Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2010 r.
16:18
Edytuj ten wpis

Szkolna zabawa przełożona. "Katolicy nie powinni się bawić w piątek"

0 128 A A

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Czwartaków w Lublinie odwołała zabawę choinkową uczniów. Powód? Grupa rodziców stwierdziła, że katolicy nie powinni bawić się w piątek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaczęło się od szkolnych Andrzejek. Zabawa została przeniesiona z piątku na czwartek na prośbę jednej z mam. Teraz podobny jest kłopot z zabawą choinkową - zaplanowaną przez dyrekcję szkoły na piątek, 7 stycznia. Zamiast na lekcjach, dzieci miały spędzić ten dzień na sali gimnastycznej, przy tańcach i podwieczorku.

– Ten termin wydawał się najlepszy – mówi Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk, dyrektor SP nr 6. – Chcieliśmy wykorzystać to, że dzieci byłyby już po klasyfikacji ocen na zakończenie semestru i przed wolnym weekendem.

Jak napisała dziś Gazeta Wyborcza, zabawa została jednak odwołana. Do dyrekcji szkoły przyszła delegacja rodziców z pismem (podpisanym przez 24 małżeństwa). Żądali w nim przeniesienia imprezy na inny termin. Powoływali się na chrześcijański charakter szkoły.

– W pierwszym odruchu nie przychyliłam się do tej prośby – mówi dyr. Nowakowska-Bartłomiejczyk. – Ale jak przyszły do mnie mamy i prosto w oczy wyartykułowały swoje racje, zmieniłam decyzję.

Dyrektorka podkreśla, że 99 proc. uczniów jej szkoły chodzi na religię. Ona sama identyfikuje się z wartościami chrześcijańskimi. – A one nie kolidują z ogólnymi zasadami funkcjonowania szkoły zapisanymi w jej statusie – zaznacza.

– By nie wchodzić w subtelne sprawy światopoglądowe oraz praktyki religijne, postanowiłam pozostawić sprawę zabawy otwartą – mówi Nowakowska-Bartłomiejczyk.

O nowym terminie zabawy zdecydują rodzice na zebraniu w najbliższą środę. – Zaproponuję, żeby zabawa odbyła się w środę przed Świętem Trzech Króli, które ma być dniem wolnym od zajęć – zapowiada dyrektorka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 128

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tak gwoli scisłości / 14 grudnia 2010 r. o 19:13
0
Statut szkoły podstawowej nr 6:
par 9. Zadania szkoły
3. Rodzice i nauczyciele oferują wartości godne upowszechniania, pozostawiając swobodę w dokonywaniu wyborów.

Czy ktoś się dzieci zapytał co chcą wybrać? przecież tak nakazuje statut tej szkoły.

par 34. Uczeń ma prawo do wolności religii i przekonań
A to chyba pokazuje, że ta szkoła nie jest zbudowana na wartościach chrześcijańskich ale po prostu na wartościach etyki i świeckości propagując to co jest po prostu dobre i likwidując to co złe.

Dodatkowo Pani Dyrektor wystąpiła do odpowiedniego Proboszcza Parafii o dyspensę (myśląc, ze zgody nie będzie) i uzyskała ją, a mimo to rodzice dalej upierają się by zepsuć wszystkim innym zabawę. Tak naprawdę nie ma żadnych proceduralnych, prawnych (w tym prawa kanonicznego) przeciwwskazań do zorganizowania tej zabawy. Chodzi tylko o to, że grupka ludzi (nie istotne jakiego wyznania) próbuje narzucić większości swoja wolę wg argumentu bo ja tak chce i już. I wcale tu nie chodzi o jakieś wielkie wychowanie w duchu religii, tylko o uprzykrzenie życia innym w imię własnych (choćby nawet słusznych zasad). A na koniec dla wszystkich tych co to mienia się tak wielkimi katolikami, ze sobie przyznali prawo do osadzania jakości wiary innych. A kto wam dał takie prawo? Na jakiej podstawie twierdzicie, że jeden wierzy dobrze a drugi źle? Od kiedy Sąd Boży uprawniony do takiej oceny ma w swoim składzie ludzi tu na ziemi? Jakim prawem włazicie w kompetencje Najwyższego Pana? kto was do tego uprawnił? Grześ z 6 kto ci dał takie prawo byś bawił się w Sędziego innych sumień? Ty przestań szukać zbawienia dla innych a zacznij go szukać dla siebie bo takie są zasady katolicyzmu i odczep się od ludzi, których nie znasz na oczy nie widziałeś a starasz się ich oceniać. A zgodnie z Rocznikiem statystycznym wyznawców obrządku rzymskokatolickiego (ochrzczonych a nie wyznających) jest w Polsce nie 98 a 82 % tak gwoli ścisłości.
Pozdrawiam
Statut szkoły podstawowej nr 6:
par 9. Zadania szkoły
3. Rodzice i nauczyciele oferują wartości godne upowszechniania, pozostawiając swobodę w dokonywaniu wyborów.

