Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2019 r.
6:43

Szkoła zmniejszyła liczbę lekcji religii. Kuria oburzona, kuratorium zapowiada kontrolę

2664 178 A A
(fot. Google Street View)

Jedna z lubelskich prywatnych podstawówek o połowę zmniejsza liczbę lekcji religii. Tygodniowo będzie jedna godzina, a nie dwie jak w szkołach publicznych. Lubelska kuria jest oburzona, a kuratorium zapowiada kontrolę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zajęcia z religii są dla uczniów nieobowiązkowe, ale szkoły publiczne muszą zapewnić dwie godziny takich lekcji tygodniowo. Tak do niedawna było też w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie.

Od września to się zmieniło. Dziś uczniowie klas IV-VIII i liceum w planie lekcji mają tylko jedną godzinę religii tygodniowo. Prezes stowarzyszenia prowadzącego szkołę przy ul. Paśnikowskiego o sprawie rozmawiać nie chce. Z kolei Jacek Bury, właściciel szkoły, przedsiębiorca i radny sejmiku koalicji Obywatelskiej, tak komentuje sprawę: – My swoje ustawowe obowiązki dotyczące liczby godzin spełniamy. Jestem za tym, żeby jak najwięcej czasu poświęcać edukacji matematycznej oraz innym przedmiotom niezbędnym, by dzieci mogły iść w świat i sobie w nim radzić. Obecnie zmagamy się z poważnym problemem przeciążenia uczniów nauką, dlatego nie widzę potrzeby, by dokładać im coś więcej poza obowiązkowe minimum.

Wymiana pism z kurią

O wprowadzanych zmianach szkoła poinformowała lubelską kurię w pierwszej połowie lipca. Od tamtej pory trwa wymiana korespondencji. Szkoła przystaje przy swoim stanowisku.

– Gdyby organ założycielski prowadził placówkę poza polskim systemem oświatowym, to nie interesowałoby nas, czy są tam lekcje religii, w jakim wymiarze godzin. Uczniowie otrzymują jednak świadectwa, które są dokumentami państwowymi. Pracują tam katecheci z misją kanoniczną otrzymaną od biskupa. Szkoła, mimo iż jest niepubliczna, w naszej ocenie musi przestrzegać rozporządzenia – mówi z kolei ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Jolanta Misiak, rzecznik kuratorium oświaty, tak mówiła w Radiu Plus: – Szkołę niepubliczną obowiązują takie przepisy jak szkoły publiczne. Religia jest przedmiotem fakultatywnym, ale dla uczniów, którzy zdecydują się brać w niej udział, staje się przedmiotem obowiązkowym. Nie można w sposób dowolny zmniejszać liczby zajęć.

Misiak zapowiedziała też przeprowadzenie kontroli.

Podstawówka przy ul. Paśnikowskiego nie jest pierwszą szkołą w Lublinie, która ograniczyła liczbę lekcji religii. – Chrobry wziął z nas przykład. Od wielu lat prowadzimy jedną godzinę religii tygodniowo – przyznaje Adam Kalbarczyk, dyrektor Międzynarodowych Szkół Paderewski. – Musimy realizować tylko zajęcia obowiązkowe w wymiarze nie mniejszym niż w szkołach publicznych. Religia takim przedmiotem nie jest.

