniactwa i "na baczność?" Ludzie, wyluzujcie trochę... Jakiś czas mieszkałem w tej dzielnicy, przyznam - dobrze się tam mieszkało. A widzę, że sporo tam zmieniło się na lepsze.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 08:54
0
a mi tam się podoba, do młodzieży świat należy, jak chcemy żeby pracowali na nasze emerytury to niech mają chociaż neon na wiadukcie, trzeba iść z duchem czasu a nie ciągle oglądać się za siebie. przypuszczam średnia wieku rady Bronowic to 50+ poza tym w haśle nie widzę nic wulgarnego - szacunek, dzielnica czy miasto? które z tych słów jest wulgarne? przyjęły się zapożyczenia z innych języków, spolszczenia obcojęzycznych słów i są powszechnie akceptowane to czemu nie skrótowe formy polskich słów?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:20
0
To zrozumiałe, że lichy artysta też musi z czegoś żyć, więc kombinuje jakby tu wyrwać publiczną kasę. A i wizerunek człowieka od penisa z krzyżem również wypada zmienić.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:14
0
w puławach remontuja dworzec kolejowy. stary z burzyli. miał taki fajny neon "dworzec puŁawy miasto". neon ten przed rozbiórką zdemontowali miejscowi miłośnicy i zachowali bo kolej stwierdziła, że na nowym budynku go nie chce (koszta). a szkoda - bo był praktyczny - miał charakter informacyjny i ozdobny. a tu w lublinie wydaje się kasę na jakiś debilny napis z neonu w sumie huk wie czemu służący?!...... to taki neonowy odpowiednik bazgrołów malowanych sprayami po murach..... "szacun na dzielni".... pytanie - po jaki ***?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 06:45
0
Na rogatkach miasta taki napis proponuje; siemanko, szacun na mieście i dzielniach
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!