Czy ktoś się dzieci zapytał co chcą wybrać? przecież tak nakazuje statut tej szkoły.

par 34. Uczeń ma prawo do wolności religii i przekonań
A to chyba pokazuje, że ta szkoła nie jest zbudowana na wartościach chrześcijańskich ale po prostu na wartościach etyki i świeckości propagując to co jest po prostu dobre i likwidując to co złe.
rozwiń
Avatar
gość / 14 grudnia 2010 r. o 12:38
0
zabronic wszelkich zabaw w szkolach
3 godz dziennie religii obowiazkowo dla wszystkich
i w niedziele na mszy srawdzac liste obecnosci uczniow
jedyna lektura to pismo swiete
obowiazek prenumeraty gonca niedzielnego
Avatar
rdzawe oko / 14 grudnia 2010 r. o 12:34
0
bona i grzesio.Szkoda że głupota nie boli bo byście wyli z bólu dniami i nocami.Piszę wasze imiona z małej litery bo na dużą nie zasługujecie matołki.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2010 r. o 11:20
0
[quote name='gosc' timestamp='1292256452' post='404682']
ludzie ktorzy mowia o zascianku i ciemnocie z powodu odwolania dyskoteki w piatek w SP sami reprezentuja ciemnote i brak tolerancji. skoro wiekszosc rodzicow tak zadecydowala, a to sa ich dzieci!tzn. ze taki wlasnie sposob i takie wartosci chca im wpajać. i zadna osoba z zewnatrz oburzona tekstem nie jest w stani im tego zbronic, ewentualnie mozecie wypisywac dlupoty ,a i tak nie macie nic do gadania. i to jest PIEKNE!!!!!
[/quote]
jaka ilośc 23 osoby a zaczeło sie od 2 matek to nie kosciół tylko szkoła a Pani Dyrektor to juz chyba jest zmeczona swoja posada to niech zieni stołek i da innej osobie moze bedzie bardziej ład w tej szkole w czesniej takiego czegos tam nie było,dzieciakom starczy ze mają 2 religie zamiast 2 wf.Szkoła kiedys była bardziej sportowa dzieciaki miały wiecej ruchu a teraz co szachy kółka plastyczne i churki,tyle co jest ta szkoła i zeby nie wybudowac sali gimnastycznej to smieszne ,szoła pod.nr 21 jakie ma postepy bo dobrze ktoś rzadzi a 6 nic
[quote name='gosc' timestamp='1292256452' post='404682']
ludzie ktorzy mowia o zascianku i ciemnocie z powodu odwolania dyskoteki w piatek w SP sami reprezentuja ciemnote i brak tolerancji. skoro wiekszosc rodzicow tak zadecydowala, a to sa ich dzieci!tzn. ze taki wlasnie sposob i takie wartosci chca im wpajać. i zadna osoba z zewnatrz oburzona tekstem nie jest w stani im tego zbronic, ewentualnie mozecie wypisywac dlupoty ,a i tak nie macie nic do gadania. i to jest PIEKNE!!!!!
[/... rozwiń
Avatar
g / 14 grudnia 2010 r. o 07:27
0
jeśli nie kościół to co? żydomasoneria?!
oni są wszędzie -żydostwo ma w swoich łapach całe bogactwo ziemi
a przez durne filmy żydowskiego holly(schit)woodu drenują mózgi dzieci i młodych
cieszą się z ogłupiania mysigne goi
Avatar
gs / 14 grudnia 2010 r. o 07:18
0
Ale te Lublin moherowaty???
Avatar
bosman / 14 grudnia 2010 r. o 07:18
0
[quote name='Grześ' timestamp='1292270270' post='404932']
Nie jestem fundamentalistą - po prostu mam mózg, a wersja mojego systemu operacyjnego - w przeciwieństwie do twojej - posiada opcję "myśl samodzielnie". BTW, płacą wam za te pro-brukselskie wpisy, czy wy sami tak z siebie głupi jesteście?