e-Wydanie

Komentarze 178

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kokoloko / 27 września 2019 o 07:03
+93
Do księdza Jaszcza - świadectwo maturalne jest też dokumentem państowym. I w interesie uczniów, nauczycieli, dyrekcji oraz rodziców jest to żeby podczas egzaminu uczeń znał sposób rozwiązania zadania z matematyki a nie wiedział jak się o to pomodlić.
Avatar
qaz / 27 września 2019 o 07:15
+83
Brawo szkoła mają wypasione plebanie tam niech będzie religia kto chce niech chodzi, po lekcjach . Tak było skończylem religię mam swiadectwo ukończenia w zakresie szkoły średniej, a za ślub chrzest komunie dzieci i tak musiałem zapłacić zniżki nie bylo.
Avatar
on / 27 września 2019 o 07:03
+82
I tak powinno być jak ktoś chce ma taka potrzebę to w chwili wolnej w domu może studiować Biblię ....
Avatar
Głodzilla / 28 września 2019 o 00:20
+75
Gusła i zabobony nie powinny być krzewione w szkołach.
Avatar
Gość / 27 września 2019 o 06:52
+74
To się nie ma co oburzać, nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Historii trzeba dzieci uczyć a szkoły podobno są świeckie a nie katolickie to dlaczego dzieci maja religię w środku dnia?????? Nikt nie może zmuszać nikogo do wiary!!!!!!!!!!!!!!!!!! Każdy ma wolną wolę i może wierzyć w co chce.
Avatar
oko / 27 września 2019 o 07:00
+69
Brawo! Czekamy na kolejnych odważnych!
Avatar
Rodzic / 27 września 2019 o 07:49
+68
Brawo  Pan Jacek Bury !!! Wolałbym aby zamiast religii był dodatkowy język obcy a nie indokrynacja od przedszkola.
Avatar
Robson / 27 września 2019 o 07:26
+66
Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale daje nadzieję... Liczę na to, że to początek końca eksperymentu pt. religia w szkole. Ale oczywiście wrzask się podniesie straszny, bo czarni boja się wyłomu w murze, który bardzo długo budowali. A liczy się tylko kasa tak na prawdę... No i strach, że przyjdzie czas, że koryto się skończy. Tylko nie zdają sobie sprawy, że wciskanie ludziom czegoś na siłę spowoduje odwrotny skutek - młodzież odwróci się od nich prędzej czy później, bo stawianie stopni z wiary jest głupotą. Jestem przekonany, że zaczną się naciski na ministerstwo, żeby wydaliło z siebie zarządzenie zakazujące takich praktyk - mają być dwie godziny i to w środku zajęć, żeby gówniarzom nie przyszło do głowy urywanie się z lekcji.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale daje nadzieję... Liczę na to, że to początek końca eksperymentu pt. religia w szkole. Ale oczywiście wrzask się podniesie straszny, bo czarni boja się wyłomu w murze, który bardzo długo budowali. A liczy się tylko kasa tak na prawdę... No i strach, że przyjdzie czas, że koryto się skończy. Tylko nie zdają sobie sprawy, że wciskanie ludziom czegoś na siłę spowoduje odwrotny skutek - młodzież odwróci się od nich prędzej czy później, bo stawianie stopni z wiary jest głupotą. Jestem przekonany, że zaczną się ... rozwiń
Avatar
Nafta / 27 września 2019 o 07:34
+63
Misja kanoniczna otrzymana od biskupa....... to rozumiem że biskup za to płaci ? I dlaczego biskup wciska swoich żołnierzy tam gdzie go nie chcą?
Avatar
Domin / 27 września 2019 o 07:03
+62
Brawo. Trzeba walczyć z PISowską indoktrynacją.
Avatar
gość / 2 października 2019 o 11:19
+4
MY płacimy w tej szkole CZESNE, i Pana/Pani podatki nie mają nic do rzeczy. Ale warto zabrać głos wsłusznje sprawie, prawda?
Avatar
blair / 2 października 2019 o 11:13
-8
Religia na plebaniach już była - za komuny. Oczekujemy powrotu starych, dobrych czasów? Szkoła ma w statucie zapis o kierowaniu się wartościami chrześcijańskiemi, przez wiele lat szanowano w niej i nauczycieli i katechetów i rodziców. Wiele osób wysłało dzieci do tej szkoły właśnie z takich przyczyn i PŁACI czesne. Niezależnie od subiektywnych poglądadów na temat nauki religii w szkole takie zmiany powinny być konsultowane z rodzicami. Niestety z szacunkiem dla nauczycieli, katechetów i rodziców jest w tej szkole coraz gorzej. Ale, brawo!!!, wykształcą nam świetnych matematyków. A jakich ludzi?  
Religia na plebaniach już była - za komuny. Oczekujemy powrotu starych, dobrych czasów? Szkoła ma w statucie zapis o kierowaniu się wartościami chrześcijańskiemi, przez wiele lat szanowano w niej i nauczycieli i katechetów i rodziców. Wiele osób wysłało dzieci do tej szkoły właśnie z takich przyczyn i PŁACI czesne. Niezależnie od subiektywnych poglądadów na temat nauki religii w szkole takie zmiany powinny być konsultowane z rodzicami. Niestety z szacunkiem dla nauczycieli, katechetów i rodziców jest w tej szkole coraz gorzej. Ale, brawo!!!,... rozwiń
Avatar
blair / 2 października 2019 o 11:03
-1
Religii nie trzeba wybierać jako przedmiotu, nie ma takiego obowiązku, więc niech sobie Pan/Pani daruje to bezsensowne oburzenie z dużą ilością wykrzykników.
Avatar
rodzic / 1 października 2019 o 07:31
+9
1 godzina tygodniowo, aż nadto. Jeśli rodzice chcą więcej zawsze można zabrać dziecko do szkoły publicznej, opcjonalnie zaprowadzić dziecko na dokształcanie religijne na plebanię...
 Szkoda dziecka.
Avatar
_K_ / 1 października 2019 o 07:26
+3
Jestem za religia, ale bez głoszenia przez księży, imamow czy innych troli gloszacych tylko swoją racje. Jestem za nauka o religiach jako istotną duchowa część dziejów ludzkości. Od wojen i trzymania twardo za ryj po politykę obecnie. "duchowy" wos i historia tak. Pierdolenie pedofila niet
Popieram. Ale to już nie będzie religia, tylko religioznawstwo. Miałem taki przedmiot w liceum w II połowie lat 80. XX wieku.
Avatar
Podstawa programowa religia / 30 września 2019 o 22:06
+2
Jestem za religia, ale bez głoszenia przez księży, imamow czy innych troli gloszacych tylko swoją racje. Jestem za nauka o religiach jako istotną duchowa część dziejów ludzkości. Od wojen i trzymania twardo za ryj po politykę obecnie. "duchowy" wos i historia tak. Pierdolenie pedofila niet
Avatar
TIW / 30 września 2019 o 20:13
+8
1 godzina tygodniowo, aż nadto. Jeśli rodzice chcą więcej zawsze można zabrać dziecko do szkoły publicznej, opcjonalnie zaprowadzić dziecko na dokształcanie religijne na plebanię...
Avatar
Gość / 30 września 2019 o 09:24
0
szkoda słów
Avatar
Będą lekcje z kapusty i nowoczesnego burego ;) / 30 września 2019 o 09:24
-14
bury naprawdę ma niskie pobudki
Avatar
Platformen Guten Morgen ;) / 30 września 2019 o 09:23
-11
Platformen Guten Morgen ;)
Zobacz wszystkie komentarze 178

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem

Podtapiali w wannie, przypalali żelazkiem. Trzech podejrzanych w areszcie, ale prokuratura ma problem 0 0

Sprawa trzech Ukraińców oskarżonych o brutalne napady w okolicach Chełma wróciła do sądu. Prokuraturze nie udało się jednak znaleźć bezpośrednich dowodów przeciwko Maksymowi S. i jego kompanom. Jest za to cały szereg poszlak.

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek

Poseł Włodzimierz Karpiński znajdzie pracę w Lublinie? Może wejść do zarządu jednej z miejskich spółek 16 34

Poseł mijającej kadencji Włodzimierz Karpiński (PO) może dostać posadę w zarządzie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo]
film

Piesi na szczęście zachowali czujność. Niebezpieczna sytuacja na przejściu w Lublinie [wideo] 8 13

Nagranie zarejestrowane w piątek 11 października na al. Smorawińskiego w Lublinie przesłał do naszej redakcji Czytelnik. Publikujemy je ku przestrodze dla kierowców i pieszych.

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach

Mieszkańcy miasta skorzystają z darmowych atrakcji. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach 3 3

W piątek w Biłgoraju zaczyna się Weekend Powyborczy. To nagroda za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach. Do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych. Teraz gratis pójdą do kina, na siłownię i muzeum.

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna. Potrzebna pomoc dla psów 0 4

Sytuacja w schronisku w Krzesimowie jest krytyczna – nie kryją członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami.

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje

Hyundai i30 N Project C. Koreański wojownik podkręca emocje 0 0

Ten atleta nazywa się i30 N Project C. Jest lżejszy, niższy, a dynamiczny wygląd wywoła uśmiech na twarzy najbardziej wymagającego kierowcy. Tak Hyundai chce trafić do ludzi napędzanych adrenaliną.