Grześ z dawnej 6-ki
[/quote]
No cóż - jeśli Twoje posty są produktem Twojego, samodzielnego myślenia, to współczuję.
Ale jest jedna, niepodważalna zasada - w Polsce istnieje (przynajmniej w teorii) konstytucyjny rozdział Państwa od Kościoła, w związku z czym w szkołach (oprócz typowo kościelnych, zakonnych) nie powinno być mowy nawet o wieszaniu krzyży, nie mówiąc o podporządkowaniu życia szkolnego regułom KK.
Skoro tak samodzielnie myślisz to powiedz dlaczego w (tak szacuję) ok. 98% szkół publicznych nie ma zapewnionych zajęć z etyki? Argumentacja w większości jest podobna - "jest za mało uczniów, aby zatrudniać nauczyciela etyki". Nawet, jeśli tylko jeden uczeń nie chodzi na zajęcia z religii, to szkoła ma psi obowiązek zapewnienia mu zajęć z etyki. Ale po co? Kogo obchodzi jakiś niewierzący? To jego problem.
A co powiesz o innowiercach? Skoro wprowadziliśmy (de facto wbrew prawu - Konstytucji) religię katolicką do instytucji państwowych, to tak samo powinno się stać z islamem, buddyzmem, etc.
Skoro twierdzisz, że samodzielnie myślisz, to przemyśl to.
Pozdrawiam.
[quote name='Grześ' timestamp='1292270270' post='404932']
Nie jestem fundamentalistą - po prostu mam mózg, a wersja mojego systemu operacyjnego - w przeciwieństwie do twojej - posiada opcję "myśl samodzielnie". BTW, płacą wam za te pro-brukselskie wpisy, czy wy sami tak z siebie głupi jesteście?

Grześ z dawnej 6-ki
[/quote]
No cóż - jeśli Twoje posty są produktem Twojego, samodzielnego myślenia, to współczuję.
Ale jest jedna, niepodważalna zasada - w Polsce istnieje (prz... rozwiń
Avatar
bona / 14 grudnia 2010 r. o 06:23
0
[quote name='Grześ' timestamp='1292275471' post='405046']
Tak, tak, a ty płacz "a u was biją murzynów!" Na was - lemingi - argumenty są zbędne: tu się prosi o deratyzację raczej ...:-)
[/quote]

Panie Grzesiu, leming nie zrozumie. Leming jest prostym, nieskomplikowanym homo-coś-tam, operującym banałami i wklepanymi przez media formułkami....Pańskie poprzednie komentarze są znakomite. Niestety, takich jak Pan, myślących i ROZUMIEJĄCYCH, niewielu...Pozdrawiam.
Avatar
olo / 14 grudnia 2010 r. o 06:21
0
W piątek nie? Jak czytam, że: (rodzice) ..."Powoływali się na chrześcijański charakter szkoły." To zastanawiam się, czy rodzice mieli mochery na głowach? Jeśli nie, to wcześniej czy później (wszystko na to wskazuje) będą je mieli...
Avatar
bombella / 14 grudnia 2010 r. o 06:15
0
[quote name='anty79' timestamp='1292281597' post='405132']
bardzo dobrze - popieram, pozdrawiam
[/quote]
Jakim prawem w szkołach odbywają się zabawy? Przecież nie minął nawet rok od tragedii smoleńskiej! Czuję, że wypiszę swoje dziecko z tej szkoły.
Avatar
tak gwoli scisłości / 14 grudnia 2010 r. o 19:13
0
Statut szkoły podstawowej nr 6:
par 9. Zadania szkoły
3. Rodzice i nauczyciele oferują wartości godne upowszechniania, pozostawiając swobodę w dokonywaniu wyborów.

Czy ktoś się dzieci zapytał co chcą wybrać? przecież tak nakazuje statut tej szkoły.

par 34. Uczeń ma prawo do wolności religii i przekonań
A to chyba pokazuje, że ta szkoła nie jest zbudowana na wartościach chrześcijańskich ale po prostu na wartościach etyki i świeckości propagując to co jest po prostu dobre i likwidując to co złe.

Dodatkowo Pani Dyrektor wystąpiła do odpowiedniego Proboszcza Parafii o dyspensę (myśląc, ze zgody nie będzie) i uzyskała ją, a mimo to rodzice dalej upierają się by zepsuć wszystkim innym zabawę. Tak naprawdę nie ma żadnych proceduralnych, prawnych (w tym prawa kanonicznego) przeciwwskazań do zorganizowania tej zabawy. Chodzi tylko o to, że grupka ludzi (nie istotne jakiego wyznania) próbuje narzucić większości swoja wolę wg argumentu bo ja tak chce i już. I wcale tu nie chodzi o jakieś wielkie wychowanie w duchu religii, tylko o uprzykrzenie życia innym w imię własnych (choćby nawet słusznych zasad). A na koniec dla wszystkich tych co to mienia się tak wielkimi katolikami, ze sobie przyznali prawo do osadzania jakości wiary innych. A kto wam dał takie prawo? Na jakiej podstawie twierdzicie, że jeden wierzy dobrze a drugi źle? Od kiedy Sąd Boży uprawniony do takiej oceny ma w swoim składzie ludzi tu na ziemi? Jakim prawem włazicie w kompetencje Najwyższego Pana? kto was do tego uprawnił? Grześ z 6 kto ci dał takie prawo byś bawił się w Sędziego innych sumień? Ty przestań szukać zbawienia dla innych a zacznij go szukać dla siebie bo takie są zasady katolicyzmu i odczep się od ludzi, których nie znasz na oczy nie widziałeś a starasz się ich oceniać. A zgodnie z Rocznikiem statystycznym wyznawców obrządku rzymskokatolickiego (ochrzczonych a nie wyznających) jest w Polsce nie 98 a 82 % tak gwoli ścisłości.
Pozdrawiam
Statut szkoły podstawowej nr 6:
par 9. Zadania szkoły
3. Rodzice i nauczyciele oferują wartości godne upowszechniania, pozostawiając swobodę w dokonywaniu wyborów.

Czy ktoś się dzieci zapytał co chcą wybrać? przecież tak nakazuje statut tej szkoły.

par 34. Uczeń ma prawo do wolności religii i przekonań
A to chyba pokazuje, że ta szkoła nie jest zbudowana na wartościach chrześcijańskich ale po prostu na wartościach etyki i świeckości propagując to co jest po prostu dobre i likwidując to co złe.
rozwiń
Avatar
gość / 14 grudnia 2010 r. o 12:38
0
zabronic wszelkich zabaw w szkolach
3 godz dziennie religii obowiazkowo dla wszystkich
i w niedziele na mszy srawdzac liste obecnosci uczniow
jedyna lektura to pismo swiete
obowiazek prenumeraty gonca niedzielnego
Avatar
rdzawe oko / 14 grudnia 2010 r. o 12:34
0
bona i grzesio.Szkoda że głupota nie boli bo byście wyli z bólu dniami i nocami.Piszę wasze imiona z małej litery bo na dużą nie zasługujecie matołki.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2010 r. o 11:20
0
[quote name='gosc' timestamp='1292256452' post='404682']
ludzie ktorzy mowia o zascianku i ciemnocie z powodu odwolania dyskoteki w piatek w SP sami reprezentuja ciemnote i brak tolerancji. skoro wiekszosc rodzicow tak zadecydowala, a to sa ich dzieci!tzn. ze taki wlasnie sposob i takie wartosci chca im wpajać. i zadna osoba z zewnatrz oburzona tekstem nie jest w stani im tego zbronic, ewentualnie mozecie wypisywac dlupoty ,a i tak nie macie nic do gadania. i to jest PIEKNE!!!!!
[/quote]
jaka ilośc 23 osoby a zaczeło sie od 2 matek to nie kosciół tylko szkoła a Pani Dyrektor to juz chyba jest zmeczona swoja posada to niech zieni stołek i da innej osobie moze bedzie bardziej ład w tej szkole w czesniej takiego czegos tam nie było,dzieciakom starczy ze mają 2 religie zamiast 2 wf.Szkoła kiedys była bardziej sportowa dzieciaki miały wiecej ruchu a teraz co szachy kółka plastyczne i churki,tyle co jest ta szkoła i zeby nie wybudowac sali gimnastycznej to smieszne ,szoła pod.nr 21 jakie ma postepy bo dobrze ktoś rzadzi a 6 nic
[quote name='gosc' timestamp='1292256452' post='404682']
ludzie ktorzy mowia o zascianku i ciemnocie z powodu odwolania dyskoteki w piatek w SP sami reprezentuja ciemnote i brak tolerancji. skoro wiekszosc rodzicow tak zadecydowala, a to sa ich dzieci!tzn. ze taki wlasnie sposob i takie wartosci chca im wpajać. i zadna osoba z zewnatrz oburzona tekstem nie jest w stani im tego zbronic, ewentualnie mozecie wypisywac dlupoty ,a i tak nie macie nic do gadania. i to jest PIEKNE!!!!!
[/... rozwiń
Avatar
g / 14 grudnia 2010 r. o 07:27
0
jeśli nie kościół to co? żydomasoneria?!
oni są wszędzie -żydostwo ma w swoich łapach całe bogactwo ziemi
a przez durne filmy żydowskiego holly(schit)woodu drenują mózgi dzieci i młodych
cieszą się z ogłupiania mysigne goi
Avatar
gs / 14 grudnia 2010 r. o 07:18
0
Ale te Lublin moherowaty???
Avatar
bosman / 14 grudnia 2010 r. o 07:18
0
[quote name='Grześ' timestamp='1292270270' post='404932']
Nie jestem fundamentalistą - po prostu mam mózg, a wersja mojego systemu operacyjnego - w przeciwieństwie do twojej - posiada opcję "myśl samodzielnie". BTW, płacą wam za te pro-brukselskie wpisy, czy wy sami tak z siebie głupi jesteście?