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie

Nie daj się próchnicy. 60 szkół w woj. lubelskim bierze udział w programie 0 0

60 szkół z całego województwa lubelskiego przyłączyło się do tegorocznej 7. już edycji ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”.

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie

Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uczniów w Lublinie 0 0

Do 500 zł wzrośnie kwota jednorazowego stypendium wypłacanego przez miasto wybitnie uzdolnionym uczniom podstawówek, zaś uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli dostać 750 zł. To jedna ze zmian w programie stypendialnym, nad którymi w czwartek ma głosować Rada Miasta. Inną dużą zmianą jest to, że pieniądze będą mogli otrzymać wszyscy uzdolnieni uczniowie uczący się w Lublinie bez względu na miejsce zamieszkania.

Nie przepłacaj i zarezerwuj swoje miejsce wcześniej – Parking lotnisko Modlin

Nie przepłacaj i zarezerwuj swoje miejsce wcześniej – Parking lotnisko Modlin 0 0

Podróż samolotem to dla wielu z nas ogromne wydarzenie. Stres związany z lotem w połączeniu z odległością od domu i wszystkimi formalnościami jest tak duży, że większość osób zapomina o wielu obowiązkach

"Nie dla zakazu edukacji seksualnej". Dziś protest przed biurami PiS w Lublinie

"Nie dla zakazu edukacji seksualnej". Dziś protest przed biurami PiS w Lublinie 214 15

W środę o godz. 17.30 przed biurami poselskimi PiS przy ul. Królewskiej w Lublinie odbędzie się protest przeciwko projektowi ustawy (chodzi o obywatelski projekt „Stop pedofilii”), która zakłada karanie osób prowadzących edukację seksualną.

„Lublin. W kręgu żywiołów – woda”. Spotkanie w Bramie Grodzkiej

„Lublin. W kręgu żywiołów – woda”. Spotkanie w Bramie Grodzkiej 0 1

Dziś będzie można poznać budowle hydrotechniczne, dowiedzieć się jak wygląda obieg wody w mieście, poznać historię powodzi. Wszystko w ramach spotkania „Lublin. W kręgu żywiołów – woda”

Pijany wykładowca lubelskiej uczelni prowadził samochód. Miał ponad 3 promile

Pijany wykładowca lubelskiej uczelni prowadził samochód. Miał ponad 3 promile 11 16

Andrzej W. – wykładowca jednej z lubelskich uczelni – został przyłapany na prowadzeniu samochodu po pijanemu. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Zatrzymali go przechodnie.

"100 lat polskiej architektury”. Wystawa w Centrum Spotkania Kultur

"100 lat polskiej architektury”. Wystawa w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Wystawa, tematyczne spacery i warsztaty. Dla uczniów, dorosłych i całych rodzin. „100 lat polskiej architektury” to pięć wystaw (i innych wydarzeń) w pięciu miastach Polski. Każda dotyczy innego okresu historii i ma inny wątek przewodni. W Lublinie przyglądamy się „Społeczeństwu”.

Lublin: Możesz zaszkodzić szkodnikom

Lublin: Możesz zaszkodzić szkodnikom 0 0

Każdy, kto ma w ogródku kasztanowce, może się od zgłaszać po bezpłatne worki na suche liście, które potem zostaną odebrane i spalone na koszt miasta. Wraz z liśćmi do pieca trafią wtedy zimujące na liściach larwy szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka.

Zwrot podatku za pracę za granicą – pieniądze czekają, aby je odebrać.

Zwrot podatku za pracę za granicą – pieniądze czekają, aby je odebrać. 0 1

Praca za granicą dostarcza nie tylko możliwości uzyskania lepszych zarobków, ale i wielu nowych doświadczeń. Jeśli podejmie się decyzję o powrocie i wykorzystaniu zdobytej praktyki w ojczyźnie, pojawia się też okazja do otrzymania zwrotu części swoich pieniędzy zapłaconych na poczet podatku dochodowego. Nieważne, czy pracowało się za granicą kilka lat, czy tylko sezonowo, najprawdopodobniej przysługuje zwrot podatku. W tym artykule znajdziesz ważne informacje o tym, jak odbywa się taki zwrot.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.