Grześ z dawnej 6-ki
[/quote]
No cóż - jeśli Twoje posty są produktem Twojego, samodzielnego myślenia, to współczuję.
Ale jest jedna, niepodważalna zasada - w Polsce istnieje (przynajmniej w teorii) konstytucyjny rozdział Państwa od Kościoła, w związku z czym w szkołach (oprócz typowo kościelnych, zakonnych) nie powinno być mowy nawet o wieszaniu krzyży, nie mówiąc o podporządkowaniu życia szkolnego regułom KK.
Skoro tak samodzielnie myślisz to powiedz dlaczego w (tak szacuję) ok. 98% szkół publicznych nie ma zapewnionych zajęć z etyki? Argumentacja w większości jest podobna - "jest za mało uczniów, aby zatrudniać nauczyciela etyki". Nawet, jeśli tylko jeden uczeń nie chodzi na zajęcia z religii, to szkoła ma psi obowiązek zapewnienia mu zajęć z etyki. Ale po co? Kogo obchodzi jakiś niewierzący? To jego problem.
A co powiesz o innowiercach? Skoro wprowadziliśmy (de facto wbrew prawu - Konstytucji) religię katolicką do instytucji państwowych, to tak samo powinno się stać z islamem, buddyzmem, etc.
Skoro twierdzisz, że samodzielnie myślisz, to przemyśl to.
Pozdrawiam.
[quote name='Grześ' timestamp='1292270270' post='404932']
Nie jestem fundamentalistą - po prostu mam mózg, a wersja mojego systemu operacyjnego - w przeciwieństwie do twojej - posiada opcję "myśl samodzielnie". BTW, płacą wam za te pro-brukselskie wpisy, czy wy sami tak z siebie głupi jesteście?

Grześ z dawnej 6-ki
[/quote]
No cóż - jeśli Twoje posty są produktem Twojego, samodzielnego myślenia, to współczuję.
Ale jest jedna, niepodważalna zasada - w Polsce istnieje (prz... rozwiń
Avatar
bona / 14 grudnia 2010 r. o 06:23
0
[quote name='Grześ' timestamp='1292275471' post='405046']
Tak, tak, a ty płacz "a u was biją murzynów!" Na was - lemingi - argumenty są zbędne: tu się prosi o deratyzację raczej ...:-)
[/quote]

Panie Grzesiu, leming nie zrozumie. Leming jest prostym, nieskomplikowanym homo-coś-tam, operującym banałami i wklepanymi przez media formułkami....Pańskie poprzednie komentarze są znakomite. Niestety, takich jak Pan, myślących i ROZUMIEJĄCYCH, niewielu...Pozdrawiam.
Avatar
olo / 14 grudnia 2010 r. o 06:21
0
W piątek nie? Jak czytam, że: (rodzice) ..."Powoływali się na chrześcijański charakter szkoły." To zastanawiam się, czy rodzice mieli mochery na głowach? Jeśli nie, to wcześniej czy później (wszystko na to wskazuje) będą je mieli...
Avatar
bombella / 14 grudnia 2010 r. o 06:15
0
[quote name='anty79' timestamp='1292281597' post='405132']
bardzo dobrze - popieram, pozdrawiam
[/quote]
Jakim prawem w szkołach odbywają się zabawy? Przecież nie minął nawet rok od tragedii smoleńskiej! Czuję, że wypiszę swoje dziecko z tej szkoły.
Zobacz wszystkie komentarze 128

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?